|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Кенжегарина Гульнара Махметовна |
|
|
Күні: |
21.02.2025 ж. |
|
|
Сынып: 3в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала Абай |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.2.1.*баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну; 3.5.1.2 * өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсінеді; Мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолданады; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Өнерлі бала-өрге жүзер» Балаларды өнерге,өнерді түсінуге,құрметтеуге,талапты болуға баулу.Абай Құнанбаевтың әнін айтқызу арқылы балалардың әнге деген сүйіспеншілігін ояту. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу. Оқушылар Қ. Мырзалиевтің «Ана тілі -арың бұл» өлеңін хормен жатқа айтады. (1 мин) Топтар: «Білгірлер », « Тапқыштар» Үй тапсырмасын тексеру. 1)Ойын « Бес сөз,бес қадам» Оқушылар берілген әріпке сөздерді айтып,қадам жасайды. 2)45 бет «Есте сақта!» мәтіннің мазмұнын айту. 3)Қойылым «Шоқан мен Мысық» диалог Ребусты шешу.
(Абай) Балалар,ребусты дұрыс шештіңдер.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы « Бала Абай». Абай Құнанбайұлы туралы не білесіңдер? Ол кім? /Оқушылар білгенін қысқаша айтады/ Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру. Бейнежазбаны көрсету. Балаларды Абайдың балалық шағымен таныстыру./мультфильм/ Мультфильм көрсетілгеннен кейін сұрақтар қойылады:
Абай Құнанбайұлы 10 тамыз 1845 ж Семейдің Қарқаралы деген жерде туған.Бала кезден зерек Абай әжесі Зере мен анасы Ұлжан айтқан аңыз-әңгімелерді,ертегілерді тыңдап,ойына тоқып өседі.АбайҚұнанбайұлы-ақын,филосов, ағартушы, саз -гер, композитор,аудармашы. Ол Михаил Лермонтов,Александр Сергеевич Пушкиннің ,И.А. Крыловтың мысалдарын қазақ тіліне аударды. Абай орыстың ұлы ақындарының 50-ден астам өлеңін қазақ тіліне аударды. Өлеңдерді мәнерлеп айту. Біздің арамызда Абай Құнанбайұлының өлеңдерін жатқа білетін оқушылар бар,солар тақтаға шығып өлеңдерін айтып берсін. Диаграмманы толтыру Оқушылар Абай мен Шоқанға диаграмманы толтырады. 1топ Абай туралы А3 қағазына жазып,тақтаға шығып,жұмысын қорғайды. 2 топ Шоқан туралы диаграмманы толтырады. |
Оқушылар амандасып өлеңді жатқа айтады Үй тапсырмасын айтады. Дәптерге күннің жадын, сабақ тақырыбын жазады Оқушылар бейнежазба көреді, сол бойынша сұрақтарға жауап береді. Абайдың өмірбаянын қысқаша айтып кетемін. 1 оқушы тақтаға шығып, өлеңдерін жатқа айтады.
Шоқан Айбайй
|
Үй тапсырмасы: Әр жұмысқа бір балл.Барлығы-3 б. Сұраққа жауап-1 б диаграмма– 1б «Отшашу» әдісі |
Аяқ іздері Сладтан ребустың суретін көрсету Бейнежазба диаграмма |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Сөздік жұмысы. Ақын-поэт Дара-индивидуальный Тұлға-личность Тыңдалым Мәтінді тыңдату. Абайдың ауылына атақты Дулат ақын келді. Дулат ақын Абайға бата берді. Абайдың әжесі-Зере ақынды құрметтеді. Оқиды,аударады. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру. 1 Бес жолды өлең жазу./жұптық жұмыс/ 2 «Бата» сөзін септеу /тақтамен жұмыс/ Караокемен ән айту «Желсіз түнде жарық ай» /А.Құнанбаев/ Жазылым. Саралау тапсырмасы: С) 1 карточка Сөйлем ішінен жіктік жалғауы бар сөздерді табады. Б) 2 карточка.Бір сөзді жіктейді А) 3Карточка сөздің дайын жіктік жалғауы беріледі,оқушы әр жақтың жалғауын дұрыс табу керек Ойын Септіктердің сұрақтарын кәселерге жазылған септілтердің түрлеріне қою |
Жаңа сөздермен жұмыс жүргізеді. Оқушылар сөздерді хормен оқиды, аудармасын табады, буынға бөледі,сөйлем құрастырады. Сұрақтарға жауап береді. Саралау тапсырмасының дескрипторы: 1 карточка. -Берілген сөйлемдердің ішінен жіктік жалғауы бар сөздерді табады; 2 карточка.сөзді жіктейді; 3 карточка.Берілген жалғауларды тиісті жерге қояды |
Тыңдалым-2 б Карточка 1б Ойын 1б |
Кьюар код арқылы берілген мәтінді колонка мен тыңдату. Карточкалар |
|
|
|
Сабақ соңы |
Интерактивті тақтамен ойын өткізу -Абай Құнанбаев кім? -Ол қашан дүниеге келді? -Бала Абайға аңыз-әңгімелерді,ертегілерді кімдер айтты? -Абай Құнанбайұлы кімнің шығармаларын қазақ тіліне аударды? -Медреседе неше жыл оқыды? Үйге тапсырма: 47 бет 3-тапсырма. Дулат ақынның бала Абайға берген батасын үйде жаттаймыз. Рефлексия Қоржын. Оқушыларға үш түсті стикерлер беріледі.Оқушылар бір түсін таңдап,тиісті қоржынға жабыстырады. |
Сабақты қорыту мақсатымен балаларға ойын ұсынылады. Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақ барысында алған білімдерін пысықтайды. |
Ойын -1 б |
https://wordwall.net/ ru/resource/54852093 3 түсті қоржын |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ " Бала Абай"
Ашық сабақ " Бала Абай"
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Кенжегарина Гульнара Махметовна |
|
|
Күні: |
21.02.2025 ж. |
|
|
Сынып: 3в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала Абай |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.2.1.*баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну; 3.5.1.2 * өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсінеді; Мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолданады; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Өнерлі бала-өрге жүзер» Балаларды өнерге,өнерді түсінуге,құрметтеуге,талапты болуға баулу.Абай Құнанбаевтың әнін айтқызу арқылы балалардың әнге деген сүйіспеншілігін ояту. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу. Оқушылар Қ. Мырзалиевтің «Ана тілі -арың бұл» өлеңін хормен жатқа айтады. (1 мин) Топтар: «Білгірлер », « Тапқыштар» Үй тапсырмасын тексеру. 1)Ойын « Бес сөз,бес қадам» Оқушылар берілген әріпке сөздерді айтып,қадам жасайды. 2)45 бет «Есте сақта!» мәтіннің мазмұнын айту. 3)Қойылым «Шоқан мен Мысық» диалог Ребусты шешу.
(Абай) Балалар,ребусты дұрыс шештіңдер.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы « Бала Абай». Абай Құнанбайұлы туралы не білесіңдер? Ол кім? /Оқушылар білгенін қысқаша айтады/ Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру. Бейнежазбаны көрсету. Балаларды Абайдың балалық шағымен таныстыру./мультфильм/ Мультфильм көрсетілгеннен кейін сұрақтар қойылады:
Абай Құнанбайұлы 10 тамыз 1845 ж Семейдің Қарқаралы деген жерде туған.Бала кезден зерек Абай әжесі Зере мен анасы Ұлжан айтқан аңыз-әңгімелерді,ертегілерді тыңдап,ойына тоқып өседі.АбайҚұнанбайұлы-ақын,филосов, ағартушы, саз -гер, композитор,аудармашы. Ол Михаил Лермонтов,Александр Сергеевич Пушкиннің ,И.А. Крыловтың мысалдарын қазақ тіліне аударды. Абай орыстың ұлы ақындарының 50-ден астам өлеңін қазақ тіліне аударды. Өлеңдерді мәнерлеп айту. Біздің арамызда Абай Құнанбайұлының өлеңдерін жатқа білетін оқушылар бар,солар тақтаға шығып өлеңдерін айтып берсін. Диаграмманы толтыру Оқушылар Абай мен Шоқанға диаграмманы толтырады. 1топ Абай туралы А3 қағазына жазып,тақтаға шығып,жұмысын қорғайды. 2 топ Шоқан туралы диаграмманы толтырады. |
Оқушылар амандасып өлеңді жатқа айтады Үй тапсырмасын айтады. Дәптерге күннің жадын, сабақ тақырыбын жазады Оқушылар бейнежазба көреді, сол бойынша сұрақтарға жауап береді. Абайдың өмірбаянын қысқаша айтып кетемін. 1 оқушы тақтаға шығып, өлеңдерін жатқа айтады.
Шоқан Айбайй
|
Үй тапсырмасы: Әр жұмысқа бір балл.Барлығы-3 б. Сұраққа жауап-1 б диаграмма– 1б «Отшашу» әдісі |
Аяқ іздері Сладтан ребустың суретін көрсету Бейнежазба диаграмма |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Сөздік жұмысы. Ақын-поэт Дара-индивидуальный Тұлға-личность Тыңдалым Мәтінді тыңдату. Абайдың ауылына атақты Дулат ақын келді. Дулат ақын Абайға бата берді. Абайдың әжесі-Зере ақынды құрметтеді. Оқиды,аударады. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру. 1 Бес жолды өлең жазу./жұптық жұмыс/ 2 «Бата» сөзін септеу /тақтамен жұмыс/ Караокемен ән айту «Желсіз түнде жарық ай» /А.Құнанбаев/ Жазылым. Саралау тапсырмасы: С) 1 карточка Сөйлем ішінен жіктік жалғауы бар сөздерді табады. Б) 2 карточка.Бір сөзді жіктейді А) 3Карточка сөздің дайын жіктік жалғауы беріледі,оқушы әр жақтың жалғауын дұрыс табу керек Ойын Септіктердің сұрақтарын кәселерге жазылған септілтердің түрлеріне қою |
Жаңа сөздермен жұмыс жүргізеді. Оқушылар сөздерді хормен оқиды, аудармасын табады, буынға бөледі,сөйлем құрастырады. Сұрақтарға жауап береді. Саралау тапсырмасының дескрипторы: 1 карточка. -Берілген сөйлемдердің ішінен жіктік жалғауы бар сөздерді табады; 2 карточка.сөзді жіктейді; 3 карточка.Берілген жалғауларды тиісті жерге қояды |
Тыңдалым-2 б Карточка 1б Ойын 1б |
Кьюар код арқылы берілген мәтінді колонка мен тыңдату. Карточкалар |
|
|
|
Сабақ соңы |
Интерактивті тақтамен ойын өткізу -Абай Құнанбаев кім? -Ол қашан дүниеге келді? -Бала Абайға аңыз-әңгімелерді,ертегілерді кімдер айтты? -Абай Құнанбайұлы кімнің шығармаларын қазақ тіліне аударды? -Медреседе неше жыл оқыды? Үйге тапсырма: 47 бет 3-тапсырма. Дулат ақынның бала Абайға берген батасын үйде жаттаймыз. Рефлексия Қоржын. Оқушыларға үш түсті стикерлер беріледі.Оқушылар бір түсін таңдап,тиісті қоржынға жабыстырады. |
Сабақты қорыту мақсатымен балаларға ойын ұсынылады. Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақ барысында алған білімдерін пысықтайды. |
Ойын -1 б |
https://wordwall.net/ ru/resource/54852093 3 түсті қоржын |
||
шағым қалдыра аласыз














