|
Бөлім: |
8.3C Ерітінділер және ерігіштік |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беглер Амалбек Әділбекұлы |
|
|
Күн: |
Сыныбы: 8 «А,Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Заттардың суда еруі №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.4.1 -заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу 8.3.4.2 -ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ АЙЫ Құзыреттілік: шығармашылық зерттеу жүргізу және ғылыми тәсілді қолдану қабілеті;ақпаратты талдау және бағалау; жаңа идеяларды ұсыну;заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру; мақсаттарға жету үшін бастаманы ұсыну, жаңа мүмкіндіктер іздеу және идеяларды іске асыру барысында ресурстарды тиімді пайдалану. Аптаның дәйек сөзі: Өнерлі бала - өрге жүзер |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) «Жылдам сұрақ жауап» әдісі
«Адал азамат» Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесінің ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ АЙЫ құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін |
Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . Жылдам сұрақ жауап» әдісі 1.Адам денесін қанша пайызын су құрайды? 2.Судың түрлерін ата. 3.Жер ғаламшарының бетін қанаша пайыз су алып жатыр? 4.Ластанудың себептері қандай? 5 6. Судың адам үшін маңызы? 7. Судың қасиеттері қандай? 8.Адам тәулігіне неше литр су ішу керек? 9.Арық су деген не? 10.Суды ерімейтін қоспалардан қалай тазартады? 11.Дистилденген су дегеніміз не? 12. «Судың да сұрауы бар» дегенді қалай түсінесің? 13.Бензин суда ериді ме? 14. Бір тонна қағаз алу үшін қанша тонна су қажет? 15. «Су» туралы 2 мақал-мәтел 16. Қалалы жерде неліктен судан хлордың дәмі сезіледі? 17. Жаңбыр суы жұмсақ па? 18. Сусыз адам неше күн өмір сүре алады? 19. Суға сипаттама бер 20. Судың формуласы қандай? 21.Ластанған судың түрлері қандай? |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қолданылған ЖИ: Chat gpt, Kling ai Презентация ЖИ арқылы құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетіледі |
|||||||||||||||||||||||
|
4мин |
Криптограмма» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу. З-1, а-2, т-3, р-4, д-5, ы-6, ң-7, е-8, і-9, г-10, ш-11, с-12, у-13 Жауабы:Заттардың суда ерігіштігі Саралау тәсілі; Ресурсты қолданамын -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? |
Криптограмма» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
З-1, а-2, т-3, р-4, д-5, ы-6, ң-7, е-8, і-9, г-10, ш-11, с-12, у-13 |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Химия 8-сынып |
|||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
ІV Жаңа сабақ Мұғалімнің тақырып бойынша қысқаша түсіндіруі, топтық жұмысты ұйымдастыруы Мұғалім оқушылардың жазған ақпараттарын бірге талқылайды. Толықтырады Саралау тәсілі: Топтарға қабілеті әртүрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады (Бірлік және ынтымақ) Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды. 1-топ «Ерітінді ұғымы, ерітінділер » 2-топ «Заттардың суда ерігіштігі » 3-топ « Ерігіштік түрлері» туралы әр топ өз жұмыстарымен ортаға шығып бөліседі. Қалған топтар талдай отырып, бір – бірін бағалайды |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды |
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды Саралау тәсілі: : Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Саралау тәсілі: Тапсырманы орындау арқылы, пәнге деген қызығушылығы артады. Сабақтың мазмұны мен мақсатын түсінеді. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Тапсырма 3 Функционалды тапсырма Бақшадан жақсы өнім алдыңыз. Қысқа әзірлік ретінде қияр тұздауға бел будыңыз. Ол үшін сіз массалық үлесі 7% ас тұзы ерітіндісін әзірлеуіңіз керек. Ас тұзының 7 % ерітіндісі ауру тудыратын бактериялар мен зең саңырауқұлақтардың тіршілігін жойып, сүт қышқылды ашу процесін болдырмайды. Аз мөлшерде пайда болатын сүт қышқылы нағыз консервант. Ол көкөністің қыс бойы сақталуын қамтамасыз етеді. Аталған ас тұзы ерітіндісін әзірлеуге қажет су мен тұздың массасын есептеп шығарыңдар.
|
Топтық жұмыс: «Тұжырымдамалық карта» әдісі №5 –зертханалық жұмыс. Заттардың ерігіштігін зерттеу.Алдымен оқушылардан қауіпсіздік техникасының ережелері сұралады. 1-топ:Тұздың судағы ерітіндісін жасап, байқалған құбылысты қорытындылап жазады, түсіндіреді.2-топ:Лактың судағы ерітіндісін жасап, байқалған құбылысты қорытындылап жазады, түсіндіреді.3-топ:Бордың судағы ерітіндісін жасап, байқалған құбылысты қорытындылап жазады, түсіндіреді. Жұмыс барысы: 1. Судың бірдей көлемі құйылған 3 стақанға тұз,боржәне лак бояуын салып,араластырыңдар. Олардың суда ерігіштігін салыстырыңдар. Не байқалды? Заттарды еритін, аз еритін және ерімейтін деп кестеге жіктеп,қорытынды жасаңдар. Зертханалық жұмысты топпен орындағаннан кейін байқаған құбылыстарын жұмыс дәптеріне жазады. Жеке жұмыс: оқушылар зертханалық жұмыстан байқаған өзгерістерді өз дәптерлеріне түсіреді.
1-тапсырма (барлығы және ЕБК) Заттарды суда ерігіштігі бойынша жіктеңіз және әр топқа бір мысалдан келтіріңіз.
2-тапсырма «Терминдерді аяқта!» тәсілі 1.Ерітінді дегеніміз 2.Ерігіштік 3.Қаныққан ерітінді 4.Қанықпаған ерітінді 5.Концентрлі ерітінді 6.Сұйытылған ерітінді Тапсырма 3 Функционалды тапсырманы орындайды. |
Дескрипторлар: - заттардың суда ерігіштігін салыстырады; - заттардың суда ерігіштігін топтарға жіктейді; - байқаған құбылыстарға қорытынды жасайды; Жалпы балл-4 Дескриптор : заттарды суда ерігіштігіне байланысты топтарға жіктеп жазады; әр топқа бір мысалдан келтіреді. Жалпы балл-6 Дескриптор : терминдердің анықтамасын біледі; Жалпы балл-3 Дескриптор: Есепті шығарады Жалпы балл -3 |
Оқулық Химия 8-сынып Тапсырма жазылган парактар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Білім кілті» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Бағалау «Домбыра» әдісі арқылы.
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы §.40 оку "Заттардың суда еруі" 5-7 жаттығлар |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ " Заттардың суда еруі №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»
Ашық сабақ " Заттардың суда еруі №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»
|
Бөлім: |
8.3C Ерітінділер және ерігіштік |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беглер Амалбек Әділбекұлы |
|
|
Күн: |
Сыныбы: 8 «А,Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Заттардың суда еруі №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.4.1 -заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу 8.3.4.2 -ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ АЙЫ Құзыреттілік: шығармашылық зерттеу жүргізу және ғылыми тәсілді қолдану қабілеті;ақпаратты талдау және бағалау; жаңа идеяларды ұсыну;заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру; мақсаттарға жету үшін бастаманы ұсыну, жаңа мүмкіндіктер іздеу және идеяларды іске асыру барысында ресурстарды тиімді пайдалану. Аптаның дәйек сөзі: Өнерлі бала - өрге жүзер |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) «Жылдам сұрақ жауап» әдісі
«Адал азамат» Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесінің ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ АЙЫ құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін |
Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . Жылдам сұрақ жауап» әдісі 1.Адам денесін қанша пайызын су құрайды? 2.Судың түрлерін ата. 3.Жер ғаламшарының бетін қанаша пайыз су алып жатыр? 4.Ластанудың себептері қандай? 5 6. Судың адам үшін маңызы? 7. Судың қасиеттері қандай? 8.Адам тәулігіне неше литр су ішу керек? 9.Арық су деген не? 10.Суды ерімейтін қоспалардан қалай тазартады? 11.Дистилденген су дегеніміз не? 12. «Судың да сұрауы бар» дегенді қалай түсінесің? 13.Бензин суда ериді ме? 14. Бір тонна қағаз алу үшін қанша тонна су қажет? 15. «Су» туралы 2 мақал-мәтел 16. Қалалы жерде неліктен судан хлордың дәмі сезіледі? 17. Жаңбыр суы жұмсақ па? 18. Сусыз адам неше күн өмір сүре алады? 19. Суға сипаттама бер 20. Судың формуласы қандай? 21.Ластанған судың түрлері қандай? |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қолданылған ЖИ: Chat gpt, Kling ai Презентация ЖИ арқылы құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетіледі |
|||||||||||||||||||||||
|
4мин |
Криптограмма» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу. З-1, а-2, т-3, р-4, д-5, ы-6, ң-7, е-8, і-9, г-10, ш-11, с-12, у-13 Жауабы:Заттардың суда ерігіштігі Саралау тәсілі; Ресурсты қолданамын -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? |
Криптограмма» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
З-1, а-2, т-3, р-4, д-5, ы-6, ң-7, е-8, і-9, г-10, ш-11, с-12, у-13 |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Химия 8-сынып |
|||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
ІV Жаңа сабақ Мұғалімнің тақырып бойынша қысқаша түсіндіруі, топтық жұмысты ұйымдастыруы Мұғалім оқушылардың жазған ақпараттарын бірге талқылайды. Толықтырады Саралау тәсілі: Топтарға қабілеті әртүрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады (Бірлік және ынтымақ) Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды. 1-топ «Ерітінді ұғымы, ерітінділер » 2-топ «Заттардың суда ерігіштігі » 3-топ « Ерігіштік түрлері» туралы әр топ өз жұмыстарымен ортаға шығып бөліседі. Қалған топтар талдай отырып, бір – бірін бағалайды |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды |
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды Саралау тәсілі: : Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Саралау тәсілі: Тапсырманы орындау арқылы, пәнге деген қызығушылығы артады. Сабақтың мазмұны мен мақсатын түсінеді. Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады. Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Тапсырма 3 Функционалды тапсырма Бақшадан жақсы өнім алдыңыз. Қысқа әзірлік ретінде қияр тұздауға бел будыңыз. Ол үшін сіз массалық үлесі 7% ас тұзы ерітіндісін әзірлеуіңіз керек. Ас тұзының 7 % ерітіндісі ауру тудыратын бактериялар мен зең саңырауқұлақтардың тіршілігін жойып, сүт қышқылды ашу процесін болдырмайды. Аз мөлшерде пайда болатын сүт қышқылы нағыз консервант. Ол көкөністің қыс бойы сақталуын қамтамасыз етеді. Аталған ас тұзы ерітіндісін әзірлеуге қажет су мен тұздың массасын есептеп шығарыңдар.
|
Топтық жұмыс: «Тұжырымдамалық карта» әдісі №5 –зертханалық жұмыс. Заттардың ерігіштігін зерттеу.Алдымен оқушылардан қауіпсіздік техникасының ережелері сұралады. 1-топ:Тұздың судағы ерітіндісін жасап, байқалған құбылысты қорытындылап жазады, түсіндіреді.2-топ:Лактың судағы ерітіндісін жасап, байқалған құбылысты қорытындылап жазады, түсіндіреді.3-топ:Бордың судағы ерітіндісін жасап, байқалған құбылысты қорытындылап жазады, түсіндіреді. Жұмыс барысы: 1. Судың бірдей көлемі құйылған 3 стақанға тұз,боржәне лак бояуын салып,араластырыңдар. Олардың суда ерігіштігін салыстырыңдар. Не байқалды? Заттарды еритін, аз еритін және ерімейтін деп кестеге жіктеп,қорытынды жасаңдар. Зертханалық жұмысты топпен орындағаннан кейін байқаған құбылыстарын жұмыс дәптеріне жазады. Жеке жұмыс: оқушылар зертханалық жұмыстан байқаған өзгерістерді өз дәптерлеріне түсіреді.
1-тапсырма (барлығы және ЕБК) Заттарды суда ерігіштігі бойынша жіктеңіз және әр топқа бір мысалдан келтіріңіз.
2-тапсырма «Терминдерді аяқта!» тәсілі 1.Ерітінді дегеніміз 2.Ерігіштік 3.Қаныққан ерітінді 4.Қанықпаған ерітінді 5.Концентрлі ерітінді 6.Сұйытылған ерітінді Тапсырма 3 Функционалды тапсырманы орындайды. |
Дескрипторлар: - заттардың суда ерігіштігін салыстырады; - заттардың суда ерігіштігін топтарға жіктейді; - байқаған құбылыстарға қорытынды жасайды; Жалпы балл-4 Дескриптор : заттарды суда ерігіштігіне байланысты топтарға жіктеп жазады; әр топқа бір мысалдан келтіреді. Жалпы балл-6 Дескриптор : терминдердің анықтамасын біледі; Жалпы балл-3 Дескриптор: Есепті шығарады Жалпы балл -3 |
Оқулық Химия 8-сынып Тапсырма жазылган парактар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Білім кілті» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Бағалау «Домбыра» әдісі арқылы.
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы §.40 оку "Заттардың суда еруі" 5-7 жаттығлар |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

.Су тіршілік көзі дегенді қалай
түсінесің?















