2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Ашық сабақ Айналадағы әлем Дыбыс

Ашық сабақ Айналадағы әлем Дыбыс

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Айналадағы әлем Дыбыс
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

жаратылыстану

Бөлім:

Табиғат физикасы. Жарық, дыбыс, электрлік, магниттілік.

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3 сынып


Сабақтың тақырыбы:

Дыбыс қалай пайда болады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.5.3.1 дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажыратады

Дыбыстың таралу ерекшелігін түсінеді;қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасайды.

Дыбыстардың ерекшеліктерін эксперименттің нәтижесінде дәлелді түрде салыстырады.

Құндылықтар:

Сәуір айы: «Еңбекқорлық пен

кәсіби біліктілік айы»

Сабақ құндылығы: Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік

Апта дәйексөзі: «Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап.»

Абай Құнанбайұлы


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут





































Өткенді пысықтау

5 минут

















Сабақ

тың ортасы

20 минут









































































































Сергіту сәті

2 минут















Сабақты қорыту

6минут

Кері байланыс

5 минут






Үйге тапсырма:

Психологиялық ахуал Сыныпқа ену, оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, сәлемдесу.

-Балалар, сендер бір сыныпта оқығандықтан, бір үйдің балаларындай ынтымақты болуымыз керек.

-Бүгінгі сабағымызды біз« Бір шаңырақ астында» деген тренинг арқылы бастаймыз. Өйткені мен шаңырақ болсам, сендер менің уығымсыңдар. Уық мықты болмай шаңырақ биік болмайды. Сендер бір біріңе мейірімді, ынтымақты, білімді, тату болсаңдар менің биікте самғайтыным анық.

«Бір шаңырақ астында» тренингі арқылы оқушылар шаңырақты айнала тұрып, уықтарды құрайды. Көңіл - күйлерін көтеру үшін (оқушылар бір-біріне күміс күлкілерін, жылы лебіздерін білдіру) (Жас баланың күлкісінің дауысын естірту, бірге қосылып күлу) ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


Шаңырақтың астында қол ұстасып тұрып, Смарт бейжик арқылы топқа бөлу

1 -топ: Табиғат құбылыстары

2-топ: Музыкалық аспаптар

3-топ: Тұрмыстық техника

Топ лидерін сайлап,топ ережесін құрамыз.

Өткенді пысықтау

«Спиннер» ойыны

AutoShape 3

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін

Құндылық мақсаты:

Жаңа тақырып

Тақырыпты ашу«Блиц-турнир» әдісі Балалар табиғат көптеген дыбыстардан тұрады.Дыбыс дегеніміз не?Неге біз оны естиміз ол қайдан шығады? деп сұрақтар қою арқылы пәнге деген қызығушылығын оятып, жаңа сабағымыздың тақырыбын ашамын. -Дұрыс, дыбысты көре алмаймыз,ұстай алмаймыз бірақ оны ести аламыз.-Балалар, дыбыс екіге бөлінеді екен:табиғи және жасанды. Біз бүгін дыбыстың қайда тарайтынын білетін боламыз.

Видеоролик көрсетлімі Топтық жұмыс.

«Бір минуттық әңгіме» әдісі арқылы оқушының бір-бірінен ақпарат алу дағдысын қалыптастыру мақсатында төмендегідей тапсырма беремін.


Топқа табиғи ,жасанды дыбыс көздерін атауды тапсырамын..Қай топ көбірек атайды, сол топ жеңеді. Топта отырып табиғи дыбыс көздерін топтастырып жазады. Жазғандарын іс жүзінде көрсетеді.Нәтижесінде топтар бірін –бірі бағалайды.

Дыбыстың көздері туралы әңгімелеймін.

Балалар табиғи дыбысқа: тал жапырақтарының сылдыры; өзен , көлдің ағысы, бұлақ, т.б болып неше түрлі дыбыстарға бөлінеді.

Музыкалық дыбыстар

шертпелі аспаптардың(домбыра),үрмелі (сазсырнай), ұрмалы аспаптардың (дауылпаз) және тағы басқа да аспаптардың дыбыстары жатады.

Механикалық дыбыстар: көлік дауыстары, техникалық құралдардың дауыстары

-Табиғи дыбыс көзі қайдан шығуы мүмкін?

Біз дыбыс әлемінде өмір сүреміз. Дыбыстардың табиғи көздері бар. Бұларды табиғаттың дыбыс көздері деп те атайды.


Оқулықпен жұмыс

«Ашық микрофон» әдісі


-Балалар дыбыс ауада, қатты денелер мен сұйықтықтарда да тарайды екен.Оған көптеген мысалдар келтіре аламыз.Егер құлағыңды қабырғаға тоссаң, келесі бөлмедегі сөздерді естисіңдер. Дыбыстар қатты заттар арқылы да естіледі. Бір қызығы дыбыстың суда таралуы ауаға қарағанда төрт есе жылдам тарайды екен.. Жер жақсы дыбыс өткізгіш болып табылады.

.Дыбыс көзінен шыққан дыбыс толқындары барлық бағытта тарайды. Ал осы дыбыс толқындары тарала отырып, өзінің жолында қандай да бір бөгетті кезіктірсе, онда олар шағылады. Мыс :жаңғырық

Жаңғырық — қандай да бір кедергіден шағылған және бастапқы таралған орнына қайта оралған дыбыс толқындары

Заттан шыққан дыбыс толқынға ұқсас, тас суға түскенде барлық бағыттарға бірдей толқын жайылып таралады.

Дәптермен жұмыс


«Суреттер сөйлейді» ойыны

3 топқа сурет таратылып беріледі.

Әр топ берілген суретті сипаттайды,қандай дыбыс шығаратынын дыбыстап айтады.

«Қуат алу»

Барлығы «Шаттық шеңберіне» тұрып, көздерін жұмады.

Қолды созамыз,

Қолды жазамыз,

Қарлығаш болып қалықтаймыз,

Оқудан да,жазудан да.

Ешқашанда жалықпаймыз.

«Біз кішкентай зерттеушіміз» тәжірибе жұмысы:

-Металл қасықтарды ауада және судың ішінде соқ. Дыбыстарды салыстыр.


Жеке жұмыс

«Word_wall» ойыны

https://wordwall.net/da/resource/71435250


Жасанды,табиғи дыбыс шығаратын заттардың түрлеріне сурет салып келу


Психологиялық ахуалға қатысады..Тапсырмаларды орындайды.

-Тақырыпты ашады.


























































Қимыл мазмұнымен жұмыс жасайды








Топпен жұмыс жасайды





































Ойын ойнайды






































































Кері байланыс жасайды

Мақтап, мадақтап отыру



Тамаша!










































«Чупа чупс» әдісі бойынша марапаттап отыру






















Дескриптор:



















Дескриптор:

табиғи және жасанды дыбыстарды таниды және анықтай алады.

- табиғи дыбыс көздеріне мысал келтіреді;

жасанды дыбыс көздеріне мысал келтіреді.





Керемет!





Өте жақсы!





Дескриптор:

дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіреді. қандай заттардың дыбыс шығаратынын біледі. дыбыстың қалай таралатынын түсінеді.









Дескриптор:


























Дескриптор:

Ауада қасықтарды соғады;

Су ішінде қасықтарды соғады;

Екі дыбыстың таралу ерекшелігін салыстырып айтады;





Суреттер











Суреттер







Музыка














Суреттер








Керемет!




















табиғат дыбыстары туралы бейне жазба



















































































































Кері байланыс тақтасы






















































































Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі