|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
8.1.3.Аудан |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты – жөні:Кобенбаева Зейнехан Шамшиевна
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыштың ауданы |
|
Оқу мақсаты |
8.1.3.12Үшбұрыштар ауданы формулаларын білу,қолдану |
|
Сабақтың мақсаттары |
-Үшбұрыштар ауданы формулаларын білу,қолдану - Үшбұрыштар ауданы формулаларына есептер шығару - Үшбұрыштар ауданы формулаларын пайдаланып, күрделі есептерді шығару |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқытудың пәндік,тілдік мақсаттары:Үшбұрыштар ауданы формулаларын біледі Пәндік лексика және терминология:«Үшбұрыштар ауданы », «Биіктік», «Табаны» «Үшбұрыштың табаны», «Герон формуласы», «Периметр», «Жарты периметр» «Диалогқа және жазылымға қатысты тірек сөздер: «Үшбұрыштың табаны», «Үшбұрыш ауданы »«Герон формуласы»,«Жарты периметр», «Сүйір бұрыштың синусы», «Пифогор теоремасы» |
|
Құндылықтарға баулу. |
Латын әліпбиіне көшу. Оқушылар ынтымақтастық ортадабір-бірімен жұмыс жасайды, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. |
|
Пәнаралық байланыс. |
Логика, сызу |
|
Алдыңғы білім |
Үшбұрыштардың түрлері, қасиеттері, үшбұрыштар ауданы |
Сабақ барысы.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
I.Сәлемдесу. Үй тапсырмасын тексеру (ауызша шешу формуласын, шешімін тексеру) Миға шабуыл 1)555555 саны 3-ке жәе 5-ке бөлінеді ме? Жауабы: ия 2) әкесі 27 жастаболғанда баласы 3 жаста болады. Ал қазір әкесінің жасы баласының жасынан 3 есе үлкен. Сонда әрқайсының жасы нешеде? Жауабы: 36,12.
Бүгінгі сабақ тақырыбы мен жоспары таныстырылады. (Блум таксономиясы бойынша: білім,түсіну, қолдану, талдау, бағалау)
III. Ой қозғау«Формулалар сөйлейді» Өткен тақырыпты қандай дәрежеде игердік тексерейік: формулаларға сәйкес оларға нені анықтап тұрғанын туралы мәлемет бересіздер ; S=; S=; p ; S= ; S=pr; S= ;(Тапсырма жазылғанА-4 қағаздар) Видео көрсету |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5минут Сабақтың ортасы Топпен жұмыс 10 минут Жұптық жұмыс 15 минут |
IV.«Маған жауапты көрсет» Оқушылар таратылып берген тапсырмаларды ауызша жауабын әріптер арқылы көрсетеді (жауап беретін әріптер таратылып беріледі)
Әр оқушы шешімін әр есеп бойынша тексеріп , яғни жауап әріптерді көтеру арқылы балдарын есептейді. (1-4 балл)
V.«Tarsia моделі» Топпен жұмыс: оқушылар 4 ден орындарында топтасады. Әр топқа тапсырмалар мен олардың жауабы бар үшбұрыштар таратылады. Топтағы оқушылар ұйымдасып есептерді шығарып дұрыс жауаптарына сәйкес көпбұрыш құрастырады. Тапсырманы толық орындаған топ мүшелері сәйкесінше баллдар ала алады,(1,2,3,4 балл)
Үшбұрыштың ауданын табыңдар: (1-6 тапсырмалар) 1)Үшбұрыштың қабырғасы 12см, оған түсірілген биіктігі 8см. 48cм2 2)Үшбұрыш қабырғалары 15см, 8смжәне олардың арасындағы бұрышы 300. 30см2 3) Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 15см және 20см. 150см2 4)Үшбұрыштың қабырғалары 9,10,17.36см2 5) Теңбүйірлі үшбұрыштың табаны 6см, оған түсірілген биіктігі 5см. 15 см2 6) Үшбұрыштың екі қабырғалары 6см және 8 см, ал олардың арасындағыбұрышы120012 см2
7)Үшбұрыштың ауданы 20, табаны10 болатын үшбұрыштың биіктігін табыңдар. 4 8)Ауданы 54см2 болатын теңқабырғалы үшбұрыштың қабырғасы 4см Осы үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусын табыңдар. 9см
VI. Оқулықпен жұмыс: «Ойлан,-Жұптас,Пікірлес» әдісі.Тапсырма берілгеннен кейін әрбір оқушы жекеше өз ойларын берілген уақыт ішінде қағазға түсіреді. Содан кейін жұбымен талқылайды,пікірлеседі Содан кейін мұғалім бүкіл сынып идеяларын талқылауды бастайды. №14 Теңбүйірлі үшбұрыштың ауданы 48-ге, ал табаны 16-ға тең.Үшбұрыштың бүйір қабырғасын табыңдар. Шешу: S=формуласынан биіктігін тауып
а ABC тікбұрышты үшбұрышынан АВ гипотенузасын табуға Пифогор теоремасын қолданамыз АВ===10(б.к) Жауабы: 10 бірлік кесінді В Д С
«Мадақтау» арқылы бағаланады №20 Катеттері 3 және 4 болатын тікбұрышты үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің радиусын табыңдар А
Ш ABC тікбұрышты үшбұрышынан А О В гипотенузасын табуға Пифогор
Сонда r===1(б.к) Жауабы:1 бірлік кесінді С В
«Мадақтау» арқылы бағаланып, 5 балл беріледі. Талдауға қатысқан балалар 1 баллдан иеленеді.
|
https:// Bilimland.kz «Герон формуласы»
Тапсырма жазылған А-4 қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
VII. Бағалау жүргізу 5-8 балл орташа, 9-12 балл жақсы, 13-15 керемет деген бағамен бағаланады. Рефлексия:Тақтадағы сұрақтарға жауапты стикерге жазады «Кері байланыс» Оқушылар келесі сөйлемдерді толықтырады: • Мен білдім … • Қызықты болды… • Қиындық тудырды… • Мен тапсырманы орындадым… • Мен енді… • Сабақтан мен не алдым...
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасын беру №17 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды ж Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы 8.1.3.Аудан
Күні:
Мұғалімнің аты – жөні:Кобенбаева Зейнехан
Шамшиевна
Сыныбы:
8 Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы
Үшбұрыштың
ауданы Оқу
мақсаты 8.1.3.12Үшбұрыштар ауданы формулаларын
білу,қолдану Сабақтың
мақсаттары -Үшбұрыштар ауданы
формулаларын білу,қолдану -
Үшбұрыштар ауданы
формулаларына есептер
шығару -
Үшбұрыштар ауданы
формулаларын пайдаланып, күрделі есептерді
шығару Бағалау
критерийі Үшбұрыштар ауданы
формулаларын біледі Үшбұрыштар ауданы
формулаларын есеп шығаруда
қолданады Тілдік
мақсаттар: Оқытудың пәндік,тілдік
мақсаттары:Үшбұрыштар ауданы
формулаларын біледі Пәндік лексика және
терминология:«Үшбұрыштар
ауданы », «Биіктік», «Табаны»
«Үшбұрыштың табаны»,
«Герон формуласы», «Периметр»,
«Жарты периметр» «Диалогқа және жазылымға
қатысты тірек сөздер:
«Үшбұрыштың табаны»,
«Үшбұрыш
ауданы »«Герон формуласы»,«Жарты
периметр», «Сүйір бұрыштың синусы», «Пифогор
теоремасы» Құндылықтарға
баулу. Латын әліпбиіне көшу. Оқушылар
ынтымақтастық ортадабір-бірімен жұмыс жасайды, басқалардың
пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға
дағдыланады. Пәнаралық
байланыс. Логика,
сызу Алдыңғы
білім Үшбұрыштардың түрлері,
қасиеттері, үшбұрыштар ауданы
Сабақ
барысы. Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың
басы 5
минут I.Сәлемдесу. Үй тапсырмасын
тексеру (ауызша шешу формуласын,
шешімін тексеру) Миға
шабуыл 1)555555 саны 3-ке жәе 5-ке
бөлінеді ме? Жауабы: ия 2) әкесі 27 жастаболғанда
баласы 3 жаста болады. Ал қазір әкесінің жасы баласының жасынан 3 есе
үлкен. Сонда әрқайсының жасы нешеде? Жауабы:
36,12.
Бүгінгі
сабақ тақырыбы мен жоспары таныстырылады. (Блум таксономиясы
бойынша: білім,түсіну, қолдану, талдау, бағалау)
III. Ой қозғау«Формулалар
сөйлейді»
Өткен тақырыпты қандай
дәрежеде игердік тексерейік: формулаларға сәйкес оларға нені
анықтап тұрғанын туралы мәлемет бересіздер ; S=; S=; p ; S=
; S=pr; S=
;(Тапсырма жазылғанА-4
қағаздар) Видео
көрсету 5минут Сабақтың
ортасы Топпен
жұмыс 10
минут Жұптық
жұмыс 15
минут IV.«Маған жауапты
көрсет»
Оқушылар таратылып берген
тапсырмаларды ауызша жауабын әріптер арқылы көрсетеді (жауап
беретін әріптер таратылып беріледі)
№ Тапсырмалар А В С 1 Тікбұрышты үшбұрыштың
қабырғасы катет табан биіктік 2 Аудан
бірлігі м см2 кг 3 Теңбүйірлі үшбұрыштың бір
қабырғасы гипотенуза диагональ табаны 4 Үшбұрыштың ауданы табаны мен
сәйкес _____ көбейтіндісінің жартысынатең катетінің қабырғасы ның биіктігінің 5 Тең қабырғалы үшбұрыш
ауданы S= S= S= Әр оқушы шешімін әр
есеп бойынша тексеріп , яғни жауап әріптерді көтеру арқылы балдарын
есептейді. (1-4 балл) 1 2 3 4 5 А В С С B
V.«Tarsia
моделі»
Топпен жұмыс: оқушылар 4 ден
орындарында топтасады. Әр топқа тапсырмалар мен олардың жауабы бар
үшбұрыштар таратылады. Топтағы оқушылар ұйымдасып есептерді шығарып
дұрыс жауаптарына сәйкес көпбұрыш құрастырады. Тапсырманы толық
орындаған топ мүшелері сәйкесінше баллдар ала алады,(1,2,3,4
балл)
Үшбұрыштың ауданын
табыңдар: (1-6 тапсырмалар)
1)Үшбұрыштың қабырғасы 12см,
оған түсірілген биіктігі 8см.
48cм2
2)Үшбұрыш қабырғалары 15см,
8смжәне олардың арасындағы бұрышы
300.
30см2
3) Тікбұрышты үшбұрыштың
катеттері 15см және 20см. 150см2
4)Үшбұрыштың қабырғалары
9,10,17.36см2
5) Теңбүйірлі үшбұрыштың
табаны 6см, оған түсірілген биіктігі
5см.
15
см2
6) Үшбұрыштың екі қабырғалары
6см және 8 см, ал олардың
арасындағыбұрышы120012 см2
7)Үшбұрыштың ауданы 20,
табаны10 болатын үшбұрыштың биіктігін
табыңдар. 4
8)Ауданы
54см2 болатын теңқабырғалы
үшбұрыштың қабырғасы 4см
Осы үшбұрышқа іштей сызылған
шеңбер радиусын табыңдар. 9см
VI. Оқулықпен
жұмыс: «Ойлан,-Жұптас,Пікірлес»
әдісі.Тапсырма берілгеннен
кейін әрбір оқушы жекеше өз ойларын берілген уақыт ішінде қағазға
түсіреді. Содан кейін жұбымен
талқылайды,пікірлеседі
Содан кейін мұғалім бүкіл
сынып идеяларын талқылауды бастайды.
№14
Теңбүйірлі үшбұрыштың ауданы
48-ге, ал табаны 16-ға тең.Үшбұрыштың бүйір қабырғасын
табыңдар.
Шешу:
S=формуласынан биіктігін
тауып
а
ABC тікбұрышты
үшбұрышынан
АВ гипотенузасын табуға
Пифогор
теоремасын
қолданамыз
АВ===10(б.к)
Жауабы: 10 бірлік
кесінді
В Д
С Бағалау
критерийі Дескриптор Үшбұрыштар ауданы
формулаларын біледі
-сызбасын
сызады - үшбұрыштың ауданы
формуласын қолданады, биіктігін
анықтайды - Пифогор теоремасын
қолданады,бүйір қабырғаны табады
«Мадақтау» арқылы
бағаланады
№20
Катеттері 3 және 4 болатын
тікбұрышты үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің радиусын табыңдар
А
Ш
ABC тікбұрышты
үшбұрышынан
А
О
Сонда r===1(б.к)
Жауабы:1 бірлік
кесінді
С
В Бағалау
критерийі Дескриптор Үшбұрыштар ауданы
формулаларын біледі
-сызбасын
сызады - Пифогор теоремасын
қолданады,гипотенузаны табады -үшбұрыштың ауданы
формуласын қолданады, іштей сызылған
шеңбер радиусын анықтайды
«Мадақтау» арқылы бағаланып, 5 балл
беріледі. Талдауға қатысқан балалар 1 баллдан
иеленеді. https:// Bilimland.kz «Герон
формуласы»
Тапсырма
жазылған А-4
қағаздар
Сабақтың
соңы
5
минут
VII. Бағалау
жүргізу
5-8 балл орташа, 9-12 балл
жақсы, 13-15 керемет деген бағамен
бағаланады.
Рефлексия:Тақтадағы сұрақтарға жауапты
стикерге жазады
«Кері
байланыс»
Оқушылар келесі сөйлемдерді
толықтырады:
• Мен білдім
…
• Қызықты
болды…
• Қиындық
тудырды…
• Мен тапсырманы
орындадым…
• Мен
енді…
• Сабақтан мен не
алдым...
Үй тапсырмасын
беру №17
Саралау–оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды ж | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
лып, h==A
ешуі:













