Материалдар / Ашық сабақ Адам құқығы мен бостандығы

Ашық сабақ Адам құқығы мен бостандығы

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілінен ашық сабақ 9-сынып, тақырыбы: Адам құқығы мен бостандығы. Жас мамандарға әдістемелік көмек ретінде ұсынамын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Желтоқсан 2021
892
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымының атауы

«Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі» КММ

Пәні:

қазақ тілі

Бөлімі:

Адам құқығы мен бостандығы

Педагогтің аты-жөні

Хасенова Рыскуль Мухаметрахимовна

Күні:

07.12.2021

Сынып:9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бала - басты байлығымыз.

Себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем .

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

Т/А 9.1.6.1. қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау

О 9.2.5.1. мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру

ӘТН 9.4.4.2 Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы орындай алады:

мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыра алады;

салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыра алады;

себеп-салдар салалас құрмалас сөйлемнің жасалуын ажыратады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды талдайды, орта көлемді монолог дайындай алады;

мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыра алады;

себеп-салдар салалас құрмалас сөйлемдерді түрлендіріп қолданады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру

2 мин







1 мин

Психологиялық жағымды ахуал туғызу.

Балалар өздеріңнің бойларыңда жағымсыз көңіл-күйлерің болса, сол жағымсыз көңіл күйлеріңді қағаз бетіне түсіріп, қоқыс шелегіне тастаймыз




Өздерің білесіңдер биылғы оқу жылында қазақтың ұлы тұлғалары: Ыбырай Алтынсаринға 180 жыл, Ахмет Байтұрсынұлына 150 жыл, Мұқағали Мақатайұлына 90 жыл толып отыр. Соған байанысты бүгінгі сабағымызда топқа бөліну үшін осы үлы тұлғалардың портреттерін қолданамыз

Ақын –жазушылрдың портреттері бойынша топқа бөлу


Оқушылар жағымсыз қасиеттерін қағаз қиындысына

жазып қоқыс шелегіне салады



Оқушылар портреттерді таңдап, топқа бөлінеді.











Ақын-жазушылар портреті

Өткен білімді еске түсіру

5 мин

Үй тапсырмасын сұрау.

«Зымыран сұрақтар» әдісі

-Адам құқығы туралы не білесің?

-Бостандық ұғымы нені білдіреді?

-Мемлекет адам құқығын сақтау үшін қандай

міндеттерді орындауы тиіс?

-Салалас құрмалас түрлерін атаңыз.

-Жасалу жолдарын түсіндіріңіздер.

-Қарсылықты салалас құрмалас

жалғаулықтарын атаңыз

Дескриптор:

-сұрақтарға жауап береді;

-тапсырма бойынша жауаптарды талқылайды;

-пікірлермен бөліседі

- сұрақтарға жауап беріп,

тапсырманы орындайды

ҚБ

«Ауызша бағалау»


Үлестірме материал

9-сынып «Атамұра»






Жаңа білім

Сабақтың басы

2 мин

«Миға шабуыл» стратегиясы

«Кроссеанс» тәсілі.

Shape2 Shape3


Shape4

Shape5

-Суреттер бойынша өз ойларын айтады

-Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды



Суреттер

Сабақ ортасы

7 мин

«Ойлан –жұптас-бөліс» әдісі

Сұрақтарға жауап бере отырып, көпшіліктің алдында сөйлейтін монолог дайында

І топ. «Отбасы – шағын мемлекет» дегенді қалай түсінесіңдер?

ІІ топ. Отбасындағы баланың міндеті мен құқығы қандай?

ІІІ топ. Отбасындағы бала құқығының сақталуына кімдер жауапты?

Дескриптор

-монолог жазады

-отбасы туралы түсінігін айтады;

-баланың міндеті мен құқығын біледі;

-бала құқығына жауапты кім екенін біледі;

Берілген сұрақтарға жауап бере отырып монолог жазады

ҚБ: «Үш шапалақ» әдісі


Мұғалімге арналған нұсқаулық

Әдістемелік құрал



Үлестірме материал


2 мин

Тілдік бағдар (Ереже)

Себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем

Құрамындағы жай сөйлемдер бір-бірінің себебін білдіріп салаласқан құрмаласты себеп-салдар салалас құрмалас деп атаймыз.

Себеп мәнді жай сөйлем

Сондықтан

Сол себепті

Салдар мәнді жай сөйлем

Салдар мәнді жай сөйлем

Өйткені

Себебі

Неге десеңіз

Себеп мәнді жай сөйлем

Мысалы: Ол кезде қазақ елінде кітап басылмайтын, сол себепті Әуез қарт өзінің сүйікті ақыны Абайдың өлеңдерін көшіртіп, түптетіп алады.

Ережені естерінде сақтайды




9-сынып «Атамұра»

Оқулық.kz

20 мин

Ж. 6-тапсырма 72- бет Кестедегі сөйлемдерді себеп-салдар салалас жағаулықтарын қолдана отырып, толықтырып жаз.






Бала

отбасында тұрып,

тәрбие алуы тиіс

өйткені ...

өзге туыстармен қарым-қатынас жасағаны дұрыс,

себебі ...

өздігінен кітап оқып,

ізденбеуі мүмкін

сондықтан ...

өз ойын еркін білдіруге құқылы,

сол себепті ...

он жасқа толғанда пікірімен санасамыз

неге десеңіз ...

Дескриптор:

-жалғаулықтарды қолданады

-сөйлемді толықтырып жазады

Сергіту сәті: Жүгіртпе диктант


ТЖ .Себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем құраңыз.


_________,себебі____________.

_________,өйткені____________.

_________,неге десеңіз____________.


Дескриптор:

- Себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем құрайды

Тапсырманы жұмыс дәптеріне орындайды


















Топтық жұмыс жасайды

ҚБ «Ұрпақ ағашы» «әдісі


















ҚБ «Бір сөзбен» әдісі

Оқулық

тапсырмалары

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!