Қысқа мерзімді жоспар №13
Әдебиеттер достығы – халықтар достығы
|
Бөлім: |
7-бөлім. Қазақстандағы ұлттар достығы. Елістеу сөздер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әдебиеттер достығы – халықтар достығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7. 4. 4. 2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіндердің стилін, тақырыбын анықтайды Құрылымы мен аудиториясын ажыратады Тілдік ерекшелігін салыстырады еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу, назарын сабаққа бұру Топқа біріктіру: Қызығушылықты ояту Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы Жасампаздық және жаңашылдық Әр түрлі таным құралдарын қолдану, әлем туралы білімді жинақтай алу (тілдік, оқырмандық мәдениет, ақпараттық, цифрлық ортадағы қызмет) |
І.Ұйымдастыру кезеңі: ІІ. Оқу тапсырмасын сұрау 9-тапсырма.Еліктеу сөздерді кірістіріп, Қазақстан халқының бірлігі күнінің маңызы туралы жазған мәтінін оқиды ІІІ. Қызығушылықты ояту «Рухы үндес тұлғалар» бейне жазбаны көреді Талқылау сұрағы: Әдебиет халықтар арасындағы достықты нығайтуда қандай рөл атқарады? Қандай шығармалар халықтар мәдениетінің байланысын көрсетеді деп ойлайсың? Әлем әдебиетінен басқа елдердің тұрмыс-тіршілігін тануға мысал келтіре аласың ба? Сабақтың ғибратты сөзі: Ғалыммен дос болсаң, ақылың артар, Залыммен дос болсаң, басың қатар Мақал |
Дескриптор: Мәтін жазады Құрлымын сақтайды - сұраққа жауап береді - болжамдары талқыланады - көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдайды
|
Оқулық 165 -бет https://www.youtube.com/watch?v=zYDetFy0DP8
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
3-тапсырма. Екі мәтінді салыстырып, тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңыз. ЕБҚ: Төмендегі екі мәтінді оқы немесе тыңда Екі мәтінді салыстырып, тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңыз. |
3-тапсырма. 1. Екі мәтінді салыстырып, тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңыз. 1-мәтін. Т.Әбдірахманованың «Ұлы достық» өлеңі 2-мәтін. Шоқан мен Достаевскийдің достығы
ЕБҚ Төмендегі екі мәтінді оқы немесе тыңда |
Дескриптор: стиль түрін анықтайды; мәтіндерді салыстырады; тілдік ерекшеліктерін анықтайды; мәтіндердің негізгі идеясын анықтайды |
7-сынып оқулығы,
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
Есте сақта! Тіл таным
|
Еліктеу сөздер құрамына қарай негізгі, туынды, күрделі түбір болып бөлінеді.
1. Негізгі еліктеу сөздерге түбір сөздер жатады: дүңк, тырс, дік, жылт, шаңқ, қарқ, дүрс, арс, шарт, пыр, шиқ, жалп, жарқ, шіңк, бүлк, тарс, қиқ, т.б. 2. Туынды еліктеу сөздер -аң, -ең, -ың, -ің, -ң жұрнақтары арқылы жасалады: балп-аң, елп-ең, жылт-ың, кілт-ің, жайна-ң, қиқ-аң, т.б.
|
Дескриптор: -ережемен танысады -мысал келтіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
5-тапсырма. Еліктеу сөздерді тұлғасына және құрамына қарай ажыратып, сөйлем құрап жаз ЕБҚ: Еліктеу сөздерді тұлғасына және құрамына қарай ажыратып, 1-2 сөйлем құрап жаз
|
5-тапсырма. Еліктеу сөздерді тұлғасына және құрамына қарай ажыратады, сөйлем құрап жазады
|
Дескриптор: Еліктеу сөздерді тұлғасына және құрамына қарай ажыратады сөйлем құрап жазады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
9 мин |
6-тапсырма.Ш. Уалихановтың қазақ ғылымына қосқан үлесі туралы өз ойыңды баяндап, тұңғыш ғалымға хат жаз. Еліктеу сөздерді орнымен қолдан |
6-тапсырма.Ш. Уалихановтың қазақ ғылымына қосқан үлесі туралы өз ойыңды баяндап, тұңғыш ғалымға хат жазады. Еліктеу сөздерді орнымен қолданады |
Дескриптор: хат жазады еліктеу сөздерді орнымен қолданады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 мин.
|
Бекіту: wordwall тапсырмаларын орындаңызКері байланыс: Сабақта не үйрендіңіз? Қандай тапсырма қиын болды? деген сұрақтарға жауап алу |
Бекіту: wordwall тапсырмаларын орындайдыКері байланыс: Сабақта не үйрендіңіз? Қандай тапсырма қиын болды?
|
Сындарлы кері байланыс |
https://wordwall.net/ru/resource/56387073
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу тапсырмасы:
|
8-тапсырма. Мақала сәйкестендір |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтіннің тіліне, мақсаты мен мазмұнына сараптама жасау жолдары:
-
Мәтінді мұқият оқып шығыңыз;
-
Оқу барысында мәтін стиліне (ресми және бейресми) назар аударыңыз;
-
Мәтіннің аудиториясын анықтаңыз; яғни бұл мәтінді кімдер оқитыны туралы болжаңыз. Әдетте, аудитория жас ерекшелігіне, қызығушылығына қарай жіктеледі;
-
Осы мәтін арқылы автор оқырманға қандай ой тастағысы келетінін ойлаңыз. Автордың ойы сіз сараптама жасап отырған мәтіннің мақсаты болады;
-
Мәтін абзацтарын қысқа мазмұндаңыз; мәтінді мазмұндауда бір-біріне қарама-қайшы пікірлерді атап өтуіңізге болады. Ол кезде төл сөз бен төлеу сөзді пайдаланғаныңыз дұрыс. Соған байланысты автор көзқарасын да келтіруге болады.
-
Әр абзацтың бір-бірімен байланысын анықтаңыз; әр абзац, әдетте, бір-бірімен логикалық жағынан байланысады немесе жалғаулық шылаулар арқылы байланысады;
-
Мәтіннің тіліне сараптама жасауда тақырып бойынша термин сөздер мен кәсіби сөздерді анықтап, сол арқылы автордың қай стилде жазып отырғанын растай аласыз. Адамның көңіл күйін білдіретін сөздер, әдетте, көркем әдебиет стиліне тән екендігі ұмытпаңыз.
-
Әр абзацтың соңғы етістігіне талдау жасаңыз. Олар әртүрлі шақтық формада тұруы мүмкін. Олардың ол формада тұруына түсініктеме беріңіз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Әдебиеттер достығы – халықтар достығы " 7-сынып
Ашық сабақ Әдебиеттер достығы – халықтар достығы " 7-сынып
Қысқа мерзімді жоспар №13
Әдебиеттер достығы – халықтар достығы
|
Бөлім: |
7-бөлім. Қазақстандағы ұлттар достығы. Елістеу сөздер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әдебиеттер достығы – халықтар достығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7. 4. 4. 2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіндердің стилін, тақырыбын анықтайды Құрылымы мен аудиториясын ажыратады Тілдік ерекшелігін салыстырады еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу, назарын сабаққа бұру Топқа біріктіру: Қызығушылықты ояту Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы Жасампаздық және жаңашылдық Әр түрлі таным құралдарын қолдану, әлем туралы білімді жинақтай алу (тілдік, оқырмандық мәдениет, ақпараттық, цифрлық ортадағы қызмет) |
І.Ұйымдастыру кезеңі: ІІ. Оқу тапсырмасын сұрау 9-тапсырма.Еліктеу сөздерді кірістіріп, Қазақстан халқының бірлігі күнінің маңызы туралы жазған мәтінін оқиды ІІІ. Қызығушылықты ояту «Рухы үндес тұлғалар» бейне жазбаны көреді Талқылау сұрағы: Әдебиет халықтар арасындағы достықты нығайтуда қандай рөл атқарады? Қандай шығармалар халықтар мәдениетінің байланысын көрсетеді деп ойлайсың? Әлем әдебиетінен басқа елдердің тұрмыс-тіршілігін тануға мысал келтіре аласың ба? Сабақтың ғибратты сөзі: Ғалыммен дос болсаң, ақылың артар, Залыммен дос болсаң, басың қатар Мақал |
Дескриптор: Мәтін жазады Құрлымын сақтайды - сұраққа жауап береді - болжамдары талқыланады - көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдайды
|
Оқулық 165 -бет https://www.youtube.com/watch?v=zYDetFy0DP8
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
3-тапсырма. Екі мәтінді салыстырып, тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңыз. ЕБҚ: Төмендегі екі мәтінді оқы немесе тыңда Екі мәтінді салыстырып, тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңыз. |
3-тапсырма. 1. Екі мәтінді салыстырып, тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңыз. 1-мәтін. Т.Әбдірахманованың «Ұлы достық» өлеңі 2-мәтін. Шоқан мен Достаевскийдің достығы
ЕБҚ Төмендегі екі мәтінді оқы немесе тыңда |
Дескриптор: стиль түрін анықтайды; мәтіндерді салыстырады; тілдік ерекшеліктерін анықтайды; мәтіндердің негізгі идеясын анықтайды |
7-сынып оқулығы,
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
Есте сақта! Тіл таным
|
Еліктеу сөздер құрамына қарай негізгі, туынды, күрделі түбір болып бөлінеді.
1. Негізгі еліктеу сөздерге түбір сөздер жатады: дүңк, тырс, дік, жылт, шаңқ, қарқ, дүрс, арс, шарт, пыр, шиқ, жалп, жарқ, шіңк, бүлк, тарс, қиқ, т.б. 2. Туынды еліктеу сөздер -аң, -ең, -ың, -ің, -ң жұрнақтары арқылы жасалады: балп-аң, елп-ең, жылт-ың, кілт-ің, жайна-ң, қиқ-аң, т.б.
|
Дескриптор: -ережемен танысады -мысал келтіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
5-тапсырма. Еліктеу сөздерді тұлғасына және құрамына қарай ажыратып, сөйлем құрап жаз ЕБҚ: Еліктеу сөздерді тұлғасына және құрамына қарай ажыратып, 1-2 сөйлем құрап жаз
|
5-тапсырма. Еліктеу сөздерді тұлғасына және құрамына қарай ажыратады, сөйлем құрап жазады
|
Дескриптор: Еліктеу сөздерді тұлғасына және құрамына қарай ажыратады сөйлем құрап жазады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
9 мин |
6-тапсырма.Ш. Уалихановтың қазақ ғылымына қосқан үлесі туралы өз ойыңды баяндап, тұңғыш ғалымға хат жаз. Еліктеу сөздерді орнымен қолдан |
6-тапсырма.Ш. Уалихановтың қазақ ғылымына қосқан үлесі туралы өз ойыңды баяндап, тұңғыш ғалымға хат жазады. Еліктеу сөздерді орнымен қолданады |
Дескриптор: хат жазады еліктеу сөздерді орнымен қолданады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 мин.
|
Бекіту: wordwall тапсырмаларын орындаңызКері байланыс: Сабақта не үйрендіңіз? Қандай тапсырма қиын болды? деген сұрақтарға жауап алу |
Бекіту: wordwall тапсырмаларын орындайдыКері байланыс: Сабақта не үйрендіңіз? Қандай тапсырма қиын болды?
|
Сындарлы кері байланыс |
https://wordwall.net/ru/resource/56387073
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу тапсырмасы:
|
8-тапсырма. Мақала сәйкестендір |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтіннің тіліне, мақсаты мен мазмұнына сараптама жасау жолдары:
-
Мәтінді мұқият оқып шығыңыз;
-
Оқу барысында мәтін стиліне (ресми және бейресми) назар аударыңыз;
-
Мәтіннің аудиториясын анықтаңыз; яғни бұл мәтінді кімдер оқитыны туралы болжаңыз. Әдетте, аудитория жас ерекшелігіне, қызығушылығына қарай жіктеледі;
-
Осы мәтін арқылы автор оқырманға қандай ой тастағысы келетінін ойлаңыз. Автордың ойы сіз сараптама жасап отырған мәтіннің мақсаты болады;
-
Мәтін абзацтарын қысқа мазмұндаңыз; мәтінді мазмұндауда бір-біріне қарама-қайшы пікірлерді атап өтуіңізге болады. Ол кезде төл сөз бен төлеу сөзді пайдаланғаныңыз дұрыс. Соған байланысты автор көзқарасын да келтіруге болады.
-
Әр абзацтың бір-бірімен байланысын анықтаңыз; әр абзац, әдетте, бір-бірімен логикалық жағынан байланысады немесе жалғаулық шылаулар арқылы байланысады;
-
Мәтіннің тіліне сараптама жасауда тақырып бойынша термин сөздер мен кәсіби сөздерді анықтап, сол арқылы автордың қай стилде жазып отырғанын растай аласыз. Адамның көңіл күйін білдіретін сөздер, әдетте, көркем әдебиет стиліне тән екендігі ұмытпаңыз.
-
Әр абзацтың соңғы етістігіне талдау жасаңыз. Олар әртүрлі шақтық формада тұруы мүмкін. Олардың ол формада тұруына түсініктеме беріңіз.
шағым қалдыра аласыз













