Материалдар / Ашық сабақ . Пәні: Жаратылыстану. Тақырыбы "Жануарлардың қандай түрлері болады?" Сыныбы; 1 сынып

Ашық сабақ . Пәні: Жаратылыстану. Тақырыбы "Жануарлардың қандай түрлері болады?" Сыныбы; 1 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғаліміне жетістер жинау үшін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Пән:Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі табиғат


Мектеп:Сарыөзек орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні:Куанышпаева Гүлсім

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жануарлардың қандай түрлері болады?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату;


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:жабайы жануарларды үй жануарларынан ажырата алады.
Көптеген оқушылар: жабайы және үй жануарларының ұқсастықтарымен, айырмашылықтарын біледі.
Кейбір оқушылар: жануарлардың қайда мекендейтінің біледі.

Бағалау критерийлері

Жабайы аңдар мен үй жануарларын ажырата алады;

Үй жануарларын қалай күту қажет екенің біледі.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар: академиялық тілді пайдалана отырып, жануарлардың негізгі белгілерін тұжырымдап түсіндіреді.

Пәнге тән лексика және терминология: жабайы және үй жануары, қорек;

Талқылауға арналған сұрақтар:

Қандай жануарларды білесіндер?

Біздің сыныптың оқушыларында қандай үй жануарлары бар?

Қандай жабайы жануарларды көрдіңдер?

Жануарлардың тіршілігі үшін не қажет?

Құндылықтарды дарыту



Ұжымшылдыққа тәрбиелеу,жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану пәндерімен байланыс орнайды. Жануарларды қолға үйрету

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтадан жануарлардың суретін көрсету.

Бастапқы білім


Кейбір жануарларды атай алады. Үй жануарларын күтуді біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан

ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурс

тар

Сабақтың басы








































































































Сабақ соңы


Шаттық шеңбері

«Гүл сыйлау»

Оқушылар шеңберге тұрғызып, бір-біріне жақсы тілектер айтып гүл сыйлайды.

(Ұ.Ө) Жұмбақ жасыру

Айбарлы сұсы бар, Мүйізі айдай иірілген

Қанжардай тiсi бар. Мұрнын көкке шүйірген

Тұла бойында Ірімшік пен құрт майы

Тасыған күшi бар, Жегенде тілді үйірген.

Күжiрейген жалды, (Сиыр)

Бiлсең айт бұл аңды? (Арыстан)


Иір-иір денесі, Қырда жүрер ол жортып,

Сахараның кемесі Iнi де жоқ бармайтын.

Ащы шөптер тамағы Құйрығымен бұлтартып,

Шөлге шыдап бағады Қандай аң ол алдайтын?

(Түйе) (Түлкi)

Миға шабуыл

Қалай ойлайсыңдар мен не үшін сендерге жұмбақ жасырдым. Бұлардың барлығын бір сөзбен не деп атайды?

-Осы жануарлардың қайсысын білесіңдер?

-Олар туралы не айта аласыңдар?

-Қайсысын біз үнемі көріп жүреміз?

-Бүгін біз нені үйренеміз?

МК

  • Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін жануарларды жабайы

жануарлар деп атайды. Адамдар күтіп баптайтын жануарлар үй жануарлары деп аталады.

Топқа бөлу.

«Үй жануарлары», «Жабайы жануарлар», «Төлдер» .

(Т) 1-тапсырма . Суретпен жұмыс «Ой қозғау»
- Суреттегі жануарларды атайды.
-Осы жануарларды қандай топқа бөлуге болады?
-Бейнеленген жануардың қайсысы біздің елімізде тіршілік етеді?

Мақсаты: жабайы аңдар мен үй жануарларын ажырату;
Нәтиже: оқушылар жабайы және үй жануарларын сурет арқылы топтастырады.
ҚБ «Керемет» деп үш рет қол шапалақтайды.
(Ұ) 2 тапсырма

-Суретте жануарлар не істеп жатыр ?

-Қандай жануарлар бейнеленген?

-Бірінші суретте жануарлар не істеп жатыр?( ем қабылдап жатыр)

-Құңдыз және иттің емделу ерекшелігі бар ма?

-Құңдызға кім көмектесуде?

-Ал итке ше

-Ит пен құңдыздың әрекеттерінде қандай айырмашылық бар?

-Екінші суретте жануарлар не істеп жатыр? (Қоректеніп жатыр)

-Олар қалай тамақтануда қандай айырмашылық бар?

- Үшінші суретте жануарлар не істеп жатыр?(Пана салып жатыр)

-Мұнда қаңдай айырмашылық бар?

Мақсаты:

Сұрақтар қою арқылы жабайы аңдар мен үй жануарларының қалай қоректенетінін түсіндіру.

ҚБ: «Мадақтама сөздер: жарайсың, өте жақсы, керемет!

(Ө) 3 тапсырма

Суреттерге мұқият қара. Әр қатардағы жануарлар тобын ата. Бос орынға сол топқа жататын жануардың суретін сал.

Дескриптор:

- суреттегі жануарлар тобын атайды;

- бірінші қатарға жабайы жануардың суретін салады;

- екінші қатарға үй жануарының суретін салады.

ҚБ. «Бас бармақ » әдісімен бағалау

Саралау жұмысы

«Адасқан жануарлар»

Суреттерді таратып беріп, әр жануарларды өз мекеніне орналастыру керек.



Мысалы

ИShape2 Shape1 т апан

Қасқыр үйшік

ЖShape3 ылқы атқора

Мақсаты: Жануарлардың тұратын мекенін түсіндіру;

Нәтиже: оқушылар жануарларды өз мекеніне орналастырады.

ҚБ Смайликтер арқылы бағалау

Сергіту сәті:

Ормандағы аю, қонжық, ұялардан бал іздеді.

Мойындарын оңға бұрды, мойындарын солға бұрды,

Орман ішін аралады, ағаштарды шайқап көрді.

Оңға бір, солға бір, ағаштарды байқап көрді.

Аяқтарын көтеріп ап, қуанғаннан билей берді.

Оңға бір, солға бір, қуанғаннан билей берді

4 тапсырма

(Ж)

«Жалғастыр» ойыны

Ит – күшік мысық-марғау

Тауық-балапан үйрек-балапан

Мақсаты:Үй жануарларының төлдерін таныстыру

Нәтиже:Үй жануарларының төлдерін біледі.

ҚБ. «От шашу » әдісімен бағалау

5 тапсырма .Зерттейік

Мақсаты:үй жануарларының қораларын,азықтарын анықтау.

Нәтижесі:оқушылар үй жануарларының қоралары мен азықтарының анықтайды, әңгімелейді.

ҚБ «Бағдаршам» әдісімен бағалау.

Рефлексия

«Не өзгерді?» ойыны

«Орман» және «үй» үлестірмелі материалдарды таратып беру . Жануарларды атау жабайы жануарлар деп санаса «Орман», үй жануары деп ойласа «Үй» суретін көтереді

Өзін-өзі бағалау

Егер бүгінгі сабақты түсінсеңіздер, күннің суретін салыңыздар.

Егер түсіндім, бірақ әлі сұрақтарым бар десеңіз, күн мен бұлттың суретін салыңыз.

Егер түсінбесеңіздер, бұлттан жаңбыр жауып тұрған суретті салыны














Үй және жабайы жануар

лардың суреттері.


























































Жануар

лардың суреті































Үлестірме

қағаздар

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


1.Өзіндік жұмыс барысында қиындық туындаған оқушыларға көмек көрсету

2.Дарынды оқушыға қосымша тапсырма беру арқылы саралау жұмысын жүргіземін

Саралау жұмысы

(ЖЖ) «Адасқан жануарлар»

Әр жұпқа дайындап қойған суреттерді тарату солардың ішіндегі әр суреттеді сәйкестеңдіру.

Мысалы

Ит апан

Қасқыр үйшік

Жылқы атқора



«Керемет»,«Бас бармақ», «От шашу», «Смайликтер» мадақтама сөздер жарайсың, өте жақсы









Сергіту сәтін жүргізу

АКТ-ны қолданғанда қауіпсіздік ережесін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?










08 Қараша 2018
617
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі