Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№41 сабақ.Өнер – таусылмас азық.Өрмекші мен шыбын |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұнын әңгімелеп және жоспар құрып үйренеді |
|||||
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Сабақтың басы
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Кері байланыс |
Психоогиялық дайындық Ойсергек: Күндей күліп жүрейік, Күннің нұрын төгейік Мен саған,сен маған Сәттілік біздер тілейік Өткенді пысықтау «Теңізшілер туралы әңгіме» тақырыбын қайталау.
Сұрақтар: 1.Теңізші деген кім? 2.Матрос не істейді? 3.Дик Сэнд қандай теңізші? 4. «Дик Сэнд» шығармасының авторы кім? 5. Теңізші болу үшін адамға қандай қасиеттер керек? 6. Юнга деген кім?
Жаңа тақырып Тақырыпты ашу. 1 тапсырма. «Сәйкестендір» айдары бойынша «Жұбыңды тап» ойыны ойналып, жаңа сабаққа көпір жасауға болады. Қима қағаздарға жәндіктердің аттары жазылған қағаздар әзірленеді. Әр оқушы бір қағазды таңдап алады. Қос сөз ретінде айтылатын жәндіктердің аты жазылған қағазды алған екі оқушы бірін-бірі іздеп тауып, жұп құрады. Мысалы; Шыбын-шіркей, ара-қоңыз, маса-сона, құрт-құмырсқа.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады
Автормен танысу
Несіпбек Айтов – ақын. 1950 жылы Қытайдағы Шығыс Түркістанның Тарбағатай аймағы Шәуешек ауданында дүниеге келген.Балаларға арналған «Қартаймайды Күн неге?», «Бөрітостаған», «Құланойнақ», т.б. кітаптары бар.
2 тапсырма. Түсініп оқы Өрмекші мен шыбын (мысал өлең) Сөздікпен жұмыс Ермек – бұл жерде: алданыш, уақыт өткізу Ғұмыр – өмір Қилы – әртүрлі, алуан
3 тапсырма .«Топтастыру» Оқушылар шыбынның қай сөзі өрмекшіге ұнамағанын анықтап, шыбынды сипаттайды
Шыдамады Ойнады Ұшты
Ш Ы Б Ы Н
Шырмалды Қонды
4-тапсырма ФС тапсырмасы «Салыстыр» айдары бойынша оқушылар оқулықта берілген суреттерді зерттей отырып, өрмекшінің өнері қай суреттегі кәсіппен ұқсас екендігін салыстырады
ЕБҚ және ЕҚБ «Қорытындыла» айдары бойынша оқушылар мысал өлеңдегі негізгі ойды білдіретін шумақты тауып, оқиды
ҚЖ: «Басқатырғы» ойыны ашылып жатқан әріптерді дұрыс жинақтаса ,өрмекші туралы халықтың нақыл сөзі шығады
Жауабы: «Өрмекшінің торы-шыбынның соры»
Үй тапсырмасы: Мысал мазмұны бойынша жоспар құрып жаз.
«Тир» әдісі бойынша кері байланыс жасау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді
Өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
Сәйкестендіру жұмысын жүргізеді Қазақ тілі пәнімен байланыс тырып жауап береді
Мұғалімнің түсіндірмесі мен танысу
Сөздікпен жұмыс жасайды,дәптерге жазып алады
Топтастыру жасайды
Шыбынға сипаттама береді
Өрмекші мен шыбынға салыстыру жасайды
Негізгі ойды тауып оқиды
Басқатырғыны шешеді
Үйге тапсырма алады
Кері байланыс жасайды. Садақтың жебесіне өз ойларын жазып өзіне тиісті нысанаға қадайды
|
ҚБ:
Дескриптор: Теңізшілер туралы түсініктері қалыптасқан-1Б Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1Б
ҚБ:
Дескрипторы: Қос сөз ретінде айтылатын атауларды сәйкестендіре алады-1Б Сөздерді ажырата алады-1Б
ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері
Дескриптор: Мысал өлеңді түсініп, оқи алады-1Б Жаңа тақырыптың мазмұнын түсінеді-1б
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі
Дескрипторы: 1.Шыбынға сипаттама береді-1б 2. Топтастыру жасады-1б
ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері
Дескрипторы: Өрмекші мен шыбынды салыстырады Олардың ұқсастықтарын табады
Дескриптор: Негізгі ойды таба алады-1Б Нақыл сөзді тауып,оқиды-1Б
ҚБ: «От шашу» әдісі
Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазады
|
Музыка
Теңіздің суреті
Слайд
Жәндіктердің аттары жазылған парақшалар
Автордың суреті
Н.Айтов туралы мәліметтер
Слайд
Оқулық
Өрмекші мен шыбынның суреттері
Дәптер
Топтастыруға арналған парақтар
Шыбын сызбасы А4 парағы
Плакат
Басқатырғы сызылған плакат
Кері байланыс плакаты Жебелер Стикерлер
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ : "Өнер – таусылмас азық.Өрмекші мен шыбын"
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№41 сабақ.Өнер – таусылмас азық.Өрмекші мен шыбын |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұнын әңгімелеп және жоспар құрып үйренеді |
|||||
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Сабақтың басы
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Кері байланыс |
Психоогиялық дайындық Ойсергек: Күндей күліп жүрейік, Күннің нұрын төгейік Мен саған,сен маған Сәттілік біздер тілейік Өткенді пысықтау «Теңізшілер туралы әңгіме» тақырыбын қайталау.
Сұрақтар: 1.Теңізші деген кім? 2.Матрос не істейді? 3.Дик Сэнд қандай теңізші? 4. «Дик Сэнд» шығармасының авторы кім? 5. Теңізші болу үшін адамға қандай қасиеттер керек? 6. Юнга деген кім?
Жаңа тақырып Тақырыпты ашу. 1 тапсырма. «Сәйкестендір» айдары бойынша «Жұбыңды тап» ойыны ойналып, жаңа сабаққа көпір жасауға болады. Қима қағаздарға жәндіктердің аттары жазылған қағаздар әзірленеді. Әр оқушы бір қағазды таңдап алады. Қос сөз ретінде айтылатын жәндіктердің аты жазылған қағазды алған екі оқушы бірін-бірі іздеп тауып, жұп құрады. Мысалы; Шыбын-шіркей, ара-қоңыз, маса-сона, құрт-құмырсқа.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады
Автормен танысу
Несіпбек Айтов – ақын. 1950 жылы Қытайдағы Шығыс Түркістанның Тарбағатай аймағы Шәуешек ауданында дүниеге келген.Балаларға арналған «Қартаймайды Күн неге?», «Бөрітостаған», «Құланойнақ», т.б. кітаптары бар.
2 тапсырма. Түсініп оқы Өрмекші мен шыбын (мысал өлең) Сөздікпен жұмыс Ермек – бұл жерде: алданыш, уақыт өткізу Ғұмыр – өмір Қилы – әртүрлі, алуан
3 тапсырма .«Топтастыру» Оқушылар шыбынның қай сөзі өрмекшіге ұнамағанын анықтап, шыбынды сипаттайды
Шыдамады Ойнады Ұшты
Ш Ы Б Ы Н
Шырмалды Қонды
4-тапсырма ФС тапсырмасы «Салыстыр» айдары бойынша оқушылар оқулықта берілген суреттерді зерттей отырып, өрмекшінің өнері қай суреттегі кәсіппен ұқсас екендігін салыстырады
ЕБҚ және ЕҚБ «Қорытындыла» айдары бойынша оқушылар мысал өлеңдегі негізгі ойды білдіретін шумақты тауып, оқиды
ҚЖ: «Басқатырғы» ойыны ашылып жатқан әріптерді дұрыс жинақтаса ,өрмекші туралы халықтың нақыл сөзі шығады
Жауабы: «Өрмекшінің торы-шыбынның соры»
Үй тапсырмасы: Мысал мазмұны бойынша жоспар құрып жаз.
«Тир» әдісі бойынша кері байланыс жасау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді
Өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
Сәйкестендіру жұмысын жүргізеді Қазақ тілі пәнімен байланыс тырып жауап береді
Мұғалімнің түсіндірмесі мен танысу
Сөздікпен жұмыс жасайды,дәптерге жазып алады
Топтастыру жасайды
Шыбынға сипаттама береді
Өрмекші мен шыбынға салыстыру жасайды
Негізгі ойды тауып оқиды
Басқатырғыны шешеді
Үйге тапсырма алады
Кері байланыс жасайды. Садақтың жебесіне өз ойларын жазып өзіне тиісті нысанаға қадайды
|
ҚБ:
Дескриптор: Теңізшілер туралы түсініктері қалыптасқан-1Б Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1Б
ҚБ:
Дескрипторы: Қос сөз ретінде айтылатын атауларды сәйкестендіре алады-1Б Сөздерді ажырата алады-1Б
ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері
Дескриптор: Мысал өлеңді түсініп, оқи алады-1Б Жаңа тақырыптың мазмұнын түсінеді-1б
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі
Дескрипторы: 1.Шыбынға сипаттама береді-1б 2. Топтастыру жасады-1б
ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері
Дескрипторы: Өрмекші мен шыбынды салыстырады Олардың ұқсастықтарын табады
Дескриптор: Негізгі ойды таба алады-1Б Нақыл сөзді тауып,оқиды-1Б
ҚБ: «От шашу» әдісі
Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазады
|
Музыка
Теңіздің суреті
Слайд
Жәндіктердің аттары жазылған парақшалар
Автордың суреті
Н.Айтов туралы мәліметтер
Слайд
Оқулық
Өрмекші мен шыбынның суреттері
Дәптер
Топтастыруға арналған парақтар
Шыбын сызбасы А4 парағы
Плакат
Басқатырғы сызылған плакат
Кері байланыс плакаты Жебелер Стикерлер
|
||
шағым қалдыра аласыз


