Ашық сабақ 9 сынып.”Дыбыс,дыбыстың сипаттамалары” тақырыбына 130 бұйрықпен жасалған.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ 9 сынып.”Дыбыс,дыбыстың сипаттамалары” тақырыбына 130 бұйрықпен жасалған.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар 130 бұйрықпен жасалған.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім:

Тербелістер және толқындар

Педагогтің аты-жөні:

Баймуханова В.Р.

Күні:

11.03.2024 ж.

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дыбыс, дыбыстың сипаттамалары,акустикалық резонанс, жаңғыры

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.2.5.15-дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атау;

9.2.5.16- дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру;

9.2.5.17-резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіру;

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың басым көпшілігі дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атайды,дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіреді және резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіреді және жаңғырықтың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттайды

«М.Бейсебаев атындағы орта мектебі»

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Дыбыс, дыбыстың сипаттамалары,акустикалық резонанс, жаңғырық


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы:


3 мин









5 мин


Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

«Сыр сандық» тәсілімен топқа бөлінеді.

1 топ:«Амлитуда»

2 топ:«Жиілік»

3 топ:«Жылдамдық»

4 топ:«Период»

Оқушылар мұғаліммен амандасады.Топқа бөініп отырады.Оқу құралдарын түгендейді


Оқулық 9 сынып

Физика

«Үздіктер тақтасы» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау

Сұрақтар:

1.Толқын ұзындығына анықтама беріңіз.

2.Толқындардың қандай түрлерін білесіңдер.

3.Бойлық толқындар қалай таралады?

4.Көлденең толқындар қалай таралады?

5.Механикалық толқын қандай ортада таралады?

6.Механикалық толқындармен энергия таратуға болады ма?





Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп бүгінгі сабақпен танысады.


Оқушылар проблемалық сұрақтарға жауап береді


ҚБ: «Жарайсың!»

«Жақсы!» «Тамаша!»

Оқулық 9 сынып

Физика

Үздіктер тақтасы парағы, төртбұрышты тіктөортбұрыш сандар жазылған


Сабақтың ортасы


12 мин



































10 мин





















8 мин



















Жаңа білім. Жаңа сабақты бейнематериал арқылы түсіндіріп,ашу.Дыбыстың қаттылығы неге байланысты болатынын анықтау үшін камертонды пайдаланамыз. Камертон — доға тәрізді қысқа сапталған металл таяқша, оның көмегімен музыкалық дыбыс алуға болады.Камертондардың немесе басқа гармоникалық тербеліс жасайтын денелердің шығаратын дыбыстары музыкалық дыбыстар деп аталады.Камертонның бір тармағын таяқшамен ұрсақ, белгілі бір дыбыс естиміз. Камертонның екі тармағы да тербеліп, қоршаған ауада дыбыс толқынын тудырады. Енді оның тармақтарының біріне инені бекітейік, осыдан кейін оның ине бекітілген тармағын қарайтылған әйнек үстімен жүргізсек, дыбыс шығарып тұрған камертонның гармоникалық (синусоидалық) тербелісінің графигін аламыз. Гармоникалық тербеліс —тербелістердің ең қарапайым түрі болып табылады, сондықтан камертонның гармоникалық дыбысын да қарапайым дыбыс деп санаймыз. Жаңғырық — бақылаушының әр түрлі тосқауылдан (үй қабырғасы, орман, т. б.) шағылған толқынды (акустикалық, электр магниттік, т. б.) қабылдауы.

Домбыраны тарту арқылы дыбыстың жиілігін Sparkvue программасында дыбыс датчигі арқылы пайызбен көрсету.

Топтық жұмыс. №1-тапсырма.

Камертонның немесе ұялы телефоннан шыққан музыканың немесе оқушылар өзінің даусының жиілігін пайызбен анықтау.

Жеке жұмыс. Тақтамен жұмыс.(Оқулықпен жұмыс) жаттығу


1.Ауада ер адамның ең төменгі дауысы үшін дыбыс толқынының ұзындығы 4

3 м,ал әйел адамның ең жоғарғы дауысы үшін-25 см.Осы дауыстардың тербеліс жиіліктерін табыңдар.Ауада дыбыстың таралу жылдамдығы-331,5 м/с.

2.


Оқушылар анықтаманы жұмыс дәптерлеріне жазып алады.































Оқушы қауіпсіздік ережелерін сақтайды.

Топпен бірлесе отырып,дыбыс датчигін қолданып,дыбыстың таралу жиілігін пайызбен анықтайды.
































Дескриптор:

- Sparkvue программасын ашады дыбыс

-Дыбыс датчигімен байланыстырады

-Дыбыстың таралу жиілігінің мәнін пайызбен анықтайды

Жалпы балл- 3 балл










Дескриптор:

-Ұзындықты ХБЖ-не айналдырады;

- Жиіліктің формуласын қолданып,мәнін анықтайды

Жалпы балл-4

Дескриптор:


Жалпы балл-2




Оқулық 9 сынып

Физика


Бейнематериал

https://www.youtube.com/watch?v=hGM7VxnQtJQ


Камертон,дыбыс датчигі,ұялы телефон






































дыбыс датчигі,sparlvue программасы,ұялы телефон,камертон


Уақыт тілшесі таратпа материалы














Оқулық 9 сынып Физика

Сабақтың соңы

7 мин





















Қорытындылау мақсатында оқушыларға тапсырманы «Веен диаграммасы» әдісімен беремін

(Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға көлденең толқын және бойлық толқын сипаттамалары жазылады. Ал айқасқан жерге екеуіне ортақ сипаттар тізіледі. Салыстыруға арналған тапсырмаларды осы диаграммаға салып, оқушылар қызыға толтырады, яғни, салыстыру сияқты күрделі ойлау операциясын меңгереді)


Дескриптор

-Бойлық толқын мен көлденең толқындардың айырмашылықтарын жазады.

-Екі толқынның қандай ортада таралатынын ажыратады.

-Толқындардың сұйықтардың қасиеттеріне қарай таралатынын атайды.

Екі толқынды ерекшеліктерін салыстырады.

Жалпы балл-3

Таратпа қағаздары

Кері байланыс: «3Қ»

Бағалау:«Уақыт тілшесі» арқылы әр тапсырма орындаған соң,дескрипторға сәйкес баға қойып отырады.


Сабаққа байланысты сұрақтар қойылады,қойылған сұрақтарға жауап береді


Бүгінгі сабаққа байланысты Қызықты,құнды,қажет ақпараттарға байланысты кері байланыс береді.


Үй жүмысын күнделікке тіркейді






Уақыт тілшесіне аты-жөндерімен,дсикрипторға сәйкес қойған баллдарын белгілеп тапсырады

Жалпы балл-10




Уақыт тілшесі таратпа материалы




Үй тапсырмасы

§ 30, 180 бет,Закирова Н.А., №3,1,2.






















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.03.2024
202
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі