Материалдар / Ашық сабақ, "Адамның адамгершілік қасиеттері" 9 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ, "Адамның адамгершілік қасиеттері" 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ, "Адамның адамгершілік қасиеттері" 9 сынып. Оқу мақсаты: өз ойларына, сөздеріне және іс-әрекетіне деген жауапкершілігін сезінеді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Желтоқсан 2021
242
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Тексерілді»
«___» ______2021ж
Өзін-өзі тану пәні бойынша сабақ жоспары
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:

Ақтөбе облысы, Мұғалжар ауданы, Қандыағаш қалалық №5 ЖББОМ
Суюнтаева Мейрамгуль Маратовна
msuyuntayeva@mail.ru
Мерзімі:
22.09.2021жыл
Пән / сынып:
Өзін-өзі тану / 9 «Б»
Қатысқаны/қатыспағаны: 25/1
Бөлімнің атауы:
Адам болам десеңіз... (IІ бөлім)
Сабақтың тақырыбы:
Адамның адамгершілік қасиеттері. №9 сабақ
Оқу бағдарламасына
Өз ойларына, сөздеріне және іс-әрекетіне деген жауапкершілігін сезінеді.
сәйкес оқу мақсаты:
Құндылық

Сүйіспеншілік

Қасиеттер:

Қамқорлық, мейірімділік, кішіпейілділік

Сабақтың

мақсаты

Сабақтың міндеттері:

Сабақтың
кезеңдері /
Уақыт
Ұйымдастыру
кезеңі. (1 мин.)

Оқушыларға адамның адамгершілік қасиеттерінің маңыздылығын түсіндіре
отырып, жалпыадамзаттық Сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу
- оқушыларды айналасындағыларға үнемі қамқор болуды дағдыландыру;
- оқушылардың бойында мейірімділік қасиеттерін дамыту;
- оқушыларды кішіпейілділікке тәрбиелеу.
Сабақ барысы
Педагогтың іс-әрекеті

Оқушының ісәрекеті

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысуын Оқушылар сабаққа
тексереді. «5 Т» ережесін еске түсіреді.
дайындығын
«Нұрға бөлену» жаттығуын өткізеді.
көрсетеді.5
Т
І.Жағымды
ережесін
еске
көңіл күй. (1-4
түсіреді.
мин.)
Оқушылар тыныс
алып, жағымды күйге
келіп, терең ойлауға
бейімделеді.

Ресурстар

1.Жалпы білім
беретін
мектептің
9-сыныбына
арналған
оқулық/
С. Нуркеева,
Б.Ш.
Алиев,
Р.К.
Бердибаева.–
«Бөбек»
ҰҒПББСО,
Алматы, 2019.192бет.
2.Мұғалімге
арналған
әдістемелік
құрал:
9
сынып/
Нұркеева С.,
Алиев
Б.Ш.,
Бердібаева
Р.Қ.-Алматы,
2018.-154б.

ІІ. Үй
тапсырмасын
тексеру.
(3-5 мин.)

Мұғалім Бейбіт Қойшыбаевтың «Менің
досым»
әңгімесін
ұсыну
арқылы
оқушылардың сұраққа жауаптарын алу
барысында оқушылардың бойында аңызәңгімелерге деген қызығушылықты оятуға
талпынады, оқушыларды адамгершілікке,
мейірімділікке,
сыйластыққа,
кішіпейілділікке баулиды.
Сұрақтар:
• Әңгіме
кейіпкерінің
«...робот
адамгершілік сабағына мұқтаж емес.
Қажет
нәрсенің
бәрі
бағдарламаланған...» деген ойын
қалай түсінесіз?
• Әженің әңгімелері адамды қандай
әрекеттерге
жетелейді
деп
ойлайсыздар?
Олардан
жалпыадамзаттық
қандай
құндылықтарды байқауға болады?
• Әженің аңыздарын қайта оқып
шығуға Көбейде қандай қажеттілік
болды деп санайсыздар?
• Адамның
бойындағы
қандай
қасиеттер оның жеке басын сыйлы
етеді?
• Адамның өзін және өзгелерді
сыйлауының
мәні
неде
деп
ойлайсыздар?
• Өзіңіз көпшілік алдында қандай
қасиеттеріммен
сыйлы
болып
жүрмін деп ойлайсыздар?

ІІІ.
Жағымды
ой-пікір.
(дәйексөз,
3-4
мин.)

"Мейірімділікті анадан үйрен"
Халық даналығы
• Дәйексөздің
мағынасын
қалай
түсінесіздер?
• Не үшін мейірімділік қасиеті
аналарға тән деп ойлайсыздар?
Мұғалім дәйексөзді
ұсынады.

дәптерге

3.Ф. Шопеннің
"Мечта"
аудиожазбасы
https://zvooq.eu
/
Оқушылар сұраққа
Оқулық,
жауап бере отырып,
№ 9-сабақ
әлемде ең бастысы
57-61беттер
адамгершілік
қасиеттерінің
маңызды
екендігін
аңғарады. Робот –
арнайы
бағдарламамен
жұмыс
жасайтын
құрылғы, ал Адам –
рухани бастау, ол
өмір бойы өз-өзімен
жұмыс жасау қажет
екендігін
түсінеді.
Аңыз-әңгімелердің
жалпыадамзаттық
құндылықтарға толы
екендігін
түсініп,
мейірімділіктің
сырын
ұғынады.
Әрдайым үлкендерге
қамқорлық танытып,
кішіпейіл
болуға
ұмтылады.

Оқушылар сұраққа
жауап беру арқылы
дәйексөздің
мағынасын
терең
түсінеді.
Аналарының дүниеге
келгеннен
бастап,
жазуды өмір бойы шексіз
сүйіспеншілік
нәрімен
сусындататындығын
түсініп,
өздерінің
бойынан
мейірімділікті,

«Өзін-өзі
тану»
мұғалімге
арналған
хрестоматиясы,

Алматы, 2013,106 бет;
жұмыс дәптері.

ІV. Оқиға айту Мұғалім «Өсиет әңгіме» атты әңгімені
(әңгімелеу, 5-9 тыңдауды ұсынады.
Өсиет әңгіме
мин.)
Ақиқат деген ақсақалдың Шындық,
Әділдік және Адалдық деген үш ұлы
болыпты.Ол өз балаларын ешкімге
жамандық жасамай, тек түзу жолмен
жүруге үйретеді екен.
Күндердің күнінде Шындық ер жетіп,
өмірден өз жолын таппақшы болып жолға
шығады.Ақиқат:
Балам ұзақ жолға шығып барасың,
ешқашан ешкімді алдама.Әрқашан жүзің
ашық болсын, еш бүркемесіз, шынайы бол!
– деп, батасын беріп шығарып салады.
Әкесін тындап үйренген Шындық
киімсіз жолға шығады.Жолда оған бір үй
кездеседі.Үйге
жақындай
бергенде
алдынан бір қария шығып:
Балам,бұл – Тыныштық үйі. Мына
түріңмен үй – ішінің мазасын аласың.Біраз
жүрсең, Дұрыс әрекет үйі кездеседі, сонда
барып дем аларсың, - деп шығарып салады.
Шындық Біраз жол жүреді.Ешкім өз
үйіне кіргізбейді. Көп ұзамай Дұрыс әрекет
үйі көрінеді. Шындық үйге қарай бет бұра
бергенде, алдынан бақташы кездеседі.
Шындық сәлем беріп, жөн сұраса
бастағанда бақташы:
Ренжіме балам. Бұл – Дұрыс әрекеттің
үйі, ол кісі әдепсіздікті жақтырмайды.
Жалаңаш күйіңде оларға соқпай-ақ қой, дейді.
Шындық келесі көшеге бет бұрады.
Көшеде бір жолаушы кездеседі. Ол
Шындықтың мына түрін көріп шошып
кетеді. Жөнін айтқан Шындыққа бір
тостаған сүт береді де:
Мұның жарамайды.Бұл – Қиянат
жасамау үйі. Ол – өте тату, сыпайы отбасы.
Сенің жалаңаш жүруің оларға жасаған
қиянат болады. Сәл төмен жүрсең
Сүйіспеншілік үйіне жетесің. Мүмкін
жолың болып, олар қабылдар,- дейді.
Жолдан әбден шаршаған Шындық
әлсіреп, бойынан күш қуат кетіп
шаршайды.
Аяғын
әрең
басып

кішіпейілділікті,
қамқорлықты дамыту
қажет
екендігін
түсінеді.
Дәйексөзді
2-3 рет
қайталайды
және
дәптерге жазады.
Мұғалімнің әңгімесін
тыңдап
болғаннан
соң сұрақтарға жауап
бере
отырып,
оқушылар
әр
адамның шындыққа
ұмтылуының
маңыздылығын
түсініп,
әлемді
мейірімділік
құтқаратындығына
назар аударады. Әр
адам тұтас әлемнің
бір бөлшегі, ендеше
әр
адам
сол
біртұтастықты сақтау
үшін
мейірімді,
қамқор,
адамгершілігі
мол
болу керектігін терең
түсінеді,
Сүйіспеншілік
құндылығының
өмірде
негіз
болатындығын
пайымдайды.

«Өзін-өзі тану»
мұғалімге
арналған
хрестоматиясы,

Алматы, 2013,36 бет

V. Шығармашы
лық жұмыс.
(12-15 мин.)

VI. Үй
тапсырмасы.
(1-2 мин.)

Сүйіспеншілік үйінің есігін қағады. Есікті
жылы күлімсіреп Сүйіспеншіліктің өзі
ашады. Құшағын жайып қарсы алады.
Көңілі босаған Шындық бар оқиғаны
бастан – аяқ айтып береді.
Сонда Сүйіспеншілік:
Балам
«киімсіз
шындықты»
ешкім
қабылдай алмайды. Сені жылы қарсы
алсын десең, ешкім шошытпай, жөні дұрыс
киім ки. Бойыңды таза ұста, әдепті, сыпайы
бол. Сонда ғана елге жағымды боласың, деп ақыл берген екен.
Сұрақтар:
- Ақиқаттың неше ұлы болады ?
- Шындық жолға қандай мақсатпен
шықты ?
- Сүйіспеншілік қандай қорытынды
жасайды ?
- Шындықтың жолына түсу үшін қандай
тазалық керек?
- Өмірде адамдарды не біріктіреді деп
ойлайсыздар?
- Мейірімді болу әр адамның қолынан келеді
ме?
- Өздеріңіз өмірде мейірімділікті қалай
көрсетесіздер?
Мұғалім оқушылардың сұрақтарға жауап
алу барысында әр адамның бойындағы
адамгершілік, мейірімділік, шыншылдық
қасиеттері
арқылы
Сүйіспеншілік
құндылығының мәнін ашуына ықпал етеді.
Мұғалім оқушыларды ұйымшылдықпен
бірлесе отырып жұмыс жасауға бағыттап,
төрт топқа біріктіреді.
Оқушыларды
4
топқа
түстермен
біріктіру.4 топқа жоба қорғау беріледі.
І.Мейірімділік тобы - «Жақсының
жақсылығын
айт
нұры
тасысын»
тақырыбына жоба қорғау.
ІІ.Ізгілік тобы«Ізгі адам ізгі ісін
сатпайды» тақырыбына жоба қорғау.
ІІІ. Қайырымдылық тобы- «Қайырымды
іс жаса, қайырлы болар әр ісің»
тақырыбына жоба қорғау.
ІҮ.Жанашырлық тобы- «Жанашырлық
жанға қуат»тақырыбына жоба қорғау.

Алған
білімдерін Дәптер
жинақтап
талдауға
машықтанады.
Келісімді
ісәрекеттерімен
күнделікті
өмірде
мейірімді,
қайырымды,
жанашыр
болуға
дағдыланады.
Адамгершіліктері
мол болу арқылы
әлемді
құтқара
алатындықтарын
ұғынады.

Тапсырма
орындалған
соң,мұғалім
сабақтың дәйексөзін еске түсіріп, ой
қорытуға ықпал етеді.
Мұғалім
№10-сабақтағы
Өтеген Оқушылар
№10-сабақ,64Күмісбаевтың «Ұлы ұстаздың соңғы үй
тапсырмасын бет.
лекциясы» атты үзіндіні оқып келуді жазады.

VII. Топпен ән
айту.
(2-3 мин.)

тапсырады.
Қарақат Әбілдинаның орындауындағы
«Жақсы адамдарым» әнін ұсынады.

Оқушылар
мұғаліммен бірге ән
шырқайды.

Экранға
өлеңнің мәтіні
көрсетіледі.
https://www.yo
utube.com/watc
h?v=Q2N1BnW
npaY
VIII. Сабақтың
Сабақтың соңында мұғалім оқушыларға Оқушылар рефлексия Баяу
қорытынды сәті. алғыс білдіріп, бүгінгі сабақтан алған жасайды.
композиция
(1 мин.)
құнды мәліметтерді жүректерінен өткізіп,
қойылады.
https://www.yo
өздері жарыққа шығаруға ұмтылуын
utube.com/watc
өтінеді.
h?v=LCiAfCC
wc7A
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!