Материалдар / Ашық сабақ 8 сынып "Көмірсулар және липидтер"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ 8 сынып "Көмірсулар және липидтер"

Материал туралы қысқаша түсінік
көмірсулар, липидтердің қасиеттері мен биологиялық қызметтерін сипаттау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Ақпан 2020
450
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Автор: Қойшыбаева Гүлдана Жасқайратқызы
Пән: Биология
Сынып: 8-сынып
Бөлім: Молекулалық биология
Тақырып: Көмірсулар және липидтер (жаңа тақырыпты меңгерту) Carbohydrates and Lipids

Осы сабақ арқылы

8.4.1.2 көмірсулар, липидтердің қасиеттері мен биологиялық қызметтерін сипаттау  

жүзеге асырылатын
оқу мақсаттары
Сабақтың мақсаты

 көмірсулар мен липидтердің өкілдерін ажыртау;
 көмірсулар мен липидтердің қасиеттерін сипаттау;
 көмірсулар, липидтердің қызметінің маңызын түсіндіру.  

Бағалау критерийлері

 көмірсулар, липидтердің қасиеттерін біледі;
 көмірсулар, липидтердің мысалдарын ажырата алады;
 көмірсулар, липидтердің тірі ағзалардың тіршілігі үшін маңызын сипаттайды.     

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:
Көмірсулар, липидтердің түрлерін атап, олардың маңызын ауызша жазбаша түсіндіре алады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология: көмірсу, глюкоза, сахароза, крахмал, гликоген, жасұнық,
хитин, май, липид, балауыз, фосфолипид, энергия көзі, жылуөткізгіштігі нашар, гидрофобты.
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Крахмал мен гликоген …, …жасушаларында
қорға жиналады. Жасұнықтың суда ерігіштігі ..., ал ... суда нашар ериды. Липидтер суда мүлдем
ерімейді, себебі ...  

Құндылықтарды

Топтық және жұптық жұмыс кезінде оқушыларда ынтымақтастықта бола білу, өзгелердің пікірімен

дарыту

санасу, сыйластық, адамгершілік құндылықтарын дарыту жүзеге асырылады. Үлгілеу кезінде өз
білімін жетілдіруге деген жауапкершілігі дамытылады. Сабақта алған білімдерін жаһандық
мәселелерді шешуде қолдануға қатысты талқылаулар арқылы жаһандық азаматтық
қалыптастырылады. Ақпаратты оқу кезінде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу,
бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады.  

Пәнаралық байланыс

Органикалық заттардың құрылысы және түрлерін қарастырғанда химиямен пәнаралық байланыс
жүзеге асады. Көмірсулар мен липидтердің қасиеттері туралы түсінік арқылы физикамен
байланысады.

Алдыңғы білім

6 сынып жаратылыстану курсынан оқушылар қарапайым және күрделі заттардың арасындағы
айырмашылықты, тағамдардың құрамында қандай заттар кездесетінін және оларды анықтауды
біледі.

Сабақ барысы
Сабақ

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Миға шабуыл бейнебаян көрсетіледі, ортасында тоқтатылады. Неліктен

1 -3 слайдтар

(5 мин)

гель тамызғанда бояулар жан-жаққа тарады? Оқушылардың жауабы

1-қосымша

тыңдалады, осыдан біз майдың қандай қасиетін көреміз? деген сұрақ

Видео 

арқылы сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты ашылады. Жауап берген

https://bilimland.kz

оқушылар бас бармақ арқылы бағаланады.

  

кезеңдері

Проблемалық сұрақ қоюда бейнебаянды қолдануға болады:
https://www.youtube.com/watch?v=JTsRVRS-YJU Сонымен бүгінгі
қарастыратын тақырыбымыз не туралы болуы мүмкін деп сұрай отырып,
сабақтың мақсаттарын оқушылармен бірге анықтап, бағалау критерийлері
таныстырылады.  

Сабақ

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың ортасы

Мұғалім липид түрлері: липидтер, балауыз, фосфолипидтер туралы

3-5 қосымша

(30 минут)

оқушыларға таныстырады.

13 слайд

Сынып оқушылары топтарға бөлінеді. Бір топ көмірсулардың қасиеттерін,

Топтық жұмыстарын өзара

екінші топ көмірсулардың қызметтерін, үшінші топ липидтердің

бағалайтын стикерлер

кезеңдері

қасиеттерін, төртінші топ липидтердің қызметтерін, бесінші топ липид
түрлері жайлы ақпаратпен танысып оқиды.   
Оқушыларға постер жасау тапсырмасы беріледі, Не білесің? тәсілі арқылы
оқушылар оқыған материалдан алған білімдерін ортаға түсіреді. 
Сыныпта постер қорғалады. Постер қорғау критерийлері:
1. Көмірсу немесе липидтің қасиетін атау кем дегенде 3 ден кем емес
2. Көмірсу мен майдың биологиялық қызметін атау кем дегенде 3 ден кем
емес
3. Қасиеті мен қызметін байланыстыру
Оқушыларға көмірсулар мен липидтерді
Венн диаграммасы арқылы салыстыру тапсырмасы ұсынылады.
4. Уақытты тиімді пайдалану. Уақыт 2 минут 5. Топтағы барлық
оқушылардың қамтылуы.

Сабақтың соңы

Кері байланыс

(5 минут)

«Сэндвич әдісі» арқылы алған білімдері бойынша кері байланыс орнатады.
1 қабат – түсінгені туралы оң пікір;
2 қабат – сыни көзқарас, нені өзгерту керек және қалай өзгерту керек;
3 қабат – оң көзқарас бере отырып, болашаққа ұсыныс беру: маған ұнады ,
дегенмен келесі жолы …
Үйге тапсырма беру Қысқы ұйқыға кететін жануарлар ағзасына май қорын
жинайды. Ағзалардың май қорын  

14 слайд
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!