Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Адамның ішкі әлемі 7 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: 1 |
Таным қуанышы |
|
Педагогтің аты-жөні |
Шанықұлова Ботакөз Муратбекқызы |
|
Күні: 21.09.2021 |
|
|
Сынып: 7ә |
Қатысушылардың саны: 18 |
Қатыспағандардың саны:0 |
№4 сабақтың тақырыбы |
Адамның ішкі әлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты
|
|
|
Құндылығы: |
Дұрыс әрекет |
|
Қасиеттер: |
Жинақтылық, әділдік, қамқорлық |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға адамның ішкі әлемі туралы түсіндіре отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. |
|
Сабақтың міндеттері:
|
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі 1 мин
1.Жағымды көңіл-күй 1-3 мин
|
Оқушылармен жылы амандасып, жағымды көңіл күйге келу. «Нұрға бөлену» «5Т» ережесі (тәртіп, талап, тыныштық, тазалық, татулық) Балалар ережені есімізге түсіріп, сыныптың тәртібін сақтап, оқып – білуге талаптанып, тыныштықты орнатып, тазалықты сақтап, бүгінгі күнімізді татулықпен өткізейік. |
Оқушылар сабаққа дайындығын көрсетеді. Оқушылар жағымды күйге келіп, терең ойлауға бейімделеді.Сабақ алдында оқушылар жақсы көңіл күйде болады. |
Оқулық, мұғалімдерге арналған әдістемелік құрал, Музыка https://ipleer.com/q/хрустальный грусть |
2. Алдыңғы үй тапсырмасын тексеру (әңгіме) 3 -5 мин |
Оқулықтың 20 бетіндегі №4 сабақ. Шәкәрім Құдайбердіұлының «Мәнді сөздер» мәтінін түсініп оқып келу. Сұрақтар: 1.Мәтінде автордың әңгімеге тиек еткен таза жолы, қандай жол деп ойлайсыңдар? 2.Таза жолға адам бойындағы қандай қасиеттер жетелейді? 3.Автор мәтінде сезімі ояу, есті жандар деп кімдерді атады? 4.Ақ жолмен алға басқан адам қандай болады? 5.Ар-ұждан адамды қандай іске бастайды? 6.Адалдықты, тазалықты мақсат еткен адам үлкен жетістікке, мақсатқа жете ме? 7.Өздерің өмірде нені басшылыққа аласыңдар? |
Мұғалім сұрақтарына оқушылар жауап бере отырып, өз бойындағы қасиеттермен жұмыс жасауды үйренеді. |
Презентация |
3. Жағымды ой-пікір (дәйексөз) әңгіме 3 -4 мин |
Ар –ұждан алдындағы адалдық – өз қадір-қасиетіңе, ізгі іс-әрекетіңе байланысты. Міржақып Дулатұлы Міржақып Дулатұлы (1885-1935) — қазақтың аса көрнекті ағартушысы, қоғам қайраткері, ақын, жазушы, жалынды көсемсөз шебері, либералды-демократияшыл зиялылардың бірі. Міржақып Дулатұлы — әдебиеттің әр түрлі жанрына қалам тартқан қаламгер. Алғашқы кітабы — "Оян, қазақ!"
|
|
Презентация, слайд. Жұмыс дәптерлері |
4-8 мин |
Өмір сүрудің ең жақсы жолы (аңыз әңгіме)
Кішкентай бір ауылда жас адам
кішкентай дүкен ашып өз ісін бастаған екен. Адам ақпейілді, жақсы
мінезді болғаны үшін сол ауылдың адамдарының бәрі оны жақсы
көретін. Оның дүкеніне барып сауда жасайтын да, таныстарына да тек
қана сол адамнан алуды кеңіс беретін. Ісің кішкентай дүкеннен
бастаған адам бір жыл ішінде Американың түкпір-түкпіріне жайылған
дүкендер тізгінінің иесі болады. Сұрақтар:
Түйін: Адам бойына бірінші керек қасиет - адамгершілік. Себебі онда сүйіспеншілік, мейірімділік, ізгілік, махаббат, жақсы ойлау сынды іс -әрекеттердің тізбегі жатыр. Дүниедегі жағымды нәрселердің бәрі – адамгершілік ұғымы арқылы жүзеге асады. Осы қасиет арқылы жас та, кәрі де өзінің мақсат - мүддесіне, арман тілегіне, болашақтан үміттенуіне сенім білдіреді. |
Оқушылар оқиғаны тыңдап, тыңдап терең мағыналы түсінік алып, ұжданмен өмір сүруді үйренеді. Аңыз бойынша сұрақтарға жауап береді. |
http://mazhab.kz/kk/maqalalar/bala-tarbiesi/omir-surudin-en-jaqsy-joly-ne-8059 |
Шығармашылық жұмыс 10-12 мин |
Жаңаны білеміз.
Адамдағы ынсап, әділет,
мейірім-үшеуі қосылып ұждан деген ұғым шығады. Шығармашылық жұмыс. Бүгінгі тақырыптан алған білімдеріңізді бекіту үшін, келесі шығармашылық тапсырманы орындауға шақырамын. Оқушыларды "Ар", "Намыс", "Ұждан" деп үш топқа бөлемін. Тапсырманың орындалысын түсіндіріп, уақыт беремін. 1-топ: «Ұстаздың шәкірттерін сынауы» аңызын сахналау. (Аңыз мәтінін оқушыларға беремін) 2-топ: Тірек сөздерді пайдалана отырып, кішілерге арнап хат жазыңдар. Қажетті сөздер: Ар, намыс, ұят, қайырымдылық, жақсылық, сыйластық. 3-топ: Сөздер шоғырын мұқият қарап шығып, оларды мағынасына қарай орнын тауып қойсаңыздар, ұлы Абайдың қанатты сөзін оқуға болады. Айтылған ойды одан әрі өрбітіп, бүгінгі өмірмен байланыстырып, әңгімелеп беріңдер. "Адал еңбекпен мал іздемек — ол арлы адамның ісі". |
|
Баяу әуен қойылады. Оқушы дәптері Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/layfstayl/debiet/58274/ |
7.Үй тапсырмасы 1-2 мин
|
Оқулықтың 23 бетіндегі №5 сабақ. «Жаңылыс пен ақиқаттың есігі» (аңыз) мәтінін оқып келу |
Оқушылар үй тапсырмасын дәптерге жазады. |
|
6.Топпен ән айту 2-3 мин |
Өміріңе неқұрайлы қарама Сөзін жазған:С.Сейітман Әнін жазған: С.Дәрібаев Тыңда, досым, мен айтайын от тілек, Дүниеден кетті бай да, өтті бек. Өміріңе немқұрайлы қарама Дәулетіңмен тұрсаң-дағы көк тіреп. Әр күн сайын тек сен үшін атып таң, Зерлі шапан киінсең де жақұттан. Өміріңе немқұрайлы қарама Шақша басың айналса да бақыттан. Қайырмасы: Бақ құсыңды қонған кезде бағала, Қолда мәңгі тұрмайтын ол шағала. Кенелсең де, досым, қанша шаттыққа, Өміріңе немқұрайлы қарама. Тұсау салып, бастатқызбай көш дара, Етсе-дағы дұшпан күлкі, дос таба. Өміріңе немқұрайлы қарама, Тағдыр желі қарсы алдыңнан соқса да. Сын сағатта сақтау үшін өз басын Сатып кетіп сеніп жүрген жолдасың. Өмірңе немқұрайлы қарама Айдын көлге айналса да көз жасың. Қайырмасы: Бақ құсыңды қонған кезде бағала, Қолда мәңгі тұрмайтын ол шағала. Қанша азап көрсең-дағы, бауырым, Өміріңе немқұрайлы қарама. |
Мұғалім мен оқушылар қосылып ән айтады. |
Экранға өлеңнің мәтіні көрсетіледі. https://www.youtube.com/watch?v=c00N2kxVQ1M |
8.Сабақтың қортынды сәті 1 мин |
- Балалар, бүгін біз не жайлы әңгімелестік? - Сабақ сендерге ұнады ма? Ендеше қымбатты менің оқушыларым бүгінгі сабақтан әсер еткен өзіңіздің жан дүниеңізге жақсылығын сыйлаған сәттерін жүрегіңізге түйіп алыңыздар. Жақсы ой ойлайық, жақсы сөз сөйлейік, жақсы іс жасайық! Сабақ аяқталды, сау болыңдар! |
|
Баяу әуен қойылады. |
Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды
айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады.
Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.
Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай
бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің
түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр
ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек-қалауыңызд