Бекітемін:
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Иманова Б.Е. |
|
Күні: |
27.02.2025ж |
|
Сыныбы: 9 «ә» |
Қатысушылар саны: 27 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүниежүзі халқының миграциясы. Қазақстан халқының миграциясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.2 дүниежүзі халқы миграцияларының басты бағыттарын, себеп-салдарын түсіндіреді 9.4.1.3 Қазақстандағы көші-қон үдерістерді талдап, басты бағыттарын анықтайды; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Миграция, миграция түрлерін, халықтар миграциясы себептерін, миграция типтерін біледі, миграциялық сальдоны анықтай алады. Дүниежүзімен Қазақстандағы көші-қон үдерістерін талдап, басты бағыттарын атайды. |
|
Құндылықтар және оның мақсаты |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|
Апта дәйек сөзі |
«Бірлік және жасампаздық - ел бағдары» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды ахуал қалыптастыру. Тақтаға тулар ілінеді. Сол туларға қарап әр ұлттың амандасуы бойынша бір-бірлерімен сәлемдеседі. Мақсаты: сабақ барысында оқушыға жағымды көңіл күй сыйлау. Оқушылар топқа бірігіп отырады. Үй тапсырмасы «Айналмалы шеңбер» әдісі арқылы сұралады. Мұғалім дұрыс жауабын нақтылап балл береді. Жалпы толық сұрақты қорытындылайды. |
Оқушылар топқа бірігіп отырады. Әр топтан 1 оқушы шығып карточканы таңдайды. Сол бойынша әр ұлттардың сәлемдесуін көрсетеді. Дескриптор: -материалды түсінгендігі -мағынасына сай жауаптарын табады.
Оқушылар өзін-өзі бағалауды белгілеп отырады. |
Ауызша колдау
ҚБ: 2 балл
|
Телефон, «Қазақстан географиясы» 9- сынып, Алматы «Мектеп» 2024ж, Ш.Т. Толыбекова, Г.Е. Головина., С.С. Козина., Е.А.Ахметов. 2 бөлім 8-13 беттер https://wordwall.net/ru/resource/87586844 Глобус бейнеленген бағалау парағы. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 33 мин. |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Видеоролик көрсетіледі. Әрі қарай бейнесуретке сай мұғалімнің сөзі.Сабақтың тақырыбы, мақсаты таныстырылады. Мұғалімнің жекелеген сұрақтары болады. Зерттеу сұрақтары: жеке қолдау, диалог арқылы. Топтық жұмыс Оқушыларға «Голограмма» әдісі бойынша «AIR BR» платформасы арқылы топтық тапсырма беріледі. Оқушыларға дискриптор таратылады. 1 –топ. Дүниежүзі халықтарының көші-қон бағыттарын кескін картаға түсіріп, себеп салдарын түсіндіреді. 2-топ Қазақстан халықтар миграциясын басты бағыттарын анықтап, үдерісті талдайды. 3 топ. Берілген мәліметтерді пайдаланып, көші –қон үдерісі бойынша диаграмма құрып талдайды. Миграциялық сальдо бойынша есептер шығарады. Жұптық жұмыс PISA тапсырмаларын орындайды. 1 топ Қазақстанда ішкі миграцияның негізгі бағыттары: Мақсат: Оқушыларға Қазақстандағы ішкі миграцияны түсіндіру және оның себептерін талдау. 2 топ. Шет елдерден Қазақстанға көшу: Мақсат: Оқушыларға Қазақстандағы халықаралық миграцияны түсіндіру және оның Қазақстан экономикасына әсерін зерттеу. 3 топ . «Көрініс» Америка Құрама Штаттарына екі абутурент «Болашақ бағдарламасы» арқылы оқуға түсті. Бұл көші қон түрінің атауын табыңыз. Жеке жұмыс. «Нысандарды тап» әдісі Оқушылар wordwall платформасы арқылы электронды тақтадан иммигранттарды қабылдаушы 10 елді көрсетеді. Сабақты бекіту. «Адасқан обьектілер» әдісі арқылы оқушылар термин сөздердің дұрысын табады. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады
Дескриптор: -Дүниежүзі халықтарының көші-қон бағыттарын кескін картаға түсіреді, себеп салдарын айтады -Қазақстан халықтар миграциясын басты бағыттарын анықтай алады, үдерісті талдай біледі. - Берілген мәліметтерді пайдаланып, көші –қон үдерісі бойынша диаграмма құрады, оны талдайды.
Дискриптор - Оқушыларға Қазақстандағы ішкі миграцияны түсініп және оның себептерін талдай біледі - Оқушыларға Қазақстандағы халықаралық миграцияны түсінеді және оның Қазақстан экономикасына әсерін зерттейді - оқушылар көрсетілген көрініс бойынша көші –қон түрін анықтайды. Дескриптор - Берілген терминдерді олардың дұрыс анықтамаларымен сәйкестендіреді -терминдерді түсінеді -сабақ бойғы жұмыстардан қорытынды жасайды, айтады, толықтырады. |
ҚБ: 3 балл
ҚБ. 3 балл
ҚБ: 2 балл
|
Халықтар миграциясы туралы видеоролик https://youtu.be/xZFoE3GlPzA?si=dImErb5601D9axb5 Презентация Дүние жүзінің кескін картасы
А4 қағаз, қима суреттер,
Transform your QR codes into AR holograms
Оқулық, атлас, кескін карта
«Қазақстан географиясы», 9- сынып, Алматы «Мектеп» 2024ж, Ш.Т. Толыбекова, Г.е. Головина., С.С. Козина., Е.А.Ахметов. 2 бөлім 8-13 беттер
https://wordwall.net/resource/86948305 Картамен жұмыс |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Рефлексия Оқушылар сабақтан алған әсерлерін электронды «Padlet» әдісі арқылы кері байланыс береді. - Глобус бағалау парағы арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды. Бағалау Топтарды жалпы бағалау. Үй тапсырмасын беру Жаңа тақырыпты оқу. Дүниежүзі халқының миграциясы. Қазақстан халқының миграциясы Кескін картаға Қазақстанның ішкі көші-қон бағыттарын белгілеу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша оқушылар өзін өзі бағалайды. |
карта, бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 9 сынып. Дүниежүзі халқының миграциясы. Қазақстан халқының миграциясы
Ашық сабақ 9 сынып. Дүниежүзі халқының миграциясы. Қазақстан халқының миграциясы
Бекітемін:
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Иманова Б.Е. |
|
Күні: |
27.02.2025ж |
|
Сыныбы: 9 «ә» |
Қатысушылар саны: 27 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүниежүзі халқының миграциясы. Қазақстан халқының миграциясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.2 дүниежүзі халқы миграцияларының басты бағыттарын, себеп-салдарын түсіндіреді 9.4.1.3 Қазақстандағы көші-қон үдерістерді талдап, басты бағыттарын анықтайды; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Миграция, миграция түрлерін, халықтар миграциясы себептерін, миграция типтерін біледі, миграциялық сальдоны анықтай алады. Дүниежүзімен Қазақстандағы көші-қон үдерістерін талдап, басты бағыттарын атайды. |
|
Құндылықтар және оның мақсаты |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|
Апта дәйек сөзі |
«Бірлік және жасампаздық - ел бағдары» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды ахуал қалыптастыру. Тақтаға тулар ілінеді. Сол туларға қарап әр ұлттың амандасуы бойынша бір-бірлерімен сәлемдеседі. Мақсаты: сабақ барысында оқушыға жағымды көңіл күй сыйлау. Оқушылар топқа бірігіп отырады. Үй тапсырмасы «Айналмалы шеңбер» әдісі арқылы сұралады. Мұғалім дұрыс жауабын нақтылап балл береді. Жалпы толық сұрақты қорытындылайды. |
Оқушылар топқа бірігіп отырады. Әр топтан 1 оқушы шығып карточканы таңдайды. Сол бойынша әр ұлттардың сәлемдесуін көрсетеді. Дескриптор: -материалды түсінгендігі -мағынасына сай жауаптарын табады.
Оқушылар өзін-өзі бағалауды белгілеп отырады. |
Ауызша колдау
ҚБ: 2 балл
|
Телефон, «Қазақстан географиясы» 9- сынып, Алматы «Мектеп» 2024ж, Ш.Т. Толыбекова, Г.Е. Головина., С.С. Козина., Е.А.Ахметов. 2 бөлім 8-13 беттер https://wordwall.net/ru/resource/87586844 Глобус бейнеленген бағалау парағы. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 33 мин. |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Видеоролик көрсетіледі. Әрі қарай бейнесуретке сай мұғалімнің сөзі.Сабақтың тақырыбы, мақсаты таныстырылады. Мұғалімнің жекелеген сұрақтары болады. Зерттеу сұрақтары: жеке қолдау, диалог арқылы. Топтық жұмыс Оқушыларға «Голограмма» әдісі бойынша «AIR BR» платформасы арқылы топтық тапсырма беріледі. Оқушыларға дискриптор таратылады. 1 –топ. Дүниежүзі халықтарының көші-қон бағыттарын кескін картаға түсіріп, себеп салдарын түсіндіреді. 2-топ Қазақстан халықтар миграциясын басты бағыттарын анықтап, үдерісті талдайды. 3 топ. Берілген мәліметтерді пайдаланып, көші –қон үдерісі бойынша диаграмма құрып талдайды. Миграциялық сальдо бойынша есептер шығарады. Жұптық жұмыс PISA тапсырмаларын орындайды. 1 топ Қазақстанда ішкі миграцияның негізгі бағыттары: Мақсат: Оқушыларға Қазақстандағы ішкі миграцияны түсіндіру және оның себептерін талдау. 2 топ. Шет елдерден Қазақстанға көшу: Мақсат: Оқушыларға Қазақстандағы халықаралық миграцияны түсіндіру және оның Қазақстан экономикасына әсерін зерттеу. 3 топ . «Көрініс» Америка Құрама Штаттарына екі абутурент «Болашақ бағдарламасы» арқылы оқуға түсті. Бұл көші қон түрінің атауын табыңыз. Жеке жұмыс. «Нысандарды тап» әдісі Оқушылар wordwall платформасы арқылы электронды тақтадан иммигранттарды қабылдаушы 10 елді көрсетеді. Сабақты бекіту. «Адасқан обьектілер» әдісі арқылы оқушылар термин сөздердің дұрысын табады. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады
Дескриптор: -Дүниежүзі халықтарының көші-қон бағыттарын кескін картаға түсіреді, себеп салдарын айтады -Қазақстан халықтар миграциясын басты бағыттарын анықтай алады, үдерісті талдай біледі. - Берілген мәліметтерді пайдаланып, көші –қон үдерісі бойынша диаграмма құрады, оны талдайды.
Дискриптор - Оқушыларға Қазақстандағы ішкі миграцияны түсініп және оның себептерін талдай біледі - Оқушыларға Қазақстандағы халықаралық миграцияны түсінеді және оның Қазақстан экономикасына әсерін зерттейді - оқушылар көрсетілген көрініс бойынша көші –қон түрін анықтайды. Дескриптор - Берілген терминдерді олардың дұрыс анықтамаларымен сәйкестендіреді -терминдерді түсінеді -сабақ бойғы жұмыстардан қорытынды жасайды, айтады, толықтырады. |
ҚБ: 3 балл
ҚБ. 3 балл
ҚБ: 2 балл
|
Халықтар миграциясы туралы видеоролик https://youtu.be/xZFoE3GlPzA?si=dImErb5601D9axb5 Презентация Дүние жүзінің кескін картасы
А4 қағаз, қима суреттер,
Transform your QR codes into AR holograms
Оқулық, атлас, кескін карта
«Қазақстан географиясы», 9- сынып, Алматы «Мектеп» 2024ж, Ш.Т. Толыбекова, Г.е. Головина., С.С. Козина., Е.А.Ахметов. 2 бөлім 8-13 беттер
https://wordwall.net/resource/86948305 Картамен жұмыс |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Рефлексия Оқушылар сабақтан алған әсерлерін электронды «Padlet» әдісі арқылы кері байланыс береді. - Глобус бағалау парағы арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды. Бағалау Топтарды жалпы бағалау. Үй тапсырмасын беру Жаңа тақырыпты оқу. Дүниежүзі халқының миграциясы. Қазақстан халқының миграциясы Кескін картаға Қазақстанның ішкі көші-қон бағыттарын белгілеу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша оқушылар өзін өзі бағалайды. |
карта, бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз













