Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2А - Заттардың тасымалдануы |
Мектеп: Маңғыстау облысының білім басқармасының Бейнеу ауданы бойынша білім бөлімінің «Жұмағали Қалдығараев атындағы жалпы білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абдуллаева Маржан Алдонгаровна |
||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцин) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. Жұқпалы аурулардың алдын алу. |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.6 – аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін бағалау |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Вакцинаның маңызы … Жасанды иммунитеттің қалыптасу жолы … Жұқпалы аурулардан сақтанудағы шаралар … |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Топтық жұмыс барысында сыйластық, ынтымақтастық. Өз пікірін ашық айту. Салауатты өмір салтын сақтауда, жұқпалы аурулардың алдын алу шараларын білу. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Иммунология: жұқпалы аурулардан қорғану шаралары География: ауру жұқтыру ықтималдылығы жоғары аймақтар |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Қанның құрылысы, қан жасушаларының түрлері, лейкоциттердің түрлері және қызметі, иммунитет түсінігі, фагоцитоз құбылысы, гуморальдық иммунитет. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал: Ынтымақтастық атмосферасын тудыру: Күннің көзі керемет! (күнді бейнелеу) қол шапалақтайды Желдің лебі керемет! (желдің бағытымен қолды қимылдату) қол шапалақтайды Достармен бірге жүрген керемет! (аяқпен қимылдау) қол шапалақтайды Анаңды құшақтаған керемет! (өзін құшақтайды) қол шапалақтайды Туған жердің төсінде оның ауасымен дем алған керемет! (қолды кең ашады) қол шапалақтайды Өз үйіңде өмір сүрген керемет! (үйді қолмен салады) қол шапалақтайды Билеп айналған керемет! (айналады) қол шапалақтайды Қазақстандық болғаным ең керемет! (бас бармақпен) қол шапалақтайды Топқа бөлу: «Суреттер арқылы». «Дәрігерлер», «Сарапшылар» топтарына бөлінеді. Әр топ өз атының сабаққа байланысын болжайды. Алдыңғы сабаққа шолу жасау: «Зымыран сұрақтар» арқылы Иммунитет дегеніміз не? Ағзаларды жұқпалардан қорғауды нелер қамтамасыз етеді? Лейкоциттердің қызметі төмендесе, ағзада қандай өзгерістер пайда болады? Бағалау: Бағалау шкаласына қарап, өзін – өзі бағалайды |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
І. Оқулықпен жұмыс. ІІ. «Екпенің түрлері» видео ІІІ. (ТЖ) тапсырмасы 1. Аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін талқылайды. І - «Сарапшылар» тобы. «ПОПС» формуласы: Екпеден бас тарту – ұрпақты сақтау жолы(екпенің кемшілігі). П - «Біздің ойымызша ...» О – «Себебі ...» П – «Мысалы ...» С – «Қорыта айтқанда ...» ІІ – «Дәрігерлер» тобы. «ПОПС» формуласы: Екпеден бас тарту – жұқпалы ауруға жол ашу (екпенің артықшылығы). П - «Біздің ойымызша ...» О – «Себебі ...» П – «Мысалы ...» С – «Қорыта айтқанда ...» Бағалау: Топтар бір – бірін «Бас бармақ» әдісімен бағалайды.
(ТЖ) тапсырмасы 2. Екпенің (вакцин) жасалу жолдары және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызын жинақтайды – «Модельдеу» әдісі арқылы 2 берілген ыдысқа аттары жазылған сұйықтықтарды құю арқылы, вакцина мен сарысуды жасап, пайдалану жолы, әсері жөнінде нұсқаулық жинақтайды.
(Ж) тапсырмасы 3. Жұқпалы аурулардан сақтануды қортындылайды «Түйінді сөздер» стратегиясы бойынша түйінді сөздердің ағылшынша аудармасын пайдалану арқылы әңгіме құрау. Берілетін сөздер: Иммунитет, жасанды иммунитет, вакцина, жұқпалы аурулар, жұқпалы ауруларға қарсы күрес, лимфоциттер, туа пайда болған иммунитет, сарысу, гигиена, зарарсыздандыру, санитарлық режим.
Бағалау: «Смайлик» әдісімен жұптарды бағалаймын. |
Оқулық: Биология. Жалпы білім беретін мектептің 8 – сыныбына арналған оқулық. А.Соловьева, Б.Ибраимова. – Алматы: «Атамұра», 2018 – 88 бет
Сілтеме: https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/immunitet/lesson/vakczinalar-men-sarysular |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Бағалау. Мадақ сөздер арқылы «Жарайсың», «Белсене қатыстың!», «Осы сұрақтарды қайта қарап кел, толықтыр»
Рефлексия. «Өзіңді тану» әдісі
1 – Мен бүгінгі сабақты түсінбедім, енжар болдым. 2 – Сабақты жақсы түсіндім, бірақ ойымды айтуда қиналамын. 3 – Сабақ қызықты, мен өте белсенді болдым. |
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||
|
Топтық жұмысты жасау барысында өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді. |
Бағалау шкаласына қарап, өзін – өзі бағалайды. Топтар бір – бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалайды. «Смайлик» әдісімен жұптарды бағалаймын. |
Тапсырмаларды орындау кезінде, «көзге жаттығу» жасату. Топтық жұмыс жасау барысындағы қозғалыста, қауіпсіздік ережесін сақтау. |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: 8-сынып. Иммунитет. Иммунитеттің түрлері
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2А - Заттардың тасымалдануы |
Мектеп: Маңғыстау облысының білім басқармасының Бейнеу ауданы бойынша білім бөлімінің «Жұмағали Қалдығараев атындағы жалпы білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абдуллаева Маржан Алдонгаровна |
||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцин) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. Жұқпалы аурулардың алдын алу. |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.6 – аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін бағалау |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Вакцинаның маңызы … Жасанды иммунитеттің қалыптасу жолы … Жұқпалы аурулардан сақтанудағы шаралар … |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Топтық жұмыс барысында сыйластық, ынтымақтастық. Өз пікірін ашық айту. Салауатты өмір салтын сақтауда, жұқпалы аурулардың алдын алу шараларын білу. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Иммунология: жұқпалы аурулардан қорғану шаралары География: ауру жұқтыру ықтималдылығы жоғары аймақтар |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Қанның құрылысы, қан жасушаларының түрлері, лейкоциттердің түрлері және қызметі, иммунитет түсінігі, фагоцитоз құбылысы, гуморальдық иммунитет. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал: Ынтымақтастық атмосферасын тудыру: Күннің көзі керемет! (күнді бейнелеу) қол шапалақтайды Желдің лебі керемет! (желдің бағытымен қолды қимылдату) қол шапалақтайды Достармен бірге жүрген керемет! (аяқпен қимылдау) қол шапалақтайды Анаңды құшақтаған керемет! (өзін құшақтайды) қол шапалақтайды Туған жердің төсінде оның ауасымен дем алған керемет! (қолды кең ашады) қол шапалақтайды Өз үйіңде өмір сүрген керемет! (үйді қолмен салады) қол шапалақтайды Билеп айналған керемет! (айналады) қол шапалақтайды Қазақстандық болғаным ең керемет! (бас бармақпен) қол шапалақтайды Топқа бөлу: «Суреттер арқылы». «Дәрігерлер», «Сарапшылар» топтарына бөлінеді. Әр топ өз атының сабаққа байланысын болжайды. Алдыңғы сабаққа шолу жасау: «Зымыран сұрақтар» арқылы Иммунитет дегеніміз не? Ағзаларды жұқпалардан қорғауды нелер қамтамасыз етеді? Лейкоциттердің қызметі төмендесе, ағзада қандай өзгерістер пайда болады? Бағалау: Бағалау шкаласына қарап, өзін – өзі бағалайды |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
І. Оқулықпен жұмыс. ІІ. «Екпенің түрлері» видео ІІІ. (ТЖ) тапсырмасы 1. Аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін талқылайды. І - «Сарапшылар» тобы. «ПОПС» формуласы: Екпеден бас тарту – ұрпақты сақтау жолы(екпенің кемшілігі). П - «Біздің ойымызша ...» О – «Себебі ...» П – «Мысалы ...» С – «Қорыта айтқанда ...» ІІ – «Дәрігерлер» тобы. «ПОПС» формуласы: Екпеден бас тарту – жұқпалы ауруға жол ашу (екпенің артықшылығы). П - «Біздің ойымызша ...» О – «Себебі ...» П – «Мысалы ...» С – «Қорыта айтқанда ...» Бағалау: Топтар бір – бірін «Бас бармақ» әдісімен бағалайды.
(ТЖ) тапсырмасы 2. Екпенің (вакцин) жасалу жолдары және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызын жинақтайды – «Модельдеу» әдісі арқылы 2 берілген ыдысқа аттары жазылған сұйықтықтарды құю арқылы, вакцина мен сарысуды жасап, пайдалану жолы, әсері жөнінде нұсқаулық жинақтайды.
(Ж) тапсырмасы 3. Жұқпалы аурулардан сақтануды қортындылайды «Түйінді сөздер» стратегиясы бойынша түйінді сөздердің ағылшынша аудармасын пайдалану арқылы әңгіме құрау. Берілетін сөздер: Иммунитет, жасанды иммунитет, вакцина, жұқпалы аурулар, жұқпалы ауруларға қарсы күрес, лимфоциттер, туа пайда болған иммунитет, сарысу, гигиена, зарарсыздандыру, санитарлық режим.
Бағалау: «Смайлик» әдісімен жұптарды бағалаймын. |
Оқулық: Биология. Жалпы білім беретін мектептің 8 – сыныбына арналған оқулық. А.Соловьева, Б.Ибраимова. – Алматы: «Атамұра», 2018 – 88 бет
Сілтеме: https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/immunitet/lesson/vakczinalar-men-sarysular |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Бағалау. Мадақ сөздер арқылы «Жарайсың», «Белсене қатыстың!», «Осы сұрақтарды қайта қарап кел, толықтыр»
Рефлексия. «Өзіңді тану» әдісі
1 – Мен бүгінгі сабақты түсінбедім, енжар болдым. 2 – Сабақты жақсы түсіндім, бірақ ойымды айтуда қиналамын. 3 – Сабақ қызықты, мен өте белсенді болдым. |
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||
|
Топтық жұмысты жасау барысында өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді. |
Бағалау шкаласына қарап, өзін – өзі бағалайды. Топтар бір – бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалайды. «Смайлик» әдісімен жұптарды бағалаймын. |
Тапсырмаларды орындау кезінде, «көзге жаттығу» жасату. Топтық жұмыс жасау барысындағы қозғалыста, қауіпсіздік ережесін сақтау. |
||||||
шағым қалдыра аласыз




