|
Білім беру ұйымының атауы |
ЖШС «Достық» мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Баймагамбетова Камила Бауыржанқызы |
|||||
|
Күні: |
13.12.2023 |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы ұлттық автономиялар Зерттеу сұрағы: Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру; 8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар өткен оқиғалардың салдарларын түсінеді. Алаш Орда үкіметі, Қоқан автономиясы және Қазақ АКСР-ң құрылу тарихын түсінеді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 12 минвут |
ҚР әнұраны орындалады. Миға шабуыл:
3) Ұлы қазан революциясы қай жылы, қай қалада болды? 4) Кеңес өкіметін қай паhтия орнатты 5) Алаш партиясының бағдарламасының жобасы жарияланған газет? 6) 1917 ж құрылған қандай саяси партияларды білеміз? 7) Большевиктер партиясының басшысы 8) Алаш партиясының бағдарламасы қанша бөлімнен тұрды? Оқушылар 2 топқа бөлінеді: 1-топ: Алаш автономиясы 2-топ: Түркістан автономиясы М/Б Суреттер арқылы тақырыпқа шығады. Сұрақтар: Суретте не көріп тұрсыздар? Суреттегі ту неге байланысты болуы мүмкін? МОқушыларды сабақтың мәселесі мен оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен, кілтті сөздермен таныстырады.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Дескриптор: Алдыңғы білімді еске түсіреді |
мадақтау |
Күннің көзі слайд |
||
|
Жаңа білім 5 минут 7 минут 3 минут 10 минут
|
М Бейнематериал көрсетеді. 1-тапсырма: Сұрақтар аялдамасы. 1. Қоқан автономиясы қашан құрылды? 2. Қоқан автономиясының тарихи маңызы неде? 3. Түркістан автономиясының басқару және атқару органдарын ата? 4. Түркістан автономиясының басқару органдарының құрамы қанша адамнан тұрды? 5. Алаш автономиясы қашан құрылды? 6. Алашорда үкіметін кім басқарды? 7. Алаш орда үкіметі құрылуының қандай тарихи маңызы болды? 8. Алашорда үкіметінің жеңілу себебі? Дескриптор: 1. Бейнематериалға сүйеніп, Қоқан автономиясының құрылуының 1 себебі мен 1 маңызын түсіндіре алады 2. Алашорда үкіметінің құрылған жылын, жетекшілерін, орталығын біледі. Сабақ барысында кездескен жаңа ұғымдарды қайталау. Сергіту сәті. 2- тапсырма. Постер қорғау. Дескриптор: Оқушылар берілген автономия бойынша постер қорғайды. Әр автономияың тарихи маңызы мен тарихын түсіндіре алады. Жеңілу себептерін анықтайды. |
Бейнематериалмен жұмыс Дескриптор: «Қоқан автономиясы мен Алаш Орда үкіметінің ортақ идеясы неліктен жүзеге аспады?» тақырып талдау Оқушылар берілген автономия бойынша постер қорғайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«стикермен мадақтау»
«стикермен мадақтау» |
https://www.youtube.com/watch?v=-PpgPuGLlcM
Плакат, суреттер оқулық |
||
|
Бекіту 4 минут |
Сабақты қорытындылау Қоқан автономиясы мен Алаш Орда үкіметінің ортақ идеясы неліктен жүзеге аспады? тақырып сұрағына қайта оралып, сабақты қорытындылау. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«стикер» |
оқулық |
||
|
Кері байланыс 3 минут |
Жалғастырыңыз: Не білдім? Не үйрендім? Не білгім келеді? Үйге тапсырма: «Қазақстан территориясындағы автономиялар» тақырыбына слайд жасап келу |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
карточка |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 8 сынып "Қазақстандағы автономиялар"
Ашық сабақ 8 сынып "Қазақстандағы автономиялар"
|
Білім беру ұйымының атауы |
ЖШС «Достық» мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Баймагамбетова Камила Бауыржанқызы |
|||||
|
Күні: |
13.12.2023 |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы ұлттық автономиялар Зерттеу сұрағы: Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру; 8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар өткен оқиғалардың салдарларын түсінеді. Алаш Орда үкіметі, Қоқан автономиясы және Қазақ АКСР-ң құрылу тарихын түсінеді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 12 минвут |
ҚР әнұраны орындалады. Миға шабуыл:
3) Ұлы қазан революциясы қай жылы, қай қалада болды? 4) Кеңес өкіметін қай паhтия орнатты 5) Алаш партиясының бағдарламасының жобасы жарияланған газет? 6) 1917 ж құрылған қандай саяси партияларды білеміз? 7) Большевиктер партиясының басшысы 8) Алаш партиясының бағдарламасы қанша бөлімнен тұрды? Оқушылар 2 топқа бөлінеді: 1-топ: Алаш автономиясы 2-топ: Түркістан автономиясы М/Б Суреттер арқылы тақырыпқа шығады. Сұрақтар: Суретте не көріп тұрсыздар? Суреттегі ту неге байланысты болуы мүмкін? МОқушыларды сабақтың мәселесі мен оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен, кілтті сөздермен таныстырады.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Дескриптор: Алдыңғы білімді еске түсіреді |
мадақтау |
Күннің көзі слайд |
||
|
Жаңа білім 5 минут 7 минут 3 минут 10 минут
|
М Бейнематериал көрсетеді. 1-тапсырма: Сұрақтар аялдамасы. 1. Қоқан автономиясы қашан құрылды? 2. Қоқан автономиясының тарихи маңызы неде? 3. Түркістан автономиясының басқару және атқару органдарын ата? 4. Түркістан автономиясының басқару органдарының құрамы қанша адамнан тұрды? 5. Алаш автономиясы қашан құрылды? 6. Алашорда үкіметін кім басқарды? 7. Алаш орда үкіметі құрылуының қандай тарихи маңызы болды? 8. Алашорда үкіметінің жеңілу себебі? Дескриптор: 1. Бейнематериалға сүйеніп, Қоқан автономиясының құрылуының 1 себебі мен 1 маңызын түсіндіре алады 2. Алашорда үкіметінің құрылған жылын, жетекшілерін, орталығын біледі. Сабақ барысында кездескен жаңа ұғымдарды қайталау. Сергіту сәті. 2- тапсырма. Постер қорғау. Дескриптор: Оқушылар берілген автономия бойынша постер қорғайды. Әр автономияың тарихи маңызы мен тарихын түсіндіре алады. Жеңілу себептерін анықтайды. |
Бейнематериалмен жұмыс Дескриптор: «Қоқан автономиясы мен Алаш Орда үкіметінің ортақ идеясы неліктен жүзеге аспады?» тақырып талдау Оқушылар берілген автономия бойынша постер қорғайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«стикермен мадақтау»
«стикермен мадақтау» |
https://www.youtube.com/watch?v=-PpgPuGLlcM
Плакат, суреттер оқулық |
||
|
Бекіту 4 минут |
Сабақты қорытындылау Қоқан автономиясы мен Алаш Орда үкіметінің ортақ идеясы неліктен жүзеге аспады? тақырып сұрағына қайта оралып, сабақты қорытындылау. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«стикер» |
оқулық |
||
|
Кері байланыс 3 минут |
Жалғастырыңыз: Не білдім? Не үйрендім? Не білгім келеді? Үйге тапсырма: «Қазақстан территориясындағы автономиялар» тақырыбына слайд жасап келу |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
карточка |
||
шағым қалдыра аласыз














