Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: М.Базарбаев атындағы №138-гимназия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 13.04.2022 |
Іс-тәжірибеден өтуші: Мәдиева Ақтоты |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Ашық сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.16 алгебралық бөлшектерді танып білу; 7.2.1.17 алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу; 7.2.1.18
алгебралық бөлшектің негізгі
қасиетін қолдану: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар
үйренеді: Кейбір оқушылар үйренеді: Жоғары денгейлі тапсырмаларды шеше алады тапсырмаларды орындайды және талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология - айнымалы; - бөлшек - алымы; - бөлімі; - мүмкін мәндер жиыны; - мүмкін болмайтын мәндер жиыны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бөлшектер туралы тарихи мәліметтер алады. Жұппен, топпен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны қолдану дағдысын дамыту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Алгебралық бөлшектің негізгі қасиеті, алгебралық бөлшекті қысқарту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин |
1.Ұйымдастык кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын қалыптасыру
.
І топ. Шаршы ІІ топ. Шеңбер ІІІ топ. Үшбұрыш
IV топ.
Жұлдызша 3. Үй тапсырмасын тексерімін.
|
Шаршы Шеңбер Үшбұрыш Жұлдызша
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Оқулықпен
жұмыс.
Сергіту сәті: «Жұмбақтар әлемі» Математикалық жұмбақтарды шешу
Білімің болса, ашасың, Теріс сан болса астында, Мағынасыз деп қашасың.(квадрат түбір )
Екі шеткі нүкте көрігі. Ұзындығы және бар, Айтшы ұпай сенікі. (Кесінді) «Ара ұясы» әдісі арқылы оқушылар тақырыпқа байланысты топтық тапсырмалар орындайды.
4 топқа есептер беріледі.Оқушылар есепті постерге орындап, алгебралық бөлшектердің қасиеттерін пайдалану алгоритмін құрады.Тақтаға әр топтан 1 оқушы шығып қорғайды. Есептің алгоритмі:
|
Плакат, маркер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 мин |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді
жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Мектеп: М.Базарбаев атындағы
№138-гимназия
Күні: 13.04.2022
Іс-тәжірибеден өтуші: Мәдиева
Ақтоты
Сынып
7А
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы
Алгебралық бөлшек және оның
негізгі қасиеті
Сабақтың
түрі
Ашық
сабақ Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
7.2.1.16 алгебралық бөлшектерді танып
білу;
7.2.1.17 алгебралық бөлшектегі
айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу; 7.2.1.18
алгебралық бөлшектің негізгі
қасиетін қолдану: Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар
үйренеді: Кейбір оқушылар
үйренеді: Жоғары денгейлі тапсырмаларды
шеше алады тапсырмаларды орындайды және
талдайды. Бағалау критерийлері Алгебралық бөлшектің
анықтамасын біледі; Алгебралық бөлшектің мүмкін
мәндер облысы ұғымын біледі; Алгебралық бөлшектегі
айнымалылардың мүмкін мәндер облысын
табады; Алгебралық
бөлшектердің айнымалылардың берілген мәндеріндегі өрнектің мәнін
табады.
Тілдік
мақсаттар
Пәндік лексика және терминология
-
айнымалы;
-
бөлшек
-
алымы;
-
бөлімі;
- мүмкін
мәндер жиыны; - мүмкін болмайтын
мәндер жиыны Құндылықтарды дарыту Бөлшектер туралы тарихи
мәліметтер алады. Жұппен, топпен жұмыс
істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке
тәрбиелеу. Пәнаралық байланыстар Қазақ әдебиеті АКТ қолдану дағдылары Интерактивті тақтаны қолдану дағдысын
дамыту Бастапқы
білім Алгебралық бөлшектің
негізгі қасиеті, алгебралық бөлшекті
қысқарту Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың
басы
12 мин 1.Ұйымдастык кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын қалыптасыру
.
І топ.
Шаршы
ІІ топ.
Шеңбер
ІІІ топ.
Үшбұрыш
IV топ.
Жұлдызша 3. Үй тапсырмасын
тексерімін. Шаршы Шеңбер Үшбұрыш Жұлдызша Сабақтың ортасы
Оқулықпен
жұмыс.
Бағалау
критерийлері:
Дескриптор Алгебралық бөлшектерді ортақ
көбейткішті жақша сыртына шығара алады. Қысқаша көбейту
формулаларын қолданып есептерді орындай
алады.
Алгебралық
бөлшектердің алымын ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара
алады.
Бөлімдері мен
алымдарын көбейткіштерге жіктей
алады.
Қысқаша көбейту формулаларын қолдана
алады
Алгебралық
бөлшектерді қысқартады.
Сергіту
сәті:
«Жұмбақтар
әлемі» Математикалық
жұмбақтарды шешу
Айқасқан екі
таяқ,Тұрады жоқты сұрап.(икс )
Біз санбыз сызықпен
бөлінген,Математиканы ұқпас адамғаҚұбыжық боп көрінген.Дұрыс,
бұрыс, аралас,Ондық болып бөлінген.(бөлшек
сан)
Математикалық таңба
ол,
Білімің болса,
ашасың,
Теріс сан болса
астында,
Мағынасыз деп
қашасың.(квадрат түбір )
Түзудің бір
бөлігі,
Екі шеткі нүкте
көрігі.
Ұзындығы және
бар,
Айтшы ұпай сенікі.
(Кесінді)
«Ара
ұясы» әдісі арқылы оқушылар тақырыпқа байланысты топтық тапсырмалар
орындайды.
4 топқа
есептер беріледі.Оқушылар есепті постерге орындап,
алгебралық бөлшектердің
қасиеттерін пайдалану алгоритмін құрады.Тақтаға әр топтан 1 оқушы
шығып қорғайды.
Есептің
алгоритмі:
Мүмкін
болса қысқаша көбейту формулаларын
қолданамыз Ортақ
көбейткішті жақша сыртына
шығарамыз. Алгебралық бөлшектерді көбейткіштерге
жіктейміз Алгебралық бөлшекті негізгі қасиеті қысқартуды
орындаймыз
Бағалау
критерийлері:
Дескриптор
Оқушылар қысқаша
көбейту формулаларын пайдаланып алгебралық бөлшектерді қысқартуды
орындайды.
Қысқаша көбейту формулаларын
қолданады.
Ортақ көбейткішті
жақша сыртына шығарады
Алгебралық
бөлшектерді көбейткіштерге
жіктейді Алгебралық бөлшекті негізгі
қасиеті қысқартуды
орындайды. Плакат,
маркер Сабақтың
соңы 8
мин
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||























