Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы
«Теңдік орта мектебі» КММ
Математика пәнінің мұғалімі: Шарипова Гауһар Теміртасқызы
Сабақ жоспары: Геометрия пәні Сыныбы: 11
Тақырыбы: Сфера және шар.Сфераның теңдеуі.
Мақсаты - Шар және сфера туралы түсініктер қалыптастыру, формулаларды есеп шығару барысында дұрыс қолдануды үйрету.
Міндеттері - шар, сфера фигураларды ажырата білу;
-сфераның теңдеуін есептер шығарғанда қолдана білу;
- оқушыларды ізденіске, ойлауға баулу.
Қолданатын модульдер:
1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.
2.Сыни түрғыдан ойлау.
3. Оқытудағы ақпараттық -коммуникациялық технологияны пайдалану.
4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
6. Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
7. Диалогтік оқыту
Сабақ түрі: топтық және жекелей жұмыс.
Сабақ типі: Практикалық сабақ .
Стратегиялар, әдіс-тәсілдер: Психологиялық тренинг / жылы амандасу және лебіздер айту/.
Топтастыру( математикалық фигуралардың қиылған суреттері бойынша)
«Кубизм», «Қызығушылық ояту», «Мағынаны табу», «Ойлан-бөліс-талқыла», «Миға шабуыл», «Рефлексия».
Күтілетін нәтиже:
- денелерді ажыратады;
- формулаларды іс-тәжірибеде дұрыс қолданады;
- ынтымақтастықта жұмыс атқарады.
Сабақ жоспары:
|
Сабақ кезеңдері Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет? |
|||||
|
Кіріспе бөлімі |
|||||||||
|
Сабақтың басталуын ұйымдастыру 3 мин
БІЛУ
Миға шабуыл 7 мин
ТҮСІНУ Қызығушылық ояту 10 мин |
Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция орнату. Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі сабағымыздың көрермеңдері. Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру. Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді: Күннін шуағындай жылу тілеймін. Қажымас қайрат тілеймін. Таудай талап тілеймін. Сәттілік тілеймін. Топқа бөліну «Фигуралар» суреттер қиындыларымен Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға ыңғайлы орта құру. Оқушылар топта тұрған балалармен қолдарын ұстап алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық. 1топ,2 топ Топтасады 1топ-сфера, 2топ-шар Әр топтан топ басшысы топтарға жылы лебіздер айтады. Сабақтың ұраны: Естігенімді - ұмытамын. Көргенімді - есте сақтаймын. Жасағанымды - түсінемін. / Конфуций/ «Кубизм» стратегиясы. «Кубизм» стратегиясының шарты: әр топқа сұрақтар кубик арқылы лақтырылады, қойылған сұрақтарға, тапсырмаларға жауап беру керек. Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтан алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту, оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету. №1. Кестені толтырып, қай формула конустың ауданын есептейтінін анықтаңыз. №3. Сызба бойынша шелектің толық бетінің ауданын табыңыз
Мақсаты: оқушыларды жаңа тақырыпты жақсы түсінуге, қызығушылықтарын ояту, өмірмен байланыстыруға бағыттау.
Видео көру Постермен жұмыс
Әр топ оқулықты, ұсынылған материалдарды қолданып тақырыптың берілген бөлігін ашуға жұмыс жасайды. Шар тобы: Шеңбердің ұзындығы, сфераның ауданы Дөңгелек тобы: Дөңгелектің ауданы, шардың ауданы |
Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі, жылы лебіздер айтады бір-біріне Оқушылар өткен білімді еске түсіреді. Әр топқа кубик лақтырылады сұрақтарға, тапсырмаларға топ дайындалып жауап беруі тиіс. видеоны көріп сабақтын тақырыбын ашуға ойларын жинақтайды постерге түсіру Постерді қорғау |
Жақсы, жарайсын, смайликтер
Бағалау парақшасына топ басшысы баға қояды
бағалау парақшасына топ басшысы топ мүшелерін бағалайды
топтар бір-бірін бағалайды |
Оқулық, қиындылар флипчарт
Кубик
белсенді тақта
Формативті бағалау |
|||||
|
Мағынаны табу |
|||||||||
|
ҚОЛДАНУ Есептер шығару 18 мин ТАЛДАУ
ЖИНАҚТАУ |
І. «Ойлан-жұптас-бөліс» стратегия. Мақсаты: топтық білімді жинақтау, ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету.Әр топ мүшелері берілген тапсырманы толық ашып, содан соң топтын ішінде «Карусель» әдісімен бір-бірін тексереді. Шар тобы: № 33 / r=20 см/, № 35, № 37 Сфера тобы: № 34 /r=25 дм/, № 36 /1/, № 38
Сергіту сәті. Мақсаты: Ойды және дене мүшелерін сергіту Тест тапсырмалары алынады интерактивті түрде |
Әр топ мүшесі жеке тапсырма орындайды, бірігіп жұмыс жасайды,топтар бір –бірін тексереді. Бір-бірін тыңдайды, талқылайды. Тақтаға оқушы шығып жауаптарын жазады видео |
Жарайсын дар! Смайликтер, жестермен Жестермен, қолдарымен |
Ресурстар флипчарт, оқулық Белсенді тақта |
|||||
|
Қорытынды бөлім |
|||||||||
|
БАҒАЛАУ Рефлексия 5 мин |
Бағдаршам түстері арқылы, оқушылардың түсінгенін білу. 25 саны ілінеді, сол санына түрлі түсті стикерлер жабыстырады.
Бағалау. Әр топтың топ басшылары бағалау парағы бойынша топ мүшелерінің бағаларын айтады. Содан кейін мұғалім жүйелеп оқушыларды нақты бағалайды. |
Көңіл күйлерін көрсетеді (бағдаршам түстерімен) |
Бағалау парақтарына бағаларын шығарады орташа арифметика бойынша Қортынды баға қойылады |
Смайликтер,әр түсті бағдаршам |
|||||
|
Үйге тапсырма 2 мин |
Үйге тапсырма әр оқушы таңдап алған бағдаршам түстерінің артында үй жұмысы жазылған |
Оқушылар мұқият тыңдайды. |
|
|
|||||
Бағалау парақшасы
Шар тобы
|
№ |
Аты-жөні |
Білу ( қайталау) |
Түсіну (тақырыпты ашу) |
Қолдану ( есептер шығару) |
Жинақтау (тест) |
Қорытынды баға /топ басшысы/ |
Қорытынды баға /мұғалім/ |
|
1. |
Айдана |
|
|
|
|
|
|
|
2. |
Армангүл |
|
|
|
|
|
|
|
3. |
Бауыржан |
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ ": Сфера және шар.Сфераның теңдеуі" 11 сынып
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы
«Теңдік орта мектебі» КММ
Математика пәнінің мұғалімі: Шарипова Гауһар Теміртасқызы
Сабақ жоспары: Геометрия пәні Сыныбы: 11
Тақырыбы: Сфера және шар.Сфераның теңдеуі.
Мақсаты - Шар және сфера туралы түсініктер қалыптастыру, формулаларды есеп шығару барысында дұрыс қолдануды үйрету.
Міндеттері - шар, сфера фигураларды ажырата білу;
-сфераның теңдеуін есептер шығарғанда қолдана білу;
- оқушыларды ізденіске, ойлауға баулу.
Қолданатын модульдер:
1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.
2.Сыни түрғыдан ойлау.
3. Оқытудағы ақпараттық -коммуникациялық технологияны пайдалану.
4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
6. Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
7. Диалогтік оқыту
Сабақ түрі: топтық және жекелей жұмыс.
Сабақ типі: Практикалық сабақ .
Стратегиялар, әдіс-тәсілдер: Психологиялық тренинг / жылы амандасу және лебіздер айту/.
Топтастыру( математикалық фигуралардың қиылған суреттері бойынша)
«Кубизм», «Қызығушылық ояту», «Мағынаны табу», «Ойлан-бөліс-талқыла», «Миға шабуыл», «Рефлексия».
Күтілетін нәтиже:
- денелерді ажыратады;
- формулаларды іс-тәжірибеде дұрыс қолданады;
- ынтымақтастықта жұмыс атқарады.
Сабақ жоспары:
|
Сабақ кезеңдері Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет? |
|||||
|
Кіріспе бөлімі |
|||||||||
|
Сабақтың басталуын ұйымдастыру 3 мин
БІЛУ
Миға шабуыл 7 мин
ТҮСІНУ Қызығушылық ояту 10 мин |
Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция орнату. Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі сабағымыздың көрермеңдері. Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру. Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді: Күннін шуағындай жылу тілеймін. Қажымас қайрат тілеймін. Таудай талап тілеймін. Сәттілік тілеймін. Топқа бөліну «Фигуралар» суреттер қиындыларымен Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға ыңғайлы орта құру. Оқушылар топта тұрған балалармен қолдарын ұстап алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық. 1топ,2 топ Топтасады 1топ-сфера, 2топ-шар Әр топтан топ басшысы топтарға жылы лебіздер айтады. Сабақтың ұраны: Естігенімді - ұмытамын. Көргенімді - есте сақтаймын. Жасағанымды - түсінемін. / Конфуций/ «Кубизм» стратегиясы. «Кубизм» стратегиясының шарты: әр топқа сұрақтар кубик арқылы лақтырылады, қойылған сұрақтарға, тапсырмаларға жауап беру керек. Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтан алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту, оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету. №1. Кестені толтырып, қай формула конустың ауданын есептейтінін анықтаңыз. №3. Сызба бойынша шелектің толық бетінің ауданын табыңыз
Мақсаты: оқушыларды жаңа тақырыпты жақсы түсінуге, қызығушылықтарын ояту, өмірмен байланыстыруға бағыттау.
Видео көру Постермен жұмыс
Әр топ оқулықты, ұсынылған материалдарды қолданып тақырыптың берілген бөлігін ашуға жұмыс жасайды. Шар тобы: Шеңбердің ұзындығы, сфераның ауданы Дөңгелек тобы: Дөңгелектің ауданы, шардың ауданы |
Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі, жылы лебіздер айтады бір-біріне Оқушылар өткен білімді еске түсіреді. Әр топқа кубик лақтырылады сұрақтарға, тапсырмаларға топ дайындалып жауап беруі тиіс. видеоны көріп сабақтын тақырыбын ашуға ойларын жинақтайды постерге түсіру Постерді қорғау |
Жақсы, жарайсын, смайликтер
Бағалау парақшасына топ басшысы баға қояды
бағалау парақшасына топ басшысы топ мүшелерін бағалайды
топтар бір-бірін бағалайды |
Оқулық, қиындылар флипчарт
Кубик
белсенді тақта
Формативті бағалау |
|||||
|
Мағынаны табу |
|||||||||
|
ҚОЛДАНУ Есептер шығару 18 мин ТАЛДАУ
ЖИНАҚТАУ |
І. «Ойлан-жұптас-бөліс» стратегия. Мақсаты: топтық білімді жинақтау, ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету.Әр топ мүшелері берілген тапсырманы толық ашып, содан соң топтын ішінде «Карусель» әдісімен бір-бірін тексереді. Шар тобы: № 33 / r=20 см/, № 35, № 37 Сфера тобы: № 34 /r=25 дм/, № 36 /1/, № 38
Сергіту сәті. Мақсаты: Ойды және дене мүшелерін сергіту Тест тапсырмалары алынады интерактивті түрде |
Әр топ мүшесі жеке тапсырма орындайды, бірігіп жұмыс жасайды,топтар бір –бірін тексереді. Бір-бірін тыңдайды, талқылайды. Тақтаға оқушы шығып жауаптарын жазады видео |
Жарайсын дар! Смайликтер, жестермен Жестермен, қолдарымен |
Ресурстар флипчарт, оқулық Белсенді тақта |
|||||
|
Қорытынды бөлім |
|||||||||
|
БАҒАЛАУ Рефлексия 5 мин |
Бағдаршам түстері арқылы, оқушылардың түсінгенін білу. 25 саны ілінеді, сол санына түрлі түсті стикерлер жабыстырады.
Бағалау. Әр топтың топ басшылары бағалау парағы бойынша топ мүшелерінің бағаларын айтады. Содан кейін мұғалім жүйелеп оқушыларды нақты бағалайды. |
Көңіл күйлерін көрсетеді (бағдаршам түстерімен) |
Бағалау парақтарына бағаларын шығарады орташа арифметика бойынша Қортынды баға қойылады |
Смайликтер,әр түсті бағдаршам |
|||||
|
Үйге тапсырма 2 мин |
Үйге тапсырма әр оқушы таңдап алған бағдаршам түстерінің артында үй жұмысы жазылған |
Оқушылар мұқият тыңдайды. |
|
|
|||||
Бағалау парақшасы
Шар тобы
|
№ |
Аты-жөні |
Білу ( қайталау) |
Түсіну (тақырыпты ашу) |
Қолдану ( есептер шығару) |
Жинақтау (тест) |
Қорытынды баға /топ басшысы/ |
Қорытынды баға /мұғалім/ |
|
1. |
Айдана |
|
|
|
|
|
|
|
2. |
Армангүл |
|
|
|
|
|
|
|
3. |
Бауыржан |
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


