Тексерілді:___________________
|
Пәні: сауат ашу |
Күні: 20.11.2017ж |
|||||||||||||
|
№ 83 ЖОМ |
||||||||||||||
|
Сыныбы: 1 Г |
Мұғалім: Амангельдиева Жазира Сапархановна |
|||||||||||||
|
4-бөлім. Бөлімше |
Бізді қоршаған әлем. Мен және табиғат |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
И и дыбысы мен әрпі |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.2.1 мәтінде автордың кім? (не?) туралы айтқысы келгенін түсіну. 1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
|||||||||||||
|
Оқу нәтижелері |
Дауысты және дауыссыз дыбыс , буын, сөз, сөйлем жайлы білетіндерін айтады. Суреттер бойынша сөйлем құрайды, топтастырады. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік ел. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану сабағы,математика сабағы |
|||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сөйлейтін әліппе , таныстырылым. |
|||||||||||||
|
Түйінді идеялар |
Дыбыс пен әріпті таниды, қолданады, топтастырады |
|||||||||||||
|
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл |
Оқулықпен, топпен , ұжыммен, жұппен. |
|||||||||||||
|
Тапсырмалар мен әдістер |
Уақыт |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс - әрекеті |
|||||||||||
|
І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық 1-кезең.
Топқа бөлу |
2мин
3мин |
Сабаққа психологиялық жағымды ахуал туғызады. Шеңбер жасап, оқушы мен бірге тұрады.
Геометриялық фигурамен топқа бөлу. 5 топқа бөлу |
1.Сабаққа назар аудару Шеңбер жасап тұрып, айтады. Қайырлы таң досым! фигуралар
Орындарына бөлініп отырады |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
Алд Балалармен бірге өткен сабақты еске түсіру. Ү ү әрпін слаидта көру.ыңғы сабақты еске түсіру. |
Ү ү әрпі. Дауысты, жіңішке Үү дыбысын айтады. Ү ү дыбысына сөздер айтады. Қайталайды. |
|||||||||||
|
Білу |
5мин
10мин |
Балалар қазір жылдың қай мезгілі? Оны қайдан білесіңдер,?
Кім жылдам? Жұмбақтар Үйді қорғайды,
Осы айтылған жұмбақтар сендерге таныс емес қандай дыбыстан басталып тұр? Бүгін И и дыбысымен танысамыз. Қане дыбыстап көрейікші? - Қандай дыбыс? и-дауысты дыбыс, Себебі? -ауа кедергіге ұшырамай айтылып тұр. И - әрпінің баспа және жазба түрлерімен танысу, ауада жазу. И дыбысы дауысты, жіңішке. дыбыс. Балалар шырпыны алып И дыбысын құрастыру. Олай болса бүгінгі сабақта И дыбысы мен әріпін өтеміз. Оқушыларға и дыбысынан келетін сөздер ойлату И дыбысы сөздің басында, ортасында, аяғында кездеседі.
|
Суреттен қазіргі жыл мезгілін айтады. Бүгінгі күнді терезеге қарап, ашық, бұлтты немесе қарлы екенін айтады.
Үү дыбысын айтады. Ү ү дыбысына сөздер айтады. Қайталайды. Жұмбақты тыңдайды шешуін табады. Ит, ине, инелік сөздеріндегі и дыбысын айтады. Дыбыстап дауысты екенін айтады.
И и дыбысы Сабақтың тақырыбын ашады И -дауысты дыбысты слайдтан көреді.
. |
|||||||||||
|
Түсіну |
5мин |
3. Сауат ашуда оқу, буынға бөлу кезеңіне келдік. Ши,ти, кит, иек, тиек,ирек, сирек,иық,қиық,ие, шие, тиын, тиін Сөздікпен
жұмыс Тиін- жануар Тиын- ақша 1- топ. Сөздерді оқу. 2-топ. Сөздерде и әрпі қай буында тұрғанын айтады. 3-топ. Керек өлеңін оқу. 4- топ. И әрпі өлеңде қанша рет берілгенін санап санын айтады. 5-топ. Инелік сөзін дыбыстық талдау жасайды.
Қастек Баянбаев (15.11.1936 ж.т., Алматы обл. Алакөл ауд. Талдыбұлақ ауылы.) –ақын. ҚазҰУ-тін бітірген (1976). 1960-70 ж. ауданы газетінде тілші, 1971-79 ж. «Жазушы» баспасында бөлім меңгерушісі, «Жалын» баспасында бас редактор қызметтерін атқарған.алату. |
Бірін-бірі бағалау. Оқулықтағы мәтінді өз беттерімен оқу, бір-біріне түсіндіру.Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді.
Сөздерді оқиды. Бір буында және бірінші буында кездеседі. Тізбектеп оқиды. 5 рет берілген
И-дауысты, жіңішке Н-дауыссыз, үнді Е-дауысты, жіңішке Л-дауыссыз, үнді І- дауысты, жіңішке К-дауыссыз, қатаң 6 дыбыс, 6 әріп Оқушылар бір-бірін басбармақпен бағалату
|
|||||||||||
|
Қолдану семантикалық карта
|
2мин |
Дәптермен жұмыс Жұппен жұмыс: семантикалық карта 2-жұпта сызбаны толтырады, жазады. Бірін-бірі тексереді. |
Дәптерге Ии әрпін жазады Жұпта бірінің тапсырмасын бірі тексереді, бағалайды айтады.
|
|||||||||||
|
Сергіту сәті |
2мин |
Тербеледі ағаштар. Алдымнан жел еседі. Кіп-кішкентай балалар. Үп –үлкен болып өседі. |
Оқушылар қимылдарды жасайды. |
|||||||||||
|
Талдау. Слайдта көру |
2мин |
Айырмашылығын тап? Тиін - тиын. Тиін — әрі епті, әрі жеңіл қимылдайтын, әрі жақсы өрмелейтін және талдан талға оңай секіретін омыртқалы жануар. Тиын – Қазақстанның ұсақ ақша өлшемі. Ұлттық валюта – теңгенің жүзден бір бөлігіне тең. 1993 жылдың 15 қарашасынан 1, 2, 3, 5, 10, 20, 50 тиындық ұсақ ақша түрінде айналысқа енгізілді. |
Тиін- жануар Тиын- ақша |
|||||||||||
|
Жинақтау «Ротация» әдісі
|
5мин
|
Топ арасында «Басқатырғыш» ойыны ойналады. «Ротация» әдісімен орындалады. Әр топ әртүрлі маркермен цифрланған сөздерді жазады. Яғни әр топтың өз түсі бойынша қай топ тапсырманы жылдамдықпен көбірек әріп жазғанын білуге болады.
|
Әр топтан бір оқушыдан шығып бір әріп жазу арқылы тапсырма орындалады
|
|||||||||||
|
Рефлексия:
Бағалау
|
2мин
1мин |
-Қандай дыбыспен таныстық? -Ол қандай дыбыс? -И дыбысы мен әрпін тануда бізге қиын болды ма? -Қандай сөздерді оқуда қиналдыңдар? -Қандай сөздер бізге бұрын таныс еді? - Қандай сөздерді бірінші рет естідіңдер? -Сабақ ұнады ма? -Не үйрендік? -Не білдік? Әр топтың бағалары жинақталады.
|
Оқушылар не білгендерін, сабақ туралы не ұнады, не ұнамады, қандай ұсыныстары бар екенін айтып шығады
Әр топтың бағалары жинақталып қай топ жеңіске жеткенін біледі. |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ " И и дыбысы мен әрпі" 1 сынып
Ашық сабақ " И и дыбысы мен әрпі" 1 сынып
Тексерілді:___________________
|
Пәні: сауат ашу |
Күні: 20.11.2017ж |
|||||||||||||
|
№ 83 ЖОМ |
||||||||||||||
|
Сыныбы: 1 Г |
Мұғалім: Амангельдиева Жазира Сапархановна |
|||||||||||||
|
4-бөлім. Бөлімше |
Бізді қоршаған әлем. Мен және табиғат |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
И и дыбысы мен әрпі |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.2.1 мәтінде автордың кім? (не?) туралы айтқысы келгенін түсіну. 1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
|||||||||||||
|
Оқу нәтижелері |
Дауысты және дауыссыз дыбыс , буын, сөз, сөйлем жайлы білетіндерін айтады. Суреттер бойынша сөйлем құрайды, топтастырады. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік ел. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану сабағы,математика сабағы |
|||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сөйлейтін әліппе , таныстырылым. |
|||||||||||||
|
Түйінді идеялар |
Дыбыс пен әріпті таниды, қолданады, топтастырады |
|||||||||||||
|
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл |
Оқулықпен, топпен , ұжыммен, жұппен. |
|||||||||||||
|
Тапсырмалар мен әдістер |
Уақыт |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс - әрекеті |
|||||||||||
|
І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық 1-кезең.
Топқа бөлу |
2мин
3мин |
Сабаққа психологиялық жағымды ахуал туғызады. Шеңбер жасап, оқушы мен бірге тұрады.
Геометриялық фигурамен топқа бөлу. 5 топқа бөлу |
1.Сабаққа назар аудару Шеңбер жасап тұрып, айтады. Қайырлы таң досым! фигуралар
Орындарына бөлініп отырады |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
Алд Балалармен бірге өткен сабақты еске түсіру. Ү ү әрпін слаидта көру.ыңғы сабақты еске түсіру. |
Ү ү әрпі. Дауысты, жіңішке Үү дыбысын айтады. Ү ү дыбысына сөздер айтады. Қайталайды. |
|||||||||||
|
Білу |
5мин
10мин |
Балалар қазір жылдың қай мезгілі? Оны қайдан білесіңдер,?
Кім жылдам? Жұмбақтар Үйді қорғайды,
Осы айтылған жұмбақтар сендерге таныс емес қандай дыбыстан басталып тұр? Бүгін И и дыбысымен танысамыз. Қане дыбыстап көрейікші? - Қандай дыбыс? и-дауысты дыбыс, Себебі? -ауа кедергіге ұшырамай айтылып тұр. И - әрпінің баспа және жазба түрлерімен танысу, ауада жазу. И дыбысы дауысты, жіңішке. дыбыс. Балалар шырпыны алып И дыбысын құрастыру. Олай болса бүгінгі сабақта И дыбысы мен әріпін өтеміз. Оқушыларға и дыбысынан келетін сөздер ойлату И дыбысы сөздің басында, ортасында, аяғында кездеседі.
|
Суреттен қазіргі жыл мезгілін айтады. Бүгінгі күнді терезеге қарап, ашық, бұлтты немесе қарлы екенін айтады.
Үү дыбысын айтады. Ү ү дыбысына сөздер айтады. Қайталайды. Жұмбақты тыңдайды шешуін табады. Ит, ине, инелік сөздеріндегі и дыбысын айтады. Дыбыстап дауысты екенін айтады.
И и дыбысы Сабақтың тақырыбын ашады И -дауысты дыбысты слайдтан көреді.
. |
|||||||||||
|
Түсіну |
5мин |
3. Сауат ашуда оқу, буынға бөлу кезеңіне келдік. Ши,ти, кит, иек, тиек,ирек, сирек,иық,қиық,ие, шие, тиын, тиін Сөздікпен
жұмыс Тиін- жануар Тиын- ақша 1- топ. Сөздерді оқу. 2-топ. Сөздерде и әрпі қай буында тұрғанын айтады. 3-топ. Керек өлеңін оқу. 4- топ. И әрпі өлеңде қанша рет берілгенін санап санын айтады. 5-топ. Инелік сөзін дыбыстық талдау жасайды.
Қастек Баянбаев (15.11.1936 ж.т., Алматы обл. Алакөл ауд. Талдыбұлақ ауылы.) –ақын. ҚазҰУ-тін бітірген (1976). 1960-70 ж. ауданы газетінде тілші, 1971-79 ж. «Жазушы» баспасында бөлім меңгерушісі, «Жалын» баспасында бас редактор қызметтерін атқарған.алату. |
Бірін-бірі бағалау. Оқулықтағы мәтінді өз беттерімен оқу, бір-біріне түсіндіру.Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді.
Сөздерді оқиды. Бір буында және бірінші буында кездеседі. Тізбектеп оқиды. 5 рет берілген
И-дауысты, жіңішке Н-дауыссыз, үнді Е-дауысты, жіңішке Л-дауыссыз, үнді І- дауысты, жіңішке К-дауыссыз, қатаң 6 дыбыс, 6 әріп Оқушылар бір-бірін басбармақпен бағалату
|
|||||||||||
|
Қолдану семантикалық карта
|
2мин |
Дәптермен жұмыс Жұппен жұмыс: семантикалық карта 2-жұпта сызбаны толтырады, жазады. Бірін-бірі тексереді. |
Дәптерге Ии әрпін жазады Жұпта бірінің тапсырмасын бірі тексереді, бағалайды айтады.
|
|||||||||||
|
Сергіту сәті |
2мин |
Тербеледі ағаштар. Алдымнан жел еседі. Кіп-кішкентай балалар. Үп –үлкен болып өседі. |
Оқушылар қимылдарды жасайды. |
|||||||||||
|
Талдау. Слайдта көру |
2мин |
Айырмашылығын тап? Тиін - тиын. Тиін — әрі епті, әрі жеңіл қимылдайтын, әрі жақсы өрмелейтін және талдан талға оңай секіретін омыртқалы жануар. Тиын – Қазақстанның ұсақ ақша өлшемі. Ұлттық валюта – теңгенің жүзден бір бөлігіне тең. 1993 жылдың 15 қарашасынан 1, 2, 3, 5, 10, 20, 50 тиындық ұсақ ақша түрінде айналысқа енгізілді. |
Тиін- жануар Тиын- ақша |
|||||||||||
|
Жинақтау «Ротация» әдісі
|
5мин
|
Топ арасында «Басқатырғыш» ойыны ойналады. «Ротация» әдісімен орындалады. Әр топ әртүрлі маркермен цифрланған сөздерді жазады. Яғни әр топтың өз түсі бойынша қай топ тапсырманы жылдамдықпен көбірек әріп жазғанын білуге болады.
|
Әр топтан бір оқушыдан шығып бір әріп жазу арқылы тапсырма орындалады
|
|||||||||||
|
Рефлексия:
Бағалау
|
2мин
1мин |
-Қандай дыбыспен таныстық? -Ол қандай дыбыс? -И дыбысы мен әрпін тануда бізге қиын болды ма? -Қандай сөздерді оқуда қиналдыңдар? -Қандай сөздер бізге бұрын таныс еді? - Қандай сөздерді бірінші рет естідіңдер? -Сабақ ұнады ма? -Не үйрендік? -Не білдік? Әр топтың бағалары жинақталады.
|
Оқушылар не білгендерін, сабақ туралы не ұнады, не ұнамады, қандай ұсыныстары бар екенін айтып шығады
Әр топтың бағалары жинақталып қай топ жеңіске жеткенін біледі. |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз














