|
Сабақ № 85 Күні: Сыныбы: 9 Тақырыбы: Адам ағзасының химиялық құрамы. |
Пән мұғалімінің аты-жөні: Қатысқаны: ___________________________________ Қатыспағаны: _________________________________ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ мүмкін ететін оқыту мақсаты |
- адам ағзасының химиялық құрамын білу -негізгі химиялық қосылыстардың ағзадағы қызметтерін түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: - адам ағзасының химиялық құрамын біледі -негізгі химиялық қосылыстардың ағзадағы қызметтерін түсінеді -адам ағзасындағы химиялық элементтердің топтарын бір-бірінен ажырата алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Адам ағзасындағы химиялық заттар құрамының жасалған тізімдері бойынша ұғыну және сұрақтарға жауап беру және осы тізімдер мен жер шарының химиялық құрамы арасында салыстыруды жасау. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Химиялық құрамы, литосфера, оттегі, сутегі, азот, кальций, фосфор, калий,Құрамынан қалыптастыруға болады Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Ағзадағы ең кең тараған химиялық зат Х, содан кейін Y, бірақ литосферада бұл A… Литосфера (негізінен) мыналардан тұрады … Адам ағзасындағы екінші/үшінші тараған элемент бұл … Литосфера/адам ағзасы ....... тұрады/қалыптастырылған |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Азық-түлік химиясы (6.4A) Адам ағзасындағы химиялық заттар (7.4B) Су (8.4C) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт көрсетілген сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 01-05 мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. W) (f) Сәлеметсіңдерме оқушылар!Отырыңыздар! -Бүгінгі сабақта адам ағзасының химиялық құрамы тақырыбын өтеміз.Сабақты бастамас бұрын бейне роликке назар аударайық.Бейне ролик көрсетіледі. Сұрақтар: 1.Медицинада адам ағзасына қандай 3 элементті пайдаланады? 2.Неліктен титан мен тоттанбайтын болатты қолданады? 3.Неге күмістің амальгаммасын қолданады? |
Интерактивті тақта https://www.youtube.com/watch?v=RhCXjmnrLxw |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 06-11мин. 12-19 мин 20-36мин |
Тапсырма №1 Шеңбер диаграммасы.Оқушылар дәптерлеріне макро,микро және ультрамикроэлементтердің пайызы бойынша диаграмма сызу керек. Тапсырма №2 Cемантикалық карта.Оқушылар тақтаға шығып элементтердің қай топқа жататынын тауып,картаға жапсырады.Берілетін элементтер: О Са Р I Cu Cl Н Zn F N S
Тапсырма 3. Қалыптастырушы бағалау /Жеке жұмыс/ Оқушының аты:
Тапсырма 1.Айналуды жүзеге асыр. Al→ Al 2O3→ Al (OH) 3→ Al 2O3 → Al Тапсырма 2.Химиялық элемент жетіспегенде болатын аурулар. Сәйкес келетін элементке + белгісін қояды.
Тапсырма 3.Сұрақтарға жауап береді. 1.Макроэлементтерді ата, олардың биологиялық маңыздылығы? 2. Иод жетіспегенде туындайтын ауруларды ата, емдейтін дәрігерді ата? |
Таратпа материалдар Таратпа материалдар таратылады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 37-40 мин |
Үйге тапсырма: Рефлексия. «Таңдау әдісі» 1. Мен
сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Дифференциация – кең қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Барынша қабілетті оқушылар үшін қандай жұмыс түрлерін жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- Оқушылар білімін қалай тексеруді жоспарлай-сың? |
Айқаспа оқу сілтемелері Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру АТ-сілтемелер Шамаларға сілтемелер |
|
|
Барлық оқушылар: - химиялық реакция теңдеулерін құрастыра алады. Көптеген оқушылар: - адам ағзасының химиялық құрамын біледі Кейбір оқушылар: адам ағзасындағы химиялық элементтердің топтарын бір-бірінен ажырата алады |
|
Бірегейлік және сындарлық Бір - бірімен және мұғаліммен жұмысты талқылау, басқалар пікірін құрметтеуді және бір-бірімен және мұғаліммен тиісті үлгіде араласу қасиетін дамытуы керек. Сабақ биология,медицина және денсаулықпен байланысты. |
|
|
Дифференциация Сабақ мақсаты/зерттеу мақсаты дұрыс қойылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциациям жақсы жұмыс істеді ме? Берілген уақытты тиімді, дұрыс пайдалана алдым ба? Менің жоспарым бойынша қандай өзгерістер болды және неге? |
Сабақ бойынша ой жүгірту үшін бос бағананы пайдалану керек. Сол жақтағы бағанадан сабақ туралы анағұрлым маңызды сұрақтарға жауап беру керек. |
||
|
|
|||
|
Қысқаша бағалау Қандай екі зат барынша жақсы болды (сабақ беру мен игеруді қарастыру)? 1: 2: Қандай екі зат сабақты жақсартты (сабақ беру мен игеруді қарастыру)? 1: 2: Менің келесі сабағым өтетін сынып пен жеке тұлғаларға қатысты осы сабақта мен не игердім? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Адам ағзасының химиялық құрамы."
|
Сабақ № 85 Күні: Сыныбы: 9 Тақырыбы: Адам ағзасының химиялық құрамы. |
Пән мұғалімінің аты-жөні: Қатысқаны: ___________________________________ Қатыспағаны: _________________________________ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ мүмкін ететін оқыту мақсаты |
- адам ағзасының химиялық құрамын білу -негізгі химиялық қосылыстардың ағзадағы қызметтерін түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: - адам ағзасының химиялық құрамын біледі -негізгі химиялық қосылыстардың ағзадағы қызметтерін түсінеді -адам ағзасындағы химиялық элементтердің топтарын бір-бірінен ажырата алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Адам ағзасындағы химиялық заттар құрамының жасалған тізімдері бойынша ұғыну және сұрақтарға жауап беру және осы тізімдер мен жер шарының химиялық құрамы арасында салыстыруды жасау. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Химиялық құрамы, литосфера, оттегі, сутегі, азот, кальций, фосфор, калий,Құрамынан қалыптастыруға болады Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Ағзадағы ең кең тараған химиялық зат Х, содан кейін Y, бірақ литосферада бұл A… Литосфера (негізінен) мыналардан тұрады … Адам ағзасындағы екінші/үшінші тараған элемент бұл … Литосфера/адам ағзасы ....... тұрады/қалыптастырылған |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Азық-түлік химиясы (6.4A) Адам ағзасындағы химиялық заттар (7.4B) Су (8.4C) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт көрсетілген сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 01-05 мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. W) (f) Сәлеметсіңдерме оқушылар!Отырыңыздар! -Бүгінгі сабақта адам ағзасының химиялық құрамы тақырыбын өтеміз.Сабақты бастамас бұрын бейне роликке назар аударайық.Бейне ролик көрсетіледі. Сұрақтар: 1.Медицинада адам ағзасына қандай 3 элементті пайдаланады? 2.Неліктен титан мен тоттанбайтын болатты қолданады? 3.Неге күмістің амальгаммасын қолданады? |
Интерактивті тақта https://www.youtube.com/watch?v=RhCXjmnrLxw |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 06-11мин. 12-19 мин 20-36мин |
Тапсырма №1 Шеңбер диаграммасы.Оқушылар дәптерлеріне макро,микро және ультрамикроэлементтердің пайызы бойынша диаграмма сызу керек. Тапсырма №2 Cемантикалық карта.Оқушылар тақтаға шығып элементтердің қай топқа жататынын тауып,картаға жапсырады.Берілетін элементтер: О Са Р I Cu Cl Н Zn F N S
Тапсырма 3. Қалыптастырушы бағалау /Жеке жұмыс/ Оқушының аты:
Тапсырма 1.Айналуды жүзеге асыр. Al→ Al 2O3→ Al (OH) 3→ Al 2O3 → Al Тапсырма 2.Химиялық элемент жетіспегенде болатын аурулар. Сәйкес келетін элементке + белгісін қояды.
Тапсырма 3.Сұрақтарға жауап береді. 1.Макроэлементтерді ата, олардың биологиялық маңыздылығы? 2. Иод жетіспегенде туындайтын ауруларды ата, емдейтін дәрігерді ата? |
Таратпа материалдар Таратпа материалдар таратылады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 37-40 мин |
Үйге тапсырма: Рефлексия. «Таңдау әдісі» 1. Мен
сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Дифференциация – кең қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Барынша қабілетті оқушылар үшін қандай жұмыс түрлерін жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- Оқушылар білімін қалай тексеруді жоспарлай-сың? |
Айқаспа оқу сілтемелері Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру АТ-сілтемелер Шамаларға сілтемелер |
|
|
Барлық оқушылар: - химиялық реакция теңдеулерін құрастыра алады. Көптеген оқушылар: - адам ағзасының химиялық құрамын біледі Кейбір оқушылар: адам ағзасындағы химиялық элементтердің топтарын бір-бірінен ажырата алады |
|
Бірегейлік және сындарлық Бір - бірімен және мұғаліммен жұмысты талқылау, басқалар пікірін құрметтеуді және бір-бірімен және мұғаліммен тиісті үлгіде араласу қасиетін дамытуы керек. Сабақ биология,медицина және денсаулықпен байланысты. |
|
|
Дифференциация Сабақ мақсаты/зерттеу мақсаты дұрыс қойылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциациям жақсы жұмыс істеді ме? Берілген уақытты тиімді, дұрыс пайдалана алдым ба? Менің жоспарым бойынша қандай өзгерістер болды және неге? |
Сабақ бойынша ой жүгірту үшін бос бағананы пайдалану керек. Сол жақтағы бағанадан сабақ туралы анағұрлым маңызды сұрақтарға жауап беру керек. |
||
|
|
|||
|
Қысқаша бағалау Қандай екі зат барынша жақсы болды (сабақ беру мен игеруді қарастыру)? 1: 2: Қандай екі зат сабақты жақсартты (сабақ беру мен игеруді қарастыру)? 1: 2: Менің келесі сабағым өтетін сынып пен жеке тұлғаларға қатысты осы сабақта мен не игердім? |
|||
шағым қалдыра аласыз













