Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 86 -сабақ
Мектеп |
№33 |
|||||
Бөлім |
Су – тіршілік көзі. |
|||||
Педагогтің аты-жөні |
Алтынбекова К.К. |
|||||
Күні: |
14.04.2026ж |
|||||
Сынып:3А |
Қатысушылар саны: |
Қатысушылар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
№85 Жаңбырдың пайдасы. Ақ жаңбыр. Жәнібек Кәрбозин |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.4.1 – сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербальды емес тілдік құралдарды қолдану; 3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу 3.2.3.1 Шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтау. |
|||||
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Сөйлеу барысында тілдік құралдарды қолданады. Өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізеді Шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтайды. Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы Апталық дәйек сөз: «Көп еңбек еткенге бақыт басын иеді» (Леонардо да Винчи) Құндылық: Еңбекке, еңбек адамдарына құрметпен қарау |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 10 минут |
Психологиялық ахуал: «Сен мен үшін кімсің? Өткенді қайталау. «Жануарлар суды қалай ішеді?» Өткен сабақта қандай шығарма оқыдық? -Шығарманы кім мазмұндайды? -Өткен тақырыпқа қатысты бір-біріңе сұрақтар қойыңдар, жауап беріңдер. -Шығарма авторы кім еді? Жаңа тақырыпты ашу. «Өрмекші торы»
-Балалар, кәзір біз өрмекші торын құра отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын шығарамыз. -Жарайсыңдар! Жаңбыр сөзі жасырынған екен. |
Психологилық тренингке қатысады. Ілесіп көр әдісімен жаттауды айтады. - Мәтінді мазмұндайды
Тақырыпты ашады.
Сұрақтарға жауап береді.
|
«Білім тамшысы» Әр алған балға бір тамшыны белгілеп отырады. |
|
||
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1тапсырма ОДД:білу,түсіну,қолдану Ұжыммен жұмыс. ««Күн мен түн» әдісі. Оқылым. «Ой қозғау Жауын-шашын пайда болуы жайлы ақпарат *Ақ жаңбыр -бірқалыпта толассыз ұзақ жауатын жаңбыр. *Өткінші жаңбыр-аспан күмбезі көшпелі ала бұлттанып, тез жауып өтетін жаңбыр. Жазушы туралы мәлімет:
«Ақ жаңбыр» атты мәтінді тізбектей дауыстап оқыңдар. Сөздік жұмысы: - Бұйымтай – өтініш. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мәтінді оқиды Саралау тапсырмасы Жәнібек Карболиннің «Ақ жаңбыр» мәтінін мұқият оқып, берілген сұрақтарға дұрыс жауапты таңдаңыз. 2. Жәнібек Карболиннің «Ақ жаңбыр» мәтінін мұқият оқып шық. Ақ жаңбыр мен Өткінші жаңбырдың қасиеттерін салыстырып, кестені толтыр. Мәтіннен тиісті сипаттамаларды тауып жаз. 3. «Бұйымтай» сөзін қатыстырып, мағыналы бір сөйлем құрап жаз. |
- Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтар қояды, жауап береді.
|
Бағалау критерийі Өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізеді - Дескриптор: - Мәтінді түсініп оқиды -1балл. - Сұрақтар қояды, жауап береді -1балл. Сөздікті жаттайды-1балл. Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл .
- |
|
||
5 мин |
Сергіту сәті |
Балалалр бірге орындайды |
Жарайсыңдар! |
|
||
15 мин |
ҚБ 2 тапсырма ОДД:білу,түсіну,қолдану «Мен білемін!» әдісі Топтық жұмыс «Зерттеушілер» - Мәтінге сүйеніп, қимыл-әрекеттерді сәйкестендір және дауыстап оқыңдар.
- Сызбадағы ретпен мәтіндегі сөздерді пайдаланып, мысал әңгімені талдап айтыңдар. Кейіпкерлерін сипаттаңдар.
- Жаңылтпашты оқыңдар. Жаңылтпашты жатқа айтуға жаттығыңдар. Шалғы саптап, Шөп шап. Шөп шапсаң, көп шап. Көп шапсаң, шапшаң шап, Шапшаң шапсаң, Шаршап жат. - Жаңбырдың пайдасы туралы әңгімелеңдер..
- ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары ) балаға тапсырма Жаңбыр туралы мақал-мәтелдер айтады |
Мәтінге сүйеніп, қимыл-әрекеттерді сәйкестендіреді Мысал әңгімені талдап, кейіпкерлерін сипаттайды -Жаңылтпашты жатқа айтады -Жаңбырдың пайдасы туралы әңгімелейді. |
Дескриптор: - Мәтінге сүйеніп, қимыл-әрекеттерді сәйкестендіреді -1балл. Мысал әңгімені талдап, кейіпкерлерін сипаттайды-1балл. -Жаңылтпашты жатқа айтады-1балл. -Жаңбырдың пайдасы туралы әңгімелейді-3балл.
|
|
||
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Білім құтысы» Оқу тапсырмасы: мәтінді оқып мазмұндау.
|
Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ әдебиеттік оқу
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 86 -сабақ
Мектеп |
№33 |
|||||
Бөлім |
Су – тіршілік көзі. |
|||||
Педагогтің аты-жөні |
Алтынбекова К.К. |
|||||
Күні: |
14.04.2026ж |
|||||
Сынып:3А |
Қатысушылар саны: |
Қатысушылар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
№85 Жаңбырдың пайдасы. Ақ жаңбыр. Жәнібек Кәрбозин |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.4.1 – сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербальды емес тілдік құралдарды қолдану; 3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу 3.2.3.1 Шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтау. |
|||||
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Сөйлеу барысында тілдік құралдарды қолданады. Өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізеді Шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтайды. Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы Апталық дәйек сөз: «Көп еңбек еткенге бақыт басын иеді» (Леонардо да Винчи) Құндылық: Еңбекке, еңбек адамдарына құрметпен қарау |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 10 минут |
Психологиялық ахуал: «Сен мен үшін кімсің? Өткенді қайталау. «Жануарлар суды қалай ішеді?» Өткен сабақта қандай шығарма оқыдық? -Шығарманы кім мазмұндайды? -Өткен тақырыпқа қатысты бір-біріңе сұрақтар қойыңдар, жауап беріңдер. -Шығарма авторы кім еді? Жаңа тақырыпты ашу. «Өрмекші торы»
-Балалар, кәзір біз өрмекші торын құра отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын шығарамыз. -Жарайсыңдар! Жаңбыр сөзі жасырынған екен. |
Психологилық тренингке қатысады. Ілесіп көр әдісімен жаттауды айтады. - Мәтінді мазмұндайды
Тақырыпты ашады.
Сұрақтарға жауап береді.
|
«Білім тамшысы» Әр алған балға бір тамшыны белгілеп отырады. |
|
||
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1тапсырма ОДД:білу,түсіну,қолдану Ұжыммен жұмыс. ««Күн мен түн» әдісі. Оқылым. «Ой қозғау Жауын-шашын пайда болуы жайлы ақпарат *Ақ жаңбыр -бірқалыпта толассыз ұзақ жауатын жаңбыр. *Өткінші жаңбыр-аспан күмбезі көшпелі ала бұлттанып, тез жауып өтетін жаңбыр. Жазушы туралы мәлімет:
«Ақ жаңбыр» атты мәтінді тізбектей дауыстап оқыңдар. Сөздік жұмысы: - Бұйымтай – өтініш. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мәтінді оқиды Саралау тапсырмасы Жәнібек Карболиннің «Ақ жаңбыр» мәтінін мұқият оқып, берілген сұрақтарға дұрыс жауапты таңдаңыз. 2. Жәнібек Карболиннің «Ақ жаңбыр» мәтінін мұқият оқып шық. Ақ жаңбыр мен Өткінші жаңбырдың қасиеттерін салыстырып, кестені толтыр. Мәтіннен тиісті сипаттамаларды тауып жаз. 3. «Бұйымтай» сөзін қатыстырып, мағыналы бір сөйлем құрап жаз. |
- Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтар қояды, жауап береді.
|
Бағалау критерийі Өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізеді - Дескриптор: - Мәтінді түсініп оқиды -1балл. - Сұрақтар қояды, жауап береді -1балл. Сөздікті жаттайды-1балл. Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл .
- |
|
||
5 мин |
Сергіту сәті |
Балалалр бірге орындайды |
Жарайсыңдар! |
|
||
15 мин |
ҚБ 2 тапсырма ОДД:білу,түсіну,қолдану «Мен білемін!» әдісі Топтық жұмыс «Зерттеушілер» - Мәтінге сүйеніп, қимыл-әрекеттерді сәйкестендір және дауыстап оқыңдар.
- Сызбадағы ретпен мәтіндегі сөздерді пайдаланып, мысал әңгімені талдап айтыңдар. Кейіпкерлерін сипаттаңдар.
- Жаңылтпашты оқыңдар. Жаңылтпашты жатқа айтуға жаттығыңдар. Шалғы саптап, Шөп шап. Шөп шапсаң, көп шап. Көп шапсаң, шапшаң шап, Шапшаң шапсаң, Шаршап жат. - Жаңбырдың пайдасы туралы әңгімелеңдер..
- ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары ) балаға тапсырма Жаңбыр туралы мақал-мәтелдер айтады |
Мәтінге сүйеніп, қимыл-әрекеттерді сәйкестендіреді Мысал әңгімені талдап, кейіпкерлерін сипаттайды -Жаңылтпашты жатқа айтады -Жаңбырдың пайдасы туралы әңгімелейді. |
Дескриптор: - Мәтінге сүйеніп, қимыл-әрекеттерді сәйкестендіреді -1балл. Мысал әңгімені талдап, кейіпкерлерін сипаттайды-1балл. -Жаңылтпашты жатқа айтады-1балл. -Жаңбырдың пайдасы туралы әңгімелейді-3балл.
|
|
||
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Білім құтысы» Оқу тапсырмасы: мәтінді оқып мазмұндау.
|
Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз


