Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Галимжанова Б.Б. |
|||||
|
Күні: |
28.11.2024ж. |
|||||
|
Сынып: |
4 Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Үш таңбалы сандарға көбейту алгоритмі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.11** үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолданады; |
|||||
|
Құндылықтар |
Құрмет көрсетуге, адамгершілікке тəрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5мин |
Қонақтармен амандасу Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Көшбасшы шығып оқушылардың назарын сабаққа аударады. ҚБ. Өткен сабақты пысықтау 6 124 · 123 = 752 252 23 124 · 324 = 7 492 176 63 984·142 = 9 085 728 29 452 ·124 = 3 652 048 «Аққала» ойынын ойнату (көбейту кестесін қайталау. Жаңа сабақ ҰЖ.№2.
Көбейтудің қалай орындалғанына қара. Үш таңбалы санға көбейткен
кезде неліктен тек екі толымсыз көбейтінді жазылғанын
түсіндір. Сабақ мақсатымен танысады |
Өткен білімді зерделейді. Үш таңбалы сандарға көбейтуді орындап үйренеді Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд https://ru.wiki pedia.org/wiki Уикипедия материалдары. |
||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
ӨЖ.№ 3. Баған түрінде жаз және есепте 1 235 ∙ 201 = 248 235 2 541 ∙ 205 = 520 905 4 078 ∙ 103= 420 034 5 261 ∙ 105 = 552 405 2 311 ∙
203 = 469 133 4 703 ∙ 201= 945 303
ТЖ № 5 (1-топ) 4 590 : 15 = 306 жәшік алма. 3 660 : 12 = 305 жәшік алмұрт. 4 590 – 3 660 = 930 кг – алмұртқа қарағанда 930 кг алма артық жиналды. № 6. (2 топ) Есептің шешуін өрнек түрінде жаз .а) 40 000 – 8 000 = 32 000 билет. 32 000 : 8 000 = 4 – ересектер билетіне қарағанда балалар билеті 4 есе кем. ә) (3-топ) 32 000 : 100 = 320 қорап жәдігер. |
Баған түрінде жазады және есептейді Берілген сандардан сызба бойынша өрнектер құр және мәнін табады Есептің шешуін өрнек түрінде жазады |
Дескриптор: Үш таңбалы сандарға көбейтуді бағандап орындайды 1б Амалдардың орындалу ретін анықтап, есептейді 1б Үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолданады 1б Есептің шешуін өрнек түрінде жазады 1б |
Оқулық №1 дəптер мен жұмыс Оқулық |
||
|
Сергіту сәті 2мин |
Сергіту сәті |
Асықтарды сандардың түсі бойынша жинайды |
Тамаша! |
слайд |
||
|
|
№ 1. (4-топ) Балалар Қазақстан картасына қарай отырып, сол мұралардың қай жерде орналасқанын қарайды. Бұл нысанның негізі қаланғаннан бастап, ЮНЕСКО тізіміне енгенге дейін қанша уақыт өткенін анықта. 2003-1396=607 жыл ЮНСКО тізіміне енгенге дейін 604 жыл уақыт өткен. Есепте 964 800 : (30 ∙ 16) – 14 ∙ 131 = 176 57 892 : 41 ∙ 4 + 64 400 : 280 = 5 878 20 000 – 76 ∙ 800 : 19 = 16 800 5 600 ∙ 48 : 280 + 324 764 = 325 724 № 8. Теңдеулерді шеш 9 504 : х = 2 304 : 24 32 ∙ b – 59 = 453 9 504 : х = 96 32 ∙ b = 453 + 59 х = 9 504 : 96 32 ∙ b = 512 х = 99 b = 512 : 32 b = 16 а ∙ 73 = 64 244 – 28 547 398 + 4 907 : k = 405 а ∙ 73 = 35 697 4 907 : k = 405 – 398 а = 35 697 : 73 4 907 : k = 7 а = 489 k = 4 907 : 7 k = 701 9-тапсырма. Бір текшенің көлемін анықтайды. 2 · 2 · 2 = 8 (см3) Содан кейін текшенің санын анықтайды. Бірінші фигура. Астыңғы қатарда: 9 текше, ортаңғы қатарда: 9 – 2 = 7, үстіңгі қатарда: 7 – 2 = 5. Барлығы: 9 + 7 + 5 = 21 (текше).21 · 8 = 168 (см3) Екінші фигура. Бірінші қатарда 12 текше, үстіңгі қатарда 4 текше. Барлығы: 12 + 4 =16(текше). 16 x 8 =128 (см3) Егер кішкентай текшелердің қабырғасы 2 см болса, онда үлкен текшенің қабырғасы 6 см болады. 6 ∙ 6 ∙ 6 = 216 (см 3) – бүтін фигураның ауданы 8 см 3-ден 6 текшені алып тастадық, яғни 6 · 8 = 48 (см 3) 216 – 48 = 168 см 3– ізделінді фигураның көлемі.4 ∙ 6 ∙ 8 = 192 (см 3) – бүтін фигураның ауданы 8 текше 8 см 3-ден 8 текшені алып тастадық.192 – 64 = 128 (см 3)– ізделінді фигураның ауданы №10 Математика күнделікті өмірде а)2 820 : (2 · 5) = 282 (теңге). ә) 2 160 :120 – 1600 :100 =18 –16 =2 – Әлияның тарифі тиімді. |
Амалдардың орындалу ретін анықтайды Мәндерін есептейді Теңдеулерді шешеді Бір текшенің көлемін анықтайды Содан кейін текшенің санын анықтайды Есептің шешуін білу үшін сөйлесудің қанша уақытқа созылғанын білу керек (2 · 5 = 10), содан соң 1 минут сөйлесудің құнын білу керек. |
Амалдардың орындалу ретін анықтайды 1б Мәндерін есептейді 1б Теңдеулерді шешеді 1б Текшенің көлемін анықтайды 1б Текшенің санын анықтайды 1б Фигураның көлемін есептейді 1б |
Оқулық №1 дəптер мен жұмыс |
||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту Үй тапсырмасы: 11-тапсырма жаңа сабақты бекітуге арналған. 4 524 · 209 – 169 · 307 = 893 633 34 800 ∙ 16 + 234 124 : 44 = 562 121 951 374 : 29 + 112 517 : 37 – 6 450 = 29 397 480 612 : 12 + 9 160 ∙ 304 = 2 824 691 Кері байланыс: |
Кері байланыс жасайды |
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ : Үш таңбалы сандарға көбейту алгоритмі
Ашық сабақ : Үш таңбалы сандарға көбейту алгоритмі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Галимжанова Б.Б. |
|||||
|
Күні: |
28.11.2024ж. |
|||||
|
Сынып: |
4 Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Үш таңбалы сандарға көбейту алгоритмі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.11** үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолданады; |
|||||
|
Құндылықтар |
Құрмет көрсетуге, адамгершілікке тəрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5мин |
Қонақтармен амандасу Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Көшбасшы шығып оқушылардың назарын сабаққа аударады. ҚБ. Өткен сабақты пысықтау 6 124 · 123 = 752 252 23 124 · 324 = 7 492 176 63 984·142 = 9 085 728 29 452 ·124 = 3 652 048 «Аққала» ойынын ойнату (көбейту кестесін қайталау. Жаңа сабақ ҰЖ.№2.
Көбейтудің қалай орындалғанына қара. Үш таңбалы санға көбейткен
кезде неліктен тек екі толымсыз көбейтінді жазылғанын
түсіндір. Сабақ мақсатымен танысады |
Өткен білімді зерделейді. Үш таңбалы сандарға көбейтуді орындап үйренеді Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд https://ru.wiki pedia.org/wiki Уикипедия материалдары. |
||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
ӨЖ.№ 3. Баған түрінде жаз және есепте 1 235 ∙ 201 = 248 235 2 541 ∙ 205 = 520 905 4 078 ∙ 103= 420 034 5 261 ∙ 105 = 552 405 2 311 ∙
203 = 469 133 4 703 ∙ 201= 945 303
ТЖ № 5 (1-топ) 4 590 : 15 = 306 жәшік алма. 3 660 : 12 = 305 жәшік алмұрт. 4 590 – 3 660 = 930 кг – алмұртқа қарағанда 930 кг алма артық жиналды. № 6. (2 топ) Есептің шешуін өрнек түрінде жаз .а) 40 000 – 8 000 = 32 000 билет. 32 000 : 8 000 = 4 – ересектер билетіне қарағанда балалар билеті 4 есе кем. ә) (3-топ) 32 000 : 100 = 320 қорап жәдігер. |
Баған түрінде жазады және есептейді Берілген сандардан сызба бойынша өрнектер құр және мәнін табады Есептің шешуін өрнек түрінде жазады |
Дескриптор: Үш таңбалы сандарға көбейтуді бағандап орындайды 1б Амалдардың орындалу ретін анықтап, есептейді 1б Үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолданады 1б Есептің шешуін өрнек түрінде жазады 1б |
Оқулық №1 дəптер мен жұмыс Оқулық |
||
|
Сергіту сәті 2мин |
Сергіту сәті |
Асықтарды сандардың түсі бойынша жинайды |
Тамаша! |
слайд |
||
|
|
№ 1. (4-топ) Балалар Қазақстан картасына қарай отырып, сол мұралардың қай жерде орналасқанын қарайды. Бұл нысанның негізі қаланғаннан бастап, ЮНЕСКО тізіміне енгенге дейін қанша уақыт өткенін анықта. 2003-1396=607 жыл ЮНСКО тізіміне енгенге дейін 604 жыл уақыт өткен. Есепте 964 800 : (30 ∙ 16) – 14 ∙ 131 = 176 57 892 : 41 ∙ 4 + 64 400 : 280 = 5 878 20 000 – 76 ∙ 800 : 19 = 16 800 5 600 ∙ 48 : 280 + 324 764 = 325 724 № 8. Теңдеулерді шеш 9 504 : х = 2 304 : 24 32 ∙ b – 59 = 453 9 504 : х = 96 32 ∙ b = 453 + 59 х = 9 504 : 96 32 ∙ b = 512 х = 99 b = 512 : 32 b = 16 а ∙ 73 = 64 244 – 28 547 398 + 4 907 : k = 405 а ∙ 73 = 35 697 4 907 : k = 405 – 398 а = 35 697 : 73 4 907 : k = 7 а = 489 k = 4 907 : 7 k = 701 9-тапсырма. Бір текшенің көлемін анықтайды. 2 · 2 · 2 = 8 (см3) Содан кейін текшенің санын анықтайды. Бірінші фигура. Астыңғы қатарда: 9 текше, ортаңғы қатарда: 9 – 2 = 7, үстіңгі қатарда: 7 – 2 = 5. Барлығы: 9 + 7 + 5 = 21 (текше).21 · 8 = 168 (см3) Екінші фигура. Бірінші қатарда 12 текше, үстіңгі қатарда 4 текше. Барлығы: 12 + 4 =16(текше). 16 x 8 =128 (см3) Егер кішкентай текшелердің қабырғасы 2 см болса, онда үлкен текшенің қабырғасы 6 см болады. 6 ∙ 6 ∙ 6 = 216 (см 3) – бүтін фигураның ауданы 8 см 3-ден 6 текшені алып тастадық, яғни 6 · 8 = 48 (см 3) 216 – 48 = 168 см 3– ізделінді фигураның көлемі.4 ∙ 6 ∙ 8 = 192 (см 3) – бүтін фигураның ауданы 8 текше 8 см 3-ден 8 текшені алып тастадық.192 – 64 = 128 (см 3)– ізделінді фигураның ауданы №10 Математика күнделікті өмірде а)2 820 : (2 · 5) = 282 (теңге). ә) 2 160 :120 – 1600 :100 =18 –16 =2 – Әлияның тарифі тиімді. |
Амалдардың орындалу ретін анықтайды Мәндерін есептейді Теңдеулерді шешеді Бір текшенің көлемін анықтайды Содан кейін текшенің санын анықтайды Есептің шешуін білу үшін сөйлесудің қанша уақытқа созылғанын білу керек (2 · 5 = 10), содан соң 1 минут сөйлесудің құнын білу керек. |
Амалдардың орындалу ретін анықтайды 1б Мәндерін есептейді 1б Теңдеулерді шешеді 1б Текшенің көлемін анықтайды 1б Текшенің санын анықтайды 1б Фигураның көлемін есептейді 1б |
Оқулық №1 дəптер мен жұмыс |
||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту Үй тапсырмасы: 11-тапсырма жаңа сабақты бекітуге арналған. 4 524 · 209 – 169 · 307 = 893 633 34 800 ∙ 16 + 234 124 : 44 = 562 121 951 374 : 29 + 112 517 : 37 – 6 450 = 29 397 480 612 : 12 + 9 160 ∙ 304 = 2 824 691 Кері байланыс: |
Кері байланыс жасайды |
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
||
шағым қалдыра аласыз














