Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№181 жалпы білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі. Йод.
|
Бөлім |
10.4А Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Арыстанбекова Ақерке Ерланқызы |
|
|
Күні: |
26.04.2024ж |
|
|
Сынып: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі. Йод. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.1.12 - адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін білу және Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды түсіндіру және осы мәселелерді шешу жолын ұсыну |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: адам ағзасындағы йодтың биологиялық рөлін біледі және Қазақстанның аумағында йод жетіспеушілігімен байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіреді және осы мәселені шешу жолдарын ұсынады; Көпшілік оқушылар: жағдаятты толық шеше алады; Ілгері оқушылар: Йодтың организмде азаю себептерін сыни ойлап, анықтай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Уәж туындату, оқушыларды сабаққа ынталандыру 5-7 минут |
1. Оқу ортасын құру: Сәлемдесу, топқа бөлу, топ ережесін шығару, психологиялық ахуал туғызу Топтастыру Психалогиялық ахуал туғызу. |
Оқушылар үш топқа «Qr» әдісімен бөлінеді: 1 топ. «Химик-биологтар» 2 топ. «Дәрігер эндокринологтар» 3 топ. «Фармацевт дәрігерлер» Экранда көрсетілген биді қайталайды. |
Оқушылардың топқа бөлінуін, көңіл-күйін және қарым-қатынасты бақылау, жеке қажеттіліктегі оқушыларға қолдау көрсету |
«Qr» код Топ атауы жазылған парақша Презентация, әуен |
|
2-3 минут |
II. Мұғалімнің түсіндірмесі. Йодтың ашылу тарихын баяндау. |
Оқушылар йодтың ашылу тарихымен танысады. |
|
Презентация |
|
1-2 минут |
III. «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын сыни ойлап білімдерін дамыту Ситуациялық жағдаятпен таныстырып, тақырыпқа қызығушылығын ояту. -сабақтың тақырыбы хабарланған соң оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу |
Жағдаят 1: Біздің мектептің оқытушылары біздің мектептің оқушыларының зейін, есте сақтау қабілетінің нашарлауын, ашуланшақтық байқауда. Бұл мәселені қалай шешуге болады? Бұл мәселенің себептері, фактілерін бұл конференция-сабақта білуге тиіспіз («балық қаңқасы» әдісімен жұмыс істеу)
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Презентация №Балық қаңқасы әр топқа таратылады |
|
Сабақтың ортасы 15-17 минут |
III. Мағынаны тану. Топта №1 тапсырманы орындауды ұйымдастыру Әр маман иесіне өзінің құзіретіне сай тақырыптар беріледі 1. Адам ағзасындағы йодтың биологиялық рөлі.(Химик-биологтар) 2. Йод тапшылығының салдары.(Дәрігерлер) 3. Йод тапшылығын жою шаралары. (Ғалымдар) Мақсаты: оқушылардың функционалдық сауаттылықты дамыту. Оқушылар топ бойынша берілген тапсырмаларға жауап береді. Мұғалім топтық жұмыс барысында оқушыларды бағыттап, оларды үздіксіз бақылауда ұстау Постер бойынша жасалған жұмыстарын қадағалу, бағалау. |
«Фишбоун» әдісі №1 топ. Химик-биологтар адам организміндегі йодтың биологиялық рөлі туралы әңгімелейді. Оларға қойылатын сұрақ? 1. Йодтың биологиялық рөлі қандай? 2. Йод тапшылығының салдары қандай? 3. Оқушылардың зейінінің төмен болуы не себептен деп ойлайсыздар? №2 топ. Қазақстанның аумағында йод жетіспеушілігімен байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіреді. Оларға қойылатын сұрақ? 1. Қазақстанда йод тапшылығы не себепті орын алады? 2. Йод тапшылығынан қандай аурулар Қазақстанда белең орын алған? 3. Қазақстан халқы йод тапшылығымен қалай күресуде? №3 топ. Фармацевтер мен дәрігерлер йод бар препараттар және өнімдер туралы айтып, мәселенің шешу жолдарын ұсынады. Оларға қойылатын сұрақ? 1.Организмде йодты толықтырудың қандай жолдары бар? 2. Күнделікті өмірде қанша мөлшерде және қалай тиімді толтырсақ болады? 3.Оқушылардың зейінін, энергиясын арттыру қандай тиімді жолдарын ұсынасыздар ? Дискриптор: - йодтың биологиялық рөлін айтады; - Қазақстандағы йод тапшылығының себебін түсіндіреді; - йод тапшылығынан туындайтын салдарлардың шешу жолын ұсынады. |
Бағалау парағы бойынша оқушылар фунцоналдық сауаттылық тапсырмаларын орындап топбасшысы бағалап отырады.
|
Мәтін |
|
1 минут |
Сергіту сәті |
Оқушылар сол қолын көтереді, қасында отырған оұушының йығына қолын қойып, уқалап береді. |
|
Презентация |
|
2-3 минут |
Тапсырма №2. Жеке жұмыс. «Кім жылдам, мықты» әдісі. Мұғалім оқушыларға сыни сұрақ қояды, кім жылдам жауап береді сол оқушы бағаланады. Сұрақ: 1. Біз күнделікті өмірде тағамдармен йодты қабылдап жүрміз, алайда неліктен йод тапшылығы азаймай тұр? 2. Тапшылықты болдырмау үшін не істеу керекпіз? |
Сыни ойлау қабілетін дамыту үшін оқушы сұраққа алдыңғы тақырыпты байланыстыра отырып сұраққа жауап береді: 1. Себебі кейбір адамдар - краннан ағатын ауыз суды ішеді - құрамында фторы бар тіс пасталарын пайдаланады ал олардың құрамындағы хлор мен фтор белседілігі йодтан жоғары бейметалдар сол себепті организмнен йодты ығыстырып шығарады. 2. Құрамы таза суды ішу, фторы жоқ тіс пастасын пайдалану. Тапшылықтардың орнын толтыру. Дискриптор: - сұраққа жылдам жауап береді; - мәселенің шешу жолын ұсынады. |
өз ойларын жеке нақты жеткізіп отырған оқушыларға, ынталандыру мақсатында жеке бағаланады. |
Презентация |
|
4-5 минут |
Тапсырма №3. Жеке жұмыс. Kahoot платформасы арқылы тақырыпты бекіту. |
Kahoot платформасына кіріп сұрақтарға жауап береді. Дискриптор: - жаңа тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
«Жарайсың!» деген сөзімен мадақтау. |
Kahoot платформасы |
|
Сабақтың соңы 3-4 минут |
IV. Кері байланыс. Рефлексия. «Телеграмма» әдісі. |
Оқушылар телеграммадағы сұрақтарға жауап беру
арқылы кері байланыс береді. |
Бағалау парағына сүйеніп, оқушылар қорытынды бағаларынн есептеп, бағаланады. |
Презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі. Йод. 10 сынып
Ашық сабақ. Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі. Йод. 10 сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№181 жалпы білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі. Йод.
|
Бөлім |
10.4А Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Арыстанбекова Ақерке Ерланқызы |
|
|
Күні: |
26.04.2024ж |
|
|
Сынып: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі. Йод. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.1.12 - адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін білу және Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды түсіндіру және осы мәселелерді шешу жолын ұсыну |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: адам ағзасындағы йодтың биологиялық рөлін біледі және Қазақстанның аумағында йод жетіспеушілігімен байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіреді және осы мәселені шешу жолдарын ұсынады; Көпшілік оқушылар: жағдаятты толық шеше алады; Ілгері оқушылар: Йодтың организмде азаю себептерін сыни ойлап, анықтай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Уәж туындату, оқушыларды сабаққа ынталандыру 5-7 минут |
1. Оқу ортасын құру: Сәлемдесу, топқа бөлу, топ ережесін шығару, психологиялық ахуал туғызу Топтастыру Психалогиялық ахуал туғызу. |
Оқушылар үш топқа «Qr» әдісімен бөлінеді: 1 топ. «Химик-биологтар» 2 топ. «Дәрігер эндокринологтар» 3 топ. «Фармацевт дәрігерлер» Экранда көрсетілген биді қайталайды. |
Оқушылардың топқа бөлінуін, көңіл-күйін және қарым-қатынасты бақылау, жеке қажеттіліктегі оқушыларға қолдау көрсету |
«Qr» код Топ атауы жазылған парақша Презентация, әуен |
|
2-3 минут |
II. Мұғалімнің түсіндірмесі. Йодтың ашылу тарихын баяндау. |
Оқушылар йодтың ашылу тарихымен танысады. |
|
Презентация |
|
1-2 минут |
III. «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын сыни ойлап білімдерін дамыту Ситуациялық жағдаятпен таныстырып, тақырыпқа қызығушылығын ояту. -сабақтың тақырыбы хабарланған соң оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу |
Жағдаят 1: Біздің мектептің оқытушылары біздің мектептің оқушыларының зейін, есте сақтау қабілетінің нашарлауын, ашуланшақтық байқауда. Бұл мәселені қалай шешуге болады? Бұл мәселенің себептері, фактілерін бұл конференция-сабақта білуге тиіспіз («балық қаңқасы» әдісімен жұмыс істеу)
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Презентация №Балық қаңқасы әр топқа таратылады |
|
Сабақтың ортасы 15-17 минут |
III. Мағынаны тану. Топта №1 тапсырманы орындауды ұйымдастыру Әр маман иесіне өзінің құзіретіне сай тақырыптар беріледі 1. Адам ағзасындағы йодтың биологиялық рөлі.(Химик-биологтар) 2. Йод тапшылығының салдары.(Дәрігерлер) 3. Йод тапшылығын жою шаралары. (Ғалымдар) Мақсаты: оқушылардың функционалдық сауаттылықты дамыту. Оқушылар топ бойынша берілген тапсырмаларға жауап береді. Мұғалім топтық жұмыс барысында оқушыларды бағыттап, оларды үздіксіз бақылауда ұстау Постер бойынша жасалған жұмыстарын қадағалу, бағалау. |
«Фишбоун» әдісі №1 топ. Химик-биологтар адам организміндегі йодтың биологиялық рөлі туралы әңгімелейді. Оларға қойылатын сұрақ? 1. Йодтың биологиялық рөлі қандай? 2. Йод тапшылығының салдары қандай? 3. Оқушылардың зейінінің төмен болуы не себептен деп ойлайсыздар? №2 топ. Қазақстанның аумағында йод жетіспеушілігімен байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіреді. Оларға қойылатын сұрақ? 1. Қазақстанда йод тапшылығы не себепті орын алады? 2. Йод тапшылығынан қандай аурулар Қазақстанда белең орын алған? 3. Қазақстан халқы йод тапшылығымен қалай күресуде? №3 топ. Фармацевтер мен дәрігерлер йод бар препараттар және өнімдер туралы айтып, мәселенің шешу жолдарын ұсынады. Оларға қойылатын сұрақ? 1.Организмде йодты толықтырудың қандай жолдары бар? 2. Күнделікті өмірде қанша мөлшерде және қалай тиімді толтырсақ болады? 3.Оқушылардың зейінін, энергиясын арттыру қандай тиімді жолдарын ұсынасыздар ? Дискриптор: - йодтың биологиялық рөлін айтады; - Қазақстандағы йод тапшылығының себебін түсіндіреді; - йод тапшылығынан туындайтын салдарлардың шешу жолын ұсынады. |
Бағалау парағы бойынша оқушылар фунцоналдық сауаттылық тапсырмаларын орындап топбасшысы бағалап отырады.
|
Мәтін |
|
1 минут |
Сергіту сәті |
Оқушылар сол қолын көтереді, қасында отырған оұушының йығына қолын қойып, уқалап береді. |
|
Презентация |
|
2-3 минут |
Тапсырма №2. Жеке жұмыс. «Кім жылдам, мықты» әдісі. Мұғалім оқушыларға сыни сұрақ қояды, кім жылдам жауап береді сол оқушы бағаланады. Сұрақ: 1. Біз күнделікті өмірде тағамдармен йодты қабылдап жүрміз, алайда неліктен йод тапшылығы азаймай тұр? 2. Тапшылықты болдырмау үшін не істеу керекпіз? |
Сыни ойлау қабілетін дамыту үшін оқушы сұраққа алдыңғы тақырыпты байланыстыра отырып сұраққа жауап береді: 1. Себебі кейбір адамдар - краннан ағатын ауыз суды ішеді - құрамында фторы бар тіс пасталарын пайдаланады ал олардың құрамындағы хлор мен фтор белседілігі йодтан жоғары бейметалдар сол себепті организмнен йодты ығыстырып шығарады. 2. Құрамы таза суды ішу, фторы жоқ тіс пастасын пайдалану. Тапшылықтардың орнын толтыру. Дискриптор: - сұраққа жылдам жауап береді; - мәселенің шешу жолын ұсынады. |
өз ойларын жеке нақты жеткізіп отырған оқушыларға, ынталандыру мақсатында жеке бағаланады. |
Презентация |
|
4-5 минут |
Тапсырма №3. Жеке жұмыс. Kahoot платформасы арқылы тақырыпты бекіту. |
Kahoot платформасына кіріп сұрақтарға жауап береді. Дискриптор: - жаңа тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
«Жарайсың!» деген сөзімен мадақтау. |
Kahoot платформасы |
|
Сабақтың соңы 3-4 минут |
IV. Кері байланыс. Рефлексия. «Телеграмма» әдісі. |
Оқушылар телеграммадағы сұрақтарға жауап беру
арқылы кері байланыс береді. |
Бағалау парағына сүйеніп, оқушылар қорытынды бағаларынн есептеп, бағаланады. |
Презентация |
шағым қалдыра аласыз















