жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «Әйтеке бидің шешендігі»
Пән:Әдебиеттік оқу |
Мектеп: №36 ЖББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:3сынып |
Мұғалімнің аты-жөні: Шажабаева Самал Атыбаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күн: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Әйтеке бидің шешендігі» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы қол жеткізетін мақсаты: |
3.2.3.1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін ,сөйлемді табу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: SMART |
Өнер ұғымының мағынасын толықтырады, шығарманың тақырыбын анықтайды және негізгі ойды табады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Оқылым |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімше: |
2.3 шығарманың тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып: |
Өнер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
1.Барлық оқушылар:
2.Көптеген оқушылар:
3.Кейбір оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сөздік қорлары: |
арқырар, дария, тоқырар, тындырымды, Бұхара,Самарқан |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Жұмыс істеу барысында балалардың бойында ұйымшылдық,ынтымақтастық құндылықтарын дамыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Дүниетану,Қазақ тілі,АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім: |
Би, шешендер туралы әңгімелейді, нақыл сөздерін біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал: Үлкенге де «сіз», Кішіге де «сіз». Сәлем беріп құрметпен, Бас иеміз біз. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу: Билердің суреттері мозайкаға бөлініп, жасырылады. Әр оқушы жасырынған мозайканы таңдап, топқа бөлінеді. 1-топ: «Төле би» 2-топ: «Қазыбек би» 3-топ: «Әйтеке би» Әр топ топ басшысын сайлайды, топ ережесімен танысады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Критерий Шығарманың тақырыбын анықтайды, «Әйтеке бидің шешендігі» туралы өз ойларын айтады. Ұжымдық жұмыс. «Ребус шешу» Ә
,
Әйтеке би Әйтеке би-қазақтың үш биінің бірі. Бұхара мен Самарқан медреселерінде араб-парсы тілдерін үйренген. Даудың шешімін айтқанда Әйтеке би әділдігімен әрі тапқырлығымен ерекшеленген. Содан да болар, халық «Әйтеке жарып айтады»деп риза болған. Дескриптор: Шығарманың тақырыбын анықтайды. Ұлы тұлға жайында өз білетіндерін ортаға салады. ҚБ: «Шапалақтау» әдісі Критерий: Берілген тақырып бойынша пікір білдіріп, қорытынды жасайды. «Көршіңізге айтыңыз» әдісі. Жұптық жұмыс. Оқулықпен жұмыс. Әдебиеттік оқу. 2-б. 9-бет Тапсырма: Бір бала нақыл сөзді бастайды ,екінші бала нақыл сөздің жалғасын табады және мағынасын түсіндіреді, өмірден мысал келтіру арқылы қорытындылайды. Дескриптор: Нақыл сөздер бойынша пікір білдіріп, қорытынды жасайды ҚБ: «Смайлик» арқылы бағалау. Сергіту сәті : «Кім жылдам?» ойыны Жұмбақтың шешуін табу,,нақыл сөздерді айту,жаңылтпашты жаңылмай айту Критерий: Шешендік сөздерді сұрақ қою арқылы мағынасымен сәйкестендіреді, нақыл сөздерін жаттау арқылы есте сақтайды «Жасырынған тапсырмалар» әдісі. Топтық жұмыс. Тапсырма: әр топқа тапсырма жасырылады, сынып бөлмесінен топ басшысы тапсырмаларды іздеп тауып, тобына ұсынады. 1-топтың тапсырмасы Әйтеке бидің шешендік сөзін сәйкестендіреді
2-топтың тапсырмасы. Әйтеке бидің әр нақыл сөзіндегі тақырыпты анықтайды .Негізгі ойды білдіріп тұрған сөйлемді табады.
3-топтың тапсырмасы Әйтеке би туралы не білетінін анықтайды
Дескриптор:
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі
|
Интербелсенді тақтадан сурет көрсету
Интербелсенді тақтадан көрсету
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «Сұрақ –жауап» әдісі -Әйтеке би қай жүздің биі? -Ол неше жасында би атанды? -Әйтеке би қай тілдерді жақсы меңгерді? -Халық Әйтеке бидің қандай қасиетіне риза болды? Рефлексия. «Алма ағашы»
Әр оқушы бүгінгі сабақтан алған білімдерін алма ағашына стикер арқылы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Сабақ барысында оқу мақсатына жету үшін саралаудың бірнеше түрін қолданамын. Тапсырмаларды орындау барысында оқушылардың оқу және танымдық деңгейлеріне байланысты түрлі әдістерді қолданамын. Сол әдістердің ішіне «Жасырынған тапсырмалар» әдісінде саралаудың қарқын тәсілін қолдана отырып көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беремін. Ұжымдық, топтық, жұптық жұмыстарда саралаудың тапсырма беру тәсілін қолданамын. Тапсырма соңында балаларды бағалап отырамын. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ықшамсабақ |
Курсқа дейін: Жаңартылған білім мазмұны бойынша қысқа мерзімді жоспар жазуды, саралау түрлерін, критерий деңгейлерінің маңыздылығын түсінбейтінмін. |
Курс барысында: Жаңартылған білім мазмұны бойынша қысқа мерзімді жоспар жазу үлгісін үйреніп, белсенді әдіс-тәсілдермен таныс болдым. Оқу мақсатынан бағалау критерийлерін анықтап, мақсатыма жету үшін тиімді әдіс-тәсілдерді нақты таңдап алуға көз жеткіздім. |
Курстан соң: Курс барысында меңгерген білімімді,саралаудың түрлерін,әдіс-тәсілдерін өз практикамда қолдануды жоспарлаймын .Алдағы уақытта курста үйренген әдіс-тәсілдердің барлығын өз тәжірибемде қолданамын.Сабағымды түрлендіру арқылы оқушыларыма сапалы және қызықты білім беремін. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз










