Ашық сабақ 9 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Генетикалық есептер шығарылды. Түрлі платформалармен тапсырмалар орындалды
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

Тексерілді :

Бөлім:

Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары

Педагогтің аты-жөні:

Кораева Ж.У

Күн:

Сыныбы : 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Моногибридті және дигибридті будандастыруға генетикалық есептер шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.4.2 -моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;

9.2.4.3 -дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

  • моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдейді және есептер шығарады;

  • дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдейді және есептер шығарады;




Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

«Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады

1.Мендель заңы

2.Моногибридті будандастыру

3.Дигибридті будандастыру арқылы бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.

«Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы көңілді орта қалыптастырамыз. 1.Мендель заңы

2.Моногибридті будандастыру

3.Дигибридті будандастыру

бойынша топтарға бірігеді.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Түрлі түсті стикерлер


8 мин

ІІ Үй тапсырмасы

Learninq Apps.orq

Оқушылардан « Жұбын тап »тәсілі арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады

Дигибридті будандастыру

Гомозиготалы ағза

Толымсыз доминаттылық

Фенотип

Момнгибридті будандастыру

Гетерозиготалы

Рецессивті белгі

Доминантты белгі

Толық доминанттылық генотип
















5«Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды.

« Жұбын тап » тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.















«Миға шабуыл» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Жалпы 1бал

Экран


Сабақтың

ортасы




15 мин

Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді белсенді оқу ортасын ұйымдастырады.

Өткен тақырып бойынша генетикалық символдар мен таңбаларды, терминдерге қайталау жүргізеді .

1.Мендель заңы

2.Моногибридті будандастыру

3.Дигибридті будандастыру топпен жұмыс жүргізеді



Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тапсырманы орындайды


Кері байланыс:






А4, А3

15мин

Сабақты бекіту тапсырмалары.

1-тапсырма

1-есеп Қызанақтың қызыл түсі сары түстен басым.Қызыл гетерозигота мен сары дарадан қандай ұрпақ күтуге болады?Олардың барлық генотипі мен фенотипін сипаттап жазыңдар.Генетика бойынша есептерді шығару жолы мен рәсімдеу белгілі шамаларды белгілеуден басталады.Бұл жағайда –доминантты жәе рецессивті белгілермен аллельді белгілеу керек.



2-есеп

Адамда солақайлық басылыңқы белгі, оң қолды жақсы меңгеру –басымдық.Оңқай гомозиготалы әйел мен солақай еркектің ұрпағы қандай болады?






3-есеп Ірі қарада мүйіздің болмауы мүйізді болуына қарағанда доминантты, ал қара түстің гені қызыл түсті генге қарағанда басым. 1000 мүйізді қызыл түсті сиырлардың қара бұқамен будандастырылудың нәтижесінде 984 бұзау алынды. Бірінші ұрпақтағы бұзаулардың генотиптерін анықтаңыз



2-тапсырма wordwall әдісі

1.Адамда көк көз-рецессивті белгі,қой көзді гетерозиготалы әйелмен көк көзді еркек ұрпағы қандай болады?Барлық дараның генотипін сипатаңдар.


2.Әкесінің қаны Ітоп,анасының қаны ІІІтоп гетерозиготалы болып келетін мүмкін болатын нұсқалардың барлығын болжаңдар


3.Тауықта қара түсі –А, қоңыр түс-а айдарының болуы В,айдарының болмауы –в.Қоңыр айдарлы қораз айдары жоқ қаратауықпен шағылыстырылады.F1 де 50% балапан қара,айдарлы 50% қоңыр айдарлы Ата-анасының генотипі қандай?


4.Шығу тегі белгісіз сары бұдыр бұршақ егілдіоыс даралардың өздңгңнен тозаңдануынан қандай ұрпақ алуға болады ?Мүмкін болатын нұсқалардың барлығын болжаңдар және олардың генотипін белгілеңдер






Жұптық жұмыс


Есептің шарты дұрыс рәсімделген.

Есептердің шешу жолы дұрыс.

Пеннет торы дұрыс қолданылған.


Бірінші және екінші ұрпақтың генотипін және фенотипін дұрыс анықтайды7




Есептердің шарты дұрыс рәсімделеді.

Есептердің дұрыс шешу жолы көрсетіледі.

Ананың генотипін анықтайды.





Есептердің шарты дұрыс рәсімделген.

Есептердің шешу жолы дұрыс.

Пеннет торы дұрыс қолданылған.

Бірінші ұрпақтағы бұзаулардың генотиптері дұрыс анықталған.






Жеке жұмыс


Моногибридті будандастыруға есеп шығарады.

Дигибридті будандастыру кезіндегі ата ана генотипін анықтайды.

Дигибридті будандастыруға есептер шығарады.


Дескриптор:

-есептің шарты дұрыс рәсімделген;.

есептердің шешу жолы дұрыс;

Пеннет торы дұрыс қолданылған.( 1)

-бірінші және екінші ұрпақтың генотипін және фенотипін дұрысанықтайды;(1)

Жалпы балл-2





Дескриптор :

-есептердің шарты дұрыс рәсімделеді;

есептердің дұрыс шешу жолы көрсетіледі;(1)

-ананың генотипін анықтайды;(1)

Жалпы максималды балл-2



Дескриптор :

-есептердің шарты дұрыс рәсімделген;

есептердің шешу жолы дұрыс;

Пеннет торы дұрыс қолданылған;(1)

-Бірінші ұрпақтағы бұзаулардың генотиптері дұрыс анықталған;(1)

Жалпы балл-2




Дескриптор :

-моногибридті будандастыруға есеп шығарады;(1)

-дигибридті будандастыру кезіндегі ата ана генотипін анықтайды;(1)

-дигибридті будандастыруға есептер шығарады1

Жалпы балл-3

Әр дұрыс жауап үшін








2-косымша

Тапсырма жазылған парақтар

9 сынып оқулық





















Сабақтың соңы

4 мин

Кері байланыс

«СМС» тәсілі

арқылы кері байланыс жасауды ұсынады

«СМС» тәсілі

арқылы кері байланыс жасайды

Кері байланыс:

«СМС» тәсілі арқылы

Кесте

1 мин

Үй тапсырмасы § 37, білім класс есеп терін шығару
















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
20.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі