Материалдар / Ашық сабақ 9-сынып Сандар тізбегі

Ашық сабақ 9-сынып Сандар тізбегі

Материал туралы қысқаша түсінік
Алгебра 9-сынып Санадр тізбегі 1-сабаққа арналған қысқа мерзімді жоспар. Функционалдық сауаттылыққа, инклюзивті білім беруді қажет ететін оқушы тапсырмалары қамтылған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қаңтар 2023
421
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Павлодар облысы білім басқармасы Аққулы ауданы бойынша

білім бөлімінің Малыбай жалпы орта білім беретін мектебі»КММ

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары

немесе қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

ІІІ.Тізбектер

Педагогтің аты-жөні

Солтан Анар Дюсембекқызы

Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сандар тізбегі,оның түрлері және қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

-9.2.3.1 сандар тізбектері туралы түсінік болу;

-9.2.3.2-тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы: ;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Сандар тізбегінің анықтамасын, мүшелерін, тізбекті беру тәсілдерін, тізбектің түрлерін білу, тізбекті құрастыру.

Оқушылардың басым бөлігі:

Сандар тізбегінің анықтамасын, мүшелерін, тізбекті беру тәсілдерін, тізбектің түрлерін білу, тізбекті құрастыра алу.Тізбек мүшелері бойынша жалпы мүшесін таба алу.

Кейбір оқушылар:

Сандар тізбегінің анықтамасын, мүшелерін, тізбекті беру тәсілдерін, тізбектің түрлерін білу, тізбекті құрастыра алу. Тізбек мүшелері бойынша жалпы мүшесін таба алу.Рекуренттік тәсілмен берілген тізбектің мүшелерін таба алу;

Бағалау критерийлері


- тізбекті құрастыра алады;

-тізбектің мүшелері бойынша жалпы мүшесін табады;

-рекуренттік тәсілмен берілген тізбекті құрастырады.

Ойлау дағдысының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы


2- мин



1-мин


Ұйымдастыру:

1.Сәлемдесу

2.Сыныпты түгендеу.

3.Жағымды психологиялық ахуал тудыру үшін оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызып, қол ұстасып, барлығына бірдей «Сәттілік» әдісін қолданады.

4. «Көршіні тексер» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру

5. Топқа бөлу үшін түрлі-түсті үлестірмелер таратады.


Бағалау парағын таратып, нұсқау береді.


Сәлемдеседі.

Шаттық шеңберіне тұрып, бүгінгі күнге бір-біріне сәттілік тілейді.

Бір-бірінің үй жұмысын тексереді.
Түрлі-түсті үлестірмелер арқылы үш топқа бөлінеді. Топ басшысын таңдайды.








Қима қағаздар


Бағалау парағы

Ортасы

2-мин




6-мин




6 минут

(әр топқа 2 мин)








2-мин










6-мин



















7-мин











4 мин

















Соңы


5- мин

1.Сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстырады:

2.Әр топқа жаңа материалды меңгеруге үлестірмелер таратып береді. Тақырыпты ашу үшін INSERT әдісін қолданып, үш сұрақты топтарға бөліп береді.

1.Сандар тізбегі деген не? Оның мүшелері?

2.Тізбектің түрлері?

3.Тізбектің берілу тәсілдері?


.

Тақырыпты жинақтап, қосымша ақпарат беру: Фибоначчи қатары жайлы видео.

Топтарға Деңгейлік тапсырмалар. (интерактивті тақта арқылы дұрыс жауабын тексеру.)

А деңгей


2 2

2+ 4 6

2+ 4+ 6 12

2+ 4+ 6 +8 20


Үлгі бойынша келесі 3 жолды жазыңыз.


Дескриптор:

- Үлгі бойынша келесі 1 жолды анықтап жазады.

- Үлгі бойынша келесі 2-ші жолды анықтап жазады.

- Үлгі бойынша келесі 3-ші жолды анықтап жазады.


В деңгей


А)Сауда орталығының биылғы жылғы сату көрсеткіші ай сайын an=3n +2n формуласымен берілген. Бастапқы қаңтар, ақпан. наурыз айларының сату көрсеткішін анықта. Көрсеткіш өсе ме, кеми ме?

Дескриптор:

- сан тізбегінің заңдылығын анықтайды

-сандар тізбегінің кез келген мүшелерін формуланы қолданып дұрыс есептейді

В) Тізбектің жалпы мүшесін көрсетіңіздер: 6; 18; 54; 162;...

Дескриптор:

- сан тізбегінің заңдылығын анықтайды

-сандар тізбгі арқылы формула құрастырады

-есептің жауабын жазады

С деңгей

  1. тізбегі реккурентті формуламен берілген. , тізбегінің алғашқы 3 мүшесін табыңдар.



  1. тізбегі реккурентті формуламен берілген. , тізбегінің алғашқы 3 мүшесін табыңдар.



Дескриптор:

  • Рекурентті формуланы қолданады;

  • Алғашқы 3 мүшесін табады.


3) Берік, Олжас және Алмас түрлі көлемді велосипедтерді тебеді. Келесі кесте олардың велосипедтері дөңгелектің әрбір аяқталған айналымы үшін жүріп өтетін ара-қашықтықты көрсетеді.



Жүріп өтілген арақашықтық, см

1 айналым

2 айналым

3 айналым

4 айналым

5 айналым

6 айналым

Берік

96

192

288

384

480

...

Олжас

140

280

320

560

700

...

Алмас

190

380

570

760

950

...


Велосипеді 1540 см қашықтық жүретін баланы және осы арақашықтықты жүру үшін қанша айналым жасайтынын анықтаңыз.


Дескриптор:

- Әр баланың айналым жасайтын арақашықтағы сан тізбегінің заңдылығын анықтайды;

- 1540 см қашықтықты кімнің жүргенін анықтайды;

- 1540 см жүру үшін қанша айналым жасайтынын табады;


Жеке жұмыс:Тест тапсырмалары

  1. Егер тізбек аn = 2п2 - п формуласымен берілсе,

оның бесінші мүшесін табыңыз.

А) 25; В) 45; С)15; Д) 54; Е)50.

2.Тізбектің үшінші мүшесін тап: аn= n3+2

А) 12; В) 10; С) 20; Д) 18; Е) 8.

3. аn = п3 - 2п тізбегінің тоғызыншы мүшесін табыңыз.

А) 729; В) 711; С) 721; Д) 720; Е) 726.

4. аn = 4п + 3 болса бесінші мүшесі нешеге тең?

А) 25; В) 13; С) 20; Д) 23; Е) 15


Сабақты бекіту:

Сөзжұмбақ
Сөзжұмбақты дұрыс шешкенде, П әрпінен басталатын алгебра курсындағы ең негізгі тізбектердің атауын оқисыз.
1. Өспелі және кемімелі тізбектер.
2 Егер тізбек n-ші мүшесінің формуласымен берілсе,онда сандар тізбегі....
3. Координаталық жазықтық арқылы анықталатын тәсіл.
4. Келесі мүшесі алдыңғы мүше арқылы анықталатын тәсіл.
5. 1; 1/2; 1/3; 1/4; 1/5; ... қандай тізбек?
6. 2; 4; 6; 8; ... қандай тізбек?
7. Тізбек неден тұрады?
8. п –ші мүшесі формуламен берілсе, қандай тәсіл?
9. Сандардың орналасу заңдылығы сөзбен берілетін тәсіл.

10.Сандар тізбегінің берілуінің 4-ші тәсілі.



Сабақты қорытындылау. Балалар біз алдымызға қойған мақсатқа жеттік пе?

Топ жетекшілерінен бағалау парақтарының қорытындысын сұрау. Қорытынды баға қою.


Аяқталмаған сөйлем: «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер

жапсыру арқылы орындалады:


Рефлексия
- бүгінгі сабақта мен ... түсіндім, білдім ..., .... көзімді жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны...

- мен өзімді ... үшін мақтар едім.

- маған ерекше ұнағаны...

- сабақтан соң маған ... келді.

- бүгін маған ... сәті түсті...

- қызықты болғаны...

- ... қиындық тудырды.

- менің түсінгенім...

- енді мен ... аламын


Сабақ тақырыбымен және мақсатымен танысады.
Оқушылар жұптасып тақырыппен өздері танысады.

Берілген сұрақтар бойынша тақырыпты талдап, постер дайындайды.

Постер қорғау




Видеоны тамашалайды.




Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
































Берілген тапсырмаларды орындайды. Шешімін мұғалімге көрсетеді.





























Тест тапсырмаларын орындайды











Сөзжұмбақты шешеді. Сан тізбегі қатысты түсініктерін бекітеді

















Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады



Стикер арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.




ҚБ:Бағдаршам арқылы






«Дескриптор» арқылы

өзін-өзі бағалау











«Дескриптор» арқылы

өзін-өзі бағалау















«Дұрыс»

«Бұрыс» әдісі






770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ