Математика 10-сабақ
|
Бөлім: |
Кестеден тыс көбейту және бөлу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Арынбекова Айнұр |
|
|
Күні: |
20.01.23ж |
|
|
Сынып: 3 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Құрылымы күрделі теңдеулер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х×(25:5)=60; (24×3):х=6;х: (17×2)=2; k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: көбейту мен бөлуге берілген құрылымы күрделі теңдеулерді шеше алады. Көптеген оқушылар: сызба бойынша өрнектер құрып, мәнін таба алады. Кейбір оқушылар: тақырыпқа ұқсас тапсырмалар құрастыра алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Таңдау» әдісімен фигураларды алғызып, топқа бөлу. Өткен тақырыпқа шолу: Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру: 23-беттегі 4-тапсырма. Оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы жүреді: - Өткенде қандай тақырып өттік? -Қандай тапсырмалар орындадық? - Ендеше бүгінгі сабағымызда құрылымы күрделі теңдеулерді шешуге берілген тапсырмалар орындайтын боламыз. |
Ширату жаттығуын жасайды. Топқа бірігеді. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
|
|
|
Жаңа білім 10 мин 2 мин 15 мин Бекіту 10 мин |
(Ұ, Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады. 1)Өзара байланысты үш санды тап. Сонда сен жазушының аты-жөнін, оның шығармасын және қандай жанр екенін білетін боласың. 9*7=63 4*8=32 5*6=30 3) Кесте бойынша өрнек құр және мәнін тап. 301*2+230=832 35*0+404:4=101 960+560:80=967 75:1+75:3=100 Ә) 740-78:39=738 2*402-201=603 900:3-5*11=245 23*1-98:98=22 Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: - Екі және үш амалмен орындалатын өрнектер құрастыр. Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 5) Теңдеулерді шеш. A:15=54:(6*3) 55*x+710=820 A:15=3 55*x=820-710 A=3*15 x=(820-710):55 A=45 x=2 45:15=54:(6*3) 55*2+710=820 3=3 820=820
300-x=42*2+50 300-x=134 X=300-134 X=166 300-166=42*2+50 134=134 5) Көбейтіндіні көбейткіштердің квадратына немесе кубына ауыстыр. Өрнектердің мәнін есепте. 7*7=72=49 8*8=82=64 2*2*2=23=8 4*4=42=16 3*3*3=33=27 9*9=92=81 6) Бөліндінің мәні мен қалдықты тап. 59:6=9(5қалд.) 23:4=5(3қалд.) 47:5=9(2қалд.) 70:9=7(7қалд.) 30:4=7(2қалд.) 5:8=0(5қалд.) (Т) 3- тапсырма дәптермен жұмыс. 5) Есепті теңдеудің көмегімен шығар. А) Кітаптың 60 беті бар. Оқушы бірнеше бетін оқығаннан кейін, оқылмаған 15 бет қалды. Оқушы кітаптың неше бетін оқыды? Ш: 60-х=15 X=60-15 X=45 Ж: Оқушы кітаптың 45 бетін оқыды. Ә) Оқу залында 17 оқушы бар. Тағы бірнеше оқушы келгеннен кейін, барлығы 31 оқушы болды. Оқу залына неше бала келді? Ш: 17+х=31 Х=31-17 Х=14 Ж: 14 оқушы келді. Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады. Қарқынды оқушыға:
|
Тапсырмаларды орындайды. Билеп сергиді. Тапсырмаларды орындайды. Тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: - Өзара байланысты үш санды тауып, теңдік құрады -1 балл. - Кесте бойынша өрнек құрады және мәнін табады-2балл.
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді -2балл, - Көбейтіндіні көбейткіштердің квадратына немесе кубына ауыстырады -1балл. Өрнектердің мәнін есептейді-1балл. Бөліндінің мәні мен қалдықты табады -1балл. Дескриптор: Есептерді шешуін, жауабын теңдеудің көмегімен шығарады -2балл.
|
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Кері байланыс 3 мин |
Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 7 (б)-тапсырма 13-бет. |
Кері байланыс жасайды. Тапсырманы жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ " Құрылымы күрделі теңдеулер" Математика 3-сынып
Ашық сабақ " Құрылымы күрделі теңдеулер" Математика 3-сынып
Математика 10-сабақ
|
Бөлім: |
Кестеден тыс көбейту және бөлу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Арынбекова Айнұр |
|
|
Күні: |
20.01.23ж |
|
|
Сынып: 3 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Құрылымы күрделі теңдеулер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х×(25:5)=60; (24×3):х=6;х: (17×2)=2; k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: көбейту мен бөлуге берілген құрылымы күрделі теңдеулерді шеше алады. Көптеген оқушылар: сызба бойынша өрнектер құрып, мәнін таба алады. Кейбір оқушылар: тақырыпқа ұқсас тапсырмалар құрастыра алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Таңдау» әдісімен фигураларды алғызып, топқа бөлу. Өткен тақырыпқа шолу: Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру: 23-беттегі 4-тапсырма. Оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы жүреді: - Өткенде қандай тақырып өттік? -Қандай тапсырмалар орындадық? - Ендеше бүгінгі сабағымызда құрылымы күрделі теңдеулерді шешуге берілген тапсырмалар орындайтын боламыз. |
Ширату жаттығуын жасайды. Топқа бірігеді. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
|
|
|
Жаңа білім 10 мин 2 мин 15 мин Бекіту 10 мин |
(Ұ, Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады. 1)Өзара байланысты үш санды тап. Сонда сен жазушының аты-жөнін, оның шығармасын және қандай жанр екенін білетін боласың. 9*7=63 4*8=32 5*6=30 3) Кесте бойынша өрнек құр және мәнін тап. 301*2+230=832 35*0+404:4=101 960+560:80=967 75:1+75:3=100 Ә) 740-78:39=738 2*402-201=603 900:3-5*11=245 23*1-98:98=22 Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады Кейбір оқушыға: - Екі және үш амалмен орындалатын өрнектер құрастыр. Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 5) Теңдеулерді шеш. A:15=54:(6*3) 55*x+710=820 A:15=3 55*x=820-710 A=3*15 x=(820-710):55 A=45 x=2 45:15=54:(6*3) 55*2+710=820 3=3 820=820
300-x=42*2+50 300-x=134 X=300-134 X=166 300-166=42*2+50 134=134 5) Көбейтіндіні көбейткіштердің квадратына немесе кубына ауыстыр. Өрнектердің мәнін есепте. 7*7=72=49 8*8=82=64 2*2*2=23=8 4*4=42=16 3*3*3=33=27 9*9=92=81 6) Бөліндінің мәні мен қалдықты тап. 59:6=9(5қалд.) 23:4=5(3қалд.) 47:5=9(2қалд.) 70:9=7(7қалд.) 30:4=7(2қалд.) 5:8=0(5қалд.) (Т) 3- тапсырма дәптермен жұмыс. 5) Есепті теңдеудің көмегімен шығар. А) Кітаптың 60 беті бар. Оқушы бірнеше бетін оқығаннан кейін, оқылмаған 15 бет қалды. Оқушы кітаптың неше бетін оқыды? Ш: 60-х=15 X=60-15 X=45 Ж: Оқушы кітаптың 45 бетін оқыды. Ә) Оқу залында 17 оқушы бар. Тағы бірнеше оқушы келгеннен кейін, барлығы 31 оқушы болды. Оқу залына неше бала келді? Ш: 17+х=31 Х=31-17 Х=14 Ж: 14 оқушы келді. Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады. Қарқынды оқушыға:
|
Тапсырмаларды орындайды. Билеп сергиді. Тапсырмаларды орындайды. Тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: - Өзара байланысты үш санды тауып, теңдік құрады -1 балл. - Кесте бойынша өрнек құрады және мәнін табады-2балл.
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді -2балл, - Көбейтіндіні көбейткіштердің квадратына немесе кубына ауыстырады -1балл. Өрнектердің мәнін есептейді-1балл. Бөліндінің мәні мен қалдықты табады -1балл. Дескриптор: Есептерді шешуін, жауабын теңдеудің көмегімен шығарады -2балл.
|
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Кері байланыс 3 мин |
Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 7 (б)-тапсырма 13-бет. |
Кері байланыс жасайды. Тапсырманы жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
шағым қалдыра аласыз














