Білім беру ұйымының атауы |
Петропавл орта мектебі |
|
|
Бөлім: |
Қоректену |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Киякбаева Гульбарам Асхатовна |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамның асқорыту жолдарының құрылысы. Асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.3 адамның асқорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты анықтау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- адамның асқорыту жүйесінің құрылысын анықтайды; - адамның асқорыту жүйесінің құрылысы мен қызметінің арасындағы өзара байланысын көрсетеді; - асқорыту бездерінің түрлері мен атқаратын қызметтерін сипаттайды |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу «Қағаз қиындылары» суреттер арқылы 3топқа бөлінеді. 1 топ:Бауыр. 2 топ:Асқазан 3 топ:Ұйқы безі Сабақтың кезеңдерімен және бағалау парағымен таныстырады.
Алдыңғы білімді пысықтау. «Zipgrade» бағдарламасы арқылы оқушылардан тест жұмысы алынады, өткен сабақ пен жаңа сабақтың меңгеру деңгейін анықтайды.Барлық оқушыларға жауап парағы тарқатылады,мұғалім телефонмен тексереді. Қосымша-1 |
Оқушылар сабақтың кезеңдерімен, бағалау жүйесімен танысады.
|
|
Суреттер, плакаттар, тірек
сөздер |
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ. «Миға шабуыл» әдісі. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға көрнекі жұмбақ суреттер көрсетіледі.
Сурет 1.1 Сурет 1.2
«Медиа» әдісі. «Асқорыту жүйесінің құрылысы мен органдарының атқаратын қызметі» тақырыбында бейнежазба көрсетіледі
«Семантикалық карта » әдісі. Қосымша-2
«Дана үкі» әдісі. Топтық жұмыс. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыруға арналған тапсырма.
Бауыр – адамның ең үлкен безі,
диафрагманың астында, оң жақ гипохондрияда орналасқан. Өт қабы
бауырға жақын және бауыр – өт секрециясының жиналуына қызмет етеді.
Сіздің назарларыңызға: өт тек бауыр 1. Ішекке еніп,майларды эмульсиялау дегенді қалай түсінесіздер? 2. Асқорыту кезінде қандай мүше үлкен рөл атқарады?
3. Адамның ішегіндегі қоректік
заттарды сіңіру кезінде қандағы заттардың концентрациясы күрт
өзгереді. Бұл концентрацияның қалай
4.
Адам ағзасындағы ең ірі ас
қорыту безі қалай аталады? |
Оқушылар берілген суреттер арқылы бүгінгі сабақты анықтайды.
Оқушылар сыныппен тапсырманы дәптерге орындайды.
Оқушылар бірлесе отырып, жауап береді.
|
Жаңа сабақты анықтауда өз ойын еркін білдірген оқушыларды мадақтама сөздер көмегімен ынталандырып отырады.
Дескриптор: -сілекей безінің құрылысы мен қызметіне тән белгілерді сипаттайды; -бауыр безінің құрылысы мен қызметін тән белгілерді сипаттайды; -ұйқыбезінің құрылысы мен қызметінетән белгілерді сипаттайды; ҚБ: «Пікір алмасу» Дескриптор: -адамның ішегіндегі қоректік заттарды сіңіру кезінде қандағы заттардың концентрациясы күрт өзгеруі мен,осы процесте қандай мүше үлкен рөл атқаратындығын анықтайды; -адамның асқорыту жүйесіндегі ең үлкен безді анықтайды; -бауырдың атқаратын қызметін сипаттайды. ҚБ. «Бір маркер» әдісі,оқушылар бір-бірін бағалайды.
|
|
|
Сабақтың соңы
|
«Ашық микрафон» әдісі. 1.Адамның асқорыту жолы қанша бөліктен тұрады? 2.Асқорыту безінің қанша түрі бар? 3.Асқорыту безінің негізгі қызметі қандай? 4.Адам ағзасындағы ең үлкен без?
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы пікірталас жүргізіп, сабақты қорытындылайды.
|
|
|
Тексерілді:_______________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Адамның асқорыту жолдарының құрылысы 9 сынып
Ашық сабақ Адамның асқорыту жолдарының құрылысы 9 сынып
Білім беру ұйымының атауы |
Петропавл орта мектебі |
|
|
Бөлім: |
Қоректену |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Киякбаева Гульбарам Асхатовна |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамның асқорыту жолдарының құрылысы. Асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.3 адамның асқорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты анықтау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- адамның асқорыту жүйесінің құрылысын анықтайды; - адамның асқорыту жүйесінің құрылысы мен қызметінің арасындағы өзара байланысын көрсетеді; - асқорыту бездерінің түрлері мен атқаратын қызметтерін сипаттайды |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу «Қағаз қиындылары» суреттер арқылы 3топқа бөлінеді. 1 топ:Бауыр. 2 топ:Асқазан 3 топ:Ұйқы безі Сабақтың кезеңдерімен және бағалау парағымен таныстырады.
Алдыңғы білімді пысықтау. «Zipgrade» бағдарламасы арқылы оқушылардан тест жұмысы алынады, өткен сабақ пен жаңа сабақтың меңгеру деңгейін анықтайды.Барлық оқушыларға жауап парағы тарқатылады,мұғалім телефонмен тексереді. Қосымша-1 |
Оқушылар сабақтың кезеңдерімен, бағалау жүйесімен танысады.
|
|
Суреттер, плакаттар, тірек
сөздер |
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ. «Миға шабуыл» әдісі. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға көрнекі жұмбақ суреттер көрсетіледі.
Сурет 1.1 Сурет 1.2
«Медиа» әдісі. «Асқорыту жүйесінің құрылысы мен органдарының атқаратын қызметі» тақырыбында бейнежазба көрсетіледі
«Семантикалық карта » әдісі. Қосымша-2
«Дана үкі» әдісі. Топтық жұмыс. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыруға арналған тапсырма.
Бауыр – адамның ең үлкен безі,
диафрагманың астында, оң жақ гипохондрияда орналасқан. Өт қабы
бауырға жақын және бауыр – өт секрециясының жиналуына қызмет етеді.
Сіздің назарларыңызға: өт тек бауыр 1. Ішекке еніп,майларды эмульсиялау дегенді қалай түсінесіздер? 2. Асқорыту кезінде қандай мүше үлкен рөл атқарады?
3. Адамның ішегіндегі қоректік
заттарды сіңіру кезінде қандағы заттардың концентрациясы күрт
өзгереді. Бұл концентрацияның қалай
4.
Адам ағзасындағы ең ірі ас
қорыту безі қалай аталады? |
Оқушылар берілген суреттер арқылы бүгінгі сабақты анықтайды.
Оқушылар сыныппен тапсырманы дәптерге орындайды.
Оқушылар бірлесе отырып, жауап береді.
|
Жаңа сабақты анықтауда өз ойын еркін білдірген оқушыларды мадақтама сөздер көмегімен ынталандырып отырады.
Дескриптор: -сілекей безінің құрылысы мен қызметіне тән белгілерді сипаттайды; -бауыр безінің құрылысы мен қызметін тән белгілерді сипаттайды; -ұйқыбезінің құрылысы мен қызметінетән белгілерді сипаттайды; ҚБ: «Пікір алмасу» Дескриптор: -адамның ішегіндегі қоректік заттарды сіңіру кезінде қандағы заттардың концентрациясы күрт өзгеруі мен,осы процесте қандай мүше үлкен рөл атқаратындығын анықтайды; -адамның асқорыту жүйесіндегі ең үлкен безді анықтайды; -бауырдың атқаратын қызметін сипаттайды. ҚБ. «Бір маркер» әдісі,оқушылар бір-бірін бағалайды.
|
|
|
Сабақтың соңы
|
«Ашық микрафон» әдісі. 1.Адамның асқорыту жолы қанша бөліктен тұрады? 2.Асқорыту безінің қанша түрі бар? 3.Асқорыту безінің негізгі қызметі қандай? 4.Адам ағзасындағы ең үлкен без?
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы пікірталас жүргізіп, сабақты қорытындылайды.
|
|
|
Тексерілді:_______________________
шағым қалдыра аласыз














