|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңінің идеясы. |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілгенәлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсінеді. Көпшілігі: Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді; Кейбір оқушылар: Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені жаһандық мәселелермен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Он саусақ» жаттығуы арқылы оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Қолдарынан ұстап тұрып бәрі бірге Бармағымыз бірігіп, Жұдырығымыз жұмылып, Білегіміз күшінде Абай атамыздың сөздерінен нәр алып Сабаққа деген сенімділікті сезініп, Еркіндікті дамытып, Бес асыл істі аңғарып, Бес дұшпаннан аулақ болып, Керемет көңіл күймен сабағымызды бастаймыз. Топқа бөліну: 1-топ «Абай» 2-топ «Зере» Ал енді балалар үстел үстіндегі тақиямыздың астында сандар бойынша топқа бөлініп өз орындарымызға отырамыз. Әдеттегідей үй жұмысына кезек берсек: Үй жұмысын тексеру: өлеңді жаттау Өлеңді жалғастыр»әдісі арқылы өлеңнің бірінші бөлімін бірінші топ,екінші бөлімін екінші топ жатқа мәнерлеп айтады. Үй жұмысын пысықтап қортындылауды Wordwall платформасы арқылы «Ұяшықтар»ойынына тақтаға тоғыз оқушы кезегімен шығып өлеңнің мазмұнына қарай жасалған сұрақтарға жауап береді. «Қызығушылықты ояту» Мұғалім сөзі:Балалар Абай атамыздың ерекше көңіл бөлген тақырыбының бірі ән-құдіреті екен.Атамыз әнге деген пікірі мен көзқарасын білдіріп қана қоймай,ән құдіретіне терең бойлап,ерекше мән берген. «Желсіз түнде жарық-ай» және «Көзімнің қарасы» әнімен балалардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру: Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. 6.1.2.1.әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік- қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Оқылым алды тапсырмасы: ПРЕЗЕНТАЦИЯ №1 Жаңа сабақпен таныстыру. Оқылым кезі: Virbo плптформасында балалар өлеңді мәнерлеп оқиды. Оқылым соңы: Wordwall платформасында дайындалған сұрақтар оқушыларға беріледі. Мағынаны тану.1.Тыңдалым алды. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты тыңдайды. Тыңдалым кезі:. « Талдап білу» әдісі арқылы аудиодан тыңдалған өлеңге қысқаша жұппен бірлесіп сипаттама береді. 1.Талқылаушы. Өлеңнің тақырыбын идеясын,көтерілген мәселесін айтады 2.Белгілеуші. Өлең мазмұны бойынша үш сұрақ дайындайды. 3.Байланыстырушы.Өлеңнің мағынасын өмірмен байланыстырады. 4.Сәйкестендіруші.. Тыңдалым соңы:Қортынды сөз. 5.Қортындылаушы.Өлең құндылығын айтып баға береді. 3. Жазылым алды . Жазылым тапсырмасында балаларға бір сөйлемнің шашыранды сөздерін бағалаудың өлшемдік, он саусақ түрінде жасалған, заттың астына жазып қоямын. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар өлең үзінділеріне байланысты өз пікірлерін білдіреді, бейнероликті тыңдап, бейнероликке байланысты өз ойларын айтады. Дескриптор: -жырды мәнерлеп айтады; -жатқа айтады; -дауыс ырғағы жоғары; Желсіз түнде жарық-ай, Сәулесі суда дірілдеп. Ауылдың жаны терең сай, Тасыған өзен гүрілдеп. Көзімнің қарасы, Көңлімнің санасы. Бітпейді іштегі, Ғашықтық жарасы. Балалар бір бөліктен екі бөлікті бөліп оқиды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Жаңа сөздерді оқиды. Балалар оқиды. Wordwall платформасында дайындалған сұраққа жауап береді. 1-талқылаушы 1.Бес асыл іспен бес дұшпан жайлы мәселе көтерген.Идеясы-жастардыңғылым мен білімге ұмтылу. 2-белгілеуші 3 сұрақ құрастырады. 3-байланыстырушы Бүгінгі заман мен қазіргі заманды байланыстырады. 4-сәйкестендіруші Берілген мақал мәтелдерді сәйкестендіреді. 5-қортындылаушы Өлеңде білім мен ғылымның құндылығын насихаттайды. Балаларға сөздер тарқатылады,сол сөздерді «Таза тақта» әдісі бойынша жазады. Жазылған дәптер экранда көрсетіледі де балалар сол сөздерден дұрыс сөйлем шығарып дәптерлеріне жазады. Сергіту
сәті. . Өлең мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдерді сәйкестендіреді «Таза тақта»әдісі бойынша таза тақтаға барып әрбірі өз сөздерін жазады. Сөйлем: Одан асқан бұрын-соңғы заманда қазақ даласында біз білетін ақын болған жоқ. Ахмет Байтұрсынұлы. Сергіту сәті. «Дәйек сөз оқу»әдісі арқылы сергіту сәтін жүргіземін. |
ҚБ «Он саусақ» ҚБ «Он саусақ»
Дескриптор: - Өлеңнің тақырыбын идеясын,көтерілген мәселесін айтады. -сұрақ дайындайды. - өмірмен байланыстырады. - мақал-мәтелдер сәйкестендіреді. -Өлең құндылығын айтып баға береді. Дескриптор: -сөз,сөз тіркестерін оқиды, -тақтаға жазады, -сөйлем құрастырады.
ҚБ «Он саусақ» |
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы https://wordwall.net/myactivities Virbo 6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы https://wordwall.net/myactivities |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Жазылым кезі. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты мағынасына сай келетін сөздерді анықтап 1-топ «Графикалық органайзер» әдісі бойынша графика сызады.Ал 2-топ Семантикалық картаны толтырады. Жазылым соңы тапсырма. Өлеңнің негізгі идеясы қандай және берілген өлең жолдарының идеясын анықтайды. Сұрақтарға жауап. Абай жастарды қандай болуға шақырады? Өлеңде қандай адамдарға мінездеме берілген? Үйге тапсырма.ертегі құрастыру Рефлексия. |
Оқушылар «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап беред
1. Абай «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай өсиет айтады? 2. Ақын қандай нәрседен қашық, қандай нәрсеге асық болуға шақырады? 3. Неден жиреніп, неден ғибрат алу керек? |
Дескриптор: *«Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты сұрақтарға графика сызады және семантикалық картаны толтырады; Дескриптор: *идеясын анықтайды;
|
|
|||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Абай Құнанбаев "Ғылым таппай мақтанба" өлеңі 6- сынып
Ашық сабақ Абай Құнанбаев "Ғылым таппай мақтанба" өлеңі 6- сынып
|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңінің идеясы. |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілгенәлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсінеді. Көпшілігі: Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді; Кейбір оқушылар: Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені жаһандық мәселелермен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Он саусақ» жаттығуы арқылы оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Қолдарынан ұстап тұрып бәрі бірге Бармағымыз бірігіп, Жұдырығымыз жұмылып, Білегіміз күшінде Абай атамыздың сөздерінен нәр алып Сабаққа деген сенімділікті сезініп, Еркіндікті дамытып, Бес асыл істі аңғарып, Бес дұшпаннан аулақ болып, Керемет көңіл күймен сабағымызды бастаймыз. Топқа бөліну: 1-топ «Абай» 2-топ «Зере» Ал енді балалар үстел үстіндегі тақиямыздың астында сандар бойынша топқа бөлініп өз орындарымызға отырамыз. Әдеттегідей үй жұмысына кезек берсек: Үй жұмысын тексеру: өлеңді жаттау Өлеңді жалғастыр»әдісі арқылы өлеңнің бірінші бөлімін бірінші топ,екінші бөлімін екінші топ жатқа мәнерлеп айтады. Үй жұмысын пысықтап қортындылауды Wordwall платформасы арқылы «Ұяшықтар»ойынына тақтаға тоғыз оқушы кезегімен шығып өлеңнің мазмұнына қарай жасалған сұрақтарға жауап береді. «Қызығушылықты ояту» Мұғалім сөзі:Балалар Абай атамыздың ерекше көңіл бөлген тақырыбының бірі ән-құдіреті екен.Атамыз әнге деген пікірі мен көзқарасын білдіріп қана қоймай,ән құдіретіне терең бойлап,ерекше мән берген. «Желсіз түнде жарық-ай» және «Көзімнің қарасы» әнімен балалардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру: Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. 6.1.2.1.әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік- қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Оқылым алды тапсырмасы: ПРЕЗЕНТАЦИЯ №1 Жаңа сабақпен таныстыру. Оқылым кезі: Virbo плптформасында балалар өлеңді мәнерлеп оқиды. Оқылым соңы: Wordwall платформасында дайындалған сұрақтар оқушыларға беріледі. Мағынаны тану.1.Тыңдалым алды. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты тыңдайды. Тыңдалым кезі:. « Талдап білу» әдісі арқылы аудиодан тыңдалған өлеңге қысқаша жұппен бірлесіп сипаттама береді. 1.Талқылаушы. Өлеңнің тақырыбын идеясын,көтерілген мәселесін айтады 2.Белгілеуші. Өлең мазмұны бойынша үш сұрақ дайындайды. 3.Байланыстырушы.Өлеңнің мағынасын өмірмен байланыстырады. 4.Сәйкестендіруші.. Тыңдалым соңы:Қортынды сөз. 5.Қортындылаушы.Өлең құндылығын айтып баға береді. 3. Жазылым алды . Жазылым тапсырмасында балаларға бір сөйлемнің шашыранды сөздерін бағалаудың өлшемдік, он саусақ түрінде жасалған, заттың астына жазып қоямын. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар өлең үзінділеріне байланысты өз пікірлерін білдіреді, бейнероликті тыңдап, бейнероликке байланысты өз ойларын айтады. Дескриптор: -жырды мәнерлеп айтады; -жатқа айтады; -дауыс ырғағы жоғары; Желсіз түнде жарық-ай, Сәулесі суда дірілдеп. Ауылдың жаны терең сай, Тасыған өзен гүрілдеп. Көзімнің қарасы, Көңлімнің санасы. Бітпейді іштегі, Ғашықтық жарасы. Балалар бір бөліктен екі бөлікті бөліп оқиды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Жаңа сөздерді оқиды. Балалар оқиды. Wordwall платформасында дайындалған сұраққа жауап береді. 1-талқылаушы 1.Бес асыл іспен бес дұшпан жайлы мәселе көтерген.Идеясы-жастардыңғылым мен білімге ұмтылу. 2-белгілеуші 3 сұрақ құрастырады. 3-байланыстырушы Бүгінгі заман мен қазіргі заманды байланыстырады. 4-сәйкестендіруші Берілген мақал мәтелдерді сәйкестендіреді. 5-қортындылаушы Өлеңде білім мен ғылымның құндылығын насихаттайды. Балаларға сөздер тарқатылады,сол сөздерді «Таза тақта» әдісі бойынша жазады. Жазылған дәптер экранда көрсетіледі де балалар сол сөздерден дұрыс сөйлем шығарып дәптерлеріне жазады. Сергіту
сәті. . Өлең мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдерді сәйкестендіреді «Таза тақта»әдісі бойынша таза тақтаға барып әрбірі өз сөздерін жазады. Сөйлем: Одан асқан бұрын-соңғы заманда қазақ даласында біз білетін ақын болған жоқ. Ахмет Байтұрсынұлы. Сергіту сәті. «Дәйек сөз оқу»әдісі арқылы сергіту сәтін жүргіземін. |
ҚБ «Он саусақ» ҚБ «Он саусақ»
Дескриптор: - Өлеңнің тақырыбын идеясын,көтерілген мәселесін айтады. -сұрақ дайындайды. - өмірмен байланыстырады. - мақал-мәтелдер сәйкестендіреді. -Өлең құндылығын айтып баға береді. Дескриптор: -сөз,сөз тіркестерін оқиды, -тақтаға жазады, -сөйлем құрастырады.
ҚБ «Он саусақ» |
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы https://wordwall.net/myactivities Virbo 6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы https://wordwall.net/myactivities |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Жазылым кезі. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты мағынасына сай келетін сөздерді анықтап 1-топ «Графикалық органайзер» әдісі бойынша графика сызады.Ал 2-топ Семантикалық картаны толтырады. Жазылым соңы тапсырма. Өлеңнің негізгі идеясы қандай және берілген өлең жолдарының идеясын анықтайды. Сұрақтарға жауап. Абай жастарды қандай болуға шақырады? Өлеңде қандай адамдарға мінездеме берілген? Үйге тапсырма.ертегі құрастыру Рефлексия. |
Оқушылар «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап беред
1. Абай «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай өсиет айтады? 2. Ақын қандай нәрседен қашық, қандай нәрсеге асық болуға шақырады? 3. Неден жиреніп, неден ғибрат алу керек? |
Дескриптор: *«Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты сұрақтарға графика сызады және семантикалық картаны толтырады; Дескриптор: *идеясын анықтайды;
|
|
|||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз













