Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Шымкент қаласы білім басқармасы, №27 «Мәртөбе» ЖОББМ КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары №14
Сабақтың тақырыбы – «Жаһанданудың пайдасы мен зияны»
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|
Бөлім |
2-бөлім. Жаһандану мәселелері. |
|
Педагогтің аты-жөні |
Сагындыкова К.Т. |
|
Күні |
16.10.2024 жыл |
|
Сынып- 9 А |
Қатысушылар саны- Қатыспағандар саны - |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.5.1 - мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту. 9.4.3.1 - стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана білу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айтады, стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана біледі. |
|
Құндылыққа баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
Оқушылармен сәлемдеседі, жағымды психологиялық ахуал туғызады. «Отан отбасынан басталады» деген пікірмен келісесіз бе? Пікіріңізді дәлелдеңіз» деп айта отырып, пікірін жазуды ұсынады. |
Сәлемдеседі, сабаққа дайындалады. Пікір бойынша ұсынысын жазады, оқып береді. |
|
Апта дәйексөзі «Отан отбасынан басталады» |
|
Негізгі кезең 35 минут |
Үй тапсырмасын (12-тапсырма, 33-бет) тексереді, талқылау ұйымдастырады, бағалау жүргізеді. |
Үй тапсырмасын ұсынады, талқылауға қатысады. |
Өзара бағалау Дескриптор. 1. БАҚ құралдарында берілген жаңалықтарды тыңдап, онда айтылған жаһандану үдерісімен байланысты ақпаратқа зейін қойып, сол ақпараттың жаһанданудың қай түріне қатысты екенін анықтайды, талдау жасайды – 3 балл. 2. Ойын жүйелі жеткізеді – 3 балл. 3.Орфографиялық нормаға сай жазады – 2 балл. 4.Ұқыпты жазады – 2 балл. |
БАҚ жаңалықтары |
|
|
«Бір дерек» әдісі. Видеороликті көріп, есінде қалған бір деректі айтуды ұсынады. |
Видеороликті көріп, видеоролик бойынша бір деректі айтады. |
Дескриптор. 1. Видеоролик бойынша бір деректі айтады. |
«Жаһандану дегеніміз не?» видеоролигі |
|
|
5-тапсырма. Мәтінді оқып, тақырып қой. |
Мәтінді оқып, тақырып қояды. |
Дескриптор. 1. Мәтінді оқып, тақырып қояды – 5 балл. 2. Ойын дәлелдейді - 5 балл. |
мәтін
|
|
|
6-тапсырма. Қарамен берілген сөздердің мағынасын анықта. Сенсация – күшті әсер тудыратын хабар не оқиға, яғни құлақ естіп, көз көрмеген жаңа хабар, таңқаларлық, тосын оқиға. Ұлттық дүниетаным – адам мен табиғатқа, құндылықтарға, моральдік нормаға тұлғаның көзқарасын білдіретін, қоршаған ортамен қарым-қатынасын қалыптастыратын қоғам мүшелеріне ортақ, ұлттық негіздегі жүйе. Идеология – адамдардың үлкен әлеуметтік топтарының іс-әрекетіне бағдар беріп, олардың мақсат-мүдделерін білдіретін идеялар мен көзқарастар жүйесі. Субмәдениет – қандай да болмасын әлеуметтік немесе демографиялық топтың мәдениеті. Иммунитет – адамның ауру қоздырғыштарына қарсы тұратын, олардың уыттылығына төтеп беретін қасиеті. |
Қарамен берілген сөздердің мағынасын анықтайды. |
Дескриптор. 1. Қарамен берілген сөздердің мағынасын анықтайды. – 10 балл (әр сөз үшін 2 балл). |
мәтін |
|
|
Тапсырма. «Дебат» интеллектуалды ойыны. «Жаһанданудың пайдасы мен зияны» тақырыбында пікірталас ұйымдастырыңдар. |
«Жаһанданудың пайдасы мен зияны» тақырыбында пікірталасқа қатысады. |
Дескриптор. 1. «Жаһанданудың пайдасы мен зияны» тақырыбында пікірталасқа қатысады – 3 балл. 2.Ойын жүйелі жеткізеді – 3 балл. 3.Идея ұсынады – 4 балл. |
Жаһанданудың пайдасы мен зияны |
|
|
7-тапсырма. Жаһандану құбылысының пайдалы және зиянды жақтарын сызба түрінде жаз. |
Жаһандану құбылысының пайдалы және зиянды жақтарын сызба түрінде жазады. |
Дескриптор. 1. Жаһандану құбылысының пайдалы және зиянды жақтарын сызба түрінде жазады. -3 балл. 2. Ойын жүйелі жеткізеді – 3 балл. 3.Орфографиялық нормаға сай жазады – 2 балл. 4.Ұқыпты жазады – 2 балл. |
мәтін |
|
|
«Жемістер» ойыны. |
|
|
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=119893 |
|
Қорытынды кезең 5 минут |
Формативті бағалау, кері байланыс жүргізеді, талқылауды ұйымдастырады. |
Талқылауға қатысады, «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтырады. |
Қалыптастырушы бағалау |
9-тапсырма, 36-бет |
«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі
|
Қандай ой пайда болды? |
Сабақта алған білімімді кейін қалай қолдана аламын? |
Не ұнады? |
|
|
|
|
Бағалау парағы
|
Білім алушының аты-жөні |
|
|
|
1.Үй тапсырмасы. 12-тапсырма |
Өзара бағалау |
|
|
2. Видеоролик. |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
3. 5-тапсырма. |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
4. 6-тапсырма. |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
5. «Дебат» интеллектуалды ойыны. |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
6. 7-тапсырма. |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
7. «Жемістер» ойыны |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
Орта балл |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 9-сынып. Қазақ тілі. Сабақтың тақырыбы - "Жаһанданудың пайдасы мен зияны".
Ашық сабақ. 9-сынып. Қазақ тілі. Сабақтың тақырыбы - "Жаһанданудың пайдасы мен зияны".
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Шымкент қаласы білім басқармасы, №27 «Мәртөбе» ЖОББМ КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары №14
Сабақтың тақырыбы – «Жаһанданудың пайдасы мен зияны»
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|
Бөлім |
2-бөлім. Жаһандану мәселелері. |
|
Педагогтің аты-жөні |
Сагындыкова К.Т. |
|
Күні |
16.10.2024 жыл |
|
Сынып- 9 А |
Қатысушылар саны- Қатыспағандар саны - |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.5.1 - мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту. 9.4.3.1 - стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана білу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айтады, стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана біледі. |
|
Құндылыққа баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
Оқушылармен сәлемдеседі, жағымды психологиялық ахуал туғызады. «Отан отбасынан басталады» деген пікірмен келісесіз бе? Пікіріңізді дәлелдеңіз» деп айта отырып, пікірін жазуды ұсынады. |
Сәлемдеседі, сабаққа дайындалады. Пікір бойынша ұсынысын жазады, оқып береді. |
|
Апта дәйексөзі «Отан отбасынан басталады» |
|
Негізгі кезең 35 минут |
Үй тапсырмасын (12-тапсырма, 33-бет) тексереді, талқылау ұйымдастырады, бағалау жүргізеді. |
Үй тапсырмасын ұсынады, талқылауға қатысады. |
Өзара бағалау Дескриптор. 1. БАҚ құралдарында берілген жаңалықтарды тыңдап, онда айтылған жаһандану үдерісімен байланысты ақпаратқа зейін қойып, сол ақпараттың жаһанданудың қай түріне қатысты екенін анықтайды, талдау жасайды – 3 балл. 2. Ойын жүйелі жеткізеді – 3 балл. 3.Орфографиялық нормаға сай жазады – 2 балл. 4.Ұқыпты жазады – 2 балл. |
БАҚ жаңалықтары |
|
|
«Бір дерек» әдісі. Видеороликті көріп, есінде қалған бір деректі айтуды ұсынады. |
Видеороликті көріп, видеоролик бойынша бір деректі айтады. |
Дескриптор. 1. Видеоролик бойынша бір деректі айтады. |
«Жаһандану дегеніміз не?» видеоролигі |
|
|
5-тапсырма. Мәтінді оқып, тақырып қой. |
Мәтінді оқып, тақырып қояды. |
Дескриптор. 1. Мәтінді оқып, тақырып қояды – 5 балл. 2. Ойын дәлелдейді - 5 балл. |
мәтін
|
|
|
6-тапсырма. Қарамен берілген сөздердің мағынасын анықта. Сенсация – күшті әсер тудыратын хабар не оқиға, яғни құлақ естіп, көз көрмеген жаңа хабар, таңқаларлық, тосын оқиға. Ұлттық дүниетаным – адам мен табиғатқа, құндылықтарға, моральдік нормаға тұлғаның көзқарасын білдіретін, қоршаған ортамен қарым-қатынасын қалыптастыратын қоғам мүшелеріне ортақ, ұлттық негіздегі жүйе. Идеология – адамдардың үлкен әлеуметтік топтарының іс-әрекетіне бағдар беріп, олардың мақсат-мүдделерін білдіретін идеялар мен көзқарастар жүйесі. Субмәдениет – қандай да болмасын әлеуметтік немесе демографиялық топтың мәдениеті. Иммунитет – адамның ауру қоздырғыштарына қарсы тұратын, олардың уыттылығына төтеп беретін қасиеті. |
Қарамен берілген сөздердің мағынасын анықтайды. |
Дескриптор. 1. Қарамен берілген сөздердің мағынасын анықтайды. – 10 балл (әр сөз үшін 2 балл). |
мәтін |
|
|
Тапсырма. «Дебат» интеллектуалды ойыны. «Жаһанданудың пайдасы мен зияны» тақырыбында пікірталас ұйымдастырыңдар. |
«Жаһанданудың пайдасы мен зияны» тақырыбында пікірталасқа қатысады. |
Дескриптор. 1. «Жаһанданудың пайдасы мен зияны» тақырыбында пікірталасқа қатысады – 3 балл. 2.Ойын жүйелі жеткізеді – 3 балл. 3.Идея ұсынады – 4 балл. |
Жаһанданудың пайдасы мен зияны |
|
|
7-тапсырма. Жаһандану құбылысының пайдалы және зиянды жақтарын сызба түрінде жаз. |
Жаһандану құбылысының пайдалы және зиянды жақтарын сызба түрінде жазады. |
Дескриптор. 1. Жаһандану құбылысының пайдалы және зиянды жақтарын сызба түрінде жазады. -3 балл. 2. Ойын жүйелі жеткізеді – 3 балл. 3.Орфографиялық нормаға сай жазады – 2 балл. 4.Ұқыпты жазады – 2 балл. |
мәтін |
|
|
«Жемістер» ойыны. |
|
|
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=119893 |
|
Қорытынды кезең 5 минут |
Формативті бағалау, кері байланыс жүргізеді, талқылауды ұйымдастырады. |
Талқылауға қатысады, «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтырады. |
Қалыптастырушы бағалау |
9-тапсырма, 36-бет |
«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі
|
Қандай ой пайда болды? |
Сабақта алған білімімді кейін қалай қолдана аламын? |
Не ұнады? |
|
|
|
|
Бағалау парағы
|
Білім алушының аты-жөні |
|
|
|
1.Үй тапсырмасы. 12-тапсырма |
Өзара бағалау |
|
|
2. Видеоролик. |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
3. 5-тапсырма. |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
4. 6-тапсырма. |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
5. «Дебат» интеллектуалды ойыны. |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
6. 7-тапсырма. |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
7. «Жемістер» ойыны |
Өзін-өзі бағалау |
|
|
Орта балл |
|
|
шағым қалдыра аласыз













