|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||
|
Пәні: |
жаратылыстану |
|||||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: |
4 сынып |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауырлық күші дегеніміз не? |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.5.1.2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру 3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ауырлық күшінің білінуіне мысал келтіріп, оны сипаттай алады. Ауырлық күшін анықтау мақсатында эксперимент жоспарлайды, жүргізеді. |
|||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Отаншыл, мемлекетшіл жәненамысшыл |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «От шашу» әдісі арқылы оқушылардың көңіл күйлерін көтеру. Оқушылар қолдарына үрленген шарды ұстап тұрады , сабаққа келген қонақтарға сол үрлеген шарды жібереді ,шар от шашу сияқты аспанға ұшып ,шардың ішінен жел шығып біткеннен кейін жерге түседі. Өткенді пысықтау «Арқаның әңгімесі» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Оқушылар бір қатарға жұптасады да , бір-біріне арқаларын беріп тұрады да ,үй тапсырмасын бір-біріне айтады ,мұғалім балаларды аралап жүреді және үй тапсырмасын бір-біріне айтып жатқанын бақылайды.2 минут өткеннен кейін оқушыларға сұрақтар қойып , кейбір оқушыдан бір-біріне не айтқанын сұрайды. Топқа « Сандықша » әдісі арқылы бөлу Топ ережесімен таныстыру 1.Бірлесіп жұмыс жасау 2.Бір-біріміздің пікірін тыңдау. 3.Уақытпен санасу 4.Белсенді қатысу 5.Тыныштық сақтау 6.Кезекпен сөйлесу Жаңа тақырып Ой қозғау сұрақтары Күш деген не? Қандай алып күш иелерін білесіңдер? Неліктен дене өз пішінін өзгертеді? От шашу ойыны кезінде шар қандай күйге түсті? ( Дене күштің әсерінен пішіні мен көлемін өзгерте алады) Бейне-ролик көрсету Ауырлық күші дегеніміз не? Ауырлық күші дегеніміз барлық денелердің жерге тартылуы. Мысалы көктен жауған жаңбыр жер бетіне құлайды, қар да. Жоғары лақтырылған доп та жер бетіне құлайды. Бұның себебі ауырлық күші. Көз алдымыздағы барлық денелер Жер планетасының центріне тартылады. Жер Күнге тартылады. Ғарыштағы жұлдыздар да бір-біріне тартылады.Ағылшын ғалымы И.Ньютон бұл құбылысты зерттеп ,табиғаттың ұлы заңы Әлемде массасы бар денелердің бір-біріне тартылуы бүкіләлемдік тартылыс деп аталады. Топтық зерттеу жұмыстарын беру 1 топ Үстелге массасы әр түрлі заттарды қойып, оқушыларға қай зат ауыр екенін анықтауын сұраy. Оқушылар заттардың сырт пішініне қарай өз болжамдарын айтады. -Арнайы құралсыз қай зат ауыр екенін анықтауға бола ма? -Өлшеу үшін қандай құралдарды қолдануға болады? 2-топ Оқушының біреуіне доп беріп, екі қолымен жоғары көтеріп ұстап тұрып, допты төмен жібере салуын сұрау. Басқа балалар мұқият бақылап отырады. Олардан не байқағандарын сұрау. Доп еденге түсті. Енді бала допты алға қарай лақтырады. Балалар доп бұл жағдайда да жерге түсетінін айтады. Оқушылардан егер допты жоғары лақтырса не болатынын болжау. Жоғары лақтырылған доп та жерге түсетінін айтады. Доп ұстап тұрған оқушы допты жоғары лақтырып көрсетеді. -Неліктен әр жағдайда да доп жерге түседі? 3 топ Ауырлық күші заттың массасына байланысты ма? Ол үшін балалардың біреуі массалары екі түрлі затты екі қолына ұстап, бір мезетте жоғарыдан төмен қарай тастап көруі керек. Ал басқа топ мүшелері заттардың еденге түсу мезетін қадағалауы керек. Осылайша әр түрлі заттармен бірнеше қайталап бақылауға болады. Биіктікті өзгерту үшін орындыққа шығуға да болады. -Еденге қай зат бірінші түседі? (массасы ауыры) -Қандай қорытынды жасауға болады? Өзіме-көршіме сергіту сәті Оқушылардың қолына шиыршықта жазылған хатты беремін , өзіме дегенде , кеудесіне хатты қойып ұстап тұрады , көршіме дегенде , қолындағы хатты , көршісіне береді , осылай 3-рет ауысқаннан кейін ,балалар хатты алып бір-бірден оқып , ішіндегі жазудағы тапсырманы орындайды. ( Көршімнің шашын сипалағым кеп тұр деген жазуды оқиды және соны істейді т.б жалғаса береді) ҚЖ Кестені толтырады.
Кері байланыс : "Білім құдығы "
Менің де қолымнан келеді ,аздап жаттығуым керек!
Менің күшім жетпей жатыр, қолдау көрсетсеңіз!
Мен өз күшіме сенімдімін , маған бәрі түсінікті!
|
Оң психология лық көңіл күй қалыптастырады
Өткенді пысықтайды
Топқа бөлінеді , топ ережесін құрады.
Сұрақтарға жауап береді.
Бейне-ролик көреді
Мұғалімнің түсіндірмесін оқушылар , мұқият тыңдайды.
Оқушылар топта заттарды көзбен көріп , одан кейін қолымен ұстап көріп , массаларын анықтайды.
Оқушылар топта берілген тапсырманы орындайды және қорытынды жасайды.
Топта берілген тапсырманы орындайды.
Сергіту сәті
Балалар жазуды оқып , іс-әрекетпен көрсетеді.
Жеке жұмыс жасайды , кестені толтырады. |
Бір-біріне қуаныш пен күлкі сыйлайды
Сұрақтарға жауап берген оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.
ҚБ: «Тау шыңындағы бүркіт»
Мадақтау
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор:
Сұраққа жауап береді-1б
Дескриптор: Заттың сырт пішініне қарап анықтайды-1б Ауыр затты анықтайды-1б Сұраққа жауап береді-2б
Дескриптор: Сұраққа жауп береді-2б Зерттеуге қорытынды жасай алады-1б Ауырлық күшінің әсерін анықтайды-1б
Дескриптор: Бірінші жеңіл затта құлатып,пікірлерін айтады-1б Екінші ауыр затты құлатып,пікірлерін айтады-1б Үшінші жеңіл затта құлатып,пікірлерін айтады-1б Төртінші ауыр затты құлатып,пікірлерін айтады-1б
Дескриптор: Сұраққа жауап береді-1б Күштің түрін анықтайды-1б
Кері байланыс «Білім құдығы»
|
Шарлар
Таратпа сандықшалар
бейне-ролик
Таратпа материалдар
Таратпа материалдар
Таратпа материалдар
|
||||
https://wordwall.net/ru/resource/52789168
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ : Ауырлық күші дегеніміз не? 4 сынып
Ашық сабақ : Ауырлық күші дегеніміз не? 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||
|
Пәні: |
жаратылыстану |
|||||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: |
4 сынып |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауырлық күші дегеніміз не? |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.5.1.2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру 3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ауырлық күшінің білінуіне мысал келтіріп, оны сипаттай алады. Ауырлық күшін анықтау мақсатында эксперимент жоспарлайды, жүргізеді. |
|||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Отаншыл, мемлекетшіл жәненамысшыл |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «От шашу» әдісі арқылы оқушылардың көңіл күйлерін көтеру. Оқушылар қолдарына үрленген шарды ұстап тұрады , сабаққа келген қонақтарға сол үрлеген шарды жібереді ,шар от шашу сияқты аспанға ұшып ,шардың ішінен жел шығып біткеннен кейін жерге түседі. Өткенді пысықтау «Арқаның әңгімесі» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Оқушылар бір қатарға жұптасады да , бір-біріне арқаларын беріп тұрады да ,үй тапсырмасын бір-біріне айтады ,мұғалім балаларды аралап жүреді және үй тапсырмасын бір-біріне айтып жатқанын бақылайды.2 минут өткеннен кейін оқушыларға сұрақтар қойып , кейбір оқушыдан бір-біріне не айтқанын сұрайды. Топқа « Сандықша » әдісі арқылы бөлу Топ ережесімен таныстыру 1.Бірлесіп жұмыс жасау 2.Бір-біріміздің пікірін тыңдау. 3.Уақытпен санасу 4.Белсенді қатысу 5.Тыныштық сақтау 6.Кезекпен сөйлесу Жаңа тақырып Ой қозғау сұрақтары Күш деген не? Қандай алып күш иелерін білесіңдер? Неліктен дене өз пішінін өзгертеді? От шашу ойыны кезінде шар қандай күйге түсті? ( Дене күштің әсерінен пішіні мен көлемін өзгерте алады) Бейне-ролик көрсету Ауырлық күші дегеніміз не? Ауырлық күші дегеніміз барлық денелердің жерге тартылуы. Мысалы көктен жауған жаңбыр жер бетіне құлайды, қар да. Жоғары лақтырылған доп та жер бетіне құлайды. Бұның себебі ауырлық күші. Көз алдымыздағы барлық денелер Жер планетасының центріне тартылады. Жер Күнге тартылады. Ғарыштағы жұлдыздар да бір-біріне тартылады.Ағылшын ғалымы И.Ньютон бұл құбылысты зерттеп ,табиғаттың ұлы заңы Әлемде массасы бар денелердің бір-біріне тартылуы бүкіләлемдік тартылыс деп аталады. Топтық зерттеу жұмыстарын беру 1 топ Үстелге массасы әр түрлі заттарды қойып, оқушыларға қай зат ауыр екенін анықтауын сұраy. Оқушылар заттардың сырт пішініне қарай өз болжамдарын айтады. -Арнайы құралсыз қай зат ауыр екенін анықтауға бола ма? -Өлшеу үшін қандай құралдарды қолдануға болады? 2-топ Оқушының біреуіне доп беріп, екі қолымен жоғары көтеріп ұстап тұрып, допты төмен жібере салуын сұрау. Басқа балалар мұқият бақылап отырады. Олардан не байқағандарын сұрау. Доп еденге түсті. Енді бала допты алға қарай лақтырады. Балалар доп бұл жағдайда да жерге түсетінін айтады. Оқушылардан егер допты жоғары лақтырса не болатынын болжау. Жоғары лақтырылған доп та жерге түсетінін айтады. Доп ұстап тұрған оқушы допты жоғары лақтырып көрсетеді. -Неліктен әр жағдайда да доп жерге түседі? 3 топ Ауырлық күші заттың массасына байланысты ма? Ол үшін балалардың біреуі массалары екі түрлі затты екі қолына ұстап, бір мезетте жоғарыдан төмен қарай тастап көруі керек. Ал басқа топ мүшелері заттардың еденге түсу мезетін қадағалауы керек. Осылайша әр түрлі заттармен бірнеше қайталап бақылауға болады. Биіктікті өзгерту үшін орындыққа шығуға да болады. -Еденге қай зат бірінші түседі? (массасы ауыры) -Қандай қорытынды жасауға болады? Өзіме-көршіме сергіту сәті Оқушылардың қолына шиыршықта жазылған хатты беремін , өзіме дегенде , кеудесіне хатты қойып ұстап тұрады , көршіме дегенде , қолындағы хатты , көршісіне береді , осылай 3-рет ауысқаннан кейін ,балалар хатты алып бір-бірден оқып , ішіндегі жазудағы тапсырманы орындайды. ( Көршімнің шашын сипалағым кеп тұр деген жазуды оқиды және соны істейді т.б жалғаса береді) ҚЖ Кестені толтырады.
Кері байланыс : "Білім құдығы "
Менің де қолымнан келеді ,аздап жаттығуым керек!
Менің күшім жетпей жатыр, қолдау көрсетсеңіз!
Мен өз күшіме сенімдімін , маған бәрі түсінікті!
|
Оң психология лық көңіл күй қалыптастырады
Өткенді пысықтайды
Топқа бөлінеді , топ ережесін құрады.
Сұрақтарға жауап береді.
Бейне-ролик көреді
Мұғалімнің түсіндірмесін оқушылар , мұқият тыңдайды.
Оқушылар топта заттарды көзбен көріп , одан кейін қолымен ұстап көріп , массаларын анықтайды.
Оқушылар топта берілген тапсырманы орындайды және қорытынды жасайды.
Топта берілген тапсырманы орындайды.
Сергіту сәті
Балалар жазуды оқып , іс-әрекетпен көрсетеді.
Жеке жұмыс жасайды , кестені толтырады. |
Бір-біріне қуаныш пен күлкі сыйлайды
Сұрақтарға жауап берген оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.
ҚБ: «Тау шыңындағы бүркіт»
Мадақтау
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор:
Сұраққа жауап береді-1б
Дескриптор: Заттың сырт пішініне қарап анықтайды-1б Ауыр затты анықтайды-1б Сұраққа жауап береді-2б
Дескриптор: Сұраққа жауп береді-2б Зерттеуге қорытынды жасай алады-1б Ауырлық күшінің әсерін анықтайды-1б
Дескриптор: Бірінші жеңіл затта құлатып,пікірлерін айтады-1б Екінші ауыр затты құлатып,пікірлерін айтады-1б Үшінші жеңіл затта құлатып,пікірлерін айтады-1б Төртінші ауыр затты құлатып,пікірлерін айтады-1б
Дескриптор: Сұраққа жауап береді-1б Күштің түрін анықтайды-1б
Кері байланыс «Білім құдығы»
|
Шарлар
Таратпа сандықшалар
бейне-ролик
Таратпа материалдар
Таратпа материалдар
Таратпа материалдар
|
||||
https://wordwall.net/ru/resource/52789168
шағым қалдыра аласыз














