Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақтың тақырыбы: |
Африка аймақтарына шолу |
||||
|
Мерзімі: |
29.11.2016 ж |
||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Оқу мақсаты |
Африканың жекелеген аймақтарындағы елдер құрамын анықтау. Аймақтың жер бедері мен пайдалы қазбалары, халқының шаруашлығын анықтау |
||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану,жинақтау |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
1.Барлық оқушылар: Африканың жекелеген аймақтарындағы елдер құрамын картадан көрсете алады. |
||||
|
2.Оқушылардың басым бөлігі: Африка аймақтарының ерекшеліктерін түсінеді. |
|||||
|
3.Кейбір оқушылар: Аймақ бойынша жер бедері мен пайдалы қазбаларының қандай шаруашылық түрлерінің дамуына әсер ететінін сипаттай алады. |
|||||
|
Алдындағы білім |
Африканың халқы мен елдері |
||||
|
Тілдік дағды |
Африка аймақтары Регионы Африки Regions of Africa Оңтүстік Африка-Южная Африка-South Africa Солтүстік Африка –Северная Африка –North Africa Батыс Африка – Западная Африка – West Africa ШығысАфрика – Восточная Африка - East Africa |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 7мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу: «Мозайка» әдісі Дөңгеленіп тұрайық 2.Амандасу рәсімі: Топтық тапсырма: Кения, Тунис, Ботсвана, Тонго елдерінің амандасу рәсімін көрсету. 3.Қызығушылықты ояту: Экватор кесіп өткен үлкен жермін Қазірде әл ауқатты бірнеше елмін Эфиопия, Гана бар, Египет бар, Қолөнермен таң қалдырған барлық елді! Шөлім бар дархан дала Сахарадай Алтын,алмас, платина қазбам қандай Пигмей,араб,бербер ,эфиоп халқым бар Құрлықпын көрген адам таң қалғандай ! |
Фигуралар «Банан ағашы» АКТ |
|||
|
Ортасы 25 мин. |
1.«Жаңылмай тап» 1.Материктің шеткі нүктелерін көрсет. Оңтүстікте– Игольный, Батысында– Альмади , Шығысында–Рас Хафун , Солтүстікте- Бен-Секка 2.Түйе,жылан,сарышаян,кесіртке материктің қай бөлігінде мекендейді? 3.Материктің ең бойшаң және ең қысқа бойлы халықтарын қалай атаймыз? 4.Материк солтүстігін мекен ететін халықтар? 5.Мына жануарлар материктің қай бөлігінде тіршілік етеді? 6.Африкадағы ең үлкен көл? 7.Материктің ірі өзен жүйелерін ата? 8.Уәдтер дегеніміз не? 9.Африка материгінде қандай климаттық белдеулер тән? 10.Картада Чад көлінің жағалауы неге үзік сызықпен көрсетілген? 11.Материктің ауданы? 12.Материк бұғаздары мен шығанақтарын ата? 13.Материктегі ең терең көл? 14.Экваторды екі рет кесіп өтетін өзен? 15.Материктің ең төмен орналасқан нүктесі? 16.Материктегі ең биік сарқырама? 17.Материк халқының саны қанша? 18.Африка өзендері қандай алаптарға жатады? 19. Африканың қандай табиғат зонасы ауыл шаруашылығына пайдалануға қолайлы? 20. Вельвичия өсімдігі қанша жыл өмір сүреді,қайда өседі? 2. «Қара жәшік» ойыны Бұл өсімдікті орта ғасырларда ежелгі гректер жыланның шаққан жеріне бірден-бір ем ретінде қолданған. Сондықтан оны "жылан өсімдігі" деп атаған. Ал ежелгі Мысырда оны пирамида құрылысы кезінде мыңдаған құлдарға күн сайын беріп тұрған. (Сарымсақ) 2.Бұл өсімдік Солтүстік Африка аймағында өседі.Оның көлеңкесінде дәнді дақылдар мен жеміс ағаштары өседі.Бұл өсімдіктің жемісі ? (Құрма) 3.Ең алғаш бұл сусын 18 ғасырда голландықтар дастарханында пайда болған. Ресейге бұл сусын тосыннан келген. 1638 жылы Москвадан монғол ханына сыйлық келеді. Риза болған хан жауап ретінде өз сыйын жібереді. Орыс елшілері бұл сыйды көріп, жарамсыз зат ретінде қабылдап, өз елдерін төмендету деп есептейді. Дегенмен сыйлық Ресейге жетеді, патша оны ұнатады. Басында оны дәрі ретінде пайдаланады, ал 19 ғасырдан бастап оны өте көп мөлшерде пайдалана бастады. (Шәй) 3.Таныстырылым: Слайдтар арқылы Африка аймақтарына қысқаша түсінік беріп өту 4.Топтық тапсырма: «Дайындал...Назар сал...Түсінік бер! 1 топ: Солтүстік Африка 2 топ: Оңтүстік Африка 3 топ: Батыс Африка 4 топ: Шығыс Африка 5.Сергіту сәті: Африка биі |
Карта Атлас «Қара жәшік» АКТ Атлас, А3 қағазы, түрлі-түсті қарындаштар |
|||
|
Аяқталуы 13 мин. |
1.«Алтын сандық» ойыны
1.Дамыған
елдері дақылдар өсіруге қолайлы? 4.Нигерия қандай ел, халқы қандай кәсіппен шұғылданады? 5.Жерорта теңізінің жағалауындағы ірі портты қалаларды ата? 6.Ніл аңғарындағы ең ірі және көне қала? 7.Орналасқан мемлекетінде әлемнің жеті кереметіне жататын нелер бар? 8.Гвинея елінің табиғат байлықтары? 9.Судан халқы қандай кәсіппен айналысады? 2.Бағалау «Банан ағашының» жемістерін санау арқылы көп ұпай жинаған топты анықтау. 3.Үйге тапсырма беру: Африка аймақтарына шолу оқып келу. Африканың ұлттық саябақтары ізденіп келу. 4.Рефлексия
|
Карта Бағалау парағы |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|||
|
Аймақ бойынша жер бедері мен пайдалы қазбаларының қандай шаруашылық түрлерінің дамуына әсер етеді? |
ОБ және ОҮБ «Банан» ағашы Бағалау парағы |
Тарих, биология, химия |
|||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Қорытынды бағамдау Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін білдім? 1:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |
|||||
Тексерілді:
№112 жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Африка аймақтарына шолу
Пән мұғалімі: Акимишева Раушан
2016-2017 оқу жылы

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Африка аймақтарына шолу"7 сынып
Ашық сабақ "Африка аймақтарына шолу"7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақтың тақырыбы: |
Африка аймақтарына шолу |
||||
|
Мерзімі: |
29.11.2016 ж |
||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Оқу мақсаты |
Африканың жекелеген аймақтарындағы елдер құрамын анықтау. Аймақтың жер бедері мен пайдалы қазбалары, халқының шаруашлығын анықтау |
||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану,жинақтау |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
1.Барлық оқушылар: Африканың жекелеген аймақтарындағы елдер құрамын картадан көрсете алады. |
||||
|
2.Оқушылардың басым бөлігі: Африка аймақтарының ерекшеліктерін түсінеді. |
|||||
|
3.Кейбір оқушылар: Аймақ бойынша жер бедері мен пайдалы қазбаларының қандай шаруашылық түрлерінің дамуына әсер ететінін сипаттай алады. |
|||||
|
Алдындағы білім |
Африканың халқы мен елдері |
||||
|
Тілдік дағды |
Африка аймақтары Регионы Африки Regions of Africa Оңтүстік Африка-Южная Африка-South Africa Солтүстік Африка –Северная Африка –North Africa Батыс Африка – Западная Африка – West Africa ШығысАфрика – Восточная Африка - East Africa |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 7мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу: «Мозайка» әдісі Дөңгеленіп тұрайық 2.Амандасу рәсімі: Топтық тапсырма: Кения, Тунис, Ботсвана, Тонго елдерінің амандасу рәсімін көрсету. 3.Қызығушылықты ояту: Экватор кесіп өткен үлкен жермін Қазірде әл ауқатты бірнеше елмін Эфиопия, Гана бар, Египет бар, Қолөнермен таң қалдырған барлық елді! Шөлім бар дархан дала Сахарадай Алтын,алмас, платина қазбам қандай Пигмей,араб,бербер ,эфиоп халқым бар Құрлықпын көрген адам таң қалғандай ! |
Фигуралар «Банан ағашы» АКТ |
|||
|
Ортасы 25 мин. |
1.«Жаңылмай тап» 1.Материктің шеткі нүктелерін көрсет. Оңтүстікте– Игольный, Батысында– Альмади , Шығысында–Рас Хафун , Солтүстікте- Бен-Секка 2.Түйе,жылан,сарышаян,кесіртке материктің қай бөлігінде мекендейді? 3.Материктің ең бойшаң және ең қысқа бойлы халықтарын қалай атаймыз? 4.Материк солтүстігін мекен ететін халықтар? 5.Мына жануарлар материктің қай бөлігінде тіршілік етеді? 6.Африкадағы ең үлкен көл? 7.Материктің ірі өзен жүйелерін ата? 8.Уәдтер дегеніміз не? 9.Африка материгінде қандай климаттық белдеулер тән? 10.Картада Чад көлінің жағалауы неге үзік сызықпен көрсетілген? 11.Материктің ауданы? 12.Материк бұғаздары мен шығанақтарын ата? 13.Материктегі ең терең көл? 14.Экваторды екі рет кесіп өтетін өзен? 15.Материктің ең төмен орналасқан нүктесі? 16.Материктегі ең биік сарқырама? 17.Материк халқының саны қанша? 18.Африка өзендері қандай алаптарға жатады? 19. Африканың қандай табиғат зонасы ауыл шаруашылығына пайдалануға қолайлы? 20. Вельвичия өсімдігі қанша жыл өмір сүреді,қайда өседі? 2. «Қара жәшік» ойыны Бұл өсімдікті орта ғасырларда ежелгі гректер жыланның шаққан жеріне бірден-бір ем ретінде қолданған. Сондықтан оны "жылан өсімдігі" деп атаған. Ал ежелгі Мысырда оны пирамида құрылысы кезінде мыңдаған құлдарға күн сайын беріп тұрған. (Сарымсақ) 2.Бұл өсімдік Солтүстік Африка аймағында өседі.Оның көлеңкесінде дәнді дақылдар мен жеміс ағаштары өседі.Бұл өсімдіктің жемісі ? (Құрма) 3.Ең алғаш бұл сусын 18 ғасырда голландықтар дастарханында пайда болған. Ресейге бұл сусын тосыннан келген. 1638 жылы Москвадан монғол ханына сыйлық келеді. Риза болған хан жауап ретінде өз сыйын жібереді. Орыс елшілері бұл сыйды көріп, жарамсыз зат ретінде қабылдап, өз елдерін төмендету деп есептейді. Дегенмен сыйлық Ресейге жетеді, патша оны ұнатады. Басында оны дәрі ретінде пайдаланады, ал 19 ғасырдан бастап оны өте көп мөлшерде пайдалана бастады. (Шәй) 3.Таныстырылым: Слайдтар арқылы Африка аймақтарына қысқаша түсінік беріп өту 4.Топтық тапсырма: «Дайындал...Назар сал...Түсінік бер! 1 топ: Солтүстік Африка 2 топ: Оңтүстік Африка 3 топ: Батыс Африка 4 топ: Шығыс Африка 5.Сергіту сәті: Африка биі |
Карта Атлас «Қара жәшік» АКТ Атлас, А3 қағазы, түрлі-түсті қарындаштар |
|||
|
Аяқталуы 13 мин. |
1.«Алтын сандық» ойыны
1.Дамыған
елдері дақылдар өсіруге қолайлы? 4.Нигерия қандай ел, халқы қандай кәсіппен шұғылданады? 5.Жерорта теңізінің жағалауындағы ірі портты қалаларды ата? 6.Ніл аңғарындағы ең ірі және көне қала? 7.Орналасқан мемлекетінде әлемнің жеті кереметіне жататын нелер бар? 8.Гвинея елінің табиғат байлықтары? 9.Судан халқы қандай кәсіппен айналысады? 2.Бағалау «Банан ағашының» жемістерін санау арқылы көп ұпай жинаған топты анықтау. 3.Үйге тапсырма беру: Африка аймақтарына шолу оқып келу. Африканың ұлттық саябақтары ізденіп келу. 4.Рефлексия
|
Карта Бағалау парағы |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|||
|
Аймақ бойынша жер бедері мен пайдалы қазбаларының қандай шаруашылық түрлерінің дамуына әсер етеді? |
ОБ және ОҮБ «Банан» ағашы Бағалау парағы |
Тарих, биология, химия |
|||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Қорытынды бағамдау Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін білдім? 1:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |
|||||
Тексерілді:
№112 жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Африка аймақтарына шолу
Пән мұғалімі: Акимишева Раушан
2016-2017 оқу жылы

шағым қалдыра аласыз














