Сынып. Алгебра. Сабақ жоспары №1
|
Бөлім: |
9.3А Тригонометрия |
|||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Мейрханова К.С. |
|||||
|
Пән/Сынып: |
9 «Ә» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
10.01.2025 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.1.1бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру; 9.1.2.1градусты радианға және радианды градусқа айналдыру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын білу -Бұрышты радиандық өлшемнен градустық өлшемге көшіруді үйрену; -Бұрышты градустық өлшемнен радиандық өлшемге айналдыра алу; -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілеуді білу; |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлеметсіздерме! Атмосфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін,Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді;
-бірлік шеңбердегі нүктенің
координаталары (cosα; Қайталау. Қайталау үшін арифметрикалық және Геометриялық прогрессиялардың формулаларын таза парақтарға жаздыртамын. Жаттау, есте сақтау қабілеттерін тексеремін |
Сәлемдеседі. Сабаққа дайындалады Сұрақтарға жауап береді. Формулаларды еске түсіріп,жазады.
|
Дескриптор: -сан тізбегінің заңдылығын анықтайды -келесі үш мүшесін жазады -ерекшеліктерін анықтайды -есептің жауабын жазады |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор; бағалау парағы. Интернет ресурстары |
|
|
10 мин |
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Слайдтың көмегімен түсіндіремін Бұрыштың радиандық өлшемі деп бұрышты құрайтын шеңбер доғасының ұзындығының оның радиусына қатынасын айтады.
L-шеңбердоғасыныңұзындығы; R-шеңберрадиусы;
Анықтама. Ұзындығышеңберрадиусыныңұзындығынатең, доғағасәйкескелетінцентрлікбұрыш 1 радиандықбұрыш депаталады. Сондатолықшеңбердіңұзындығынасәйкескелетін,
толықбұрыш Жарты шеңбердің градустық өлшемі 1800, ал оның радиандық өлшемі π екенін біле отырып, 10 –ты радиандық өлшем арқылы анықтайық:
10= α-қандай да бір бұрыштың градустық өлшемі, а-сол бұрыштың радиандық өлшемі болсын, онда келесі пропорция ақиқат: α:180=а:π, а=
мысалы, α=300 а= |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Слайд Оқулық Оқу құралдары; Тақта; Бор; Интернет ресурстары |
|
|
25 мин |
Бекіту тапсырмалары |
1-тапсырма. Келесі
бұрыштардың санын 300; 450; 1200; 900; 2400; |
Дұрыс шешімі:
a=
a=
a=
a=
a=
|
Дескриптор: - Градустық өлшемде берілген бұрышты радианға айналдырады ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды |
Тақта; Оқу құралдары; Слайд; Карточкалар; |
|
|
|
|
2-тапсырма. Радианды градусқа айналдыр:
|
|
Дескриптор: - Радиандық өлшемде берілген бұрышты градусқа айналдырады ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды |
Тақта; Оқу құралдары; Слайд; Карточкалар; |
|
|
|
|
3-4-тапсырма. 3).Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының
қосындысы
|
4). R=1,2 1мин-та 300 айн жасайды ω-? ω |
-бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді; -Бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталарын табады |
Тақта; Оқу құралдары; Слайд; Карточкалар; |
|
|
|
Оқулықпен жұмыс |
Оқулықтан есептер шығарады №4.1. Тригонометриялык шенбердін көмегімен 150°, 210°, 540°, -45°, -135°, -720°-ка тен бурыштарды кескіндендер. №4.2. Төмендегі бурыштардын радиус векторы кай ширекте жатады: 1) 179°; 2) 325°; 3) -150°; 4) -10; 5) 800°; 6) 10000°? |
№4.3 Темендегі бурыштарга сәйкес радиус-вектор кай ширекке тиісті: 1) 289°; 2) 190°; 3) 100°; 4) -20°; 5)-110°; 6) 4200°? №4.4. 40°, 150°, 315°, 1000°, -20°, -120, -300°-ка тен бурыштарды радиан аркылы өрнектендер. . |
Дескриптор: - Радиандық өлшемде берілген бұрышты градусқа айналдырады Және керісінше |
9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор; бағалау парағы |
|
|
5 минут |
Сабақтың соңы |
Бүгінгі сабақта: -Бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру,есептер шығару; -Градусты радианға және радианды градусқа айнаалдыру тәсілдерін білу. Рефлексия: Үйге тапсырма. №. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
. |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор; бағалау парағы |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 9 сынып Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері
Ашық сабақ 9 сынып Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері
Сынып. Алгебра. Сабақ жоспары №1
|
Бөлім: |
9.3А Тригонометрия |
|||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Мейрханова К.С. |
|||||
|
Пән/Сынып: |
9 «Ә» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
10.01.2025 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.1.1бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру; 9.1.2.1градусты радианға және радианды градусқа айналдыру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын білу -Бұрышты радиандық өлшемнен градустық өлшемге көшіруді үйрену; -Бұрышты градустық өлшемнен радиандық өлшемге айналдыра алу; -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілеуді білу; |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлеметсіздерме! Атмосфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін,Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді;
-бірлік шеңбердегі нүктенің
координаталары (cosα; Қайталау. Қайталау үшін арифметрикалық және Геометриялық прогрессиялардың формулаларын таза парақтарға жаздыртамын. Жаттау, есте сақтау қабілеттерін тексеремін |
Сәлемдеседі. Сабаққа дайындалады Сұрақтарға жауап береді. Формулаларды еске түсіріп,жазады.
|
Дескриптор: -сан тізбегінің заңдылығын анықтайды -келесі үш мүшесін жазады -ерекшеліктерін анықтайды -есептің жауабын жазады |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор; бағалау парағы. Интернет ресурстары |
|
|
10 мин |
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Слайдтың көмегімен түсіндіремін Бұрыштың радиандық өлшемі деп бұрышты құрайтын шеңбер доғасының ұзындығының оның радиусына қатынасын айтады.
L-шеңбердоғасыныңұзындығы; R-шеңберрадиусы;
Анықтама. Ұзындығышеңберрадиусыныңұзындығынатең, доғағасәйкескелетінцентрлікбұрыш 1 радиандықбұрыш депаталады. Сондатолықшеңбердіңұзындығынасәйкескелетін,
толықбұрыш Жарты шеңбердің градустық өлшемі 1800, ал оның радиандық өлшемі π екенін біле отырып, 10 –ты радиандық өлшем арқылы анықтайық:
10= α-қандай да бір бұрыштың градустық өлшемі, а-сол бұрыштың радиандық өлшемі болсын, онда келесі пропорция ақиқат: α:180=а:π, а=
мысалы, α=300 а= |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Слайд Оқулық Оқу құралдары; Тақта; Бор; Интернет ресурстары |
|
|
25 мин |
Бекіту тапсырмалары |
1-тапсырма. Келесі
бұрыштардың санын 300; 450; 1200; 900; 2400; |
Дұрыс шешімі:
a=
a=
a=
a=
a=
|
Дескриптор: - Градустық өлшемде берілген бұрышты радианға айналдырады ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды |
Тақта; Оқу құралдары; Слайд; Карточкалар; |
|
|
|
|
2-тапсырма. Радианды градусқа айналдыр:
|
|
Дескриптор: - Радиандық өлшемде берілген бұрышты градусқа айналдырады ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды |
Тақта; Оқу құралдары; Слайд; Карточкалар; |
|
|
|
|
3-4-тапсырма. 3).Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының
қосындысы
|
4). R=1,2 1мин-та 300 айн жасайды ω-? ω |
-бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді; -Бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталарын табады |
Тақта; Оқу құралдары; Слайд; Карточкалар; |
|
|
|
Оқулықпен жұмыс |
Оқулықтан есептер шығарады №4.1. Тригонометриялык шенбердін көмегімен 150°, 210°, 540°, -45°, -135°, -720°-ка тен бурыштарды кескіндендер. №4.2. Төмендегі бурыштардын радиус векторы кай ширекте жатады: 1) 179°; 2) 325°; 3) -150°; 4) -10; 5) 800°; 6) 10000°? |
№4.3 Темендегі бурыштарга сәйкес радиус-вектор кай ширекке тиісті: 1) 289°; 2) 190°; 3) 100°; 4) -20°; 5)-110°; 6) 4200°? №4.4. 40°, 150°, 315°, 1000°, -20°, -120, -300°-ка тен бурыштарды радиан аркылы өрнектендер. . |
Дескриптор: - Радиандық өлшемде берілген бұрышты градусқа айналдырады Және керісінше |
9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор; бағалау парағы |
|
|
5 минут |
Сабақтың соңы |
Бүгінгі сабақта: -Бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру,есептер шығару; -Градусты радианға және радианды градусқа айнаалдыру тәсілдерін білу. Рефлексия: Үйге тапсырма. №. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
. |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор; бағалау парағы |
|
шағым қалдыра аласыз
α







=
(рад)












2πR*5=10πR=12 (м/с)














