|
Білім беру ұйымының атауы |
№10 жалпы білім беретін мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Менің мектебім |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шакирова А.Б. |
|||||
|
Күні: |
08.11.2024. |
|||||
|
Сынып: 2 |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№27 сабақ. М. Дулатұлы. Оқымысты бала |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.1.1. мәтінді дауыстап дұрыс, әрі тұсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу. 2.1.1.1.шығарманың мазмұны бойынша берілген сұрақтарға жауап беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің негізгі ойын табуды,шешендік сөздерді пайдалана білуді үйрету |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: ұлттық тарихымызды сақтау |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 25 минут Сергіту сәті Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс 5 минут |
Күлім қағып қолымды 1,2,3 деп соғайын. Қарап тұрған көршіме, Мен қолымды бұлғайын. Жылы-жылы сөзбенен Жүрегімді сыйлайын. -Балалар, кинотеатрға бардыңдар ма? -Бүгін біз сыныппен Шәкен Айманов атындағы қазақфильм киностудиясына саяхатқа шығамыз.Ол үшін «Сиқырлы қорапшаның» тапсырмасын орындаймыз. «Сиқырлы қорапша» арқылы үй тапсырмасы пысықтау. Оқушылар қораптағы тапсырмаларды орындайды. Б. Соқпақбаев. «Бұрынгы кездегі оқу. Мектеп» тақырыбы бойынша үй тапсырмасына сұрақтар беріледі. 1. Бұрынғы кездегі оқу қалай болған екен? 2. Сыныпта дау-дамай не үшін туындады? 3.Ұзынды-қысқалы болып қалған қарындаштарды не істеді? 4. Шығармадағы кейіпкер кім? Сағатбай ағай қандай мұғалім? 5. Сағатбай ағай балаларға қарындашты неліктен тең бөліп бергісі келді? 6. Сағатбай ағайдың іс-әрекетін қалай бағалайсың? Ол кісінің орнында болсаң, сен қалай істер едің? 7.Қазіргі мектеп қандай? 8. Мектепке не үшін келеміз? 9. Мектеп, оқу, білім туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер? Жаңа тақырыпты бастамас бұрын, мына бейнебаянды тамашалайық. Ы.Алтынсарин. Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш. -Балаалар, сендердің жұмыстарың не? -Білім не үшін қажет? Видео. (Міржақыптың сөзі) -Балалар, дәптерімізді ашып, бүгінгі күн мен сабақтың тақырыбын жазайық. -Бүгінгі сабағымызда мәтінді түсініп оқып, сұраққа жауап бересіңдер. Өз пікіріңді дәлелдеуді үйренесіңдер. -Білімді, оқымысты бала қандай болуы керек? Міржақып Дулатұлы туралы видео тыңдайды. М.Дулатұлының еңбектеріне тоқталу Мәтінмен жұмыс: -балалар мәтінді толық оқып шығады. 1-жолды оқиды. -Бала жазғытұрым неге қаладан ауылға келді? 2-азат жолды оқиды? -Балалар сендер ата-аналарыңа қолғабыс жасайсыңдар ма? 3-азат жолды оқиды. -Бала неге жұмыс жасағысы келмеді? -Жалқаулық жақсы ма? -Оқыған адамға жұмыс жасаған ұят па? -Оқымысты адам өзінің туған тілін ұмыта ма? 4-азат жолды оқиды? -Бала шынымен тырнауыштың атын ұмытуы мүмкін бе? -бала неге өтірік айтты деп ойлайсыңдар? -бала тырнауышты қалай есіне түсірді? сұрақтар 1.оқиға жылдың қай мезгілінде болған? Жазғытұрым- көктем, жазға салым мезгіл. 2.сен баланың орнында болсаң не істер едің? 3.автор осы әңгіме арқылы не айтқысы келді? Негізгі ой не? Сергіту сәті «Кім, нені жақсы көреді?» жаттығуы. Барлығы орындықтарға отырады. Кім, нені жақсы көреді солар орындарынан тұрады. Мысалы: Кім балмұздақты жақсы көреді, сол орнынан тұрсын… Кім өзін батырмын деп есептейді?… Кім сары түсті жақсы көреді?… Кім көп тамақ жегенді жақсы көреді?… Кім айнаға қарағанды жақсы көреді? Кім итпен дос? Кім алдынан қасқыр шықса қорықпайды? Кім ақшаны жақсы көреді? Кім күз мезгілін жақсы көреді? Кім қара түсті жақсы көреді? Кім өзенде жүзгенді жақсы көреді? т.б. сұрақтар қоюға болады. Топтық жұмыс: 1-топ: Т әдісі:Бала бойындағы жақсы, жаман қасиеттерді жазады. 2- топ: адам еңбегін жеңілдететін құралдардың атауын жазып, түсіндіреді. «Кадр» әдісі арқылы пысықтау. 1-ауылға келуі 2-баланың жұмыс жасағысы келмеуі 3-қазақ сөздерін ұмытуы 4-тырнауыштың басын басып қалуы 5-баланың ашулануы Видео Міржақып Дулатовтың сөзімен сабақты аяқтау Үйге тапсырма: Мәтіннің мазмұнын айту. «Білім заряды» арқылы кері байланыс жасайды. Оқу — білім
қазығы, |
Оқу құралдарын түгелдейді Үй тапсырмасы тексеріледі. Сұрақтарға ауызша жауап береді Бейнебаянды тамашалайды Дәптерге жазады Мәтінді түсіне оқиды, маз мұнын айтады Берілген сұрақтарға жауап береді Мәтінмен жұмыс жасайды Дәптерге жазады. Топтық жүмыс жасайды Топтар жұмысты орындайды. «Кадр» әдісін орындайды Сабақты пысықтайды. Кері байланыс жасайды |
Тамаша! Дескриптор: -берілген сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Ойларын айтады Дескриптор: Мәтінді түсіне оқиды, мазмұндайды. Берілген әр сұрақтарға толық жауап береді Өз ойын еркін жеткізе біледі Сөздікпен жұмыс жасайды.
Дескриптор: Берілген тапсырманы орындайды. Бала Оқиғаны ретімен баяндап жазады Кері байланыс жасайды |
слайд Сиқырлы қорапша Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш Видео Міржақып Дулатұлы ның сөзі дәптер М. Дулатұлы ның өмірбаяны, еңбектері Оқулық слайд видео |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Әдебиеттік оқу. 2 сынып. М.Дулатұлы. Оқымысты бала.
Ашық сабақ. Әдебиеттік оқу. 2 сынып. М.Дулатұлы. Оқымысты бала.
|
Білім беру ұйымының атауы |
№10 жалпы білім беретін мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Менің мектебім |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шакирова А.Б. |
|||||
|
Күні: |
08.11.2024. |
|||||
|
Сынып: 2 |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№27 сабақ. М. Дулатұлы. Оқымысты бала |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.1.1. мәтінді дауыстап дұрыс, әрі тұсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу. 2.1.1.1.шығарманың мазмұны бойынша берілген сұрақтарға жауап беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің негізгі ойын табуды,шешендік сөздерді пайдалана білуді үйрету |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: ұлттық тарихымызды сақтау |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 25 минут Сергіту сәті Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс 5 минут |
Күлім қағып қолымды 1,2,3 деп соғайын. Қарап тұрған көршіме, Мен қолымды бұлғайын. Жылы-жылы сөзбенен Жүрегімді сыйлайын. -Балалар, кинотеатрға бардыңдар ма? -Бүгін біз сыныппен Шәкен Айманов атындағы қазақфильм киностудиясына саяхатқа шығамыз.Ол үшін «Сиқырлы қорапшаның» тапсырмасын орындаймыз. «Сиқырлы қорапша» арқылы үй тапсырмасы пысықтау. Оқушылар қораптағы тапсырмаларды орындайды. Б. Соқпақбаев. «Бұрынгы кездегі оқу. Мектеп» тақырыбы бойынша үй тапсырмасына сұрақтар беріледі. 1. Бұрынғы кездегі оқу қалай болған екен? 2. Сыныпта дау-дамай не үшін туындады? 3.Ұзынды-қысқалы болып қалған қарындаштарды не істеді? 4. Шығармадағы кейіпкер кім? Сағатбай ағай қандай мұғалім? 5. Сағатбай ағай балаларға қарындашты неліктен тең бөліп бергісі келді? 6. Сағатбай ағайдың іс-әрекетін қалай бағалайсың? Ол кісінің орнында болсаң, сен қалай істер едің? 7.Қазіргі мектеп қандай? 8. Мектепке не үшін келеміз? 9. Мектеп, оқу, білім туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер? Жаңа тақырыпты бастамас бұрын, мына бейнебаянды тамашалайық. Ы.Алтынсарин. Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш. -Балаалар, сендердің жұмыстарың не? -Білім не үшін қажет? Видео. (Міржақыптың сөзі) -Балалар, дәптерімізді ашып, бүгінгі күн мен сабақтың тақырыбын жазайық. -Бүгінгі сабағымызда мәтінді түсініп оқып, сұраққа жауап бересіңдер. Өз пікіріңді дәлелдеуді үйренесіңдер. -Білімді, оқымысты бала қандай болуы керек? Міржақып Дулатұлы туралы видео тыңдайды. М.Дулатұлының еңбектеріне тоқталу Мәтінмен жұмыс: -балалар мәтінді толық оқып шығады. 1-жолды оқиды. -Бала жазғытұрым неге қаладан ауылға келді? 2-азат жолды оқиды? -Балалар сендер ата-аналарыңа қолғабыс жасайсыңдар ма? 3-азат жолды оқиды. -Бала неге жұмыс жасағысы келмеді? -Жалқаулық жақсы ма? -Оқыған адамға жұмыс жасаған ұят па? -Оқымысты адам өзінің туған тілін ұмыта ма? 4-азат жолды оқиды? -Бала шынымен тырнауыштың атын ұмытуы мүмкін бе? -бала неге өтірік айтты деп ойлайсыңдар? -бала тырнауышты қалай есіне түсірді? сұрақтар 1.оқиға жылдың қай мезгілінде болған? Жазғытұрым- көктем, жазға салым мезгіл. 2.сен баланың орнында болсаң не істер едің? 3.автор осы әңгіме арқылы не айтқысы келді? Негізгі ой не? Сергіту сәті «Кім, нені жақсы көреді?» жаттығуы. Барлығы орындықтарға отырады. Кім, нені жақсы көреді солар орындарынан тұрады. Мысалы: Кім балмұздақты жақсы көреді, сол орнынан тұрсын… Кім өзін батырмын деп есептейді?… Кім сары түсті жақсы көреді?… Кім көп тамақ жегенді жақсы көреді?… Кім айнаға қарағанды жақсы көреді? Кім итпен дос? Кім алдынан қасқыр шықса қорықпайды? Кім ақшаны жақсы көреді? Кім күз мезгілін жақсы көреді? Кім қара түсті жақсы көреді? Кім өзенде жүзгенді жақсы көреді? т.б. сұрақтар қоюға болады. Топтық жұмыс: 1-топ: Т әдісі:Бала бойындағы жақсы, жаман қасиеттерді жазады. 2- топ: адам еңбегін жеңілдететін құралдардың атауын жазып, түсіндіреді. «Кадр» әдісі арқылы пысықтау. 1-ауылға келуі 2-баланың жұмыс жасағысы келмеуі 3-қазақ сөздерін ұмытуы 4-тырнауыштың басын басып қалуы 5-баланың ашулануы Видео Міржақып Дулатовтың сөзімен сабақты аяқтау Үйге тапсырма: Мәтіннің мазмұнын айту. «Білім заряды» арқылы кері байланыс жасайды. Оқу — білім
қазығы, |
Оқу құралдарын түгелдейді Үй тапсырмасы тексеріледі. Сұрақтарға ауызша жауап береді Бейнебаянды тамашалайды Дәптерге жазады Мәтінді түсіне оқиды, маз мұнын айтады Берілген сұрақтарға жауап береді Мәтінмен жұмыс жасайды Дәптерге жазады. Топтық жүмыс жасайды Топтар жұмысты орындайды. «Кадр» әдісін орындайды Сабақты пысықтайды. Кері байланыс жасайды |
Тамаша! Дескриптор: -берілген сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Ойларын айтады Дескриптор: Мәтінді түсіне оқиды, мазмұндайды. Берілген әр сұрақтарға толық жауап береді Өз ойын еркін жеткізе біледі Сөздікпен жұмыс жасайды.
Дескриптор: Берілген тапсырманы орындайды. Бала Оқиғаны ретімен баяндап жазады Кері байланыс жасайды |
слайд Сиқырлы қорапша Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш Видео Міржақып Дулатұлы ның сөзі дәптер М. Дулатұлы ның өмірбаяны, еңбектері Оқулық слайд видео |
||
шағым қалдыра аласыз













