Бөлім: |
8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс (9 с.)
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеуғалиева Д.Ж |
Күні: |
10.04.2026 |
Сыныбы: 8 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Қышқылдар. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.4.8-қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
Сабақтың мақсаты: |
Қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін біледі және түсінеді, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады. |
Құндылықтар |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік
|
Апта дәйексөзі |
Еңбек – қуаныш, жалқаулық – айырылмас азап. (Абай) |
|
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі /Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Психологиялық ахуал. «Шапалақ» әдісі Сабақта белсенді боламын десеңіздер, 1рет шапалақ ұрыңыздар; Сабақтың соңына дейін өз ойымды еркін жеткіземін десеңіздер, 2 рет шапалақтарыңыздар; Сабақта жауапкершілік танытамын десеңіздер, 3рет шапалақтарыңыздар.
Үй тапсырмасына шолу жасау: «Зымыран» әдісі арқылы. |
Мұғаліммен амандасады. «Ғарыш картасы» әдісі арқылы топқа бөлінеді. 1-топ: Жұлдыз 2-топ: Комета 3-топ: Метеорит Психологиялық ахуал. «Шапалақ» әдісі
1. Оксид деген не? 2. Оксидтер нешеге жіктеледі? 3. Негіздік оксидке мысал келтіріңіз. 4. Қышқылдық оксидке мысал келтіріңіз. 5. Оксидтердің алынуына бір мысал келтіріңіз. 6. Оксидтердің химиялық қасиетіне бір мысал келтіріңіз. |
«От-шашу» әдісі
Дескриптор: сұраққа дұрыс жауап береді; Бағалау критерийі: сұраққа жауап береді 1б
Бағалау парағы.
|
Оқулық, жұмыс дәптері Ғарыш картасы
|
||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
Миға шабуыл: Оқушыларға сұрақ қояды.
Қызықты факт: Шолпан ғаламшарының бұлттары күкірт қышқылынан тұрады.
Жаңа сабақты түсіндіреді.
|
Оқушылар үй тапсырмасына жауап беру арқылы, жаңа тақырыпты ашады. Әр сұраққа жауап беріп, бір әріптен ашып, сөз құрастырып, жаңа тақырыпқа шығады.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
|
презентация
ЖИ бейне-ролик |
||||||||||
Топтық жұмыс 12 мин
|
«Күн шуақтары» әдісі
|
Оқушылар топта жұмыс жасайды I: Қышқылдардың физикалық қасиеттері
II: Қышқылдардың химиялық қасиеттері
III: Қышқылдардың қолданылуы.
|
Дескриптор: - Қышқылдардың физикалық қасиеттеріне сипаттама береді;
- Қышқылдардың химиялық қасиеттеріне сипаттама береді.
- Қышқылдардың қолданылуы жайлы ақпарат береді.
Бағалау критерийі: - Қышқылдардың физикалық қасиеттеріне сипаттама береді 2б
- Қышқылдардың химиялық қасиеттері 2б
- Қышқылдардың қолданылуы жайлы ақпарат береді. 2б
Топтар бір-бірін бағалайды/Бағалау парағы
|
Презентация
|
||||||||||
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 2 мин
|
«Жер және Ай» әдісі
|
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды.
Интерактивті тақтадан тапсырманың дұрыс жауабы көріп, жауаптарымен салыстырады.
|
Дескриптор: - кестеде берілген қышқыл атауын сәйкес формуламен дұрыс сәйкестендіреді;
Бағалау критерийі: -кестеде берілген қышқыл атауын сәйкес формуламен дұрыс сәйкестендіреді 2б
Бағалау парағы
|
Оқулық Презентация |
||||||||||
Жеке жұмыс 10 мин |
«Планеталар шеруі » әдісі
|
Оқушылар жеке жеке орындайды A Төменде берілген қышқылдарды құрамына қарай жікте.
HCl;
В Массасы 48г магний күкірт қышқылымен әрекеттескенде түзілген сутек газының (қ.ж) көлемін есептеңдер.
С Функционалдық сауаттылыққа тапсырма Мәтін Мұғалім, массасы 1.4 г белгісіз екі валентті металды тұз қышқылымен әрекеттестірді. Нәтижесінде 0.56 л сутек газы (қ.ж) түзілді. Белгісіз металдың қай металл екендігін анықтаңыз.
Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс: Тұз қышқылы, азот қышқылы, күкірт қышқылының формуласын жазыңыз.
|
Дескриптор:
- төменде берілген формулаларды құрамына қарай жіктейді;
Бағалау критерийі: төменде берілген формулаларды құрамына қарай жіктейді; 1б
Дескриптор: - реакция теңдеуін жазады, теңестіреді; - Бөлінген сутектің (қ.ж) көлемін есептейді; Бағалау критерийі: - реакция теңдеуін жазады, теңестіреді 1б; - Бөлінген сутектің (қ.ж) көлемін есептейді 1б ;
Дескриптор: -Реакция теңдеуін жазады, теңестіреді - Есептеу жүргізеді; - Белгісіз металды анықтайды. Бағалау критерийі: -Реакция теңдеуін жазады, теңестіреді 1б - Есептеу жүргізеді; 1б - Белгісіз металды анықтайды 1б ;
Дескриптор: -берілген қышқыл атауына сәйкес формуланы жазады. Бағалау парағы
|
Презентация
|
||||||||||
Сабақтың соңы. Рефлексия 4 мин
|
Сабақты қорытындылайды. |
«Wordwall» платформасы арқылы бекіту тапсырмасын орындайды. https://wordwall.net/ru/resource/107510680 Сабақта не меңгергенін айтады.
Үйге тапсырма: 162б, 7-тапсырма; 163 б, 3-есеп
|
Рефлексия: «Ғарыш картасы» әдісі Жұлдыз- барлығын түсіндім; Комета- менің сұрақтарым бар Метеорит- түсінбедім
Кері байланыс: «ҚҚҚ» әдісі Бағалау: 10 баллдық жүйе бойынша: 12 б- 5 9 б- 4 6 б- 3
|
Таратпа материал
https://wordwall.net/ru/resource/107510680
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 8-сынып. Химия
Бөлім: |
8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс (9 с.)
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеуғалиева Д.Ж |
Күні: |
10.04.2026 |
Сыныбы: 8 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Қышқылдар. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.4.8-қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
Сабақтың мақсаты: |
Қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін біледі және түсінеді, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады. |
Құндылықтар |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік
|
Апта дәйексөзі |
Еңбек – қуаныш, жалқаулық – айырылмас азап. (Абай) |
|
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі /Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Психологиялық ахуал. «Шапалақ» әдісі Сабақта белсенді боламын десеңіздер, 1рет шапалақ ұрыңыздар; Сабақтың соңына дейін өз ойымды еркін жеткіземін десеңіздер, 2 рет шапалақтарыңыздар; Сабақта жауапкершілік танытамын десеңіздер, 3рет шапалақтарыңыздар.
Үй тапсырмасына шолу жасау: «Зымыран» әдісі арқылы. |
Мұғаліммен амандасады. «Ғарыш картасы» әдісі арқылы топқа бөлінеді. 1-топ: Жұлдыз 2-топ: Комета 3-топ: Метеорит Психологиялық ахуал. «Шапалақ» әдісі
1. Оксид деген не? 2. Оксидтер нешеге жіктеледі? 3. Негіздік оксидке мысал келтіріңіз. 4. Қышқылдық оксидке мысал келтіріңіз. 5. Оксидтердің алынуына бір мысал келтіріңіз. 6. Оксидтердің химиялық қасиетіне бір мысал келтіріңіз. |
«От-шашу» әдісі
Дескриптор: сұраққа дұрыс жауап береді; Бағалау критерийі: сұраққа жауап береді 1б
Бағалау парағы.
|
Оқулық, жұмыс дәптері Ғарыш картасы
|
||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
Миға шабуыл: Оқушыларға сұрақ қояды.
Қызықты факт: Шолпан ғаламшарының бұлттары күкірт қышқылынан тұрады.
Жаңа сабақты түсіндіреді.
|
Оқушылар үй тапсырмасына жауап беру арқылы, жаңа тақырыпты ашады. Әр сұраққа жауап беріп, бір әріптен ашып, сөз құрастырып, жаңа тақырыпқа шығады.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
|
презентация
ЖИ бейне-ролик |
||||||||||
Топтық жұмыс 12 мин
|
«Күн шуақтары» әдісі
|
Оқушылар топта жұмыс жасайды I: Қышқылдардың физикалық қасиеттері
II: Қышқылдардың химиялық қасиеттері
III: Қышқылдардың қолданылуы.
|
Дескриптор: - Қышқылдардың физикалық қасиеттеріне сипаттама береді;
- Қышқылдардың химиялық қасиеттеріне сипаттама береді.
- Қышқылдардың қолданылуы жайлы ақпарат береді.
Бағалау критерийі: - Қышқылдардың физикалық қасиеттеріне сипаттама береді 2б
- Қышқылдардың химиялық қасиеттері 2б
- Қышқылдардың қолданылуы жайлы ақпарат береді. 2б
Топтар бір-бірін бағалайды/Бағалау парағы
|
Презентация
|
||||||||||
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 2 мин
|
«Жер және Ай» әдісі
|
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды.
Интерактивті тақтадан тапсырманың дұрыс жауабы көріп, жауаптарымен салыстырады.
|
Дескриптор: - кестеде берілген қышқыл атауын сәйкес формуламен дұрыс сәйкестендіреді;
Бағалау критерийі: -кестеде берілген қышқыл атауын сәйкес формуламен дұрыс сәйкестендіреді 2б
Бағалау парағы
|
Оқулық Презентация |
||||||||||
Жеке жұмыс 10 мин |
«Планеталар шеруі » әдісі
|
Оқушылар жеке жеке орындайды A Төменде берілген қышқылдарды құрамына қарай жікте.
HCl;
В Массасы 48г магний күкірт қышқылымен әрекеттескенде түзілген сутек газының (қ.ж) көлемін есептеңдер.
С Функционалдық сауаттылыққа тапсырма Мәтін Мұғалім, массасы 1.4 г белгісіз екі валентті металды тұз қышқылымен әрекеттестірді. Нәтижесінде 0.56 л сутек газы (қ.ж) түзілді. Белгісіз металдың қай металл екендігін анықтаңыз.
Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс: Тұз қышқылы, азот қышқылы, күкірт қышқылының формуласын жазыңыз.
|
Дескриптор:
- төменде берілген формулаларды құрамына қарай жіктейді;
Бағалау критерийі: төменде берілген формулаларды құрамына қарай жіктейді; 1б
Дескриптор: - реакция теңдеуін жазады, теңестіреді; - Бөлінген сутектің (қ.ж) көлемін есептейді; Бағалау критерийі: - реакция теңдеуін жазады, теңестіреді 1б; - Бөлінген сутектің (қ.ж) көлемін есептейді 1б ;
Дескриптор: -Реакция теңдеуін жазады, теңестіреді - Есептеу жүргізеді; - Белгісіз металды анықтайды. Бағалау критерийі: -Реакция теңдеуін жазады, теңестіреді 1б - Есептеу жүргізеді; 1б - Белгісіз металды анықтайды 1б ;
Дескриптор: -берілген қышқыл атауына сәйкес формуланы жазады. Бағалау парағы
|
Презентация
|
||||||||||
Сабақтың соңы. Рефлексия 4 мин
|
Сабақты қорытындылайды. |
«Wordwall» платформасы арқылы бекіту тапсырмасын орындайды. https://wordwall.net/ru/resource/107510680 Сабақта не меңгергенін айтады.
Үйге тапсырма: 162б, 7-тапсырма; 163 б, 3-есеп
|
Рефлексия: «Ғарыш картасы» әдісі Жұлдыз- барлығын түсіндім; Комета- менің сұрақтарым бар Метеорит- түсінбедім
Кері байланыс: «ҚҚҚ» әдісі Бағалау: 10 баллдық жүйе бойынша: 12 б- 5 9 б- 4 6 б- 3
|
Таратпа материал
https://wordwall.net/ru/resource/107510680
|
шағым қалдыра аласыз


