ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Тәрбие сағаты |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
|
|
||||
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Наурыз – жыл басы» |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтың салт-дәстүрлері мен ұлттық ойындары туралы білімдерін кеңейту; Ұжымшылдыққа, достыққа және ұлттық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту. 7 мин
|
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сәлеметсіңдерме балалар! Бүгінгі Наурыз мейрамына арналған «Наурыз- жыл басы» атты ашық тәрбие сабағымызды бастайық. 2.Әнұран |
Мұғаліммен амандасады; Оқушылардың барлығы орындарынан тұрып,Әнұран шырқайды.
|
АКТ |
|||
|
- Балалар, міне Наурыз да келді. 22 наурыз жыл басы. Наурыз үлкен мейрам. Көптен күткен Наурыз тойы арайлы, Нұрға бөлеп міне жатыр маңайды! Мал біткеннің бал татыған уызды, Қуат болып қанымызға тарайды. - Ал, балалар! Бәріміз тұрып бір-бірімізді құшақтап, бір-бірімізге жақсы тілектер айтып, Наурыз мейрамымен құттықтайық. |
Бәріміз тұрып бір-бірімізді құшақтап, бір-бірімізге жақсы тілектер айтып, Наурыз мейрамымен құттықтайық. Құшақтай отыра,бір-біріне деген жылы лебіздерін білдіреді. |
Жарайсың! Тамаша! |
АКТ |
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин |
Наурыз мерекесіне байланысты оқушыларды үш топқа төмендегідей атаулармен бөлемін: 1. «Бәйшешек» тобы – көктемнің алғашқы гүлі, жаңарудың, көктемнің белгісі. 2. «Наурыз» тобы – мерекенің аты, береке мен бірліктің символы. 3. «Береке» тобы – Наурыздың молшылық, татулық әкелетін мереке екенін білдіреді. |
Наурыз мерекесіне байланысты оқушыларды үш топқа төмендегідей атаулармен бөлінеді: 1. «Бәйшешек» тобы – көктемнің алғашқы гүлі, жаңарудың, көктемнің белгісі. 2. «Наурыз» тобы – мерекенің аты, береке мен бірліктің символы. 3. «Береке» тобы – Наурыздың молшылық, татулық әкелетін мереке екенін білдіреді. |
ҚБ |
АКТ Топ атауларына байланысты белгілер.
|
||
|
2 мин |
«Наурыз» туралы мақал-мәтелдер айтады. «Наурыз көже – тоқтықтың белгісі.» «Наурыз – жаңа күн, жаңа жыл.» «Көктем келсе, күн жылы.» «Жер көгерсе – ел көгереді.» «Наурыз келсе, барша халық игілікке кенеледі.» «Додэкаедр» әдісі арқылы Наурыз мерекесіне қатысты сұрақтар қойылады. |
«Наурыз» туралы мақал-мәтелдер айтады. «Наурыз көже – тоқтықтың белгісі.» «Наурыз – жаңа күн, жаңа жыл.» «Көктем келсе, күн жылы.» «Жер көгерсе – ел көгереді.» «Наурыз келсе, барша халық игілікке кенеледі.» Сұрақтарға жауап береді. |
Жарайсың! Тамаша! Өте жақсы! |
АКТ |
||
|
Сабақтың ортасы 1 |
1-тапсырма 1. «Бәйшешек» тобы. «Наурыз көже» дайындау құпиясы Оқушылар Наурыз көженің жеті түрлі тағамын атай отырып, олардың пайдасын айтады. 2. «Наурыз» тобы. Тұсаукесер Наурыз мейрамы кезінде жиі өткізілетін «Тұсаукесер» рәсімінің өткізілуі,қажетті құралдары. 3.«Береке» Жыл басын қарсы алу (Көрісу дәстүрі) мақсаты,бағыты. |
Әр топ өздеріне берілген салт-дәстүрді сипаттай отыра,түсініктеме береді. 1. «Бәйшешек» тобы. «Наурыз көже» дайындау құпиясы Оқушылар Наурыз көженің жеті түрлі тағамын атай отырып, олардың пайдасын айтады. 2. «Наурыз» тобы. Тұсаукесер Наурыз мейрамы кезінде жиі өткізілетін «Тұсаукесер» рәсімінің өткізілуі,қажетті құралдары. 3.«Береке» Жыл басын қарсы алу (Көрісу дәстүрі) мақсаты,бағыты. |
Дескриптор: - Наурыз көженің дайындалу құпиясын атайды; - Тұсаукесер дәстүрінің барысы; -Көрісу күнін сипаттайды; |
Қағаз,түрлі-түсті қарандаш; |
||
|
2-тапсырма ( |
2-тапсырма.Ұлттық ойындар “Арқан тарту” – топтық ойын. “Қол күрес”–күш пен ептілікті сынау. |
Қазақтың ұлттық ойындары: «Арқан тартыс» үш топ арқан тартып жарысады. «Қол күрес» (Қазақша армрестлинг) Қатысушылар білекпен күш сынасады.(Қыздар тобы бір бөлек,ұлдар тобы бір бөлек ) |
Дескриптор: -Топ бойынша арқын тарысады; -Білекпен күш сынасады; |
Арқан, орындық, үстел; |
||
|
3-тапсырма (10 мин)
|
Сергіту сәті: "Қара жорға" биі. |
«Қара жорға» – қазақ халқының ежелден келе жатқан ұлттық биі. Ол қазақтың көшпелі өмірі мен жауынгерлік дәстүрінен туындаған ерекше қимыл-қозғалысқа негізделген би.Олай болса орынымыздан тұрып, «Қара жорға» биін бірге билейік. |
Дескриптор:
|
АКТ,музыка;
|
||
|
Сабақтың соңы (3 мин)
|
Сабақты бекіту. «Бата беру» |
Сабақты қорытындылау мақсатында «Бата» айтылады. Оқушылар кері байланыс береді. |
Рақмет! Тамаша! Мың алғыс!
|
АКТ,музыка
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: " Наурыз жыл-басы"
Ашық сабақ: " Наурыз жыл-басы"
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Тәрбие сағаты |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
|
|
||||
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Наурыз – жыл басы» |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтың салт-дәстүрлері мен ұлттық ойындары туралы білімдерін кеңейту; Ұжымшылдыққа, достыққа және ұлттық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту. 7 мин
|
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сәлеметсіңдерме балалар! Бүгінгі Наурыз мейрамына арналған «Наурыз- жыл басы» атты ашық тәрбие сабағымызды бастайық. 2.Әнұран |
Мұғаліммен амандасады; Оқушылардың барлығы орындарынан тұрып,Әнұран шырқайды.
|
АКТ |
|||
|
- Балалар, міне Наурыз да келді. 22 наурыз жыл басы. Наурыз үлкен мейрам. Көптен күткен Наурыз тойы арайлы, Нұрға бөлеп міне жатыр маңайды! Мал біткеннің бал татыған уызды, Қуат болып қанымызға тарайды. - Ал, балалар! Бәріміз тұрып бір-бірімізді құшақтап, бір-бірімізге жақсы тілектер айтып, Наурыз мейрамымен құттықтайық. |
Бәріміз тұрып бір-бірімізді құшақтап, бір-бірімізге жақсы тілектер айтып, Наурыз мейрамымен құттықтайық. Құшақтай отыра,бір-біріне деген жылы лебіздерін білдіреді. |
Жарайсың! Тамаша! |
АКТ |
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин |
Наурыз мерекесіне байланысты оқушыларды үш топқа төмендегідей атаулармен бөлемін: 1. «Бәйшешек» тобы – көктемнің алғашқы гүлі, жаңарудың, көктемнің белгісі. 2. «Наурыз» тобы – мерекенің аты, береке мен бірліктің символы. 3. «Береке» тобы – Наурыздың молшылық, татулық әкелетін мереке екенін білдіреді. |
Наурыз мерекесіне байланысты оқушыларды үш топқа төмендегідей атаулармен бөлінеді: 1. «Бәйшешек» тобы – көктемнің алғашқы гүлі, жаңарудың, көктемнің белгісі. 2. «Наурыз» тобы – мерекенің аты, береке мен бірліктің символы. 3. «Береке» тобы – Наурыздың молшылық, татулық әкелетін мереке екенін білдіреді. |
ҚБ |
АКТ Топ атауларына байланысты белгілер.
|
||
|
2 мин |
«Наурыз» туралы мақал-мәтелдер айтады. «Наурыз көже – тоқтықтың белгісі.» «Наурыз – жаңа күн, жаңа жыл.» «Көктем келсе, күн жылы.» «Жер көгерсе – ел көгереді.» «Наурыз келсе, барша халық игілікке кенеледі.» «Додэкаедр» әдісі арқылы Наурыз мерекесіне қатысты сұрақтар қойылады. |
«Наурыз» туралы мақал-мәтелдер айтады. «Наурыз көже – тоқтықтың белгісі.» «Наурыз – жаңа күн, жаңа жыл.» «Көктем келсе, күн жылы.» «Жер көгерсе – ел көгереді.» «Наурыз келсе, барша халық игілікке кенеледі.» Сұрақтарға жауап береді. |
Жарайсың! Тамаша! Өте жақсы! |
АКТ |
||
|
Сабақтың ортасы 1 |
1-тапсырма 1. «Бәйшешек» тобы. «Наурыз көже» дайындау құпиясы Оқушылар Наурыз көженің жеті түрлі тағамын атай отырып, олардың пайдасын айтады. 2. «Наурыз» тобы. Тұсаукесер Наурыз мейрамы кезінде жиі өткізілетін «Тұсаукесер» рәсімінің өткізілуі,қажетті құралдары. 3.«Береке» Жыл басын қарсы алу (Көрісу дәстүрі) мақсаты,бағыты. |
Әр топ өздеріне берілген салт-дәстүрді сипаттай отыра,түсініктеме береді. 1. «Бәйшешек» тобы. «Наурыз көже» дайындау құпиясы Оқушылар Наурыз көженің жеті түрлі тағамын атай отырып, олардың пайдасын айтады. 2. «Наурыз» тобы. Тұсаукесер Наурыз мейрамы кезінде жиі өткізілетін «Тұсаукесер» рәсімінің өткізілуі,қажетті құралдары. 3.«Береке» Жыл басын қарсы алу (Көрісу дәстүрі) мақсаты,бағыты. |
Дескриптор: - Наурыз көженің дайындалу құпиясын атайды; - Тұсаукесер дәстүрінің барысы; -Көрісу күнін сипаттайды; |
Қағаз,түрлі-түсті қарандаш; |
||
|
2-тапсырма ( |
2-тапсырма.Ұлттық ойындар “Арқан тарту” – топтық ойын. “Қол күрес”–күш пен ептілікті сынау. |
Қазақтың ұлттық ойындары: «Арқан тартыс» үш топ арқан тартып жарысады. «Қол күрес» (Қазақша армрестлинг) Қатысушылар білекпен күш сынасады.(Қыздар тобы бір бөлек,ұлдар тобы бір бөлек ) |
Дескриптор: -Топ бойынша арқын тарысады; -Білекпен күш сынасады; |
Арқан, орындық, үстел; |
||
|
3-тапсырма (10 мин)
|
Сергіту сәті: "Қара жорға" биі. |
«Қара жорға» – қазақ халқының ежелден келе жатқан ұлттық биі. Ол қазақтың көшпелі өмірі мен жауынгерлік дәстүрінен туындаған ерекше қимыл-қозғалысқа негізделген би.Олай болса орынымыздан тұрып, «Қара жорға» биін бірге билейік. |
Дескриптор:
|
АКТ,музыка;
|
||
|
Сабақтың соңы (3 мин)
|
Сабақты бекіту. «Бата беру» |
Сабақты қорытындылау мақсатында «Бата» айтылады. Оқушылар кері байланыс береді. |
Рақмет! Тамаша! Мың алғыс!
|
АКТ,музыка
|
||
шағым қалдыра аласыз

-тапсырма. (10
мин)












