«Ш.Тоқжігітов атындағы орта мектебі» КММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Ә дыбысы мен әрпі»
Дурмекбаева Шынар
|
Сынып: 1 «А» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ә дыбысы мен әрпі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдану. 1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тыныс белгілерін қою 1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін /дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар/ ажырату. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: оқудың түрлерін қолданады Көптеген оқушылар: Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тыныс белгісін қояды Кейбір оқушылар: Сөздегі дыбыс түрлерін /дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар/ ажыратады және дұрыс дыбыстайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Буындап немесе тұтас сөздермен оқиды. Сөздегі дыбыс түрлерін ажыратады. Көркем жазады. дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстыларға ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
1.Оқушылар не істей алады: суретпен жұмыс жасайды. Сөздерді буындап оқиды 2.Негізгі сөздер мен тіркестер: 3.Жазылым үшін ұсыныстар: көп нүктенің орнына әріптерді тауып жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік Ел, бұл – Инновация негізіндегі тұрақты экономикалық өсім. Өмір бойы білім алуға дайын болу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, өзін –өзі тану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталуы |
Білім алушыларға сабақ барысында АКТ – ны қолдану қауіпсіздік техникасын, сондай ақ әр тапсырма аясында қауіпсіздік ережесі туралы ескертіп отырамын. Қайшы, сызғыш, қалам , бояу түрлерін қолданғанда |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
ноутбук |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Дыбыс пен әріп ұғымдарын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: А) Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу, сабаққа назарын аудару. Ә) Сынып тазалығына қарау. Б) Психологиялық дайындық Дос болайық бәріміз Жарасып тұр әніміз Тыныштықты сақтаймыз Атсын күліп таңымыз
Топқа бөлу 1-топ: 2-топ: 3-топ: Ой қозғау «Өрмек құру» ойыны
|
суреттері
Өрмекші жібі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 5 минут 1 минут 3 минут 10 минут 5 минут 5 минут |
1-тапсырма. Топтық жұмыс «Ой қозғау» әдісі Жұмбақ Әжеде бар, Атада жоқ. Әкеде бар, Анада жоқ (ә)
Таныстырып әріппен Мынау кітап әліппең Әліппе деген аты оның Басталған қай әріптен (Ә)
Мақсаты: оқушының ойлау қабілетін дамыту Жүргізілуі: Буындарды, жуан дауысты дыбыстарды, суреттегі қарама-қарсы сөздерді шыбын ұрғышпен ұру арқылы табады. 1-топ: Буыннан сөз құрау 2-топ: Жуан дауысты дыбыстарды тап 3-топ: суреттен қарама-қарсы сөздерді тап Дескриптор:
Дөңгелектермен бағалау
Сергіту сәті Оңға түзу тұр Солға түзу тұр Алға бір адым Артқа бір адым Оңға бұрылып Солға бұрылып Жоғары, төмен қарайық Орнымызды табайық 2 тапсырма. Деңгейлік тапсырма 1-топ: Ә әрпінен сөз ойлау, дыбыстық талдау жасау 2-топ: Әншілер, әпкелер, бәйшешек сөздерді буынға бөліп көрсет 3-топ: Осы сөздерден сөйлем құрау Дескриптор:
Дәптермен жұмыс Ә әрпінің баспа түрін жазып үйренеміз. Қолымызға қалам, қарындаштарымызды алып, ауада жазамыз. Тақтаға үлкен, кіші әрпін жазып көрсету. Дәптерге жазу Жаңылтпаш жаттау Әдемілік әдеп, Әумесерлік –әлек. Дескриптор: - Оқушылар үлгі дәптерге әріптің баспа, жазба түрін көркем жазады - Жаңылтпашты жатқа айтады Дөңгелектермен бағалау 3-тапсырма. деңгейлік, шығармашылық тапсырма Әже туралы әңгіме құрастыру. Әркім өз әжелері туралы ой қозғайды. Әжем қонаққа барғанда мені бірге апарады. Әжем әдемі. Менің әжем бар. Әжем маған ертегі оқып береді.. Әжемді қатты жақсы көремін. Дескриптор.
Дөңгелектермен бағалау 4- тапсырма. Постермен жұмыс Ә әрпінен сөздер жазып, буынға бөлу, дыбыстық талдау жасау Ә
Дескриптор.
Дөңгелектермен бағалау |
Буындар топтамасы Суреттер дәптер Плакат, маркер А3 плакат, маркерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
2 минут |
«Шеңбердегі доп» әдісі арқылы сабақты қорытындылау Жүргізілуі: Оқушылар шеңберге жиналып, бір – біріне кішкене допты лақтырады. Доп қолына тиген оқушы осы сабақ бойынша бір сұрақты айтып екінші оқушыға лақтырады. Кері байланыс. «Үш дос» әдісі арқылы жүргізіледі
|
доп «Үш дос» суреті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
А) Ә дыбысынан келетін сөздерді атай аласың ба? Жуан не жіңішке дыбыс екенін ажырата аласың ба? Б) Ә дыбысынан келетін сөздердің мағынасын түсіндіріп бере аласың ба? С) Ә дыбысы туралы не білесің?
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді және бағалау тапсырмасының дескрипторларын жазасыз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



