|
Білім беру ұйымының атауы |
«Таутүрген негізгі орта мектебі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Ортақ тақырып: САНДЫ ЖӘНЕ ӘРІПТІ ӨРНЕКТЕР. ТЕҢДЕУЛЕР. ЕСЕПТЕР |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Көкен Назерке Жұмағалиқызы |
|||||
|
Күні: |
19.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
2-сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 88 1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.1.4. Санды 1-ге көбейту және бөлу жағдайларын әріпті теңдік түрінде: а*1=а a:1=а көрсету. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерде қолдануды үйренеді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Жаңа тақырып Тақтамен жұмыс Жұптық жұмыс Топтық жұмыс Сергіту сәті Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Мұғалім: — Екі көз не үшін керек? Оқушы: — Жақсыларды көру үшін. Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек? Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау үшін. Мұғалім: — Екі қол не үшін керек? Оқушы: — Елге көмек беру үшін. Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет? Оқушы: — Шетте жүрсең,Туған жерге жету үшін Мүғалім: — Ал басың не үшін керек? Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау үшін. Үй тапсырмасы. 8-тапсырма А) Өрнектердің мәнін тап. 64+8+26=98 (32+15)+25=72 Ә) Салыстыр. а*2
=
2*а 7*2+7
200*4 < 4*300 в*3-в = в*2 Өткенді пысықта. 5*4 40+15=55 4*5 15+40=55 (7+12)+48=67 3*6 25*26=51 22 + (18+36)=76 6*3 26+25=51 2*6 19+21=40 6*2 21+19=40 (34+25)+26=85 5*7 33+56=89 7*5 56+33=89 37+ (26+13)=76 Ой қозғау. -Балалар, 1таңбалы натурал сандарды өсу ретімен және кему ретмен атайық. 123456789 987654321 -Натурал сандардың ең үлкені - 9. -Ең кішісі - 1 -Балалар, біз осы аталған сандардың қайсысының көбейту кестесімен таныстық? (2,3,4,5) -Олай болса, көбейту кестесін еске түсірейік. -Реттік қатар бойынша қай санды ұмыттық? (1 саны) -Иә, олай болса бүгін біз сіздермен № 88 - сабақ 1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттерімен танысатын боламыз. Сабақ мақсатымен таныстыру Сен 1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерде қолдануды үйренесің. Ортақ бөлім:Шынықсаң, шымыр боласың. Ат үстіндегі ойындар туралы мәлімет беріп өту 1.Бәйге 2.Қыз қуу 3.Көкпар 4.Жамбы ату 5.Аударыспақ 6.Теңге ілу
1.а) Көбейтуді қосумен алмастырып, көбейтінділердің мәнін есепте. 1*3=1+1+1=3 1*3=3 3*1=3 3*1=3 2*1=2 2*1=2 1*2=1+1=2 1*2=2 34*1=34 34*1=34 1*7=1+1+1+1+1+1+1=7 1*7=7 Қай көбейтіндіні қосумен алмастыруға болмайды? Неліктен? 3*1=3 2*1=2 34*1=34 Ереже! Санды 1-ге көбейткенде, сол санның өзі шығады: а*1=a. Мұндағы а-кез келген сан. «Кім тапқыр?» әдісі арқылы ауызша орындау 2.Көбейтінділердің мәнін есепте. 26*1=26 1* (17+34)=51 (40-24)*1=16 1*(37+3)=40 28*(14-13)=28 (25-24)*13=13 39*1=39 1*(54-24)=30 3.Қалып қойған санды тап. Қорытынды жаса. 1*3=3 3:1=3 (Көбейгіш, көбейткіш, көбейтіндінің мәні) Ереже! Санды 1-ге бөлгенде, сол санның өзі шығады: а:1=а. Мұндағы а-кез келген сан. «Кім жылдам?» әдісі арқылы ауызша орындау 4.Өрнектердің мәнін тап. 7*1=7 (35-13)*1=22 6:1=6 (64-60):1=4 97:1=97 83: (19-18)=83 (0+1)*1=1 (29+19)*1=48 «Ойлан,жұптас!» әдісі 5.Мәндері бірдей әріпті өрнектер жұбын теріп жаз. 9*х=9 х*7 =7 (8+1)*х =9 х:1 -1 (45-44)*х=1 (7-0)*х =7
«Талқыла» әдісі арқылы топтық жұмыс. 6.Есепті шығар. Ат спорт жарыстарына 4 топтан құралған ойыншылар қатысты.Әр топта 9 ойыншы бар. Жарысқа барлығы неше ойыншы қатысты? Қатысты-4 топ Әр топта-9 ойыншы Барлығы-? Ш: 4*9=36 (о) Ж: Барлығы 36 ойыншы Сергіту сәтін жасайды 7. Сантиметрмен өрнектеп шығар. 1дм=10 см 6 дм 3 см + 2 дм 8 см = 63 cм + 28 см=91 cм 84 см – 5 дм 7 см =84 см – 57 см=27cм 3 дм 6 см :1=36см:1=36cм 5 дм *2 =10 дм 8.Теңдіктер құр. А) 56 және 55 сандарының айырмасы мен 13-тің көбейтіндісінің мәні 13-ке тең. (56-55)*13=13 Ә) 16 мен 15 сандарының айырмасын 4 есе арттырса, 4 шығады. (16-15)*4=4 10. 1 саны мен төмендегі әрбір санның қосындысының мәні артық па, көбейтіндісінің мәні артық па? 10 30 40 60 70 90 10*1=10 10+1=11 қосындысының мәні артық
Қосымша тапсырма. Пазл құрастыру Көбейтінділердің мәнін табу. Үй жұмысы: 9-тапсырма А) Есепте 18*(87-86) 1*(100-14) (25+19):1 Ә) Салыстыр 1*37 1+37 9:1 16-7 в-в 1 Сабақты түсінгендері бойынша кері байланыс жасайды. « Кубок» арқылы кері байланыс |
Психологиялық дайындық жасайды Үй жұмысын тексертеді Тапсырманы орындап, өткен тақырыпты бекітеді Натурал сандарды өсу ретімен және кему ретімен атайды Көбейту кестесін еске түсіреді Ұлттық ойын түрлерімен танысады Тапсырманы орындайды Көбейтіндіні қосумен алмастыруға болмайтынын түсіндіреді Ережемен танысады Көбейтінділердің мәнін есептейді Қалып қойған санды табады. Ережемен танысады Өрнектердің мәнін ауызша табады Әріпті өрнектер жұбын табады Есепті шығарады Сергіту сәтін жасайды Сантиметрмен өрнектеп шығарады Теңдіктер құрастырады Пазл құрастырады Үй жұмысын күнделікке жазады Кері байланыс |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Үй жұмысы-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: 1.Өрнектердің мәнін табады,қосу мен көбейтудің қасиеттерін атайды-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: А) Көбейтуді қосумен алмастырып, көбейтіндінің мәнін есептейді. Қай көбейтіндіні қосумен алмастыруға болмайтынын табады, түсіндіреді-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Көбейтіндінің мәнін есептейді-1 б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Қалып қойған санды табады, қорытынды жасайды. Дескриптор: Өрнектердің мәнін табады-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Мәндері бірдей әріпті өрнектер жұбын теріп жазады-1 б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Есепті шығарады-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Сантиметрмен өрнектеп шығарады-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Теңдіктер құрады, мәнін тексереді-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Қосындының мәні артық па, көбейтіндінің мәні артық па табады. Дескриптор: Пазл құрастырады-1б Сабаққа кері байланыс жасайды |
Дәптер Үлестірмелі қағаз Оқулық кесте суреттер Оқулық Тақтамен жұмыс Ереже жазылған плакат оқулық Ереже Оқулық Үлестірмелі қағаз А3 плакат видео Оқулық Жұмыс дәптер «Кубок» кері байланыс қағазы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. № 88 1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттері. 2-сынып
Ашық сабақ. № 88 1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттері. 2-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Таутүрген негізгі орта мектебі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Ортақ тақырып: САНДЫ ЖӘНЕ ӘРІПТІ ӨРНЕКТЕР. ТЕҢДЕУЛЕР. ЕСЕПТЕР |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Көкен Назерке Жұмағалиқызы |
|||||
|
Күні: |
19.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
2-сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 88 1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.1.4. Санды 1-ге көбейту және бөлу жағдайларын әріпті теңдік түрінде: а*1=а a:1=а көрсету. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерде қолдануды үйренеді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Жаңа тақырып Тақтамен жұмыс Жұптық жұмыс Топтық жұмыс Сергіту сәті Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Мұғалім: — Екі көз не үшін керек? Оқушы: — Жақсыларды көру үшін. Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек? Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау үшін. Мұғалім: — Екі қол не үшін керек? Оқушы: — Елге көмек беру үшін. Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет? Оқушы: — Шетте жүрсең,Туған жерге жету үшін Мүғалім: — Ал басың не үшін керек? Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау үшін. Үй тапсырмасы. 8-тапсырма А) Өрнектердің мәнін тап. 64+8+26=98 (32+15)+25=72 Ә) Салыстыр. а*2
=
2*а 7*2+7
200*4 < 4*300 в*3-в = в*2 Өткенді пысықта. 5*4 40+15=55 4*5 15+40=55 (7+12)+48=67 3*6 25*26=51 22 + (18+36)=76 6*3 26+25=51 2*6 19+21=40 6*2 21+19=40 (34+25)+26=85 5*7 33+56=89 7*5 56+33=89 37+ (26+13)=76 Ой қозғау. -Балалар, 1таңбалы натурал сандарды өсу ретімен және кему ретмен атайық. 123456789 987654321 -Натурал сандардың ең үлкені - 9. -Ең кішісі - 1 -Балалар, біз осы аталған сандардың қайсысының көбейту кестесімен таныстық? (2,3,4,5) -Олай болса, көбейту кестесін еске түсірейік. -Реттік қатар бойынша қай санды ұмыттық? (1 саны) -Иә, олай болса бүгін біз сіздермен № 88 - сабақ 1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттерімен танысатын боламыз. Сабақ мақсатымен таныстыру Сен 1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерде қолдануды үйренесің. Ортақ бөлім:Шынықсаң, шымыр боласың. Ат үстіндегі ойындар туралы мәлімет беріп өту 1.Бәйге 2.Қыз қуу 3.Көкпар 4.Жамбы ату 5.Аударыспақ 6.Теңге ілу
1.а) Көбейтуді қосумен алмастырып, көбейтінділердің мәнін есепте. 1*3=1+1+1=3 1*3=3 3*1=3 3*1=3 2*1=2 2*1=2 1*2=1+1=2 1*2=2 34*1=34 34*1=34 1*7=1+1+1+1+1+1+1=7 1*7=7 Қай көбейтіндіні қосумен алмастыруға болмайды? Неліктен? 3*1=3 2*1=2 34*1=34 Ереже! Санды 1-ге көбейткенде, сол санның өзі шығады: а*1=a. Мұндағы а-кез келген сан. «Кім тапқыр?» әдісі арқылы ауызша орындау 2.Көбейтінділердің мәнін есепте. 26*1=26 1* (17+34)=51 (40-24)*1=16 1*(37+3)=40 28*(14-13)=28 (25-24)*13=13 39*1=39 1*(54-24)=30 3.Қалып қойған санды тап. Қорытынды жаса. 1*3=3 3:1=3 (Көбейгіш, көбейткіш, көбейтіндінің мәні) Ереже! Санды 1-ге бөлгенде, сол санның өзі шығады: а:1=а. Мұндағы а-кез келген сан. «Кім жылдам?» әдісі арқылы ауызша орындау 4.Өрнектердің мәнін тап. 7*1=7 (35-13)*1=22 6:1=6 (64-60):1=4 97:1=97 83: (19-18)=83 (0+1)*1=1 (29+19)*1=48 «Ойлан,жұптас!» әдісі 5.Мәндері бірдей әріпті өрнектер жұбын теріп жаз. 9*х=9 х*7 =7 (8+1)*х =9 х:1 -1 (45-44)*х=1 (7-0)*х =7
«Талқыла» әдісі арқылы топтық жұмыс. 6.Есепті шығар. Ат спорт жарыстарына 4 топтан құралған ойыншылар қатысты.Әр топта 9 ойыншы бар. Жарысқа барлығы неше ойыншы қатысты? Қатысты-4 топ Әр топта-9 ойыншы Барлығы-? Ш: 4*9=36 (о) Ж: Барлығы 36 ойыншы Сергіту сәтін жасайды 7. Сантиметрмен өрнектеп шығар. 1дм=10 см 6 дм 3 см + 2 дм 8 см = 63 cм + 28 см=91 cм 84 см – 5 дм 7 см =84 см – 57 см=27cм 3 дм 6 см :1=36см:1=36cм 5 дм *2 =10 дм 8.Теңдіктер құр. А) 56 және 55 сандарының айырмасы мен 13-тің көбейтіндісінің мәні 13-ке тең. (56-55)*13=13 Ә) 16 мен 15 сандарының айырмасын 4 есе арттырса, 4 шығады. (16-15)*4=4 10. 1 саны мен төмендегі әрбір санның қосындысының мәні артық па, көбейтіндісінің мәні артық па? 10 30 40 60 70 90 10*1=10 10+1=11 қосындысының мәні артық
Қосымша тапсырма. Пазл құрастыру Көбейтінділердің мәнін табу. Үй жұмысы: 9-тапсырма А) Есепте 18*(87-86) 1*(100-14) (25+19):1 Ә) Салыстыр 1*37 1+37 9:1 16-7 в-в 1 Сабақты түсінгендері бойынша кері байланыс жасайды. « Кубок» арқылы кері байланыс |
Психологиялық дайындық жасайды Үй жұмысын тексертеді Тапсырманы орындап, өткен тақырыпты бекітеді Натурал сандарды өсу ретімен және кему ретімен атайды Көбейту кестесін еске түсіреді Ұлттық ойын түрлерімен танысады Тапсырманы орындайды Көбейтіндіні қосумен алмастыруға болмайтынын түсіндіреді Ережемен танысады Көбейтінділердің мәнін есептейді Қалып қойған санды табады. Ережемен танысады Өрнектердің мәнін ауызша табады Әріпті өрнектер жұбын табады Есепті шығарады Сергіту сәтін жасайды Сантиметрмен өрнектеп шығарады Теңдіктер құрастырады Пазл құрастырады Үй жұмысын күнделікке жазады Кері байланыс |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Үй жұмысы-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: 1.Өрнектердің мәнін табады,қосу мен көбейтудің қасиеттерін атайды-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: А) Көбейтуді қосумен алмастырып, көбейтіндінің мәнін есептейді. Қай көбейтіндіні қосумен алмастыруға болмайтынын табады, түсіндіреді-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Көбейтіндінің мәнін есептейді-1 б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Қалып қойған санды табады, қорытынды жасайды. Дескриптор: Өрнектердің мәнін табады-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Мәндері бірдей әріпті өрнектер жұбын теріп жазады-1 б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Есепті шығарады-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Сантиметрмен өрнектеп шығарады-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Теңдіктер құрады, мәнін тексереді-1б ҚБ:Бәйге Дескриптор: Қосындының мәні артық па, көбейтіндінің мәні артық па табады. Дескриптор: Пазл құрастырады-1б Сабаққа кері байланыс жасайды |
Дәптер Үлестірмелі қағаз Оқулық кесте суреттер Оқулық Тақтамен жұмыс Ереже жазылған плакат оқулық Ереже Оқулық Үлестірмелі қағаз А3 плакат видео Оқулық Жұмыс дәптер «Кубок» кері байланыс қағазы |
||
шағым қалдыра аласыз













