-
Сабақ: қосу формулалары
Мектеп: « Е.Сиқымов атындағы орта мектебі, мектеп жанындағы интернатымен» КММ
Күні:10.03.2020ж
Мұғалімнің аты-жөні: Мұқамет Жазиман
Сынып: 9а
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
Оқушылар: қосу форумулалары туралы мәлімет алады.
Оқушылардың басым бөлігі: қосу форумулаларын пайдалана отырып, есептер шығара алады.
Кейбір оқушылар: формулаларды түрлендіріп, есептер шығарады, логикалық тапсырмаларды орындайды.
Жетістік критерийлері
-
Қосу формуласын біледі.
-
Қосу формулаларын пайдаланып есптер шығара алады.
-
Қосу формулсын түрлендіріп, күрделі есептер шығара алады.
Тілдік мақсат
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді меңгереді, есептерді талқылайды, өз ойын басқаларға жеткізе алады, қорытынды жасайды.
Құндылықтарды дамыту
Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.
Пәнаралық байланыс
Геометрия
АКТ қолдану дағдылары
Интерактивті тақта, таратпа
материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Оқыту ресурстары
Басы
5 минут
Жұптық жұмыс.
Ұйымдастыру сәті. Сәлемдесу Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»:
Б
өлменің 4 бұрышында 4 мысық отыр. Әр
мысыққа
үш мысықтан қарап отыр.
Бөлмеденеше мысық бар? Жауабы : 4 мысық.
Өткен тақырыпты еске түсіру «Сәйкесін тап » ойыны.
Өтілген тақырыптар бойынша формулаларды сәйкестендіреді. Оқушыларға тапсырма таратылып беріледі. Орындарында отырып жауабын табады. Дұрыс жауап тақтадан көрсетіледі. Қасындағы жұбымен ауыстырып тексереді.
-
1
-
1
-
1
+
ctg2 =
Геометриялық фигуралар арқылы бағаланады.
Интерактивті тақта, таратпа
материалдар,
-
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 12 минут |
Жаңа тақырып Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыра отырып, бейнебаян көрсетіледі. Сол бейне баянды көріп отырып, бүгінгі тақырыптағы негізгі формулалармен танысады. cos ( α +β) =cosα cos β – sinα sinβ сos (α - β) =cosα cosβ + sinα sinβ sin (α +β) =sinα cosβ + cosα sinβ sin (α –β )=sinα cosβ – cosα sinβ тақырыпқа байланысты 1-мысал: түсіндіріліп, оқушылар «Кім жылдам »ойыны арқылы sin105°, tg105°, ctg105° мәндерін есептеу ұсынылады. Үш қатардан үш оқушы тақтаға, басқалары орындарында отырып есептейді.Тез әрі дұрыс есептеген оқушыға геометриялық фигуралар арқылы бағаланады. |
Интерактивті тақта |
|
Жеке жұмыс |
«Білімді мыңды жығар ......» ойыны. Интерактивті тақтадан ұяшықтар көрсетіліп, оқушылар өздеріне ұнаған ұяшықты таңдайды. Әр ұяшықтың астында оқулықтағы есептер беріледі. Тақтаға шығып орындайды. 1-ұяшық: №440 есеп; 1) sin(); 2-ұяшық: №440 есеп: 4) соs (); 3- ұяшық: № 440 есеп , 6) тg () ; 4- ұяшық: №441 – есеп, 1) cos40°cos20° – sin40°sin20°, 5-ұяшық: № 441 есеп 2) cos70°cos40° + sin70°sin40° 6- ұяшық: №442 есеп, 1) cos5хcos2x + sin5xsin2x |
Оқулық, тақта , бор. |
|
Жеке жұмыс |
Тест тапсырмалары (5 ұпай)
А. cosα cos β – sinα sinβ . B) cosα cosβ + sinα sinβ C) sinα cosβ – cosα sinβ 2. sin (α +β) = А) cosα cos β – sinα sinβ . B) cosα cosβ + sinα sinβ C) sinα cosβ + cosα sinβ 3. sin (α –β )= A)cosα cos β – sinα sinβ . B) cosα cosβ + sinα sinβ C) sinα cosβ – cosα sinβ 4. A). B) C) sinα cosβ – cosα sinβ С) . 5. A). B) C) sinα cosβ – cosα sinβ Тест жауаптары: 1. А, 2. С 3. С 4. С 5. А |
Интерактивті тақта |
|
Соңы 5 минут |
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» стратегиясы бойынша оқушылар оқу мақсаттарының жетістік критерийлеріне сәйкес өздерінің бүгінгі сабақта нені ұғынып, нені игергендерін, нені әлі де болса жетілдіру қажет екендері жайлы ойларын стикерлерге жазады. Бағалау. Оқушылар жалпы сабақ барысында алған геометриялық фигуралары арқылы бағаланады. Үйге тапсырма: №444 есеп . |
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
Маған түсініксіз болды -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 9-сынып алгебра қосу формуласы
-
Сабақ: қосу формулалары
Мектеп: « Е.Сиқымов атындағы орта мектебі, мектеп жанындағы интернатымен» КММ
Күні:10.03.2020ж
Мұғалімнің аты-жөні: Мұқамет Жазиман
Сынып: 9а
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
Оқушылар: қосу форумулалары туралы мәлімет алады.
Оқушылардың басым бөлігі: қосу форумулаларын пайдалана отырып, есептер шығара алады.
Кейбір оқушылар: формулаларды түрлендіріп, есептер шығарады, логикалық тапсырмаларды орындайды.
Жетістік критерийлері
-
Қосу формуласын біледі.
-
Қосу формулаларын пайдаланып есптер шығара алады.
-
Қосу формулсын түрлендіріп, күрделі есептер шығара алады.
Тілдік мақсат
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді меңгереді, есептерді талқылайды, өз ойын басқаларға жеткізе алады, қорытынды жасайды.
Құндылықтарды дамыту
Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.
Пәнаралық байланыс
Геометрия
АКТ қолдану дағдылары
Интерактивті тақта, таратпа
материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Оқыту ресурстары
Басы
5 минут
Жұптық жұмыс.
Ұйымдастыру сәті. Сәлемдесу Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»:
Б
өлменің 4 бұрышында 4 мысық отыр. Әр
мысыққа
үш мысықтан қарап отыр.
Бөлмеденеше мысық бар? Жауабы : 4 мысық.
Өткен тақырыпты еске түсіру «Сәйкесін тап » ойыны.
Өтілген тақырыптар бойынша формулаларды сәйкестендіреді. Оқушыларға тапсырма таратылып беріледі. Орындарында отырып жауабын табады. Дұрыс жауап тақтадан көрсетіледі. Қасындағы жұбымен ауыстырып тексереді.
-
1
-
1
-
1
+
ctg2 =
Геометриялық фигуралар арқылы бағаланады.
Интерактивті тақта, таратпа
материалдар,
-
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 12 минут |
Жаңа тақырып Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыра отырып, бейнебаян көрсетіледі. Сол бейне баянды көріп отырып, бүгінгі тақырыптағы негізгі формулалармен танысады. cos ( α +β) =cosα cos β – sinα sinβ сos (α - β) =cosα cosβ + sinα sinβ sin (α +β) =sinα cosβ + cosα sinβ sin (α –β )=sinα cosβ – cosα sinβ тақырыпқа байланысты 1-мысал: түсіндіріліп, оқушылар «Кім жылдам »ойыны арқылы sin105°, tg105°, ctg105° мәндерін есептеу ұсынылады. Үш қатардан үш оқушы тақтаға, басқалары орындарында отырып есептейді.Тез әрі дұрыс есептеген оқушыға геометриялық фигуралар арқылы бағаланады. |
Интерактивті тақта |
|
Жеке жұмыс |
«Білімді мыңды жығар ......» ойыны. Интерактивті тақтадан ұяшықтар көрсетіліп, оқушылар өздеріне ұнаған ұяшықты таңдайды. Әр ұяшықтың астында оқулықтағы есептер беріледі. Тақтаға шығып орындайды. 1-ұяшық: №440 есеп; 1) sin(); 2-ұяшық: №440 есеп: 4) соs (); 3- ұяшық: № 440 есеп , 6) тg () ; 4- ұяшық: №441 – есеп, 1) cos40°cos20° – sin40°sin20°, 5-ұяшық: № 441 есеп 2) cos70°cos40° + sin70°sin40° 6- ұяшық: №442 есеп, 1) cos5хcos2x + sin5xsin2x |
Оқулық, тақта , бор. |
|
Жеке жұмыс |
Тест тапсырмалары (5 ұпай)
А. cosα cos β – sinα sinβ . B) cosα cosβ + sinα sinβ C) sinα cosβ – cosα sinβ 2. sin (α +β) = А) cosα cos β – sinα sinβ . B) cosα cosβ + sinα sinβ C) sinα cosβ + cosα sinβ 3. sin (α –β )= A)cosα cos β – sinα sinβ . B) cosα cosβ + sinα sinβ C) sinα cosβ – cosα sinβ 4. A). B) C) sinα cosβ – cosα sinβ С) . 5. A). B) C) sinα cosβ – cosα sinβ Тест жауаптары: 1. А, 2. С 3. С 4. С 5. А |
Интерактивті тақта |
|
Соңы 5 минут |
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» стратегиясы бойынша оқушылар оқу мақсаттарының жетістік критерийлеріне сәйкес өздерінің бүгінгі сабақта нені ұғынып, нені игергендерін, нені әлі де болса жетілдіру қажет екендері жайлы ойларын стикерлерге жазады. Бағалау. Оқушылар жалпы сабақ барысында алған геометриялық фигуралары арқылы бағаланады. Үйге тапсырма: №444 есеп . |
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
Маған түсініксіз болды -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
шағым қалдыра аласыз



