Сыныбы: 4 «А»
Пәні: Әдебиеттік оқу
Тақырыбы: М. Хакімжанова. «Бала Мәншүк»
Мақсаты:Қазақтың қаһарманы қызы, Кеңес Одағыны батыры Мәншүк Мәметованың балалық шағымен таныса отырып , оның ерлігі туралы түсінік алу.
Міндеттері:
Тәрбиелік - туған елін, туған жерін қорғау əрбір азаматтың міндеті екенін түсіндіре отырып отансүйгіштікке , елінің патриоты болуға , кішіпейілділікке тəрбиелеу.
Білімділік: Қазақтың қаһарманы қызы, Кеңес Одағының батыры Мәншүк Мәметованың балалық шағымен таныстырып, оның ерлігі туралы түсініктерін тереңдету. Оқушыларға М.Мәметова туралы мағлұмат ,бағыт - бағдар бере отырып өздігінен əңгіме түйінін тауып, мазмұнын түсініп, қорытынды жасай білуге үйрету.
Дамытушылық: сабақ тақырыбын өздігінен талқылап, Мәншүктің ерлігі туралы ойларын тұжырымдау, ой өрісін дамыта отырып, қорытынды шығаруға машықтандыру.Тіл байлығын, шығармашылық қабілетін дамыту арқылы сөздік қорын молайту.
Оқу нәтижелері: Мәншүктің балалық шағы туралы мәлімет алады,Оның ерлігі мен қайсар жүректілігі туралы біледі.
Түйінді идеялар:
Білу: Мәтінді түсініп оқуды, ойын толық айтуды
Түсіну: мазмұнын түсінеді, Мәншүктің мінезі туралы мәлімет алады.
Қолдану: Мәншүктің ерлігін үлгі тұтады
Сабақтың типі: іздендіру сабағы
Сабақтың түрі : аралас сабақ
Көрнекілік: интерактивті тақта,
М.Мәметованың портреті, шығармалар жинағы, слайдтар, бейнефильм,
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 1.«Ыстық орындық » әдісі Сыныптағы кез-келген оқушыны «Ыстық орындыққа» отыруға шақырады. Ең маңыздысы – өз еркімен шығу.Оқушы ортада тұрған үстелге отырып тапсырма бойынша қойылған сұрақтарына жауап береді. Берілген тапсырмаға байланысты қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру қажеттігін мұғалім түсіндіреді. Сұраққа жауап бере алмаған жағдайда «күйді» деп ескерту беріледі.
Осылайша бес немесе алты оқушы «Ыстық орындыққа» отыру арқылы үй жұмысын қорытындылауға бойынша сұрақтарға жауап береді.
Оқушыларды смайликпен бағалау.
2.Әлия қандай қасиетімен халықтың есінде қалды?
І топ: Батыр
ІІ топ: Ержүрек
ІІІ топ: Қайсар
ІV топ: Өжет
Қызығушылығын ояту. Әлия туралы не білдіңдер?
Сөзжұмбақ шешу.
1.Ботаникадан қандай тақырыпқа байланысты «4» алды?
2.Нағашысының аты кім?
3.Бөлмесінде өсірген гүлдердің бірі.
4.Қандай өнермен айналысты?
5.Әлия қандай?
6.Әлияға қайда баруға ұсыныс жасады?
III.Жаңа сабаққа дайындық.
Кіріспе. Балалар, сөзжұмбақтан сендер қандай сөзді шығарып алдыңдар?
Балалардың жауабы: Мәншүк.Олай болса. Бүгінгі сабағымыз кім туралы?
Мәншүк туралы не білесіңдер?
БББ кестесі. Әр топқа кесте таратылып беріледі. Топ өздері жеке-жеке орындайды
«Білемін» бөлігін топтастырады.
Мәншүк Мәметова туралы бейнефильм көрсету
БББ кестесі. «Білгім келеді» бөлімін топтастырады.
Мәншүк туралы не білгілерің келеді?
«Білгім келеді» бөлімін топтастырыңдар
«Білгім келеді» бөлімі бойынша әр топ негізгі 3 сұрақты сыныпқа жариялап айтады.
-
Автормен таныстыру.Естелік деген не ?
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Автормен таныстыру.
2.Тақырыпты таныстыру. Балалар. Әр топ мына бөлім бойынша «Дауыстап ойлау» әдісімен
Жұптаса отырып берілген тақырыпты біреуі дауыстап оқиды, екіншісі тыңдай отырып ой түйеді. Бір- біріне түсіндіреді.
І бөлім. «Ауылдан келген қазақ қызы»
ІІ бөлім. «Мәнсияның байсалдылығы»
ІІІ бөлім. «Мәнсияның жанама аты»
Оқулықпен жұмыс.
Мәтін бойынша әр топқа тапсырмалар беріледі.
І топ. Батыр
Әңгімедегі кейіпкерлерді ата.Мәнсия, тәрбиеші Мария Иванована, Ахмет, Моншақ, апасы Әмина. Олардың әрқайсысына мінездеме бер.
ІІ топ. Ержүрек
Тәрбиеші Мария Ивановнаға Мәнсияның ұнаған қылықтарын мәтіннен тауып оқыңдар. Тәрбиеші Мария Ивановнаға Мәнсияның ұстамды мінезі, тапжылмайтын табандылығы, айтқанды ұмытпайтын зеректігі, үстіне кір жуытпайтын тазалығы, қолөнеріне бейімділігі қатты ұнады) Постер қорғау
Топты бағалау «Отшашу»
ІІІ топ.Қайсар
Бес жолды өлең құрастыру.
-
Зат есім. Кім? – Мәншүк
-
Етістік Не істеді? Қайтті? – атысты, щайқасты, ерлік көрсетті.
-
Сын есім. Қандай? – ержүрек, батыр, өжет.
-
Синоним. Мәншүк - Мәнсия
-
Сөйлем. Мәншүк қазақтың батыр қызы.
Топта талқылау Ең жақсы екі жұмысты оқу.Өзара бағалау. Топтық бағалау
IV топ. Өжет
«Мәншүк туралы естелік» көрініс көрсету.
ІV. Топтық жұмыс.
І топ: Оқулықтағы сұрақтарға жауап іздеу
ІІ топ: Мәншүкке мінездеме беру.
ІІІ топ: Поэзиялық сәт (Мәншүк туралы өлеңдер оқу).
IVтоп. «Рафт»әдісімен жазу
VI. Рефлексия
VII. Қорытынды. 1. БББ кестесі «Білдім» бөлігін топтастыру.
VIII .Бағалау. Сабақ барысына байланысты бағалау парағы үлестіріп беріледі, сол бойынша оқушы білімін бағалау.
IX.Үйге тапсырма. Оқу, мазмұндау.
Кері байланыс «Білім баспалдағы»
Тыңдайды, бағалайды
Сабақтың тақырыбын,
мақсатын ,күтілетін нәтиженіхабарлайды.
Слайдтар арқылы портретін көрсетеді,
таныстырады.
Слайд көрсетеді,
сұрақтар қояды, дұрыстығын
қадағалайды, толықтырады.
Бақылайды, көмек береді
Тыңдайды, ой түйіндейд
Оқушыларды деңгейге бөліп отырғызады.
Флипчарт арқылы
тапсырманы орындау бағытын
көрсетеді.
Тыңдайды,
бағалайды
Бақылайды, көмек береді
Тыңдайды, ой түйіндейді.
Сәлемдеседі
Жинақталады
Әлия жайлы білімдерін топтастырады.
Сөзжұмбақ шешу
Бейнефильді көреді
Кестені толтырады
Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды,
Тыңдайды, танысады.
Оқу, тыңдау, талдау.
Жауап береді, өз ойларын жеткізеді.
Топпен талдап
толықтырады, жауап
береді
Деңгейлік тапсырманы топпен орындайды.
Кестені толтыру, іздену,талдау жұмыстарын жүргізеді.
Әр топ шығармашылық жұмыс жасайды.
Өз ойларын айтады,
Рефлексия:
әсерін көрсетеді.
Ұжымдық
бірлесе ізденеді
ұжымдық
Ұжымдық
бірлесе ізденеді
ұжымдық
жеке
топпен жұмыс
А,В,С топтарымен жұмыс
Топпен
Топпен
Жеке жұмыс,
өздік жұмыс
Зейіндерін щоғырландыра-
ды
Тапсырманы өздігінен оқып, сәйкес тапсырмаларды орындайды..
Отансүйгіштік-ке тәрбиеленеді,
патриоттық сезімдері оянады. Оқушылар көпшілік алдында өзін -өзі
ұстай білуге, ұялмай сөйлеуге, ойын ашық жеткізе білуге
тәрбиеленеді.
Автор туралы мәлімет алады.
Мәтінді талдайды.
Кейіпкерлерді ажыратады.
Дәйектеме тауып үйренеді.
мәтінді түсініп керек сөзді табады.
Шығармашыл
болады.
Деңгейлік тапсырманы
топпен орындайды.
Флипчарпен жұмыс жасай алады.
Өз ойларын ортаға салады.
Диалогтік оқыту
«Дауыстап айтылатын ой» стратегиясы
Зерттеушілік әңгіме
Сын тұрғысынан ойлау
Оқуды бағалау және оқытуды бағалау
Ақпараттық технологияларды
Деңгейлік тапсырманы
топпен орындайды.
Сын тұрғысынан ойлау .
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Әдебиеттік оқу 4 сынып "Бала Мәншүк" М.Хакімжанова
Ашық сабақ Әдебиеттік оқу 4 сынып "Бала Мәншүк" М.Хакімжанова
Сыныбы: 4 «А»
Пәні: Әдебиеттік оқу
Тақырыбы: М. Хакімжанова. «Бала Мәншүк»
Мақсаты:Қазақтың қаһарманы қызы, Кеңес Одағыны батыры Мәншүк Мәметованың балалық шағымен таныса отырып , оның ерлігі туралы түсінік алу.
Міндеттері:
Тәрбиелік - туған елін, туған жерін қорғау əрбір азаматтың міндеті екенін түсіндіре отырып отансүйгіштікке , елінің патриоты болуға , кішіпейілділікке тəрбиелеу.
Білімділік: Қазақтың қаһарманы қызы, Кеңес Одағының батыры Мәншүк Мәметованың балалық шағымен таныстырып, оның ерлігі туралы түсініктерін тереңдету. Оқушыларға М.Мәметова туралы мағлұмат ,бағыт - бағдар бере отырып өздігінен əңгіме түйінін тауып, мазмұнын түсініп, қорытынды жасай білуге үйрету.
Дамытушылық: сабақ тақырыбын өздігінен талқылап, Мәншүктің ерлігі туралы ойларын тұжырымдау, ой өрісін дамыта отырып, қорытынды шығаруға машықтандыру.Тіл байлығын, шығармашылық қабілетін дамыту арқылы сөздік қорын молайту.
Оқу нәтижелері: Мәншүктің балалық шағы туралы мәлімет алады,Оның ерлігі мен қайсар жүректілігі туралы біледі.
Түйінді идеялар:
Білу: Мәтінді түсініп оқуды, ойын толық айтуды
Түсіну: мазмұнын түсінеді, Мәншүктің мінезі туралы мәлімет алады.
Қолдану: Мәншүктің ерлігін үлгі тұтады
Сабақтың типі: іздендіру сабағы
Сабақтың түрі : аралас сабақ
Көрнекілік: интерактивті тақта,
М.Мәметованың портреті, шығармалар жинағы, слайдтар, бейнефильм,
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 1.«Ыстық орындық » әдісі Сыныптағы кез-келген оқушыны «Ыстық орындыққа» отыруға шақырады. Ең маңыздысы – өз еркімен шығу.Оқушы ортада тұрған үстелге отырып тапсырма бойынша қойылған сұрақтарына жауап береді. Берілген тапсырмаға байланысты қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру қажеттігін мұғалім түсіндіреді. Сұраққа жауап бере алмаған жағдайда «күйді» деп ескерту беріледі.
Осылайша бес немесе алты оқушы «Ыстық орындыққа» отыру арқылы үй жұмысын қорытындылауға бойынша сұрақтарға жауап береді.
Оқушыларды смайликпен бағалау.
2.Әлия қандай қасиетімен халықтың есінде қалды?
І топ: Батыр
ІІ топ: Ержүрек
ІІІ топ: Қайсар
ІV топ: Өжет
Қызығушылығын ояту. Әлия туралы не білдіңдер?
Сөзжұмбақ шешу.
1.Ботаникадан қандай тақырыпқа байланысты «4» алды?
2.Нағашысының аты кім?
3.Бөлмесінде өсірген гүлдердің бірі.
4.Қандай өнермен айналысты?
5.Әлия қандай?
6.Әлияға қайда баруға ұсыныс жасады?
III.Жаңа сабаққа дайындық.
Кіріспе. Балалар, сөзжұмбақтан сендер қандай сөзді шығарып алдыңдар?
Балалардың жауабы: Мәншүк.Олай болса. Бүгінгі сабағымыз кім туралы?
Мәншүк туралы не білесіңдер?
БББ кестесі. Әр топқа кесте таратылып беріледі. Топ өздері жеке-жеке орындайды
«Білемін» бөлігін топтастырады.
Мәншүк Мәметова туралы бейнефильм көрсету
БББ кестесі. «Білгім келеді» бөлімін топтастырады.
Мәншүк туралы не білгілерің келеді?
«Білгім келеді» бөлімін топтастырыңдар
«Білгім келеді» бөлімі бойынша әр топ негізгі 3 сұрақты сыныпқа жариялап айтады.
-
Автормен таныстыру.Естелік деген не ?
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Автормен таныстыру.
2.Тақырыпты таныстыру. Балалар. Әр топ мына бөлім бойынша «Дауыстап ойлау» әдісімен
Жұптаса отырып берілген тақырыпты біреуі дауыстап оқиды, екіншісі тыңдай отырып ой түйеді. Бір- біріне түсіндіреді.
І бөлім. «Ауылдан келген қазақ қызы»
ІІ бөлім. «Мәнсияның байсалдылығы»
ІІІ бөлім. «Мәнсияның жанама аты»
Оқулықпен жұмыс.
Мәтін бойынша әр топқа тапсырмалар беріледі.
І топ. Батыр
Әңгімедегі кейіпкерлерді ата.Мәнсия, тәрбиеші Мария Иванована, Ахмет, Моншақ, апасы Әмина. Олардың әрқайсысына мінездеме бер.
ІІ топ. Ержүрек
Тәрбиеші Мария Ивановнаға Мәнсияның ұнаған қылықтарын мәтіннен тауып оқыңдар. Тәрбиеші Мария Ивановнаға Мәнсияның ұстамды мінезі, тапжылмайтын табандылығы, айтқанды ұмытпайтын зеректігі, үстіне кір жуытпайтын тазалығы, қолөнеріне бейімділігі қатты ұнады) Постер қорғау
Топты бағалау «Отшашу»
ІІІ топ.Қайсар
Бес жолды өлең құрастыру.
-
Зат есім. Кім? – Мәншүк
-
Етістік Не істеді? Қайтті? – атысты, щайқасты, ерлік көрсетті.
-
Сын есім. Қандай? – ержүрек, батыр, өжет.
-
Синоним. Мәншүк - Мәнсия
-
Сөйлем. Мәншүк қазақтың батыр қызы.
Топта талқылау Ең жақсы екі жұмысты оқу.Өзара бағалау. Топтық бағалау
IV топ. Өжет
«Мәншүк туралы естелік» көрініс көрсету.
ІV. Топтық жұмыс.
І топ: Оқулықтағы сұрақтарға жауап іздеу
ІІ топ: Мәншүкке мінездеме беру.
ІІІ топ: Поэзиялық сәт (Мәншүк туралы өлеңдер оқу).
IVтоп. «Рафт»әдісімен жазу
VI. Рефлексия
VII. Қорытынды. 1. БББ кестесі «Білдім» бөлігін топтастыру.
VIII .Бағалау. Сабақ барысына байланысты бағалау парағы үлестіріп беріледі, сол бойынша оқушы білімін бағалау.
IX.Үйге тапсырма. Оқу, мазмұндау.
Кері байланыс «Білім баспалдағы»
Тыңдайды, бағалайды
Сабақтың тақырыбын,
мақсатын ,күтілетін нәтиженіхабарлайды.
Слайдтар арқылы портретін көрсетеді,
таныстырады.
Слайд көрсетеді,
сұрақтар қояды, дұрыстығын
қадағалайды, толықтырады.
Бақылайды, көмек береді
Тыңдайды, ой түйіндейд
Оқушыларды деңгейге бөліп отырғызады.
Флипчарт арқылы
тапсырманы орындау бағытын
көрсетеді.
Тыңдайды,
бағалайды
Бақылайды, көмек береді
Тыңдайды, ой түйіндейді.
Сәлемдеседі
Жинақталады
Әлия жайлы білімдерін топтастырады.
Сөзжұмбақ шешу
Бейнефильді көреді
Кестені толтырады
Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды,
Тыңдайды, танысады.
Оқу, тыңдау, талдау.
Жауап береді, өз ойларын жеткізеді.
Топпен талдап
толықтырады, жауап
береді
Деңгейлік тапсырманы топпен орындайды.
Кестені толтыру, іздену,талдау жұмыстарын жүргізеді.
Әр топ шығармашылық жұмыс жасайды.
Өз ойларын айтады,
Рефлексия:
әсерін көрсетеді.
Ұжымдық
бірлесе ізденеді
ұжымдық
Ұжымдық
бірлесе ізденеді
ұжымдық
жеке
топпен жұмыс
А,В,С топтарымен жұмыс
Топпен
Топпен
Жеке жұмыс,
өздік жұмыс
Зейіндерін щоғырландыра-
ды
Тапсырманы өздігінен оқып, сәйкес тапсырмаларды орындайды..
Отансүйгіштік-ке тәрбиеленеді,
патриоттық сезімдері оянады. Оқушылар көпшілік алдында өзін -өзі
ұстай білуге, ұялмай сөйлеуге, ойын ашық жеткізе білуге
тәрбиеленеді.
Автор туралы мәлімет алады.
Мәтінді талдайды.
Кейіпкерлерді ажыратады.
Дәйектеме тауып үйренеді.
мәтінді түсініп керек сөзді табады.
Шығармашыл
болады.
Деңгейлік тапсырманы
топпен орындайды.
Флипчарпен жұмыс жасай алады.
Өз ойларын ортаға салады.
Диалогтік оқыту
«Дауыстап айтылатын ой» стратегиясы
Зерттеушілік әңгіме
Сын тұрғысынан ойлау
Оқуды бағалау және оқытуды бағалау
Ақпараттық технологияларды
Деңгейлік тапсырманы
топпен орындайды.
Сын тұрғысынан ойлау .
шағым қалдыра аласыз













