|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 17 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біз қиялдай аламыз |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1.- аңыз,шешендік сөз,батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлттық құндылық Туған жерге тағзым. Еліне деген сүйіспеншілік |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық "Австралиялық жаңбыр" Австралияда жел тұрды (алақанды үйкеле) -Жаңбыр тамшылай бастады. (саусақты соғу) -Жаңбыр күшейе түсті(алақанды кеудеге соғу) -Нөсер қатты соқты (алақанды санға соғу! -Міне бұршақ жауды (аяқпен тарсылдату) -Дауыл басыла бастады (алақанды санға соғу) -Жаңбыр сейілді (алақанды кеудеге соғу) -Жаңбыр сіркіреді (сасақты соғу) Жел басыла бастады (алақанды үйкелеу) -Алақай күн шықты (қолды жоғары көтеру) Топқа бөлу : Толағай ,Жасұлан ,Қобыланды Топ ережесімен таныстыру 1.Бірлесіп жұмыс жасау 2.Бір-біріміздің пікірін тыңдау. 3.Уақытпен санасу 4.Белсенді қатысу 5.Тыныштық сақтау 6.Кезекпен сөйлесу Үй тапсырмасы Тамшылар арқылы үй тапсырмасын сұрау - «Не жауып тұр?» өлеңінің авторы кім? -Отбасы мүшелері жаңбырдан қандай жақсылық күтеді? - «Жаңбырға екі өтініш» өлеңінде балалар жаңбырға қандай өтініш айтады? -Екі өлеңде қандай ұқсастық бар? -Жаңбырдың қандай түрлерін білесіңдер? Ой қозғау сұрақтары -Балалар жаңа қалай топқа бөліндік? -Неге олай бөліндік деп ойлайсыңдар? (балалар өз жауап тарын айтады) -Қандай тақырып өтуіміз мүмкін? Сабақтың мақсатын хабарлау -Өте дұрыс жауап бердіңдер Бүгін біз сіздермен жаңа тақырыппен танысамыз. Әбділда Тәжібаев ағамыздың " Толағай" аңызымен танысамыз. Ол аңыздың мазмұнын білмесі бұрын сіздер оқулығымызда берілген суретке қарап , сол сурет бойынша әр топ ,топта қысқаша әңгіме құрып оқып берейік. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы «Құрастыр» айдары бойынша оқулықтағы суретті сипаттау.
Бейне ролик көрсету Толағай аңызынан үзінді көрсету Оқулықпен жұмыс «Қойын дәптер» әдісі бойынша Әбділда Тәжібаевтың өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұматтар беру. Оқылым оқулықпен жұмыс А) жеке оқушыға оқыту «Түсініп оқы» айдары бойынша әр оқушы «Толағай» өлеңін түсініп оқиды. 2.Кестемен жұмыс
ЕҚБ тапсырма: Жырдан әсірелеуді тауып оқы. 3. Толағайдың ерлігі: Арқалады ауыр тауды, Маңдайдан тер көл боп ақты. «Жеткенше дем алмаймын»-деп Шаршаса да тоқтамапты. 4.«Біліміңді қолдан» айдары Әсірелеу тәсілі бейнеленген кейіпкер- Қобыланды батыр.
ЕБҚ тапсырма: Жырды оқығанда қандай сезімде болдың? 5. Жырды оқығанда мақтаныш, қуаныш сезімі биледі.Менде Толағай сияқты еліме пайдамды тигізім кеп кетті.Өскенде менде батыр боламын.
Топтық тапсырма Дәлелдеу арқылы Толағай тобы: Толағайдың бейнесіндегі қиял-ғажайып белгілері туралы айт.
Қобыланды батыр тобы: Толағайдың ерлігі батырлар жырындағы қай батырдың ерлігіне ұқсайтынын дәлелдеп айтады
Жасұлан тобы: Қазіргі заманның батырларына кімдер жатқызуға болатынын дәлелдеп айтады.
«Қорытындылау» айдары Толағайдың ерлігінен кейін туған жері гүлденді.Жер жаңарып,адамдар мен шөптердің шөлі қанды.
Үй тапсырмасы Толағай тауы туралы деректерді тауып,жазып келу. Жетістіктер шыңы
|
Шаттық шеңберін жасайды
Қимылмен көрсетеді
Өткен тақырыпты қайталайды
Топқа бөлінеді
Топ ережесімен танысады
Тамшыларды ала отырып , берілген сұраққа жауап береді. .
Сұраққа жауап береді
Әр топ оқулықтағы суретке қарап әңгіме құрайды және әр топтан 1 оқушы шығып , құраған әңгімесін оқиды.
Бейне ролик көреді
Автордың өмірбаянымен танысады
Өлеңді түсініп оқиды
Кестені толтырады
Толағайдың ерлігін тауып,жазады
Әсірелеу туралы айтады
Басынан өткен сезімді айтады
Қиял-ғажайып кейіпкерлерді атайды
Батырлар туралы мағлұмат береді ,ұқсастығын айтады.
Қазіргі заман батырын кімді жатқызуға болатыны айтады
Қорытынды жасайды
Үй тапсырмасын алады
Әр оқушы өз жеткен шыңға ұл мен қыздың бейнесін кері байланыс береп ,тау шыңына іледі |
ҚБ:Бүркіт
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Екі өлеңнің ұқсастығын мен айырмашылығын айтады-1б
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Сурет бойынша әңгіме құрайды және айтады-1б
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Ақын туралы мәліметтер біледі-1Б ҚБ: Толағай батыр Дескриптор: Өлеңді түсініп, өздері құрастырған әңгімемен салыстырып оқиды.-1Б Кестені талапқа сай толтырады-1Б
ҚБ:Бүркіт
Дескрипторлар: 1.Толағайдың ерлігі туралы айта алады-1Б 2. Әсірелеу берілген кейіпкерді атайды-1Б 3.Жырды оқығандағы сезімдерін өз сөздерімен жеткізе біледі-1Б
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Толағай туралы айта алады-1Б Толағайды басқа батырлармен салыстырады-1Б Тақырыпқа қорытынды жасай алады-1Б
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Жаңбырдың пайдасы туралы біледі-1Б
"Жетістіктер шыңы" әдісі
|
Қима қағаздар
слайд
Су тамшылары қол шатыр
Кесте
Қобыланды батырдың суреті
Толағай туралы суреттер
https://youtu.be/jN_gva2ilRI?si=YageqwLhxX05dBLS
Суреттер
Қима қағаз
Топтық тапсырма
Қыз бен ұлдың бейнесі |
||||||||
Топқа бөлу жасалуы ( сықырлауықты жоғары тартқанда топ аты шығады)
Қобыланды батыр ауылы
Толағай батыр ауылы
Жасұлан
батыр ауылы

|
Мен құраған әңгіме |
Ұқсастығы |
«Толағай» жыры |
|
|
|
|
- «Жаңбырға екі өтініш» өлеңінде балалар
жаңбырға
қандай өтініш айтады?
- «Не жауып тұр?» өлеңінің авторы кім?
«Екі өлеңде қандай ұқсастық бар?
Отбасы мүшелері жаңбырдан қандай жақсылық күтеді?
Өткінші жаңбыр деген қандай жаңбыр?
Жаңбырдың қандай түрлерін білесіңдер?
Оқушының аты-жөні:
6
3
2
10
9
8
7
5
4
1

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ : Біз қиялдаймыз ! 4 сынып
Ашық сабақ : Біз қиялдаймыз ! 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 17 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біз қиялдай аламыз |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1.- аңыз,шешендік сөз,батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлттық құндылық Туған жерге тағзым. Еліне деген сүйіспеншілік |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық "Австралиялық жаңбыр" Австралияда жел тұрды (алақанды үйкеле) -Жаңбыр тамшылай бастады. (саусақты соғу) -Жаңбыр күшейе түсті(алақанды кеудеге соғу) -Нөсер қатты соқты (алақанды санға соғу! -Міне бұршақ жауды (аяқпен тарсылдату) -Дауыл басыла бастады (алақанды санға соғу) -Жаңбыр сейілді (алақанды кеудеге соғу) -Жаңбыр сіркіреді (сасақты соғу) Жел басыла бастады (алақанды үйкелеу) -Алақай күн шықты (қолды жоғары көтеру) Топқа бөлу : Толағай ,Жасұлан ,Қобыланды Топ ережесімен таныстыру 1.Бірлесіп жұмыс жасау 2.Бір-біріміздің пікірін тыңдау. 3.Уақытпен санасу 4.Белсенді қатысу 5.Тыныштық сақтау 6.Кезекпен сөйлесу Үй тапсырмасы Тамшылар арқылы үй тапсырмасын сұрау - «Не жауып тұр?» өлеңінің авторы кім? -Отбасы мүшелері жаңбырдан қандай жақсылық күтеді? - «Жаңбырға екі өтініш» өлеңінде балалар жаңбырға қандай өтініш айтады? -Екі өлеңде қандай ұқсастық бар? -Жаңбырдың қандай түрлерін білесіңдер? Ой қозғау сұрақтары -Балалар жаңа қалай топқа бөліндік? -Неге олай бөліндік деп ойлайсыңдар? (балалар өз жауап тарын айтады) -Қандай тақырып өтуіміз мүмкін? Сабақтың мақсатын хабарлау -Өте дұрыс жауап бердіңдер Бүгін біз сіздермен жаңа тақырыппен танысамыз. Әбділда Тәжібаев ағамыздың " Толағай" аңызымен танысамыз. Ол аңыздың мазмұнын білмесі бұрын сіздер оқулығымызда берілген суретке қарап , сол сурет бойынша әр топ ,топта қысқаша әңгіме құрып оқып берейік. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы «Құрастыр» айдары бойынша оқулықтағы суретті сипаттау.
Бейне ролик көрсету Толағай аңызынан үзінді көрсету Оқулықпен жұмыс «Қойын дәптер» әдісі бойынша Әбділда Тәжібаевтың өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұматтар беру. Оқылым оқулықпен жұмыс А) жеке оқушыға оқыту «Түсініп оқы» айдары бойынша әр оқушы «Толағай» өлеңін түсініп оқиды. 2.Кестемен жұмыс
ЕҚБ тапсырма: Жырдан әсірелеуді тауып оқы. 3. Толағайдың ерлігі: Арқалады ауыр тауды, Маңдайдан тер көл боп ақты. «Жеткенше дем алмаймын»-деп Шаршаса да тоқтамапты. 4.«Біліміңді қолдан» айдары Әсірелеу тәсілі бейнеленген кейіпкер- Қобыланды батыр.
ЕБҚ тапсырма: Жырды оқығанда қандай сезімде болдың? 5. Жырды оқығанда мақтаныш, қуаныш сезімі биледі.Менде Толағай сияқты еліме пайдамды тигізім кеп кетті.Өскенде менде батыр боламын.
Топтық тапсырма Дәлелдеу арқылы Толағай тобы: Толағайдың бейнесіндегі қиял-ғажайып белгілері туралы айт.
Қобыланды батыр тобы: Толағайдың ерлігі батырлар жырындағы қай батырдың ерлігіне ұқсайтынын дәлелдеп айтады
Жасұлан тобы: Қазіргі заманның батырларына кімдер жатқызуға болатынын дәлелдеп айтады.
«Қорытындылау» айдары Толағайдың ерлігінен кейін туған жері гүлденді.Жер жаңарып,адамдар мен шөптердің шөлі қанды.
Үй тапсырмасы Толағай тауы туралы деректерді тауып,жазып келу. Жетістіктер шыңы
|
Шаттық шеңберін жасайды
Қимылмен көрсетеді
Өткен тақырыпты қайталайды
Топқа бөлінеді
Топ ережесімен танысады
Тамшыларды ала отырып , берілген сұраққа жауап береді. .
Сұраққа жауап береді
Әр топ оқулықтағы суретке қарап әңгіме құрайды және әр топтан 1 оқушы шығып , құраған әңгімесін оқиды.
Бейне ролик көреді
Автордың өмірбаянымен танысады
Өлеңді түсініп оқиды
Кестені толтырады
Толағайдың ерлігін тауып,жазады
Әсірелеу туралы айтады
Басынан өткен сезімді айтады
Қиял-ғажайып кейіпкерлерді атайды
Батырлар туралы мағлұмат береді ,ұқсастығын айтады.
Қазіргі заман батырын кімді жатқызуға болатыны айтады
Қорытынды жасайды
Үй тапсырмасын алады
Әр оқушы өз жеткен шыңға ұл мен қыздың бейнесін кері байланыс береп ,тау шыңына іледі |
ҚБ:Бүркіт
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Екі өлеңнің ұқсастығын мен айырмашылығын айтады-1б
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Сурет бойынша әңгіме құрайды және айтады-1б
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Ақын туралы мәліметтер біледі-1Б ҚБ: Толағай батыр Дескриптор: Өлеңді түсініп, өздері құрастырған әңгімемен салыстырып оқиды.-1Б Кестені талапқа сай толтырады-1Б
ҚБ:Бүркіт
Дескрипторлар: 1.Толағайдың ерлігі туралы айта алады-1Б 2. Әсірелеу берілген кейіпкерді атайды-1Б 3.Жырды оқығандағы сезімдерін өз сөздерімен жеткізе біледі-1Б
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Толағай туралы айта алады-1Б Толағайды басқа батырлармен салыстырады-1Б Тақырыпқа қорытынды жасай алады-1Б
ҚБ:Бүркіт Дескриптор: Жаңбырдың пайдасы туралы біледі-1Б
"Жетістіктер шыңы" әдісі
|
Қима қағаздар
слайд
Су тамшылары қол шатыр
Кесте
Қобыланды батырдың суреті
Толағай туралы суреттер
https://youtu.be/jN_gva2ilRI?si=YageqwLhxX05dBLS
Суреттер
Қима қағаз
Топтық тапсырма
Қыз бен ұлдың бейнесі |
||||||||
Топқа бөлу жасалуы ( сықырлауықты жоғары тартқанда топ аты шығады)
Қобыланды батыр ауылы
Толағай батыр ауылы
Жасұлан
батыр ауылы

|
Мен құраған әңгіме |
Ұқсастығы |
«Толағай» жыры |
|
|
|
|
- «Жаңбырға екі өтініш» өлеңінде балалар
жаңбырға
қандай өтініш айтады?
- «Не жауып тұр?» өлеңінің авторы кім?
«Екі өлеңде қандай ұқсастық бар?
Отбасы мүшелері жаңбырдан қандай жақсылық күтеді?
Өткінші жаңбыр деген қандай жаңбыр?
Жаңбырдың қандай түрлерін білесіңдер?
Оқушының аты-жөні:
6
3
2
10
9
8
7
5
4
1

шағым қалдыра аласыз




















