|
Бөлім |
9.3D Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор. |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.4.8 адамның қан тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Қан топтары фенотиптерін генотиптерімен сәйкестендіру 2. Адамның қан тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру 3. Резус-конфликт жағдайын талдау. |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: -Амандасу - Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Өз гаухар тасыңды ал» әдісі арқылы
|
Мұғаліммен амандасады.
Оқушылар тақтада тұрған гаухар тастарды таңдап,жасырылған сөздерді оқиды. |
ҚБ Өте жақсы!
Тамаша! |
||||||||||
|
5 минут |
Өткен сабаққа шолу «Umaigra» платформасы бойынша бірнеше сұраққа жауап береді. |
Оқушылар алдыңғы білімді еске түсіру үшін онлайн платформадағы тапсырмаларды орындайды. |
Әр дұрыс жауапқа 1 балл
«Өзін-өзі бағалау» парағы |
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=99219 |
|||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
8 мин
Топқа бөліну |
- Cіздің қан тобыңыз қандай? - Ата-анаңыздың ше? - Қан топтары тұқымқуалай ма?
«Кинометафора» әдісі арқылы жаңа сабаққа байланысты бейне материал көрсетіледі.
Топқа бөліну «Әуежай әдісі» топқа бөлін |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу.
Оқушылар бейнематериалды тамашалайды.
Топтарға бөлінеді |
Өте жақсы! ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» ҚБ Жарайсыңдар! |
интербелсенді тақта
Видео ақпарат: https://youtu.be/ew6776_oKl4?si=fG8-P80MiHA-Q6C7 powerpoint |
|||||||||
|
Ортасы 10 мин 10 мин 5 мин |
1-тапсырма. Топтық жұмыс(STEAM) 1-топ: «Генетиктер» тобы Тапсырма: «Қан тобының генетикалық моделін құрастыр» Мақсаты: Қан топтарының фенотипін генотиптерімен модель арқылы сәйкестендіру. Оқушыларға үш түрлі түсті шар ұсынылады: ? – IA аллелі ? – IB аллелі ⚪ – i аллелі Тапсырма: Екі шар таңдап, бір адамның генотипін құрастырыңдар. Құрған генотипке сәйкес фенотипін анықтаңдар. Құрған модельді түсіндіріңдер: Қандай антиген бар? Қандай антидене бар? Егер ата-ананың генотиптері IAi және IBi болса, шарлар арқылы олардың баласының мүмкін болатын қан топтарын модельдеңдер. Әр фенотиптің ықтималдығын есептеңдер. 2-топ: «Зерттеушілер» тобы Тапсырма: Қан тобын анықтау (механизм) Түстер – фенотип 1) ⚪ I (O) – түссіз ? II (A) – жасыл ? III (B) – қызыл ⚫ IV (AB) – қара топқа белгісіз «қан» түсі беріледі. Түстерді араластыру арқылы қан құю сәйкестігін модельдеңдер. Қай жағдайда түс өзгермейді (қауіпсіз), қай жағдайда лайланады (реакция) – анықтаңдар. Әмбебап донор мен реципиентті анықтаңдар. Антиген–антидене механизмін түсіндіріңдер. 2) Қан құю сәйкестігі Модель түсіндірмесі: ⚪ I (O) → Антиген жоқ → Барлық топқа құюға болады → Әмбебап донор ⚫ IV (AB) → Екі антиген бар → Барлық топты қабылдай алады → Әмбебап реципиент ? II (A) → Тек A антигені бар ? III (B) → Тек B антигені бар
3-топ: «Детектиквтер» тобы Тапсырма: «Қан топтарын анықтау және резус‑конфликтті талдау» Сілтеме бойынша интерактивті Blood Typing Game ойынын ойнап, алынған нәтижелерге сүйене отырып төмендегі тапсырмаларды орындаңдар: Мақсаты: Оқушылар:
1. Ойын бойынша сұрақтар Ойынды орындап болғаннан кейін жауаптарды жазыңдар:
2. Резус‑конфликтке анализ Платформадағы ойыннан алған мәліметтерді қолданып жауап беріңдер:
Ситуация: ?
Резус‑конфликт деген не екенін
түсіндіріңдер. Ескерту: Резус‑конфликт — ана мен бала арасында Rh‑фактор сәйкес келмеген кезде иммундық жүйе реакциясын тудыра алады, бұл гемолитикалық ауруға әкелуі мүмкін. 2-тапсырма “Жұптық жұмыс” Есеп: Ата-анасының қан топтары келесі түрде берілген: • Әкесі: I (O) қан тобы • Анасы: II (A) қан тобы Сұрақ: Бұл ата-анадан қандай қан топтары бар балалар туылуы мүмкін?
Жеке тапсырма (ФС) Резус-конфликт жағдайын талдаңыз Егер анада резус факторы теріс болса, ал балада резус факторы оң болса, бұл резус фактор үйлесімсіздігіне әкеледі. Бірінші жүктілік қалыпты, бірақ екінші жүктілік кезінде ұрықтың эритробластозы пайда болады. Ұрықтың эритробластозы туралы зерттеу. Неліктен бұл екінші жүктілік кезінде пайда болады және неге бірінші жүктілік кезінде ұрықтың эритробластозы болмайды. |
Жағдаятты талдайды |
«Өзін-өзі бағалау» парағы
«Өзін-өзі бағалау» парағы
«Өзін-өзі бағалау» парағы
«Өзін-өзі бағалау» парағы
|
Қызыл, көк, ақ шарлар,жіп немесе қысқыш, флипчарт / тақта, маркер
Төрт түрлі түсті «қан» үлгілері (су + бояу): ⚪ түссіз ? жасыл ? қызыл ⚫ қара https://educationalgames.nobelprize.org/educational/medicine/bloodtypinggame/ Биология оқулығы (генетика тарауы),Punnett square (кесте) үлгісі. Жұмыс дәптері мен қалам Жасанды интеллект |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия жасанды интеллект |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Адам қан топтары тұқым қуалау. 9 сынып
Ашық сабақ Адам қан топтары тұқым қуалау. 9 сынып
|
Бөлім |
9.3D Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор. |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.4.8 адамның қан тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Қан топтары фенотиптерін генотиптерімен сәйкестендіру 2. Адамның қан тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру 3. Резус-конфликт жағдайын талдау. |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: -Амандасу - Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Өз гаухар тасыңды ал» әдісі арқылы
|
Мұғаліммен амандасады.
Оқушылар тақтада тұрған гаухар тастарды таңдап,жасырылған сөздерді оқиды. |
ҚБ Өте жақсы!
Тамаша! |
||||||||||
|
5 минут |
Өткен сабаққа шолу «Umaigra» платформасы бойынша бірнеше сұраққа жауап береді. |
Оқушылар алдыңғы білімді еске түсіру үшін онлайн платформадағы тапсырмаларды орындайды. |
Әр дұрыс жауапқа 1 балл
«Өзін-өзі бағалау» парағы |
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=99219 |
|||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
8 мин
Топқа бөліну |
- Cіздің қан тобыңыз қандай? - Ата-анаңыздың ше? - Қан топтары тұқымқуалай ма?
«Кинометафора» әдісі арқылы жаңа сабаққа байланысты бейне материал көрсетіледі.
Топқа бөліну «Әуежай әдісі» топқа бөлін |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу.
Оқушылар бейнематериалды тамашалайды.
Топтарға бөлінеді |
Өте жақсы! ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» ҚБ Жарайсыңдар! |
интербелсенді тақта
Видео ақпарат: https://youtu.be/ew6776_oKl4?si=fG8-P80MiHA-Q6C7 powerpoint |
|||||||||
|
Ортасы 10 мин 10 мин 5 мин |
1-тапсырма. Топтық жұмыс(STEAM) 1-топ: «Генетиктер» тобы Тапсырма: «Қан тобының генетикалық моделін құрастыр» Мақсаты: Қан топтарының фенотипін генотиптерімен модель арқылы сәйкестендіру. Оқушыларға үш түрлі түсті шар ұсынылады: ? – IA аллелі ? – IB аллелі ⚪ – i аллелі Тапсырма: Екі шар таңдап, бір адамның генотипін құрастырыңдар. Құрған генотипке сәйкес фенотипін анықтаңдар. Құрған модельді түсіндіріңдер: Қандай антиген бар? Қандай антидене бар? Егер ата-ананың генотиптері IAi және IBi болса, шарлар арқылы олардың баласының мүмкін болатын қан топтарын модельдеңдер. Әр фенотиптің ықтималдығын есептеңдер. 2-топ: «Зерттеушілер» тобы Тапсырма: Қан тобын анықтау (механизм) Түстер – фенотип 1) ⚪ I (O) – түссіз ? II (A) – жасыл ? III (B) – қызыл ⚫ IV (AB) – қара топқа белгісіз «қан» түсі беріледі. Түстерді араластыру арқылы қан құю сәйкестігін модельдеңдер. Қай жағдайда түс өзгермейді (қауіпсіз), қай жағдайда лайланады (реакция) – анықтаңдар. Әмбебап донор мен реципиентті анықтаңдар. Антиген–антидене механизмін түсіндіріңдер. 2) Қан құю сәйкестігі Модель түсіндірмесі: ⚪ I (O) → Антиген жоқ → Барлық топқа құюға болады → Әмбебап донор ⚫ IV (AB) → Екі антиген бар → Барлық топты қабылдай алады → Әмбебап реципиент ? II (A) → Тек A антигені бар ? III (B) → Тек B антигені бар
3-топ: «Детектиквтер» тобы Тапсырма: «Қан топтарын анықтау және резус‑конфликтті талдау» Сілтеме бойынша интерактивті Blood Typing Game ойынын ойнап, алынған нәтижелерге сүйене отырып төмендегі тапсырмаларды орындаңдар: Мақсаты: Оқушылар:
1. Ойын бойынша сұрақтар Ойынды орындап болғаннан кейін жауаптарды жазыңдар:
2. Резус‑конфликтке анализ Платформадағы ойыннан алған мәліметтерді қолданып жауап беріңдер:
Ситуация: ?
Резус‑конфликт деген не екенін
түсіндіріңдер. Ескерту: Резус‑конфликт — ана мен бала арасында Rh‑фактор сәйкес келмеген кезде иммундық жүйе реакциясын тудыра алады, бұл гемолитикалық ауруға әкелуі мүмкін. 2-тапсырма “Жұптық жұмыс” Есеп: Ата-анасының қан топтары келесі түрде берілген: • Әкесі: I (O) қан тобы • Анасы: II (A) қан тобы Сұрақ: Бұл ата-анадан қандай қан топтары бар балалар туылуы мүмкін?
Жеке тапсырма (ФС) Резус-конфликт жағдайын талдаңыз Егер анада резус факторы теріс болса, ал балада резус факторы оң болса, бұл резус фактор үйлесімсіздігіне әкеледі. Бірінші жүктілік қалыпты, бірақ екінші жүктілік кезінде ұрықтың эритробластозы пайда болады. Ұрықтың эритробластозы туралы зерттеу. Неліктен бұл екінші жүктілік кезінде пайда болады және неге бірінші жүктілік кезінде ұрықтың эритробластозы болмайды. |
Жағдаятты талдайды |
«Өзін-өзі бағалау» парағы
«Өзін-өзі бағалау» парағы
«Өзін-өзі бағалау» парағы
«Өзін-өзі бағалау» парағы
|
Қызыл, көк, ақ шарлар,жіп немесе қысқыш, флипчарт / тақта, маркер
Төрт түрлі түсті «қан» үлгілері (су + бояу): ⚪ түссіз ? жасыл ? қызыл ⚫ қара https://educationalgames.nobelprize.org/educational/medicine/bloodtypinggame/ Биология оқулығы (генетика тарауы),Punnett square (кесте) үлгісі. Жұмыс дәптері мен қалам Жасанды интеллект |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия жасанды интеллект |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз

Ұжымдық жұмыс – «Қан топтары
статистикасы».














