Қазақстан
Республикасының Оқу - ағарту министрлігі
№60 жалпы
орта білім беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың
тақырыбы: Туындының физикалық
және геометриялық мағынасы
Бөлім:
|
10.3АТуынды
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Пәні
|
Алгебра және анализ бастамалары
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 10
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Туындының
физикалық және геометриялық мағынасы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
10.3.3.1 - туындының
физикалық мағынасына сүйене отырып, қолданбалы есептер
шығару;
10.3.3.2
- туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер
шығару;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық
оқушылар үшін: туындының физикалық
және геометриялық мағынасын біледі.
Көпшілік
оқушылар үшін: туындының физикалық
және геометриялық мағынасын есептер шығаруда
қолданады
Кейбір оқушылар үшін:
туындының
физикалық мағынасын қолданбалы есептер шығаруда
қолданады.
|
Құндылыққа баулу
|
Бірлік және
ынтымақ
Сенімді қарым-қатынас
орнату және ұжымда жағымды ахуалды сақтай білу
Басқаларға
көмектесуге және әділдік, мейірімділік пен жауапкершілік танытуға
дайын болу
Әділдік және
жауапкершілік
Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың
болуы
|
Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
8
мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен
амандасу, түгендеу.
2.Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды
оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап жүргіземін. Бірлік және
ынтымақ (Сенімді қарым-қатынас орнату және ұжымда жағымды ахуалды
сақтай білу ) Оқушылар өздерінің көңіл күйіне байланысты смайликті
таңдап бір -біріне күндеріне сәттілік
тілейді.
3.
Оқушыларды https://www.flippity.net/
платформа
арқылы 3 топқа бөлу.
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері
|
Үй тапсырмасын
«Өзіңді тексер» әдісі арқылы
тексеру.
Мақсаты:
Оқушы өздерін әділ
бағалауға дағдыланады.
Өткен тақырыпты еске
түсіру мақсатында «Ойымды
жалғастыр» әдісі тапсырма
беремін. Мақсаты:
Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Оқылым мен айтылым
дағдысы қалыптасады.
- туындының физикалық
мағынасы...
- туындының
геометриялық мағынасы ...
- Функцияның графигіне
берілген нүктеде жүргізілген жанама мен Ох осінің оң бағытының
арасындағы бұрыш....
|
Оқушылар
« Өзіңді тексер» әдісі арқылы слайдқа
шыққан жауаптарымен өзін
тексереді.
1.v(3)=10м/с
2.
v(2)=6,2м/с
3.
а(2)=2м/с2
4. v(1)=8
м/с
5.
а(2)=8м/с2
6. а(1)= 6
м/с2
7.
v(10)=17м/с
Оқушы айтылған
сөйлемді жалғастырады
- функциясының х нүктесіндегі туындысы оның х нүктесіндегі өзгеру
жылдамдығы. 
- функцияның
графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық
коэффициенті
- сүйір
болса, онда берілген нүктедегі туынды оң;
- доғал
болса, онда берілген нүктедегі туынды теріс;
- нөлге тең болса, онда
берілген нүктедегі туынды нөлге тең болады.
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан
оқушыларды «Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!»
Әр дұрыс
жауапқа 1
балл

|
Интерактивті
тақта
Слайд
|
С абақтың
ортасы
35
мин
|
«Ой
қозғау» жаңа
тақырыпты тапсырмамен түсіндіру
Тапсырма
Материалдық нүкте түзу
сызық бойымен 

заңдылығымен қозғалады.
Нүктенің қозғалыс басталғаннан 6
секунттан кейінгі жылдамдығы мен үдеуін табыңыз.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрініс
табады.
Мақсаты:
Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Оқылым мен тез есептеу
дағдысы қалыптасады.
|
Тапсырманы мұғаліммен бірге
орындайды.
Оқушылар сұраққа жауап
беріп,тапсырмаларды орындайды
Туындыны
табыңдар:
1)f(x) = x(x – 4) функциясының
х0=3 нүктесіндегі туындысын тап.
Жауабы: 2
2)y 5x3
–
6x2
- функциясының туындысын тап.Жауабы:
15х2
–
12х
3) f(x) = (2x – 1)(2x + 1)
функциясының туындысын тап.
Жауабы:8х
4) y= функциясының туындысын тап.
Жауабы:
2х9
|
Мұғалім оқушылар
жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ
«Жарайсың!» деген
мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор:
туынды табу ережесін
қолданады – 0,5б
нүктедегі туындыны
есептейді-0,5б
Әр дұрыс жауапқа 1
балл
|
https://wordwall.net/resource/29449576
Интерактивті
тақта
Формулалар кесте
Интерактивті
тақта
https://interacty.me/projects/c4e155b0edcf6621
|
«Бірлесіп көтерген
жүк жеңіл» әдісі арқылы оқулықтан
топтық тапсырма беремін.
№15.1 есеп туындының физикалық мағынасына байлынысты
есептер
№15.2 есеп туындының геометриялық мағынасына байланысты
есептер шығаруды ұсынамын
Мақсаты:
Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Оқылым мен айтылым
дағдысы қалыптасады.
Саралау. Қабілеті жоғары
оқушылар қажет болған жағдайда көмекті қажет ететін оқушыларға
көмек көрсетуін ұсынамын.
|
Оқулықта берілген
тапсырмаларды топтасып орындайды
№15.1
есеп
а) , с 
ә) , .

б) ,


№15.2
есеп
а) ,
А(0; 2); ә) ,
А(2; 11); б) ,А(1; 7).
Оқушылар тапсырманы бір
– біріне түсіндіре отырып орындайды
1 –
тапсырма
Дене x(t) =
t4 +
0.5t2
– 3t
заңдылығымен қозғалады. Дененің қозғалыс басталғаннан
2
секунттан кейінгі
жылдамдығы мен үдеуін табыңыз.
2-
тапсырма
f(x) функциясы
графигінің қандай нүктесіне жүргізілген жанама абсцисса
осіне ?
бұрышпен көлбейді?

|
ҚБ
«Жарайсың!» деген
мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор:
Бірінші ретті
туындыны табады; -0,5 б
Берілген уақыт
моментіндегі жылдамдықты есептейді.-0,5 б
Екінші ретті туындыны
есесптейді; -0,5 б
Берілген уақыт
моменті үдеуді есептейді – 0,5 б
Әр дұрыс жауапқа 1
балл
.
Функцияның туындысын
табады;
Туындының
x0 нүктесіндегі мәнін табады;
Геометриялық мағынасы
бойынша бұрыштың тангенсіне теңестіреді;
Бұрышты табады.
Нүктенің координатасын табады.
Әр дұрыс
жауапқа 1
балл
|
Сабақты қорытындылау
мақсатында «Кім жылдам?» тест тапсырмаларын
беремін.
Мақсаты:
Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі:Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы
қалыптасады. «Әділдікпен
жауапкершілік»
құндылығы:
Оқу
тапсырмасын орындауда табандылық таныту;
|
1. функциясының есептеңіз.
А) 98
В)106 С) 48 Д)
36
2. функциясының есептеңіз.
А)
60 В) 54 С) 49 Д)
69
3.
x(t)=t4-t2+5(см) заңдылығы
бойынша түзу сызық бойымен қозғалатын нүктенiң t=2с болған
уақыттағы жылдамдығын табыңыз.
А) 26 см/с В) 24 см/с С) 28см/с Д) 36см/с
4. у =
х2 + 3х – 2 функциясының
графигіне х0
= –1
нүктесінде жүргізілген жанама мен абсцисса өсінің оң бағыты қандай
бұрыш жасайтынын анықтаңыз.
А)
900
В)300
С) 450 Д)
600
5. Дененің қозғалыс
жылдамдығының өзгеріс заңы v(t) = 3t2
– 2
берілген. t = 1 уақыт мезетіндегі қозғалыс үдеуін
табыңыз.
А) 3 В)
6 С) 1 Д) 4
|
ҚБ
«Жарайсың!» деген
мадақтау сөзімен ынталандыру.
1-3 жауап –
1балл
4-5 жауап – 2
балл
|
Бағалау: 1 – 10 баллдық жүйе
бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша
бағаланады.
Үйге
тапсырма.ереже жаттау №15.6 есеп, қосымша
тапсырма
|
|
Сабақтың
соңы
2
мин.
|
Classroomscreen.com платфомасында «Сабақтан қандай әсер
алдыңыз?» әдісі арқылы сабаққа деген
рефлексиясын смайликтерді басуды ұсынамын.
Мақсаты:
Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі:
Оқушылардың тақырып бойынша пікірін анықтайды. Жиналған
деректердің құнды болуын
қадағалайды.
|
Оқушылар
бүгінгі сабақтан түсінгені жайлы жазады.

|
Мұғалім оқушыларды «1 –
10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі
бойынша бағаланады.
|
Стикерлер
|
1.
функциясының
есептеңіз.
А) 98 В)106 С) 48 Д)
36
2.
функциясының
есептеңіз.
А) 60 В) 54 С) 49 Д)
69
3.
x(t)=t4-t2+5(см) заңдылығы бойынша түзу
сызық бойымен қозғалатын нүктенiң t=2с болған уақыттағы жылдамдығын
табыңыз.
А) 26 см/с В) 24 см/с С) 28см/с Д) 36см/с
4. у =
х2
+ 3х – 2 функциясының
графигіне х0
= –1 нүктесінде жүргізілген
жанама мен абсцисса өсінің оң бағыты қандай бұрыш жасайтынын
анықтаңыз.
А)
900
В)
300
С)
450
Д)
600
5. Дененің қозғалыс
жылдамдығының өзгеріс заңы v(t) =
3t2
– 2 берілген. t = 1 уақыт
мезетіндегі қозғалыс үдеуін табыңыз.
А) 3 В) 6 С) 1 Д)
4
1.
функциясының
есептеңіз.
А) 98 В)106 С) 48 Д)
36
2.
функциясының
есептеңіз.
А) 60 В) 54 С) 49 Д)
69
3.
x(t)=t4-t2+5(см) заңдылығы бойынша түзу
сызық бойымен қозғалатын нүктенiң t=2с болған уақыттағы жылдамдығын
табыңыз.
А) 26 см/с В) 24 см/с С) 28см/с Д) 36см/с
4. у =
х2
+ 3х – 2 функциясының
графигіне х0
= –1 нүктесінде жүргізілген
жанама мен абсцисса өсінің оң бағыты қандай бұрыш жасайтынын
анықтаңыз.
А)
900
В)
300
С)
450
Д)
600
5. Дененің қозғалыс
жылдамдығының өзгеріс заңы v(t) =
3t2
– 2 берілген. t = 1 уақыт
мезетіндегі қозғалыс үдеуін табыңыз.
А) 3 В) 6 С) 1 Д)
4
1.
функциясының
есептеңіз.
А) 98 В)106 С) 48 Д)
36
2.
функциясының
есептеңіз.
А) 60 В) 54 С) 49 Д)
69
3.
x(t)=t4-t2+5(см) заңдылығы бойынша түзу
сызық бойымен қозғалатын нүктенiң t=2с болған уақыттағы жылдамдығын
табыңыз.
А) 26 см/с В) 24 см/с С) 28см/с Д) 36см/с
4. у =
х2
+ 3х – 2 функциясының
графигіне х0
= –1 нүктесінде жүргізілген
жанама мен абсцисса өсінің оң бағыты қандай бұрыш жасайтынын
анықтаңыз.
А)
900
В)
300
С)
450
Д)
600
5. Дененің қозғалыс
жылдамдығының өзгеріс заңы v(t) =
3t2
– 2 берілген. t = 1 уақыт
мезетіндегі қозғалыс үдеуін табыңыз.
А) 3 В) 6 С) 1 Д)
4