Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№9 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы (сабақтың тақырыбы)
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
7.2А Үшбұрыштар 7.2А Үшбұрыштар теңдігінің белгілері және олардың салдарлары |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Жолекешова Р |
|
||||
|
Пән/Сынып: 7 А |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Күні: |
11.11.25ж |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
7.1.1.12 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры, орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу; |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үшбұрыштың медианасын білу Үшбұрыштың биссектрисасын білу Үшбұрыштың биіктігін , орта сызығын білу Есеп шығаруда оларды қолдана алу |
|
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік: тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, топтық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік: есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
|
||||
|
Сабақ барысы: |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңдер.Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут Ұйым дастыру |
1) Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру. 2) Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. 4) Үй тапсырмасын тексеру. Үшбұрыштар арқылы топқа бөлу
Миға шабуыл
|
Амандасады. Үй жұмысын айтады.
Қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
Қалыптастырушы бағалаудың мадақтау түрі: Қ.Б Жарайсың ! Дұрыс айтасын ! |
Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы 30 мин Негізгі бөлім |
Жаңа материал түсіндіру. Кино метафра әдісі арқылы түсіндіру
Тапсырма №1 Жұптасып деңгейлік тапсырмалар орындайды. Содан кейін мұғалім дайын жауаптарды беріп тексертеді.
|
Оқушылар экранға назар аударады
Дәптерге жазып алады
Жұптық жұмыс
Берілгендеріне қарап үшбұрыштың түрін ажыратады. Және жазады. Бірін -бірі бағалайды |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
Дескриптор: -үшбұрыштың түрлерін ажыратады 1 балл Аттарын жазады 1 балл Барлығы – 2балл
|
Интерактивті тақта слаид Интернет ресурстары Оқулық |
||
|
|
Тапсырма №2 топтық жұмыс Шығармашылық жұмыс 49 бет 1 тапсырма
Тапсырма тест. Жеке тапсырма 1. Үшбұрыштың медианасы дегеніміз не? A) Бұрышты қақ бөлетін кесінді B) Қарама-қарсы қабырғаға түсірілген перпендикуляр C) Қарама-қарсы қабырғаның ортасын қосатын кесінді D) Үшбұрыштың қабырғасының ортасын қосатын түзу 2. Биссектриса қандай қасиетке ие? A) Қабырғаны тең екіге бөледі B) Бұрышты тең екіге бөледі C) Биіктікпен параллель D) Сыртқы бұрышқа тең болады 3. Үшбұрыштың орта сызығы қандай қасиетке ие? A) Негізге перпендикуляр B) Үшбұрыштың төбесін қарсы қабырғамен қосады C) Қарама-қарсы қабырғаның параллелі және жартысына тең D) Барлық қабырғаларға тең 4. Үшбұрыштың биіктігі дегеніміз не? A) Қабырға мен медиана арасындағы бұрыш B) Үшбұрыштың бұрышын қақ бөлетін түзу C) Төбеден қарама-қарсы қабырғаға түсірілген перпендикуляр D) Қабырға мен қабырғаны қосатын сызық 5. Егер үшбұрыш теңқабырғалы болса, онда медиана мен биссектриса... A) Әрқашан сәйкес келмейді B) Тең болады C) Қиылыспайды D) Қабырғаларға перпендикуляр емес Суретте неше үшбұрыш
бар |
Тапсырманы бірге орындайды
Топта бірге тапсырманы орындайды, сызбасын сызыды, бір-біріне түсіндіреді.
6. Орта сызық үшбұрыштың қандай элементтерін байланыстырады? A) Бұрыштары B) Медианалар C) Қабырғалардың ортасы D) Биссектрисалар 7. Егер үшбұрыштың бір бұрышы 90° болса, ол қандай үшбұрыш? A) сүйірбұрышты B) доғалбұрышты C) тікбұрышты D) теңқабырғалы 8. Үшбұрыштың барлық бұрыштары 60° болса, ол қандай үшбұрыш? A) тікбұрышты B) теңбүйірлі C) сүйірбұрышты D) теңқабырғалы 9.2. Қай үшбұрыштың екі қабырғасы ғана тең болады? A) теңқабырғалы B) теңбүйірлі C) әртүрлі қабырғалы D) сүйірбұрышты
|
Дескриптор: -сызбасын сызады -1 балл - орта сызығын жүргізеді 1 балл Барлығы 2 балл Дескриптор: --сызбасын сызады -1 балл - биссектрисасын жүргізеді 1 балл Барлығы – 2 балл
Дескриптор: -тапсырманы оқиды-1 балл -дұрыс жауабын белгілейді 1 балл Барлығы – 4 балл |
Оқулық Интернет ресурстары. Тар атпа қағаздар |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білмін бағалау Үйге тапсырма № «Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады. 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді |
Тақырыпты меңгергенін анықтау . Бағалау критерийі бойынша кері байланыс береді |
0-10 Балдық жүйеде оқушылар бағаланады. |
стикер |
||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ , геометрия пәнінен
Ашық сабақ , геометрия пәнінен
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№9 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы (сабақтың тақырыбы)
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
7.2А Үшбұрыштар 7.2А Үшбұрыштар теңдігінің белгілері және олардың салдарлары |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Жолекешова Р |
|
||||
|
Пән/Сынып: 7 А |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Күні: |
11.11.25ж |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
7.1.1.12 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры, орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу; |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үшбұрыштың медианасын білу Үшбұрыштың биссектрисасын білу Үшбұрыштың биіктігін , орта сызығын білу Есеп шығаруда оларды қолдана алу |
|
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік: тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, топтық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік: есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
|
||||
|
Сабақ барысы: |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңдер.Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут Ұйым дастыру |
1) Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру. 2) Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. 4) Үй тапсырмасын тексеру. Үшбұрыштар арқылы топқа бөлу
Миға шабуыл
|
Амандасады. Үй жұмысын айтады.
Қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
Қалыптастырушы бағалаудың мадақтау түрі: Қ.Б Жарайсың ! Дұрыс айтасын ! |
Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы 30 мин Негізгі бөлім |
Жаңа материал түсіндіру. Кино метафра әдісі арқылы түсіндіру
Тапсырма №1 Жұптасып деңгейлік тапсырмалар орындайды. Содан кейін мұғалім дайын жауаптарды беріп тексертеді.
|
Оқушылар экранға назар аударады
Дәптерге жазып алады
Жұптық жұмыс
Берілгендеріне қарап үшбұрыштың түрін ажыратады. Және жазады. Бірін -бірі бағалайды |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
Дескриптор: -үшбұрыштың түрлерін ажыратады 1 балл Аттарын жазады 1 балл Барлығы – 2балл
|
Интерактивті тақта слаид Интернет ресурстары Оқулық |
||
|
|
Тапсырма №2 топтық жұмыс Шығармашылық жұмыс 49 бет 1 тапсырма
Тапсырма тест. Жеке тапсырма 1. Үшбұрыштың медианасы дегеніміз не? A) Бұрышты қақ бөлетін кесінді B) Қарама-қарсы қабырғаға түсірілген перпендикуляр C) Қарама-қарсы қабырғаның ортасын қосатын кесінді D) Үшбұрыштың қабырғасының ортасын қосатын түзу 2. Биссектриса қандай қасиетке ие? A) Қабырғаны тең екіге бөледі B) Бұрышты тең екіге бөледі C) Биіктікпен параллель D) Сыртқы бұрышқа тең болады 3. Үшбұрыштың орта сызығы қандай қасиетке ие? A) Негізге перпендикуляр B) Үшбұрыштың төбесін қарсы қабырғамен қосады C) Қарама-қарсы қабырғаның параллелі және жартысына тең D) Барлық қабырғаларға тең 4. Үшбұрыштың биіктігі дегеніміз не? A) Қабырға мен медиана арасындағы бұрыш B) Үшбұрыштың бұрышын қақ бөлетін түзу C) Төбеден қарама-қарсы қабырғаға түсірілген перпендикуляр D) Қабырға мен қабырғаны қосатын сызық 5. Егер үшбұрыш теңқабырғалы болса, онда медиана мен биссектриса... A) Әрқашан сәйкес келмейді B) Тең болады C) Қиылыспайды D) Қабырғаларға перпендикуляр емес Суретте неше үшбұрыш
бар |
Тапсырманы бірге орындайды
Топта бірге тапсырманы орындайды, сызбасын сызыды, бір-біріне түсіндіреді.
6. Орта сызық үшбұрыштың қандай элементтерін байланыстырады? A) Бұрыштары B) Медианалар C) Қабырғалардың ортасы D) Биссектрисалар 7. Егер үшбұрыштың бір бұрышы 90° болса, ол қандай үшбұрыш? A) сүйірбұрышты B) доғалбұрышты C) тікбұрышты D) теңқабырғалы 8. Үшбұрыштың барлық бұрыштары 60° болса, ол қандай үшбұрыш? A) тікбұрышты B) теңбүйірлі C) сүйірбұрышты D) теңқабырғалы 9.2. Қай үшбұрыштың екі қабырғасы ғана тең болады? A) теңқабырғалы B) теңбүйірлі C) әртүрлі қабырғалы D) сүйірбұрышты
|
Дескриптор: -сызбасын сызады -1 балл - орта сызығын жүргізеді 1 балл Барлығы 2 балл Дескриптор: --сызбасын сызады -1 балл - биссектрисасын жүргізеді 1 балл Барлығы – 2 балл
Дескриптор: -тапсырманы оқиды-1 балл -дұрыс жауабын белгілейді 1 балл Барлығы – 4 балл |
Оқулық Интернет ресурстары. Тар атпа қағаздар |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білмін бағалау Үйге тапсырма № «Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады. 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді |
Тақырыпты меңгергенін анықтау . Бағалау критерийі бойынша кері байланыс береді |
0-10 Балдық жүйеде оқушылар бағаланады. |
стикер |
||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз




















