Материалдар / Ашық сабақ: Әлемдегі демографиялық өзгерістер

Ашық сабақ: Әлемдегі демографиялық өзгерістер

Материал туралы қысқаша түсінік
Берілген сабьақтың тақырыбы мен мақсатына қарай құрылды. Барлығы 5 тапсырма беріледі, дискрипторлары бар.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қаңтар 2024
409
5 рет жүктелген
810 ₸ 900 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ашық сабақтың тақырыбы: Әлемдегі демографиялық өзгерістер


Бөлім

5-бөлім. Отбасы және демографиялық өзгеріс.

Педагогтің аты-жөні:

Мухсинова А.М.

Күні:

23.01.2024

Сынып: 9 «А»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

5. Әлемдегі демографиялық өзгерістер. Синтаксис

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

9.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру.

9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді анықтап жазу.

Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біл, түрлендіріп қолдану.

Құндылықтарға баулу:

«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезең-дері/уақыты

Педагогтің іс-әрекеттері

Оқушының іс-әрекеттері

Бағалау

Ресурс-тар

Сабақтың басы 3 минут Ұйымдастыру кезеңі:







Өткен тақырыптарға шолу

7 минут

Оқушылармен сәлемдесу рәсімі.Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Кезекшінің мәліметі.



«Random name» бойынша оқушыларды төрт топқа бөлу.



1-тапсырма ТЖ

«Тарсия» әдісі бойынша салалас құрмалас сөйлемдер бойынша тапсырмалар.

Оқушылар хормен:

Мейірімді жүрекпен

Ақ пейілді тілекпен,

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық.


Оқушылар 4 топқа бөлініп отырады.




Оқушылар топтық тапсырмаларды орындайды.

Жарайсыңдар (Ауызша мадақтау)






Оқушылардың топта жұмыс жасау дағдылары артады.

Дескрипторлар:

-салалас құрмалас сөйлемдерді анықтайды;

-үшбұрыштарды дұрыс қиылыстырады







Flippiti.net



«Tarsia» бойынша қағаз қиындылары

Сабақтың ортасы 25м.



5 минут



































5 минут

2-тапсырма ЖЖ

Ойлан. Жұптас. Бөліс

«Ілмек сұрақтар» әдісі арқылы оқылымалды қойылатын сұрақтар, топтағы оқушылар сұрақтарын басқа топтарға қояды.

Оқушылар өздерінің ойларын білдіреді. Басқа оқушылар толықтырады.





























Оқылым мәтіні.

«Үнсіз оқу» стратегиясы

3-тапсырма ТЖ

Жазылым жұмысы. Оқылым мәтініндегі (диаграмма, кесте) ақпараттарды оқып, диаграммаға түсіріңіздер. Құрылымын сақтай отырып, берілген процесті сипаттап жазыңыз. Жазы-лым жұмысында салалас құрмалас сөйлемдерді қолданыңыз.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Ықтимал жауаптар:

-Демография дегеніміз не?

-белгілі бір халықтың, ұлттың, ұлыстың құрамы мен құрылымын, өсу және кемі динамикасын зерттейтін әлеуметтік ғылым саласы.

-Демография ғылымының негізін салушы кім?

- ағылшын ғалымы Дж. Граунт. Ол алғаш рет Лондондағы тіркелген адам өлімінің жазбалары негізінде халық арасындағы өлудің көрсеткішін және заңдылықтарын жасаған.

-Халық санының өсуі мен кемуіне қандай факторла әсер етуі мүмкін?

-адамдардың басқа жерлерден көшіп келуі (иммиграция), бөтен аймаққа көшіп кетуі (эмиграция), туу және өлім.

-Еліміздегі орташа жас және күтілетін өмір сүру ұзақтығы қандай?

35 жас

70 жас (2015ж. деректер)

-Еуропаны неліктен «кәрі құрылық» деп атайды?

Ескі әлем, тарихи ескі аймақ.


Оқушылар мәтіндегі мәліметтерді диаграммаға түсіреді. Салалас құрмалас сөйлемнің түрлерін қолданады.


Дескрипторлар:

-мәліметтерді диаграммаға түсіреді.

-жазылым барысында салалас құрмалас сөйлемдерді қолданады.



Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.



































Оқушылардың осы тапсырмаларды орындау барысында жазылым және айтылым дағдысы қалыптасады.





Әр дұрыс жауапқа 2 балл





Қазақ тілі оқулығы 9-сынып




































А4 қағазындағы диаграммалар

Әр топқа мәтін бөліктері бойынша диаграммалар беріледі.













10 минут

4-тапсырма ЖЖ

Диаграммада берілген мәліметтерді оқылым мәтініндегі мәліметтермен салыстырыңдар..



Оқушылар диаграммадағы әлем халқының бөлігі проценттік мәліметтерді оқылым мәтінімен салыстырады.




Ықтимал жауаптар:

Әлем халқының бөлігі Азияда 72 пайызды көрсетеді, бірақ оқылым мәтінінде Азия елдерінде 4,5 млрд адам өмір сүруде деп жазылған. Африка елдерінде әлем халқының бөлігінің 10 пайызы өмір сүреді деп берілген, алайда оқылым мәтінінде 17 пайызы қмірі сүріп жатыр делінген.

Еуропа елдерінде әлем халқының бөлігінің 20 пайызы өмір сүруде, алайда оқылым мәтінінде екі есе кем адам өмір сүріп жатыр деп жазылған.

Кейде Оңтүстік Америка елдерінде әлем халқының бөлігінің 5 пайызы өмір сүреді, кейде бұл елде 646 миллион адам өмір сүреді деп жазады.

Кейде Солтүстік Америка елдерінде әлем халқының бөлігінің 6 пайызы өмір сүреді, кейде бұл елде 361 миллион адам өмір сүреді деп жазады.


Қазақ тілі оқулығы 9-сынып 124, 126 беттері

5 минут

5-тапсырма (ЖЖ)

Оқылым мәтінінде кездесетін салалас құрмалас сөйлемдерді тауып түрін анықтаңдар.



Оқушылар оқылым мәтініндегі салалас құрмалас сөйлемдерді табады.

Ықтимал жауаптар:

Оқылым мәтініндегі 1-сөйлем, 1-абзацтағы соңғы сөйлем жатады.

2-абзацтағы бірінші сөйлем (ыңғайлас салалас құрмалас, «және» деген жалғаулық шылаумен байланысып тұр)

Бүгінде әлем халқының саны, аз қарқынмен болса да, бұрынғыға қарағанда арта түсуде.

Дескрипторлар:

-оқылым мәтініндегі салалас құрмаластарды табады;

-салала стың түрін анықтайды;

-жасалу жолын түсіндіреді.

Қазақ тілі оқулығы 9-сынып 124, 126 беттері

Сергіту сәті. 2 минут




Сабақтың соңы 3 минут

Рефлексия.

Бүгінгі күннің сөйлемі

Мақсаты: оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Оқушылар сабақтағы алған әсерлерін бір сөйлеммен баяндайды

Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсаты бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Ашық сабақты өзін-өзі бағалау парағы күні: 23.01.2024ж

9 «А» сынып оқушысы ______________________________

Әр тапсырмаға дұрыс болса 2 балл қойылады.

1-тапсырма

«Тарсия» әдісі

2-тапсырма «Ілмек сұрақтар» әдісі

3- тапсырма

Диаграмма бойынша жазылым тапсырмасы

4- тапсырма

Диаграмма мен оқылым мәтінін салыстыру

5- тапсырма

Оқылым мәтініндегі салалас құрмалас сөйлемдерді теріп жазу.

Жалпы балл саны












Ашық сабақты өзін-өзі бағалау парағы күні: 23.01.2024ж

9 «А» сынып оқушысы ______________________________

Әр тапсырмаға дұрыс болса 2 балл қойылады.

1-тапсырма

«Тарсия» әдісі

2-тапсырма «Ілмек сұрақтар» әдісі

3- тапсырма

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!