|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімшесі |
8.1А Жасушалық биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жасуша-тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы: ядроның болуы және орналасуы, жасуша қабырғасы, жасуша мембранасы, пластидтер, митохондрия, жасуша вакуолі, рибосомалар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.2 Эукарит және прокариот жасушаларының құрылысын салыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу және түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты Сабақтың басы 0-2мин Алдыңғы білімді еске түсіру 3 мин
|
Педагогтің әрекеті Ұйымдастырушылық кезең. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа зейінін аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Алақан жылуы» тренинг Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында жүреді I – Эукариоттар II – Прокариоттар ІII – Вирустар «Миға шабуыл» әдісі арқылы алдыңғы сыныптағы білмдерін жаңғырту мақсатында дөңгелекті айналдыр тапсырмасын ұсынады. Қай оқушының жауап беретінін генератор арқылы жүзеге асырады. https://qazmath.net/nis-catalog/okushyny_tandau/#
|
Оқушының әрекеті Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды Шеңбер боп тұрып бір-біріне алақандарын қойып жақсы тілектер білдірді. Оқушылар алдыңғы білімді еске түсіру үшін берілген сұрақтарды барабан айналдыра отырып жауап береді. Сыныптастарынынң пікірін толықтырады. Ұжымдық талқыға салады. Өз ойын толықтырады 1.Жасуша дегеніміз не? 2.Біржасушалы ағзаларға не жатады? 3. Көпжасушалы ағзаларған не жатады? 4.Жасуша органоидтарында айрмашылықтар бар ма? 5. Жасушы терминін ұсынған ғалымдарды ата? 6.Неліктен жасушаларды біржасушалы, көпжасушалы деп ажыратамыз? |
Бағалау Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Дескриптор : Жасуша анықтамасын айтады Бір жасушалы, көпжасушалы ағзаларға мысал келтіреді Әрбір жауап-1балл мұғалімнің қошеметі |
Ресурстар Презентация Топтастыру http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ онлайн генератор арқылы жүзеге асады https://wordwall.net/ru/resource/58491210
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин Сабақтың ортасы 10 мин ЕББҚБ –ға арналған ( көзі нашар көретін бала) Функционалдық сауаттылығын арттыруға арналған тапсырма 10 мин Сабақтың соңы 7 мин Рефлексия Үй тапсырмасы |
Жаңа сабақты бастау. «Stop-кадр» әдісі. Оқушылардың назарын Эукарит және прокариот жасушаларының құрылысы бейнекөрініске аударып, бұл арқылы не байқағандарын сұрай отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Анаграмма тапсырмасын ұсынады
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы топтық тапсырмалар орындатады Тапсырмаларды QR –кодта жасақтап жасырын түрде ұсынады. 1-топ тарпсырмалары
Оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін «Кім?, не?, қайда?» ойынын ойнатады. Тақтада бірнеше суреттер топтамасын ұсынып тапсырманы орындаттады Оқушының бейнекөрсетілім, сыныптағы оқушылардың түсідірмесінен алған білімін толықтыру үшін кестемен жұымс тапсырмасын ұсынады. Жасуша неден тұрады? Жасушаның цитоплазмасында органеллалармен бірге ақуыз, май, көмірсу, нуклеин қышқылы, ферменттер, бейорганикалық заттар, су, липидтер болады. Цитоплазмада 5%-тен 8 %-ге жуық ақуыз, 1-5% көмірсу, 5-9% май болады. Су жасушаның 75-85% салмағын алады. Бейорганикалық заттар – калий, магний тұздары, нуклеин қышқылдары. Ақуыз жасушадағы су мен тұздар, сонымен бірге оның осмотик қысымын, электрлік зарядын қамтамасыз етеді. 1-тапсырма 1.Адам жасушаның энергия көзі A) ядрошық B) вакуоль C) ядро D) митохондрия E) цитоплазма 2.«Энергетикалық стансасы» аталған органоид A) митохондрия B) қабықша C) центросома D) рибосома E) лизосома 3.. Жасушаның бейорганикалық заты: A) Нуклеин қышқылы B) Ақуыз C) Тұз D) Көмірсу E) Май 4. Жасушалар мен ағзаларда бейағзалық заттардың мөлшері— A) 1 % B) 2 % C) 10 % D) 20 % E) 80 % 5.. Ядроның қызметі: A) Гүл, жеміске қызыл, сары түс беру. B) Көбеюге қатысу. C) Фотосинтезге қатысу. D) Өсімдікке жасыл түс беру. E) Қор затын жинауға қатысу. Теріп жаз. Талда» әдісі. Жеке жұмыс Жасуша органоидтарын теріп жазып және соған негіздей отырып анықтама беру. Тақырып бойынша айтылған мәіметтерге сүйене отырып фактілер мен дәледемелер келтіруді ұсынады Білім банкоматы » әдісі мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар мағынаны білу үшін бейнекөрсетілімге мұқият көреді. Әрбір маңызды ақпараттарды бейнеге . «Stop-кадр» деп айта отырып тоқтатып дәптерлеріне жазып алады.
Анаграмма тапсырмасын ұжымдық
талқылау жасап кілтті сөзд Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Бөлімі
Қолданбалы
кіріктірілген ғылымдар
Бөлімшесі
8.1А Жасушалық
биология
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
8
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Жасуша-тірі
ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және
эукариот жасушалардың құрылысы: ядроның болуы және орналасуы,
жасуша қабырғасы, жасуша мембранасы, пластидтер, митохондрия,
жасуша вакуолі, рибосомалар.
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
8.4.2.2 Эукарит және
прокариот жасушаларының құрылысын
салыстыру
Сабақтың
мақсаты Жасуша құрылысын және
органоидтарының қызметін түсіндіре
алады. Прокариотты және эукариотты
ағзалардың жасуша құрылысының айырмашылығын
сипаттайды.
Бағалау
критерийлері: Жасуша құрылысын және
органоидтарының қызметін түсіндіре
алады. Прокариотты және эукариотты
ағзалардың жасуша құрылысының айырмашылығын
сипаттайды. Ойлау дағдыларының
деңгейі
Білу және
түсіну Сабақтың
кезеңі// уақыты Сабақтың
басы 0-2мин Алдыңғы білімді еске
түсіру 3
мин
Педагогтің
әрекеті Ұйымдастырушылық
кезең. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа
зейінін аудару. Психологиялық ахуал
қалыптастыру: «Алақан жылуы»
тренинг Оқушыларды топтарға
біріктіруді ұйымдастыру: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында
жүреді I –
Эукариоттар II
–
Прокариоттар ІII
–
Вирустар «Миға
шабуыл» әдісі арқылы алдыңғы сыныптағы
білмдерін жаңғырту мақсатында дөңгелекті айналдыр тапсырмасын
ұсынады. Қай оқушының жауап беретінін генератор арқылы жүзеге
асырады. https://qazmath.net/nis-catalog/okushyny_tandau/#
Оқушының
әрекеті Оқушылар ұстазымен амандасады.
Сынып тәртібін сақтайды Шеңбер боп тұрып бір-біріне
алақандарын қойып жақсы тілектер
білдірді. Оқушылар алдыңғы білімді еске
түсіру үшін берілген сұрақтарды барабан айналдыра отырып жауап
береді. Сыныптастарынынң пікірін толықтырады. Ұжымдық талқыға
салады. Өз ойын толықтырады 1.Жасуша дегеніміз
не? 2.Біржасушалы ағзаларға не
жатады? 3. Көпжасушалы ағзаларған не
жатады? 4.Жасуша органоидтарында
айрмашылықтар бар ма? 5. Жасушы терминін ұсынған
ғалымдарды ата? 6.Неліктен жасушаларды
біржасушалы, көпжасушалы деп
ажыратамыз? Бағалау Қошемет сөздермен
ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Дескриптор
: Жасуша анықтамасын
айтады Бір жасушалы, көпжасушалы
ағзаларға мысал келтіреді
Әрбір жауап-1балл
мұғалімнің қошеметі Ресурстар
Презентация
Топтастыру
http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ онлайн генератор арқылы жүзеге
асады https://wordwall.net/ru/resource/58491210
Сабақтың
басы 10
мин Сабақтың
ортасы 10
мин ЕББҚБ –ға
арналған (
көзі нашар көретін
бала) Функционалдық сауаттылығын
арттыруға арналған
тапсырма 10
мин Сабақтың
соңы 7
мин Рефлексия
Үй
тапсырмасы
Жаңа сабақты бастау.
«Stop-кадр» әдісі. Оқушылардың
назарын Эукарит және прокариот
жасушаларының құрылысы бейнекөрініске аударып, бұл
арқылы не байқағандарын сұрай отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсаты
анықталады.
Анаграмма тапсырмасын
ұсынады
«Ойлан, бірік,
бөліс» әдісі арқылы топтық
тапсырмалар орындатады Тапсырмаларды QR –кодта жасақтап жасырын
түрде ұсынады. 1-топ
тарпсырмалары Оқушылардың қызығушылығын
арттыру үшін «Кім?, не?, қайда?»
ойынын ойнатады. Тақтада бірнеше
суреттер топтамасын ұсынып тапсырманы
орындаттады Оқушының бейнекөрсетілім,
сыныптағы оқушылардың түсідірмесінен алған білімін толықтыру үшін
кестемен жұымс тапсырмасын
ұсынады. Жасуша неден
тұрады? Жасушаның цитоплазмасында органеллалармен
бірге ақуыз, май, көмірсу, нуклеин қышқылы, ферменттер,
бейорганикалық заттар, су, липидтер болады. Цитоплазмада 5%-тен 8
%-ге жуық ақуыз, 1-5% көмірсу, 5-9% май болады. Су жасушаның 75-85%
салмағын алады. Бейорганикалық заттар – калий, магний тұздары,
нуклеин қышқылдары. Ақуыз жасушадағы су мен тұздар, сонымен бірге
оның осмотик қысымын, электрлік зарядын қамтамасыз
етеді. 1-тапсырма 1.Адам
жасушаның энергия
көзі A)
ядрошық B)
вакуоль C) ядро D) митохондрия E)
цитоплазма 2.«Энергетикалық
стансасы» аталған органоид A) митохондрия B)
қабықша C) центросома D) рибосома E)
лизосома 3.. Жасушаның
бейорганикалық заты: A) Нуклеин қышқылы B)
Ақуыз C) Тұз D) Көмірсу E) Май 4. Жасушалар мен
ағзаларда бейағзалық заттардың
мөлшері— A) 1 % B) 2 % C) 10 %
D) 20 % E) 80 % 5..
Ядроның
қызметі: A)
Гүл,
жеміске қызыл,
сары түс
беру.
B) Көбеюге
қатысу.
C) Фотосинтезге қатысу. D)
Өсімдікке жасыл
түс беру.
E) Қор
затын жинауға
қатысу. Теріп жаз. Талда»
әдісі. Жеке
жұмыс Жасуша органоидтарын теріп
жазып және соған негіздей отырып анықтама беру. Тақырып бойынша
айтылған мәіметтерге сүйене отырып фактілер мен дәледемелер
келтіруді ұсынады Білім банкоматы »
әдісі мұғалім сабақты қорытындылау
мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын
тыңдайды. Оқушылар мағынаны білу үшін
бейнекөрсетілімге мұқият көреді. Әрбір маңызды ақпараттарды
бейнеге .
«Stop-кадр» деп айта отырып тоқтатып
дәптерлеріне жазып
алады.
Анаграмма тапсырмасын ұжымдық
талқылау жасап кілтті сөзд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















