Материалдар / Ашық сабақ Әліппе 1 сынып Тақырыбы: Ғ дыбысы және әрпі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Әліппе 1 сынып Тақырыбы: Ғ дыбысы және әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
Әліппе пәні бойынша 1 сынып ҚМЖ Тақырыбы: Ғ дыбысы және әрпі
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

7 ЖББМ

Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:

Куншигарова Сания

Күні:

17.11.23

Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

60 сабақ. Ғғ дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;

1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу

Сабақтың мақсаты

Ғғ дыбысы мен әрпімен таныстыру, үйрету

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут


















Өткенді пысықтау

5 минут






Сабақ

тың ортасы

20 минут


















































Сергіту сәті

1 минут




















































Сабақты қорыту

6минут









Кері байланыс

3 минут




Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту

«Мен ғарышкермін» ойыны.

Балалар, өзімізді ғарышта жүрміз делік. Ғарышта ауа болмайтынын білесіңдер. Ауа жоқ жерде заттың да салмағы болмайды. Ендеше біз де салмағы жоқ шар сияқты бір орында тұра алмаймыз. Өзімізді шар

тәрізді сезініп, аяғымыздың ұшымен, дыбыс шығармай қалықтап жүріп көрейік.

Топқа бөлу

Жұмбақ жасыру арқылы топқа бөлу

1-топ: Күн

2-топ: Жер

3-топ: Ай

5Т ережесін еске түсіру

Тәртіп,талап,тыныштық,тазалық,татулық


Өткенді пысықтау

Пазл арқылы «Зымыран» құрастыру.

«Н» – «ң» дыбыстары бар сөздерді салыстырып оқу.

-Балалар, «ң» дыбыстары бар сөздерді оқып,пазл құрастырамыз.

«Күн» тобы: Аңдар,қаңбақ,таң,шаңырақ

«Жер» тобы: Шың,сұңқар,таңдана,қоңыр

«Ай» тобы:Мың,қоңыз.қайың,оңаша

  • Балалар не құрастырдық? (Зымыран)

  • Зымыран қайда ұшады? (Ғарышқа)

  • Кімдер ғарышқа ұшады? (Ғарышкерлер)

Жаңа сабақ.Тақырыпты ашу

  • Ғарыш , ғарышкер дегенде бірінші дыбыс қандай? (Ғ)

  • Бүгін біз Ғ дыбысы және әрпімен танысамыз.

  • Экранға назар аударайық (Ғ әрпі туралы видео қарау)

  • Балалар, қандай дыбыспен таныстық? (Ғ)

  • Дұрыс Ғ дыбысы.Бұл Ғ дыбысының Ғғ бас және кіші әрпі.Қанекей айтып көрейік Ғ,Ғ,Ғ

  • Ғ дыбысы –кедергімен айтылады.Ол дауыссыз,ұяң дыбыс.

  • Ереже қайталайық.Дыбысты айтамыз,естиміз.Әріпті жазамыз,көреміз.

  • «Ғ» дыбысы бар сөздерді айтып, буынға бөлейік

  • Ғ дыбысы қай жерде кездеседі?


Түймелерден «ғ» әрпін жасады.

Ғарыш және ғарышкерлер туралы бейнеролик қарау.

- Не туралы білдік?

- Кім туралы білдік?

- Қазақтың тұңғыш ғарышкері кім?

Оқулықпен жұмыс

Айтылым

  1. Сурет бойынша әңгіме құрау.

- Ғарышта ауа болмайды.Онда барлық заттар қалқып жүреді. Ғарышқа ұшатын адамды ғарышкер деп атайды.Ғарышта скафандр кию қажет.Қазақтың тұңғыш ғарышкері- Тоқтар Әубәкіров.Талғат Мұсабаев –қазақтың екінші ғарышкері. Айдын Айымбетов үшінші қазақ ғарышкері атанды.

Дыбыстық талдау

Жұптық жұмыс

  1. «Ғарышкер» сөзіне дыбыстық талдау жасау.

  2. Сөзді буынға бөліп,жаңа дыбыстың орнын анықтау.

Тыныс алу жаттығуы


Оқылым

1.Оқулықтың 63-бетінде берілген сөздер мен мәтінді (жаңылтпашты) мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы.

2.«Ғ» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау.

3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің ортасына (аға – таға), сөз соңына (ғарыш – ғарышкер) тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну.

4. QR код «Сөз тану»

Жаңылтпашты жаттатқызып, оқушылардың тез-тез айтуын ұйымдастыру.

Жазылым

1.Оқулықтағы «ғ» әрпінің таңбалануына назар аудару.

2.«Ғ» әрпін тақтаға жазып көрсету.

3.«Ғ» әрпін ауада жазып көрсету.


ЕБҚ

Сөйлемді тақтаға жаз

Ғарышкер ғарышқа ұшты.


ФС тапсырмасы

Саралау тапсырмасы

1-деңгей:

Сәйкестендіру

Әріптерді суретпен сәйкестендіру

2-деңгей:

Сөйлем құрастыру

ҚПрямая соединительная линия 2 Прямая соединительная линия 3 арлығаш .

3-деңгей: Өлеңді оқы. Дыбыс сызбасының көмегімен бос ұяшыққа тиісті сөзді тап.

Торғай

Өлеңдегі ұйқас сөздерді тап.

Қарға-таға, торғай-тоғай.







Оқушылар музыка әуенін тыңдап, бөлмеде жүреді.
















Сөздерді салыстыра отырып оқиды









































Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды:

«Ғарышта ауа болмайды. Онда барлық заттар қалқып жүреді. Ғарышқа ұшатын адамды ғарышкер деп атайды. Ғарышта скафандр кию қажет».





Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.









Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!