|
Бөлім |
Адам құқығы мен бостандығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымы |
«Абдолла Қарсақбаев атындағы орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагог |
Беркинова Аида Сабитовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
12.12.2024 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 9 Б |
Қатысқандар саны: 30 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әйел құқығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
« Әйел құқығы » тақырыбына жазылған әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдап, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратады, түрлендіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 - мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. 1,2,3 деп санау арқылы топқа бөлу. Үй тапсырмасын тексеру: 7-тапсырма 94-бет Оқу мақсатын таныстыру. Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. Талқылау үшін сұрақтар:
Оқушыларда оқу мақсаты туралы түсінік қалыптасқаннан кейін топқа бөлу әрекеті жүзеге асады. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. 1,2,3 сандары бойынша топқа бөлінеді. |
Ауызша бағалау Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
30 мин
|
ОҚЫЛЫМ АЛДЫ Оқушыларға төмендегі тірек сөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген тірек сөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. Әйел Теңсіздік Құқық ХІХ rасырдаrы қазақ әйелінің басында қандай бостандықтар болды? ХХ–ХХІ ғасырлардағы әйел құқығымен салыстырыңдар. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. ИНСЕРТ әдісі арқылы оқылым мәтінін оқып танысады. Мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналrан талқылау сұрақтарын құрастырыңдар.
2-мәтін. Тәуелсіздік алғаннан кейін қазақ қоғамы әйелдер мәселесін жаңа заман талабына орай жаңаша қырынан көтере бастады. Нәтижесінде саяси, қоғамдық және экономикалық жағдайлардың ерекшелігі ескеріле отырып, 1998 жылы Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан кеңес беру органы - Отбасы және әйелдер ісі жөніндегі ұлттық комиссия құрылғаны белгілі. Нарықтық экономикаға көшу көптеген адамды тығырыққа тіреді. Әйелдер жүгі ауырлады. Отбасын асырау, бала-шағаға қамқорлық, үй шаруасы - осының бәрі ерлерге қарағанда әйелдердің мойнындағы жауапты іс. 2004 жылы еңбекпен қамту қызметтерінде жұмысқа орналасу мәселелері бойынша келгендердің ішінен әрбір алтыншы әйелге ғана жұмыс берілген. Жоғары және орта арнайы білімі бар 45 жастағы және одан үлкен әйелдердің жұмысқа орналасу мүмкіндігі мүлде аз. Қазіргі кезде жалданып жұмыс істейтін адамдардың денін әйелдер құрайды. Алайда олардың еңбек ақысы ерлердің табысының 61%-на ғана татиды. Қазіргі таңда әйелдер денсаулық сақтау, білім беру және сауда сияқты белгілі бір салада шоғырланған. Қазақ әйелі туралы сөз қозғау әрі оңай, әрі қиын. Өйткені әйел - біздің анамыз, әйел - біздің әпке, қарындасымыз. Әйел бізге тоғыз ай, он күн толғатып, «тар құрсағын кеңейтіп, тас емшегін жібітіп» өмір сыйлады. Кешегі қазақ әйелі дәстүрлі мәдениеттің бесігінде тербеліп, қайнарынан қанып ішкен. Қоғамдағы өз орнын жазбай танып, әйелдіктен даналыққа, отбасы, ошақ қасы тірлігінен рулы елдің қамын жейтін ел анасы деңгейіне көтеріле білген.
Дескриптор:
3. Стиль белгілерін таба алады; 4. Мәтіннен дәлелдер келтіре алады; 5.Тұрлаулы мүшелерді анықтайды.
4-тапсырма. Сөйлемдерді толықтырып, себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем құрастырыңдар. Жалғаулықты және жалғаулықсыз тyрлерінің ерекшеліктерін тyсіндіріңдер. Себеп мәнді және салдар мәнді сөйлемдерді ажыратыңдар.
Дескриптор:
|
Оқушыларға төмендегі тірек сөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген тірек сөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. ИНСЕРТ әдісі арқылы оқылым мәтінін оқып танысады. ӘТН тапсырмасын орындайды. |
Дескриптор:
3. Стиль белгілерін таба алады;1 4. Мәтіннен дәлелдер келтіре алады;1 5.Тұрлаулы мүшелерді анықтайды.1 ҚБ 7 балл Түрі-өзара бағалау «+,-» әдісі Дескриптор:
ҚБ 3 балл Түрі-өзара бағалау «+,-» әдіс |
https://www.youtube.com/watch?v=hJYeCiSXFZY Тапсырма қағаздары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
Үйге тапсырма: |
Рефлексия Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сабақтың қызықты болған екі тұсы, алдағы уақытта «орындасақ» деген бір әрекет түріне ұсыныс білдіреді. 7-тапсырма 95-бет |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Әйел құқығы" 9-сынып
Ашық сабақ "Әйел құқығы" 9-сынып
|
Бөлім |
Адам құқығы мен бостандығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымы |
«Абдолла Қарсақбаев атындағы орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагог |
Беркинова Аида Сабитовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
12.12.2024 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 9 Б |
Қатысқандар саны: 30 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әйел құқығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
« Әйел құқығы » тақырыбына жазылған әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдап, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратады, түрлендіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 - мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. 1,2,3 деп санау арқылы топқа бөлу. Үй тапсырмасын тексеру: 7-тапсырма 94-бет Оқу мақсатын таныстыру. Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. Талқылау үшін сұрақтар:
Оқушыларда оқу мақсаты туралы түсінік қалыптасқаннан кейін топқа бөлу әрекеті жүзеге асады. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. 1,2,3 сандары бойынша топқа бөлінеді. |
Ауызша бағалау Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
30 мин
|
ОҚЫЛЫМ АЛДЫ Оқушыларға төмендегі тірек сөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген тірек сөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. Әйел Теңсіздік Құқық ХІХ rасырдаrы қазақ әйелінің басында қандай бостандықтар болды? ХХ–ХХІ ғасырлардағы әйел құқығымен салыстырыңдар. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. ИНСЕРТ әдісі арқылы оқылым мәтінін оқып танысады. Мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналrан талқылау сұрақтарын құрастырыңдар.
2-мәтін. Тәуелсіздік алғаннан кейін қазақ қоғамы әйелдер мәселесін жаңа заман талабына орай жаңаша қырынан көтере бастады. Нәтижесінде саяси, қоғамдық және экономикалық жағдайлардың ерекшелігі ескеріле отырып, 1998 жылы Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан кеңес беру органы - Отбасы және әйелдер ісі жөніндегі ұлттық комиссия құрылғаны белгілі. Нарықтық экономикаға көшу көптеген адамды тығырыққа тіреді. Әйелдер жүгі ауырлады. Отбасын асырау, бала-шағаға қамқорлық, үй шаруасы - осының бәрі ерлерге қарағанда әйелдердің мойнындағы жауапты іс. 2004 жылы еңбекпен қамту қызметтерінде жұмысқа орналасу мәселелері бойынша келгендердің ішінен әрбір алтыншы әйелге ғана жұмыс берілген. Жоғары және орта арнайы білімі бар 45 жастағы және одан үлкен әйелдердің жұмысқа орналасу мүмкіндігі мүлде аз. Қазіргі кезде жалданып жұмыс істейтін адамдардың денін әйелдер құрайды. Алайда олардың еңбек ақысы ерлердің табысының 61%-на ғана татиды. Қазіргі таңда әйелдер денсаулық сақтау, білім беру және сауда сияқты белгілі бір салада шоғырланған. Қазақ әйелі туралы сөз қозғау әрі оңай, әрі қиын. Өйткені әйел - біздің анамыз, әйел - біздің әпке, қарындасымыз. Әйел бізге тоғыз ай, он күн толғатып, «тар құрсағын кеңейтіп, тас емшегін жібітіп» өмір сыйлады. Кешегі қазақ әйелі дәстүрлі мәдениеттің бесігінде тербеліп, қайнарынан қанып ішкен. Қоғамдағы өз орнын жазбай танып, әйелдіктен даналыққа, отбасы, ошақ қасы тірлігінен рулы елдің қамын жейтін ел анасы деңгейіне көтеріле білген.
Дескриптор:
3. Стиль белгілерін таба алады; 4. Мәтіннен дәлелдер келтіре алады; 5.Тұрлаулы мүшелерді анықтайды.
4-тапсырма. Сөйлемдерді толықтырып, себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем құрастырыңдар. Жалғаулықты және жалғаулықсыз тyрлерінің ерекшеліктерін тyсіндіріңдер. Себеп мәнді және салдар мәнді сөйлемдерді ажыратыңдар.
Дескриптор:
|
Оқушыларға төмендегі тірек сөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген тірек сөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. ИНСЕРТ әдісі арқылы оқылым мәтінін оқып танысады. ӘТН тапсырмасын орындайды. |
Дескриптор:
3. Стиль белгілерін таба алады;1 4. Мәтіннен дәлелдер келтіре алады;1 5.Тұрлаулы мүшелерді анықтайды.1 ҚБ 7 балл Түрі-өзара бағалау «+,-» әдісі Дескриптор:
ҚБ 3 балл Түрі-өзара бағалау «+,-» әдіс |
https://www.youtube.com/watch?v=hJYeCiSXFZY Тапсырма қағаздары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
Үйге тапсырма: |
Рефлексия Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сабақтың қызықты болған екі тұсы, алдағы уақытта «орындасақ» деген бір әрекет түріне ұсыныс білдіреді. 7-тапсырма 95-бет |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















