Ашық сабақ. 9-сынып. Қазақ тілі. Ұлттың болашағы – халықтың демографиялық өсімінде

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ. 9-сынып. Қазақ тілі. Ұлттың болашағы – халықтың демографиялық өсімінде

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ. 9-сынып. Қазақ тілі. Ұлттың болашағы – халықтың демографиялық өсімінде
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі

Бөлім:

5-бөлім: Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұлттың болашағы – халықтың демографиялық өсімінде

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.2.2.1 -қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану

9.3.3.1- мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу

Сабақтың мақсаты

Қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы ажырата алады. Мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі деректерді салыстырады, маңызды тұстары мен үрдістерді анықтап жаза алады.

Құндылықтарға баулу

Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық

-халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-нәсіліне, жынысына, жасына, дініне және басқа да ерекшеліктеріне байланысты кемсітусіз барлық адамдар үшін тең құқықтар мен мүмкіндіктерді қамтамасыз ету қағидаттарын басшылыққа ала білу;

-тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

5 минут















Сабақтың ортасы

5 минут

















































































10 минут















































































10 минут



























































10 минут









Сабақтың соңы

5 минут
















1.Сәлемдесу

2.Сергіту сәті «Жүректі тазарту»

Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады.



Ойтүрткі

Отбасы құндылықтарына не жатады?





Өзіңді тексер

ЕББҚ оқушыға тапсырма

Кестемен жұмыс Сәйкестендіру

Кесте арқылы халықтың ұдайы өсуі және кемуіне әсер ететін факторларды түсіндіру

Табиғи-биологиялық

Халықтың жастық, жыныстық құрамы, некелесу.

Әлеуметтік-экономикалық

Көп балалы болу әдет-ғұрпының сақталуы.

Демографиялық

Халықтың көптеп қырылуы.

Мәдени-әлеуметтік

Халықтың әл-ауқаты, денсаулығы.

Стихиялық апат

Адамнаң тууы мен өлуі.

5-тапсырма

Мәтінді оқып, негізгі ойды айтыңдар. Мәтіннің стилін анықтап, дәлелдеңдер.

Тілдік құралдарын анықтаңдар.

Мәтіннің стилі

Стилге тән тілдік құралдар



Өзіңді тексер

Мәтіннің стилі

Стилге тән тілдік құралдар

Публицистикалық стиль, соның ішінде жанры – мақала. Себебі мәтінде егемендік алғанннан кейінгі қазақ еліндегі этноахуалға сараптама жасаған. Халқымыздың демографиялық жаңғыруы жөнінде жағдайларды талдаған.

Тақырыптқа қатысты термин сөздер мен нақыл сөздер, дәйектер берілген.

Термин сөздер: этнохуал, моноұлттық этникалық құрылым, демография т.б

Нақыл сөздер: «Ана тілі – ардың ісі», «Халықтың т үзелуінің ұміті- жастарда» т.б



Тақырыптық ақпарат

Мақала нақты шолу мен маңызды оқиғалар мен жағдайларды талдап, журналисттің  әртүрлі жұмысының әдісіне сүйенеді, болған істерді түсіндіреді және оқырмандардың болашақтағы өзіндік ойларына бағыттайды.   Мұндай басылымдарға жоғарғы әлемдік пікірлер қажет.  Мақаланың авторына теоретикалық білім мәселелері мен өмірлік тәжірибе  қажет, басылымдағы тезистерді қисынға келтіре білу және тізбектелген тұжырымдама таңдауларын бақылаудағы дәйектермен оларды байланыстыру.

Жеке жұмыс

Кез келген мемлекеттің дамуына халық саны ықпал етеді. Ендеше еліміздегі демографиялық жағдай қандай деген сауалға мәтін ақпараттарын салыстыра отырып, жауап іздеп көріңдер.





Қорытындылау

Сұрақтарға жауап береді.

1.Қазақ ұлтыныі бүгінгі тарихи миссиясы не?

2.Бұл тарихи миссияға сенің қатысың бар ма? Бар болса/жоқ болса, дәлелде.

3.Данышпан Абайдың «Біріңді, қазақ , бірің дос, көрмесең, істің бәрі бос» -деген нақыл сөзінің мәнін түсіндір.

Рефлексия.

«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтыр.

Қандай ой пайда болды?

Не сезіндім?

Не ұнады?





Психологиялық ахуал

«Жүректі тазарту» Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі ойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң, қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен,

көтеріңкі көңіл күймен сабақ басталады.





































Өзіңді тексер



Табиғи – биологиялық ---- Адамның тууы мен өлуі,
Әлеуметтік – экономикалық-------Халықтың әл-ауқаты, денсаулығы,
Демографиялық -------Халықтың жастық, жыныстық құрамы, некелесу,
Мәдени – әлеуметтік ------Көп балалаы болу, әдет – ғұрпының сақталуы,
Стихиялық апат ------ Халықтың көптеп қырылуы





Мақала нақты шолу мен маңызды оқиғалар мен жағдайларды талдап, журналисттің  әртүрлі жұмысының әдісіне сүйенеді, болған істерді түсіндіреді және оқырмандардың болашақтағы өзіндік ойларына бағыттайды.   Мұндай басылымдарға жоғарғы әлемдік пікірлер қажет.  Мақаланың авторына теоретикалық білім мәселелері мен өмірлік тәжірибе  қажет, басылымдағы тезистерді қисынға келтіре білу және тізбектелген тұжырымдама таңдауларын бақылаудағы дәйектермен оларды байланыстыру.















































Еліміздегі демографиялық жағдай қандай деген сауалға мәтін ақпараттарын салыстыра отырып, жауап іздейді. Өз ойларын білдіреді.































Қорытындылау мақсатында қойылған сұрақтарға жауап береді.





Рефлексия жасайды.

Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі.

Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!



Бағалау

Дарабоз

1) сабаққа қатысуы;

2) оған даярлығы;

3) тапсырманы орындауы;

4) өзіндік жұмысы;

5) ынтасы;

6) сабақтағы жауабы.

















Дескриптор

Білім алушы



-кесте арқылы сұрақтарды жауаптары

мен сәйкестендіреді- 2 балл





























Дескриптор

Білім алушы

-стиль түрін анықтайды – 1 балл,

- өз ойын дәлелдейді – 1 балл,

-тілдік құралдарды анықтайды – 1 балл







































Дескриптор

Білім алушы

-бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстырады – 2 балл,

- маңызды тұстары мен үрдістерді анықтайды – 2 балл,

-сұраққа жауап жазады – 1 балл.





Жетон арқылы бағалау















Оқулық

9-сынып

«Атамұра» баспасы

2019жыл





Қалыптастырушы бағалауға арналған



тапсырма

лар жинағы

9-сынып



ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ

ҚЫЗЫ

































Оқулық

9-сынып

«Атамұра» баспасы

2019жыл
























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.01.2025
183
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі