Тақырыбы:Әжейдің
көмекшілері
Мақсаты:Заттардың түстерін көріп
қабылдауды дамыту.Негізгі түстерді салыстыра отырып ажырату,жұбын
табу.Балалардың ойлау қабілеттерін,зейіндерін дамыту.Балаларды
коммуникатівтік-ақпараттық құзіреттілігін молайтып,ой-түйсігін
қиялын дамыту.Қоршаған ортаға қызығушылығын ояту,сабақ барысында
меңгерген белсенді сөздік қор мен қарапайым үлгі құрылымдарды өзіне
таныс өмірлік жағдаяттарда орынды қолдана алуға тәрбиелеу.Ертегі
айту арқылы ой-өрісін дамыту.
Түзету
жұмыстары:Түстерді тану және оларды
ажырату.
Әдіс-тәсіл:Ойын –сабақ,
сұрақ-жауап,әңгімелесу.
Көрнекіліктер:Липучка,түрлі-түстігубка,түрлі-түсті
таяқшалар,ыдыстар.Ертегі кейіпекеріндегі
құстар.
Шаттық
шеңбері:
Кел балалар
күлейік
Күлкіменен
түлейік
Түрлі-түсті
бояумен
Әсемдеп біз
жүрейік
Ғажайып
сәт:
Есік
қағылады.
Тәрбиеші:
-Балалар естіп тұрсыңдар
ма?Біреу есік қағып жатыр.Тәрбиеші есікті ашып,пошташының берген
хатымен ішке кіреді.
-Балалар қараңдаршы бізге хат
келді.
Қане мен оқып
көрейін.
-«Амансыңдарма,балаларым!
Бүгін таңертең сендерді қонаққа шақырайын деп едім.Сендерді қатты
сағындым. Сендерден көмек сұрайын деп едім.»Сәлеммен ауылдағы Айман
әжелерің.
-Ой,балалалар,бізді Айман
әжеміз ауылға қонаққа шақырып жатыр.
-Балалар әжеміздің үйіне
қонаққа барамыз ба?
-Ия,
әріне.
-Балалар,ауыл алыс сондықтан
біз көлікпен баруымыз керек.
-Ал сендер қандай көлік
түрлерін білесіңдер?
-Машина,Трактор,Автобус
-Балалар мен сендерге ауылға
Паравоз бен баруды ұсынамын
(Балалар паравозға
мінеді)
Паровозға қарашы
гу-гу-гу
Жалғыз өзі келеді
зу-зу-зу
Паравоз тоқтады
пыс-пысссссс
-Ауылғада
жеттік
-Паравозды осы жерге
қалдырайық.
Әже:
-Амансыңдарма,балалар!Ауылға
қош келдіңдер.
-Кәне танысайық менің атым
Айман әже
-Ал ,айта қойшы сенің атың кім?
(балалармен танысып
шығады)
Әжеге
тақпақ
Медина
Шашымды менің
тарағм
Қабағымақараған
Мен әжемді сүйемін
Алпамыс
Мен әжемді
сүйемін
Әдемі көйлек
киеді
Шашуларды
жинайды
Маған әкеліп
береді.
Әже
Рахмет балалар.Сендер қандай
ертегі білесіңдер
-Бауырсақ
-Жеті
лақ
-Үш
аю
Әже
Балалар мен сендерге бұрын
естімеген ертегіні айтып берейін
«Қазандағы
сүт»ертегісі
Балалар сендерге ертегі
ұнадыма?
-Ия
ұнады
-Сүті кімдер ішіп
кетті
-Көбелек келіп кұмп
етті
-Жапалақ келіп жалып
етті
-Сауысқан келіп сарық
етт
-Қарға келіп қарық
еті
Балалар сендерге ертегі ұнаса
маған көмектесіңдер ма?
-Балалар мен тоқұшымды
шатастырып алдым,ал енді сендер маған
көмектесесіңдерме?
«Түрлі түсті
жіптер»
Шарты:Екі жабысқыштың үстінде
түрлі-түсті жіптер болады,сол түрлі-түсті жіптербір уақыта екі
қолмен екі жақа бірдей ыдысқа салуымыз
керек.
-Балалр әженің жіптерінің түсі
қандай?
-Сары
-Көк
-Қызыл
-Балалар тапсырманы
орындайды.
-Мен өзімнің тоқып отырған
інелерімді түрлі-түсті жіптеріме түсіне қарай тоқуым керек
еді,бірақ мен түстерді ажырата алмай
отырмын.
-Қане балалар әжеге
көмектесейік.
«Түстерді
ажырат»
Шартты:Түстеріне
қарай,інелерді жіптерге апару.
-Балалар тапсырманы жақсы
орындадыңдар,әжеде риза.
-Балалар менің үйім жиналмай
қалды.
-Балалар қане әжеге
көмектесейік.
-Жарайсыңдар балалар сендер
шапшаң екенсіңдер.Балалар сендердің шапшаңдықтарыңды тағы бір
тексеріп жіберейік.
Менің табағымдағы суды азайтып
беріңдер,табағым судан толып тұр.
«Су толып
кетті»
Шартты:Табақтағы суды губканың
көмегі арқылы екінші табаққа суды азайту.
«Пішіндерді
құрастыр»
Шарты:Ұсақ қийылған жұмсақ
губканы,геометриялық пішіндер құрастыру.
-Балалар қандай пішін
құрастырдық?
-Дөңгелік
-Төртбұрыш
-Ұшбұрыш
-Балалар тапсырманы
орындайды.
Әже:
-Балалар сендер өте
таланты,талапты балалар екенсіңдер,әрдайым осылай көмек қолдарыңды
созып тұрыңдар.
Тәрбиеші:
-Балалар біздің балабақшамызға
кететін уақыт болды.Өзіміздің көлігімізге отырып балабақшаға
кетейік.
(Паравозға отырып балабақшаға
оралу)
-Ой балалар біздің
балабақшамыз сондай жылы.
-Балалар біз кімге қонаққа
бардық?
-Әжеге
бардық
-Әже бізге қандай ертегі айтып
берді?
-«Қазандағы сүт» ертегісін
оқып берді
-Қандай тапсырма
орындадық?
-Түрлі-түсті жіптерді
жинадық,ыдысқа су толтырдық,әжеге үй жинап
көмектестік.
№26
«Қарлығаш»бөбекжайы
«Әжейдің
көмекшілері»
Тәрбиеші:Бишенова.Б
Джумагалиева.Ж
Ақтау
2021