Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ .Әдебиеттік оқу 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ жасанды интеллект арқылы жасалған
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы

А.Қосанұлы атындағы №18 жобб мектебі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Кульбаева А

Күні:

19.02.2026ж

Сынып: 2 «В»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

89 сабақ. Зат есім

19-22 жаттығулар. Тұсау кесу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату;

2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі ..., пайдалы/пайдасыз болды,себебі ...) білдіру;

2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мəтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаты

Сөздерге сұрақ қою арқылы зат есімді табады

Бейнежазба мазмұнына өз ойын білдіреді

Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3 минут







Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

30 минут



































Сергіту сәті

2 минут











Сабақты қорыту

5 минут



















Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау «Асық әдісі

«Кітап» сөзіне көптік жалғауын жалғап көрші. Қандай сөз шықты?

Зат есім дегеніміз не,қандай сұрақтарға жауап береді?

«Балалар» сөзіндегі жалғауды тап

«Мысық» сөзіне сұрақ қойшы.Ол қандай сөз табы?

Қандай сөз таптарын білеміз?

Кім сұрағын қай кезде қолданамыз?

- Түбір сөз дегеніміз не?

-Сөзге жұрнақ қосқанда не өзгереді:мағынасы ма әлде тек түрі ме?

Тақырып ашу « Сиқырлы сандық»

Қажетті құралдар:Шағын сандықша,ішінде ала жіп,қайшы,тәттілер.

«Бұл сандықтың ішінде қазақтың бір керемет дәстүріне қажетті заттар бар.Олар не болуы мүмкін?»

Жаңа тақырыппен сабақ мақсатымен таныстырады



ЖИ Бейнебаян «Тұсау кесер баланың тағдырына жасалған ақ тілек»


Топтық жұмыс.Мәтінмен жұмыс ЖИ көмегімен мәтінді тыңдайды

1 топ: «Жас тілшілер»

Мәтінді оқып,тұсау кесу рәсімі қалай өтетінін қысқаша әңгімелеп беріңдер.Зат есімдерді тауып постерге жазыңдар

2топ: «Зерттеушілер»

Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді теріп жазып,оларға сұрақ қойыңдар

3 топ: «Сөз шеберлері»

20-жаттығу.«Тұсаукесер» өлеңін мәнерлеп оқып, «Тұсаукесер» сөзінен бірнеше жаңа сөз құрастырыңдар





Сергіту сәті «Қайтала»






Жұптық жұмыс «Білгірлер» әдісі

  • Бірінші жұп қағаздағы сөздерден тек зат есімдерді көшіріп жазады.

  • Екінші жұп сұрақтарға сәйкес суреттерді сәйкестендіреді.






Жеке жұмыс «Сөз сырына үңілу»әдісі

20-жаттығу

Сөйлемдерді көшіріп жазып,зат есімдерді тауып,түбір мен қосымшаны ажырат




Бекіту сұрақтары «Теңге ілу»ойыны

1.Тұсаукесер дегеніміз не?

2.Тұсаукесер рәсімі қашан жасалады?

3. Баланың тұсауын кім кеседі?

4. Тұсаукесер рәсімін не үшін жасайды?

5. Зат есімдер нешеге бөлінеді?

6. Күнделікті өмірде кездесетін 3 зат есім сөзді ата

7. «Бала»сөзін көпше түрде айт

8. «Ала жіп»сөз тіпкесіндегі зат есімді тап

Үй тапсырмасы

22-жаттығу

Көркем жаз.

Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойып, қай сөз табы екенін анықта.

Кері байланыс «Ұлттық дауыс»


Әке мен әженің айтқан баталарын мұқият тыңдайды.








Өткен білімді зерделейді






Оқушылар кезекпен сандықтың ішінен заттарды алып не зат,не үшін керек екенін айтады


Сабақ тақырыбын тыңдап, дәптерге жазады.







Бейнебаянды қарайды.

Тұсау кесер рәсімі мен ақ тілек мәнін түсінеді.


Мәтінді тыңдайды.Тапсырманы топпен орындайды. Маңызды сөздер мен зат есімдерді белгілейді. «Тұсаукесер» рәсімінің мәнін түсінеді






Сәйкесінше қимылмен қайталайды



Бірінші жұп зат есімдерді тауып, көшіріп жазады.
Екінші жұп сұраққа сай суреттерді сәйкестендіреді.

Сөйлемдерді дәптерге көшіріп жазады.Әр сөйлемнен зат есімдерді тауып белгілейді. Зат есімдердің түбірін және қосымшаларын ажыратады.

Ойын ойнап сұрақтарды мұқият тыңдап нақты жауап береді










Үй тапсырмасын алады




Кері байланыс жасайды

Мақтап,мадақтап отыру

ҚБ: «Киіз үй» әдісі




Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді-1б










Дескриптор:

-сандықтағы дәстүрлі заттарды қарастырады

- олардың мағынасын түсіндіреді.









Дескриптор:

Бейнебаянды толық назар аударып қарайды, маңызды сәттерді байқай алады


Жарайсыңдар!



Дескриптор:

- мәтінді тыңдайды, маңызды сөздерді белгілейді.-1б

- топпен тапсырманы орындайды.-1б

- өлеңді оқып, жаңа сөздер құрастырады, мәнін түсінеді.-1б

Керемет!

Жарайсыңдар!


Дескриптор:

-зат есімдерді дұрыс тауып, көшіріп жазады.-1б

-сұрақтарға сай суреттерді дұрыс сәйкестендіреді-1б


Дескриптор:

-зат есімдерді табады;-1б

- түбірін анықтайды;-1б

- қосымшасын ажыратады.-1б



Дескриптор:

-сұрақтарға дұрыс жауап береді-1б


Керемет!

Жарайсыңдар!



Слайд


Бағалау парағы







Слайд














Сандықша

пышақ

Ала жіп

Тәттілер

















Слайд

Плакат

Кағаз

Оқулық











Қимылдар








Таратпа кағаздар








Жұмыс дәптері









Слайд
















Кері байланыс тақтасы



















































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

90 сабақ. Зат есім

23-26-жаттығулар. Наурыз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.5.1* дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия)

мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу

2.4.2.3* сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік)

ажырату

Сабақтың мақсаты

Деркекөздерден қажетті мәліметті табуды үйренеді

Құндылықтар:

Ақпан айы: Жасампаздық пен жаңашылдық

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ПЕН ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Өнерлі бала өрге жүзер

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

22 минут




















Сергіту сәті

2 минут















Сабақты қорыту

6минут


















Қосымша тапсырма





Кері байланыс

5 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру



Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасын тексеру

22-жаттығу

Көркем жаз.

Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойып, қай сөз табы екенін анықта


Жаңа тақырып

23-жаттығу

Мәтінді түсініп оқы.

ФС тапсырмасы

«Наурызда Күн мен түн теңеледі» деп неліктен айтатынын дереккөзден біліп ал.

- Мәтіндегі зат есімдерді теріп жаз.

Күн,түн, тіршілік,жан.

- Зат есімдерге сұрақ қой.


ЕБҚ

Өлеңді көшіріп жаз

Наурыз келді далама,

Наурыз келді қалама.

Гүлге толды айнала,

Мәз болады бала да.



ЕҚБ

Өз ауылыңда (қалаңда) наурыз мерекесі қалай тойланады? Айтып бер.



24-жаттығу

Жатқа жаз

Ұлыс оң болсын,

Ақ мол болсын!

Қайда барсаң, жол болсын,

Не тілесең сол болсын!

Зат есімдерді тауып, астын сыз.



Шығармашылық үзіліс

26-жаттығу

Оңнан солға қарай оқығанда жаңа сөз шығатын сөздерді теріп жаз.

Лақ- қал, түс-сүт, кіші-ішік, қысым-мысық, таза-азат.



Үй тапсырмасы

25-жаттығу

Жұмбақ өлеңді оқып, шешуін тап.

«Т»-дан бастасаң,

Дақылдың бірімін

«С»-дан бастасаң,

Бояудың түрімін

Тары-сары



ҚЖ:

Саралау тапсырмасы

Сөздерді кестеге орналастыр

Шаналар,сағаттар,шана,сәби,шам,ойыншық,қарт,қалалар,бесік,мұғалім,дәрігер,қуыршақтар,қозылар,ұстаздар,балалар,

қариялар,кісілер.



Кері байланыс


Амандасады.Жақсы тілектер айтады










Үй тапсырмасын тексертеді







Мәтінмен жұмыс жасайды







Жеке жұмыс жасайды





Тапсырманы орындайды





Жаттығу жасайды








Тапсырманы орындайды








Шығармашы

лық жұмыс жасайды





Үй тапсырмасын алады








Қосымша жұмыс жасайды








Кері байланыс жасайды


Мақтап,мадақтап отыру

ҚБ: «Баскетбол» әдісі


Дескриптор:

Мәтінді көркем жазады-1б.

Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойып, қай сөз табы екенін анықтайды-1б



Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды-1б

Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қояды-1б








Жарайсың!





Тамаша жаттығу!






Дескриптор:

Өлеңді жатқа жазады-1б

Зат есімдерді тауып, астын сызады-1б





Дескриптор:

Оңнан солға қарай оқығанда жаңа сөз шығатын сөздерді теріп жазады-1б




Дескриптор:

Жұмбақ өлеңді оқып, шешуін табады-1б





Дескриптор:

Сөздерді кестеге орналастырады-1б








«Өзін өзі бағалау» әдісі



Суреттер









Оқулық







Суреттер




Оқулық









Жұмыс дәптері












Қимылдар








Оқулық






Жұмыс дәптері








Оқулық






Жұмыс дәптері






Таратпа материал








Кері байланыс тақтасы




Кім?

Не?

Кімдер?

Нелер?



























  • «Кітап» сөзіне көптік жалғауын жалғап көрші.

Қандай сөз шықты?



  • Зат есім дегеніміз не,қандай сұрақтарға

жауап береді?



  • «Балалар» сөзіндегі жалғауды тап

  • «Мысық» сөзіне сұрақ қойшы.

Ол қандай сөз табы?

Қандай сөз таптарын білеміз?

Кім сұрағын қай кезде қолданамыз?

- Түбір сөз дегеніміз не?

- Сөзге жұрнақ қосқанда не өзгереді:

мағынасы ма әлде тек түрі ме?

.Тұсаукесер дегеніміз не?

2.Тұсаукесер рәсімі қашан жасалады?

3. Баланың тұсауын кім кеседі?

4. Тұсаукесер рәсімін не үшін жасайды?

5. Зат есімдер нешеге бөлінеді?

6. Күнделікті өмірде кездесетін

3 зат есім сөзді ата

7. «Бала»сөзін көпше түрде айт

8. «Ала жіп»сөз тіпкесіндегі зат есімді тап

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12